Dla Żołnierzy Zawodowych (80)

Kanał RSS
pokaż odpowiedzi chronologicznie | od najwyższej oceny
Ilość wyświetleń: 25565

Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): Arturmoro1988 -

Świadczenia mieszkaniowe dla żołnierzy bezprawnie opodatkowane?

W dniu 1 lipca 2010 roku żołnierze zawodowi uprawnieni do pobierania świadczenia mieszkaniowego otrzymywali je co miesiąc w kwocie netto czyli po odliczeniu podatku.
Przykład: żołnierz pracujący w garnizonie Kraków miał wyliczoną „podstawę” w wysokości 900zł po odliczeniu podatku dostawał 738zł.
Od 1 stycznia 2012 roku Wojskowa Agencja Mieszkaniowa wypłaca to świadczenie w kwocie 900zł czyli zwolnionej z podatku dochodowego.

Pani z biura prezesa WAM wytłumaczyła , iż nie będzie zwrotu podatku za świadczenia mieszkaniowe wypłacone w okresie od 07.2010 do 12.2011, ponieważ zwolnienie z podatku od świadczenia mieszkaniowego przysługuje od 2012 r. A dlaczego??? Otóż dlatego, że właśnie od tego roku WAM przyjął status AGENCJI WYKONAWCZEJ, o której mowa w art. 21 ust.1 pkt 47c ustawy o podatkach dochodowych od osób fizycznych . Tak więc nie ma znaczenia, iż przepis ten obowiązywał już w czasie kiedy zaczęły się wypłaty mieszkaniówek.

Ministerstwo Finansów chce przekształcić osiem agencji rządowych w nowe jednostki - agencje wykonawcze. Staną się nimi: Agencja Nieruchomości Rolnych, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, Agencja Mienia Wojskowego, Agencja Rezerw Materiałowych, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Agencja Rynku Rolnego i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W formie agencji wykonawczych będą mogły być wykonywane również inne niż dotychczas zadania publiczne.

Tak więc z tego tekstu jasno wynika iż Wojskowa Agencja Mieszkaniowa była przed zmianą "AGENCJĄ RZĄDOWĄ" więc w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 roku. Art. 21 ust.1 pkt 47c

ZWOLNIONE Z PODATKU SĄ min:
"pkt 47c kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa"

Mam nadzieje że ktoś nareszcie wyjaśni tą sprawę dlaczego okrada się żołnierzy z pieniędzy które się im należą

Re: Dla Żołnierzy Zawodowych

Napisał(a): Gość -

Ci co powołali do życia Agencję Mienia Wojskowego, powinni siedzieć w kryminale.
Żadna instytucja państwowa nie dostała takich uprawnień jak WAM. Jest to złodziejska instytucja która nie ponosi żadnej odpowiedzialności za powierzone mienie .Dyrektorzy poszczególnych oddziałów traktują WAM-y jak swoje prywatne rancza. Zołnierzy i emerytów wojskowych mają w głębokim poszanowaniu. Rozkradli i rozsprzedali wszystko co się tylko dało. Działki budowlane, budynki nie tylko mieszkaniowe, Nie było by w tym nic zdrożnego, gdyby pieniądze te trafiały do budżetu państwa, ale to wszystko zostaje w WAM i jest trwonione na nagrody, premie, i inne zbędne wydatki. Zatrudnienie w WAM to pociotki różnych nieuków którzy na przepisach prawa znają się tyle, co świnia na astronomii. (nie obrażając świń). Walczę z tą instytucją od 1995r. i nie ma na nich mocnych. Dlatego z niecierpliwością czekam kiedy tych wszystkich złodzieji szlag trafi. Wojsko jest traktowane jak najemnicy. I będzie jeszcze gorzej, chyba, że będzie jakiś społeczny bunt. Pozdrawiam wytrwałych w walce z ta instytucją.

to co mam do przekazania!! Cyfra podniosla mi cene abonamentu wiec WYPOWIADAM IM UMOWE I WAM RADZE TO SAMO! CO TO MA ZNACZYC SIE PYTAM, biore abonament w danej kwocie i ma byc taka przez cala umowe a nie jakies podnoszenie cen !! macie prawo wypowiedziec umowe bez kary umownej!! pamietajcie o tym ziomki poziomki!

mysle ze najpierw trzeba poszperac w przepisach. otoz WAM wlasnie od tego roku jest AGENCJĄ RZĄDOWĄ WYKONAWCZĄ a wcześniej była jednostką organizacyjną powołaną w ustawie o zakwaterowaniu sil zbrojnych z dnia 22 czerwca 1995 roku mowi otym art 8!!!!! do tego roku wiec jeśli od tego roku jest AGENCJĄ WYKONAWCZĄ TZN RZĄDOWĄ to wlasnie od teraz mozna stosowac art21 pkt 47c o podatku dochodowym, wiec wszystko jest w porzadku a ludzie sa chciwi i doszukuja sie nie wiadomo czego!!! sluchajcie czytajcie a nie gadajcie

Do poprzednika - agencja rządowa, to nie to samo co agencja wykonawcza, jednak w myśl art.21 ust 1 pkt 47c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kwoty otrzymywane od obu tych podmiotów (o ile agencje te otrzymały środki z budżetu pastwa) są zwolnione z podatku.
Z dniem 01.01.2012 WAM przekształcił się w agencję wykonawczą i nie pobiera podatku z tytułu świadczeń mieszkaniowych.
Osobiście uważam, że zwrot podatku za lata poprzednie się żołnierzom należy. Jednak jest pewne 'ale'. Z żadnych obowiązujących przepisów nie wynika, aby WAM przed 01.01.2012 miała statut agencji rządowej. Przed zmianą WAM figuruje jako państwowa osoba prawna, dlatego kwoty wypłacane przed dniem 01.01.2012 nie korzystały ze zwolnień podatkowych na mocy powołanego wyżej przepisu.
Należy jednak dodać, że każdy żołnierz kwestionujący opodatkowanie świadczeń mieszkaniowych przed 01.01.2012 może wystąpić z wnioskiem o ustalenie nadpłaty podatku dochodowego do właściwego organu podatkowego, od którego zależeć będzie rozstrzygnięcie tej sprawy.

Z mojego punktu widzenia było to zamierzone działanie WAM, która teraz umywa ręce i cały ten bałagan próbuje zrzucić na barki Urzędów Skarbowych, które nie bardzo wiedzą jak te sprawy rozstrzygać. Uważam jednak, że warto spróbować odzyskać ten podatek, tym bardziej, że nie są to wcale małe pieniądze. GENGLY

Witam. A my zwrot otrzymaliśmy.. bo długiej dyskusji prawnej. Oto uzasadnienie zwolnienia:
1) zwolnione są: art. 21 ust. 1 pkt. 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwolnienie dot. " kwoty otrzymane od agencji rządowych lub agencji wykonawczych, jeżeli agencje te otrzymały środki na ten cel z budżetu państwa"
2) art. 16 ust. 2 o zakwaterowaniu sił zbrojnych- o WAM -"agencja wykonuje powierzone jej przez Ministra obrony narodowej zadania zlecone (...) pkt. 3 wypłacanie osobom uprawnionym świadczeń pieniężnych, na które Agencja otrzymuje dotacje z budżetu państwa
3) art. 18 ustawy o finansach publicznych (wskazanie agencji wykonawczej) jest państwową osobą prawną tworzoną na podstawie odrębnych przepisów w celu realizacji zadań państwa
4) art. 8 o zakwaterowaniu sił zbrojnych - wojskowa agencja mieszkaniowa jest osobą prawną
i na koniec wielka dyskusja czym jest wojskowa agencja mieszkaniowa wyrok NSA I SA/Ke 614/10 wyrok NSA w Kielcach z dnia 16.12.2010 r. (literalnie wymienia się agencje wykonawcze - uzasadnienie do wyroku pkt. 5.7. - wymienia się WAM)
Pozdrawiam

witam
cały szczecin skladał juz po dwa podania w tej sprawie do wam-u i nic odmowne decyzje.
Jeżeli można prosić na jakiś wzór wniosku na który mam wydał pozytywna decyzje będę wdzieczny
(...)
pozdrawiam

Witam
Wniosek nie składa się do WAM tylko robi się korektę zeznania podatkowego za 2010 i 2011 do US tj. PIT-37. I do korekty pitu daje się druk uzasadnienie do korekty ORD-ZU - można wpisać te punkty które wypisałam. U mnie zadziałało. Jeszcze miesiąc temu US dyskutował, ale już nie. Myślę że nie jest to już kwestia poszczególnych US bo wniosków o zwrot nadpłaty w urzędach jest już dużo. Więc podejrzewam że są już jakieś decyzje w ministerstwie finansów.

A odnośnie uwagi - Doskonale wiem o tym że agencja rządowa i wykonawcza to nie to samo. Ale do tej pory nie było literalnego określenia czym jest WAM. A jednak w ustawie budżetowej zawsze WAM był określany jako agencja wykonawcza. I wyrok NSA na który sie powołuje wymienia WAM (w 2010 roku) jako agencje wykonawczą. Proponuje prześledzić to co napisałam. W prawie istnieją czasami pewne luki prawne i moim zdaniem tak właśnie jest.

Witam
wszystko fajnie i pięknie złożyłem korekte Pit-u 37 za lata 2010 i 2011. W odpowiedzi dostałem pismo z US, ie mam załatwić sam zaświadczenie z WAM o nienależnie pobranym podatku dochodowym. Pani w US zasłaniała się pismem z jakiegoś oddziału WAM i twierdzi, że nic się nam nie należy. Dodam oczywiście, że użyłem wszystkich podstaw prawnych podanych w powyższym poście.
Jak macie jeszcze jakieś pomysły to piszcie.

« Wróć do tematów Odpowiedz
Do góry strony: Dla Żołnierzy Zawodowych