Najważniejsze wydarzenia historyczne 2013 roku

Sobota, 5 stycznia 2013 (09:09)

Upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem historycznym 2013 roku - uważa prezes IPN. Łukasz Kamiński przypomina, że w tym roku mija 70 lat od zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów około 60 tysięcy Polaków. Do największych tragedii i skomasowanych ludobójczych akcji Ukraińców doszło w lecie 1943 roku na terenach byłego województwa wołyńskiego.

Zdjęcie

Wielka Brytania, przed 1943 r. Generał Władysław Sikorski z żoną Heleną. Fot. KARTA /Agencja FORUM
Wielka Brytania, przed 1943 r. Generał Władysław Sikorski z żoną Heleną. Fot. KARTA
/Agencja FORUM

Rzeź wołyńska

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że uroczystości rocznicowe mają kilka aspektów. Przede wszystkim pojawia się problem otwartego postawienia tej sprawy w stosunkach między Polską a Ukrainą.

Reklama

70. rocznica rzezi jest jedną z ostatnich okazji dla państwa polskiego, by oddać sprawiedliwość ofiarom tych okrutnych zbrodni. Prezes IPN dodał, że wiadomości o tej zbrodni są cały czas na marginesie społecznej świadomości, dlatego niezbędne są działania edukacyjne.

W 70. rocznicę rzezi wołyńskiej IPN zamierza wydać materiały dla nauczycieli i uruchomić portal internetowy poświęcony tamtej tragedii.

Ekshumacje na Powązkach

Z kolei sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert uważa, że najważniejszym wyzwaniem historycznym tego roku będzie zakończenie prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach i upamiętnienie ofiar zbrodni komunistycznych z lat 1944 -1956.

Do tej pory wydobyto blisko 120 szczątków, zidentyfikowano 3 osoby. Prace zostaną wznowione wiosną. Pod koniec roku Rada chciałaby wybudować na Powązkach pomnik upamiętniający ofiary komunistycznych zbrodniarzy.

Rada wraz z IPN prowadzą wspólnie ekshumacje w kilku miejscach w Polsce. Wydobyte z bezimiennych zbiorowych mogił szczątki poddawane są badaniom, które mają na celu ustalenie tożsamości ofiar komunistycznych oprawców.

150. rocznica wybuchu Powstania styczniowego i ustawa o kombatantach

Niezwykle istotnym wydarzeniem będą też obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Natomiast Jan Ciechanowski, pełniący obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uważa, że najważniejszym wyzwaniem w 2013 roku będzie zakończenie prac nad nową ustawą o kombatantach.

Jak wyjaśniał obecnie żyje około 100 tysięcy weteranów, których średnia wieku to 89. lat. Dlatego nowa ustawa w sposób szczególny musi regulować kwestie opieki zdrowotnej.

Katastrofa gibraltarska i bitwa pod Lenino

Jan Ciechanowski przypomina, że w tym roku Urząd zorganizuje między innymi uroczystości związane z 70. rocznicą katastrofy gibraltarskiej.

Zginął w niej premier i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny generał Władysław Sikorski.

Będą też uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bolonii i Bredy oraz bitwę pod Lenino.

IAR/PAP
POLECANE zwiń