Żmije szukają nor i jam do zimowania

Żyjące m.in. w Bieszczadach żmije zygzakowate już poszukują miejsc, w których spędzą zimę. "Poszukiwania rozpoczynają, gdy temperatura powietrza spada poniżej 5-7 st. C" – powiedział PAP przyrodnik z Bieszczadzkiego Parku Narodowego Marek Holly.

Natomiast w zimową hibernację zapadają, kiedy temperatura powietrza spadnie poniżej zera. Zimę spędzają w norach i jamach położonych na głębokości od pół do dwóch metrów. Pozostaną tam połowy marca, a nawet początków kwietnia.

Reklama

Poszukujące miejsc zimowania żmije przyrodnicy zaobserwowali na Podkarpaciu, głównie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim, oraz m.in. na pogórzach Dynowskim i Przemyskim.

"W zimowych kryjówkach żmije często "śpią" razem z innymi gatunkami gadów, np. jaszczurkami i zaskrońcami. Co ciekawe, niektóre z nich, zwłaszcza młode osobniki, mogą być składnikiem ich diety, np. jaszczurki zwinka i żyworodna" - mówił Holly.

Starannie wybierają zimowisko

Żmije zwracają uwagę na wybór swych zimowisk. "Nory muszą być położone z dala od miejsc okresowo zalewanych, czyli koryt potoków i rzek. Podtopienia w okresie hibernacji są dla nich groźne; mogą wtedy zginąć" - zauważył przyrodnik.

Na wiosnę, pod koniec marca, budzą się samce. Natomiast samice na powierzchnię wychodzą w kwietniu.

Obok zaskrońca żmija zygzakowata należy do najbardziej pospolitych bieszczadzkich węży. Gady jako zwierzęta zależne od ciepła słonecznego bytują zazwyczaj na południowych stokach wzgórz, z rzadka porośniętych krzewami, na obrzeżach lasów i na leśnych drogach, na nasłonecznionych brzegach rzek i strumieni oraz na rumoszu skalnym, aż po strefę połonin.

"Żmija zygzakowata z racji swojej żyworodności może zasiedlać również mniej przyjazne, chłodniejsze siedliska. Niemniej jednak latem chętnie zamieszkuje tam, gdzie warunki termiczne są optymalne i pozwalają aktywnie polować" - podkreślił przyrodnik.

Występują trzy odmiany barwne żmij: brązowa, srebrzysta i czarna. Wszystkie mają jasnoczerwoną tęczówkę oka, przeciętą wąską, pionową źrenicą.

Ważnymi cechami rozpoznawczymi są: zygzak na grzbiecie i znak przypominający "x" na trójkątnej głowie, wyraźne przewężenie szyjne, krępy tułów i krótki ogon. Są to bardzo pożyteczne gady; w ciągu swojego życia tępią ogromną liczbę gryzoni. W Polsce ze względu na coraz rzadsze występowanie podlegają całkowitej ochronie. Człowiek ukąszony przez żmiję wymaga natychmiastowej pomocy medycznej. (PAP)

Alfred Kyc

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje