Nie żyje 13-latka, zatruła się czadem

13-letnia dziewczyna zmarła w wyniku zatrucia tlenkiem węgla w jednym z mieszkań w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie). Według policji, przyczyną tragedii była prawdopodobnie nieszczelna terma gazowa znajdująca się w łazience.

Jak informuje policja, nieprzytomną córkę leżącą na podłodze w łazience znalazła we wtorek wieczorem jej matka, wcześniej 13-latka była w domu sama. Kobieta wezwała pogotowie, jednak mimo trwającej kilkadziesiąt minut reanimacji, dziewczynki nie udało się uratować.

Reklama

- Przybyły na miejsce pracownik gazowni stwierdził, że najprawdopodobniej terma gazowa znajdująca się w łazience była nieszczelna. Niedrożny był również kanał wentylacyjny - powiedziała w środę Małgorzata Mastalerz z piotrkowskiej policji.

Okoliczności, w których doszło do tragedii, wyjaśnia łódzka policja.

Straż pożarna apeluje o ostrożność

Powodem większości zaczadzeń, do których dochodzi szczególnie w okresie jesienno-zimowym są niesprawne urządzenia grzewcze i wadliwa wentylacja pomieszczeń - przypomina straż pożarna i apeluje o sprawdzanie stanu pieców i przewodów kominowych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa warto wyposażyć mieszkanie w czujnik czadu alarmujący o pojawieniu się zagrożenia.

Czad - cichy zabójca

Tlenek węgla jest gazem bezzapachowym. W układzie oddechowym człowieka wiąże się z hemoglobiną krwinek 250 razy szybciej niż tlen, blokując dopływ tlenu do organizmu. Następstwem ostrego zatrucia może być nieodwracalne uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego, niewydolność wieńcowa i zawał albo nawet natychmiastowa śmierć.

Prawo budowlane zobowiązuje zarządców oraz właścicieli obiektów budowlanych, w tym budynków mieszkalnych wielorodzinnych oraz jednorodzinnych, do przeprowadzania kontroli przewodów kominowych co najmniej raz w roku.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje