Najważniejsze wydarzenia historyczne 2013 roku

Upamiętnienie ofiar rzezi wołyńskiej będzie najważniejszym wydarzeniem historycznym 2013 roku - uważa prezes IPN. Łukasz Kamiński przypomina, że w tym roku mija 70 lat od zamordowania przez ukraińskich nacjonalistów około 60 tysięcy Polaków. Do największych tragedii i skomasowanych ludobójczych akcji Ukraińców doszło w lecie 1943 roku na terenach byłego województwa wołyńskiego.

Rzeź wołyńska

Reklama

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że uroczystości rocznicowe mają kilka aspektów. Przede wszystkim pojawia się problem otwartego postawienia tej sprawy w stosunkach między Polską a Ukrainą.

70. rocznica rzezi jest jedną z ostatnich okazji dla państwa polskiego, by oddać sprawiedliwość ofiarom tych okrutnych zbrodni. Prezes IPN dodał, że wiadomości o tej zbrodni są cały czas na marginesie społecznej świadomości, dlatego niezbędne są działania edukacyjne.

W 70. rocznicę rzezi wołyńskiej IPN zamierza wydać materiały dla nauczycieli i uruchomić portal internetowy poświęcony tamtej tragedii.

Ekshumacje na Powązkach

Z kolei sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert uważa, że najważniejszym wyzwaniem historycznym tego roku będzie zakończenie prac ekshumacyjnych na warszawskich Powązkach i upamiętnienie ofiar zbrodni komunistycznych z lat 1944 -1956.

Do tej pory wydobyto blisko 120 szczątków, zidentyfikowano 3 osoby. Prace zostaną wznowione wiosną. Pod koniec roku Rada chciałaby wybudować na Powązkach pomnik upamiętniający ofiary komunistycznych zbrodniarzy.

Rada wraz z IPN prowadzą wspólnie ekshumacje w kilku miejscach w Polsce. Wydobyte z bezimiennych zbiorowych mogił szczątki poddawane są badaniom, które mają na celu ustalenie tożsamości ofiar komunistycznych oprawców.

150. rocznica wybuchu Powstania styczniowego i ustawa o kombatantach

Niezwykle istotnym wydarzeniem będą też obchody 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.

Natomiast Jan Ciechanowski, pełniący obowiązki kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych uważa, że najważniejszym wyzwaniem w 2013 roku będzie zakończenie prac nad nową ustawą o kombatantach.

Jak wyjaśniał obecnie żyje około 100 tysięcy weteranów, których średnia wieku to 89. lat. Dlatego nowa ustawa w sposób szczególny musi regulować kwestie opieki zdrowotnej.

Katastrofa gibraltarska i bitwa pod Lenino

Jan Ciechanowski przypomina, że w tym roku Urząd zorganizuje między innymi uroczystości związane z 70. rocznicą katastrofy gibraltarskiej.

Zginął w niej premier i Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych podczas II wojny generał Władysław Sikorski.

Będą też uroczystości upamiętniające wyzwolenie Bolonii i Bredy oraz bitwę pod Lenino.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy