Lubelskie: Woda z wodociągów nadaje się do picia

Ponad 8 tyś. mieszkańców ma już w kranach wodę nadającą się do picia. Od zeszłego tygodnia blisko tysiąc osób pozostawało bez wody w gminie Krynice (pow. tomaszowski) i 7,5 tys w Zwierzyńcu (pow. zamojski) w woj. lubelskim.

Ostatnie badania próbek wody z wodociągów nie wykazały obecności bakterii coli - poinformowali w poniedziałek Powiatowi Inspektorzy Sanitarni z Tomaszowa Lub. Zbigniew Malicki i z Zamościa Stanisław Jaślikowski.

Reklama

W piątek w Krynicach, a w sobotę w Zwierzyńcu, po kilkudniowej dezynfekcji wodociągów, badania wykazały brak obecności zanieczyszczeń. Inspektorzy sanitarni zdecydowali wówczas o ich dopuszczeniu do użytku i do spożycia wody po uprzednim przegotowaniu.

Na czas dezynfekcji wodociągów woda mieszkańcom 12 miejscowości na Zamojszczyźnie była dostarczana przez władze gminy. W gminie Krynice mieszkańcy byli zaopatrywani w wodę w pięciolitrowych opakowaniach plastikowych, w gminie Zwierzyniec dostarczano ją beczkowozami.

Wciąż nie wiadomo, z jakiego powodu doszło do zanieczyszczenia wodociągów bakteriami coli. Władze obu gmin zakładają, że mogło do tego dojść w sposób naturalny; bakterie mogły dostać się do ujęć wraz z wodami gruntowymi.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje