Pilotażowe lekcje prawa w łódzkich szkołach średnich

Od września we wszystkich szkołach średnich w Łodzi będą prowadzone pilotażowo lekcje z podstaw prawa - poinformował minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Program przewiduje w każdej klasie dwie godziny zajęć w semestrze.

Przedstawiając założenia projektu podczas konferencji prasowej w Warszawie, minister zaznaczył, że przedsięwzięcie ma zapoczątkować dyskusję o potrzebie wprowadzenia edukacji prawniczej do szkół średnich i wyższych w całym kraju.

Reklama

- Każdy obywatel może stanąć twarzą w twarz z sędzią lub prokuratorem i obowiązkiem władzy publicznej jest przygotowanie obywatela do tego kontaktu; jak pokazują badania, jesteśmy jednym ze społeczeństw, które jest mniej wyedukowane prawnie niż średnia wśród społeczeństw Unii Europejskiej - mówił Kwiatkowski.

Na początek Łódź

Pilotażowe lekcje prawa w roku szkolnym 2010/2011 są organizowane w porozumieniu z Krajową Radą Radców Prawnych. Odbywać się będą od drugiego semestru nowego roku szkolnego w wybranych klasach we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Łodzi. W sumie w pilotażu ma uczestniczyć ponad 160 klas.

Lekcje mają prowadzić radcowie prawni z łódzkiej izby. - Radcowie podejmą się udziału pro bono, nie będzie to obciążało funduszów przeznaczonych na realizację projektu - powiedział prezes KRRP Maciej Bobrowicz.

Jak zaznaczył Bobrowicz, gospodarzem lekcji będzie nauczyciel. - On będzie zapraszał radcę prawnego i radca w przystępny sposób będzie opowiadał, jak praktycznie funkcjonuje obywatel i jak powinien reagować na konkretne sytuacje; nie będzie to wykład teoretyczny - mówił.

Prezes KRRP wyjaśnił, iż chodzi na przykład o uświadomienie zagrożeń mogących wystąpić przy podpisywaniu umów dotyczących kredytów hipotecznych. - Tutaj nie ma teorii i wykładów, będzie bardzo praktyczna instrukcja, w jaki sposób należy się zachować, żeby nie doprowadzić siebie czy rodziny do nieszczęścia - powiedział Bobrowicz.

Okręgowa Izba Radców Prawnych w Łodzi liczy, że w projekt będzie zaangażowanych nawet 200 z 1400 łódzkich radców.

Nie będzie ocen

Wiesława Zewald - wiceprezydent Łodzi zajmująca się sprawami oświaty powiedziała, że lekcje pilotażowe nie będą obowiązkowe, nie będą też oceniane. - W jakiej formie ma być wprowadzony ten przedmiot - obowiązkowo, czy nieobowiązkowo - będzie przedmiotem dyskusji i spostrzeżeń z pilotażu - powiedziała.

Dodała, że z projektu powstanie szczegółowe sprawozdanie, które stanie się podstawą do rozmów z ministerstwem edukacji na temat wprowadzenia tego typu lekcji w całym kraju.

Kwiatkowski zaznaczył, że w oparciu o roczne doświadczenia z praktycznej realizacji programu zostaną rozpoczęte rozmowy z ministrem edukacji na temat zmiany podstawy programowej dla szkół średnich.

Na początku roku Ministerstwo Sprawiedliwości zapowiedziało inny program edukacyjny realizowany w szkołach średnich i uczelniach wyższych w całym kraju, w ramach którego zostanie przeprowadzonych ponad sto spotkań edukacyjnych z młodzieżą. Będą one dotyczyć m.in. tematyki prawnej i funkcjonowania sądownictwa. Program obejmuje 80 szkół średnich i 39 uczelni wyższych. Spotkania, zaplanowane na jesień, mają mieć m.in. formę debat lub warsztatów z udziałem przedstawicieli ministerstwa, naukowców oraz przedstawicieli kancelarii adwokackich, kancelarii radców prawnych itp.

Minister też poprowadzi lekcje

- Do programu ogólnopolskiego szkoły średnie i uczelnie wyższe zgłaszały się dobrowolnie (...) z punktu widzenia wniosków do zmian podstawy programowej nie da to nam jednak kompletnej wiedzy z terenu jednej gminy, gdzie program byłby realizowany we wszystkich szkołach. Stąd szukaliśmy partnera i bardzo ważna była dla nas natychmiastowa odpowiedź władz Łodzi - powiedział Kwiatkowski.

Kwiatkowski spotkał się po południu z dyrektorami łódzkich liceów, którym przedstawił szczegóły programu nauki prawa w szkołach ponadgimnazjalnych. Minister zapowiedział, że we wrześniu sam poprowadzi lekcje w dwóch łódzkich liceach.

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało także, iż w ramach działań informacyjnych w sierpniu do ponad 3 tys. instytucji w całym kraju trafiło ponad 200 tys. egzemplarzy broszury "Będę świadkiem w sądzie". Publikacja jest przeznaczona dla dzieci w wieku 10-15 lat i informuje m.in. o procedurze podczas przesłuchania.

Wśród odbiorców broszury są: ośrodki pomocy społecznej, instytucje i stowarzyszenia dla osób pokrzywdzonych, ośrodki interwencji kryzysowej, komendy wojewódzkie policji, rodzinne ośrodki diagnostyczno konsultacyjne, komitety ochrony praw dziecka oraz sądy i prokuratury. Pierwsza dystrybucja publikacji odbyła się w październiku ubiegłego roku, wtedy rozesłano ponad 103 tys. egzemplarzy broszury.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje