Niezwykły autobus wyjedzie w poniedziałek w trasę

Niedziela, 15 lipca 2012 (08:04)

Autobus przerobiony na salę zabaw odwiedzi w wakacje dzieci z terenów wiejskich w Łódzkiem. Pojazd nazwany "Happy Bus" wyruszy w trasę w poniedziałek ze wsi Lubczyna koło Wieruszowa. Akcję zakończy pod koniec sierpnia w Nieborowie.

Zdjęcie

Niezwykły autobus wyjedzie w poniedziałek w trasę /fot. Grzegorz Michałowski /PAP
Niezwykły autobus wyjedzie w poniedziałek w trasę /fot. Grzegorz Michałowski
/PAP
Pojazd jest wyposażony m.in. w małą salę zabaw a także komputer z zainstalowanym symulatorem lotów. Dodatkowo dla dzieci przygotowano dmuchaną zjeżdżalnię, kule wodne, sprzęt do gier i zabaw plenerowych.

- To wszystko będzie tworzyło takie małe, wesołe miasteczko, które dzieciaki będą mogły odwiedzać i za darmo korzystać - powiedział prezes Fundacji "Happy Kids" Aleksander Kartasiński, która jest współorganizatorem akcji.

Reklama

W każdej odwiedzanej miejscowości "Happy Bus" pozostanie przez dwa-trzy dni. Organizatorzy szacują, że w tym roku z akcji skorzysta ponad 1500 dzieci z terenów wiejskich. W 2011 roku było ich prawie 1000.

Jak narodził się pomysł akcji

Kartasiński przypomniał w rozmowie, że pomysł akcji zrodził się po tym, gdy fundacja otworzyła rodzinny dom dziecka we wsi Lubczyna koło Wieruszowa. Wtedy też zauważono mnóstwo dzieci, które w wakacje nigdzie nie wyjeżdżają, a ich jedyną "rozrywką" jest pomoc rodzicom w pracach polowych.

Najmłodszymi będą opiekowali się wolontariusze, także zagraniczni studenci, którzy mają zachęcać do nauki języka angielskiego. Zaplanowano też spotkania dzieci z policjantami i strażakami na temat bezpieczeństwa na drodze, czy zachowania w czasie pożaru.

Akcja zacznie się we wsi Lubczyna koło Wieruszowa, a zakończy w Nieborowie. Tym razem autobus odwiedzi inne miejscowości niż w roku ubiegłym. Jak powiedział Kartasiński, po "naniesieniu na mapę ubiegłorocznej i tegorocznej trasy powstanie serduszko".

"Tam jest największa bieda, tam jest najwięcej dzieci"

Prezes przypomniał, że Fundacja współpracuje z lokalnymi samorządami, które sugerują jakie miejscowości odwiedzić, bo "tam jest największa bieda, tam jest najwięcej dzieci, które nie wyjechały na wakacje".

Zwrócił uwagę, że chodzi nie tylko o zaopiekowanie się dziećmi, ale również pokazanie lokalnym samorządowcom, że bez większych nakładów finansowych "można zagospodarować dzieciakom ten okres wakacyjny".

Akcja potrwa do 25 sierpnia; jest finansowana ze środków własnych fundacji. Fundacja "Happy Kids" zajmuje się m.in. tworzeniem rodzinnych domów dziecka.

POLECANE zwiń