II Dni Kultury Żydowskiej

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze oraz Lubuska Fundacja Judaica uprzejmie zapraszają na II Dni Kultury Żydowskiej, które odbędą się w dniach 12 - 14 października 2007 roku.

Organizatorami imprezy są: Muzeum Ziemi Lubuskiej, Lubuska Fundacja Judaica, Radio ZACHÓD, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Żarach, Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze.

Reklama

Żydzi Na Środkowym Nadodrzu

PROGRAM :

piątek, 12.10.2007

8.30 - prezentacja rekonstrukcji XVI wiecznej Wielkiej Synagogi w Lublinie z zastosowaniem interaktywnej technologii wirtualnej rzeczywistości - Krzysztof Mucha, Servodata Elektronik, Lublin -

pokaz w Zespole Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze

11.00 - uroczyste otwarcie imprezy - Muzeum Ziemi Lubuskiej, sala witrażowa

11.10 - "Haskala i judaizm reformowany" - rabin Burt Schuman, Bejt Warszawa (warszawska gmina reformowana)

11.50 - pieśni żydowskie - Izabela Baron

12.00 - "Żydzi w Witnicy" - Zbigniew Czarnuch, Polsko-Niemieckie Stowarzyszenie Pro Europa Viadrina

12.20 - "Żydzi w Gubinie" - Andreas Peter, Niedererlausitzer Verlag, Guben

13.00 - przerwa, poczęstunek

13.30 - 14.30 - prezentacja rekonstrukcji XVI wiecznej Wielkiej Synagogi w Lublinie z zastosowaniem interaktywnej technologii wirtualnej rzeczywistości - Krzysztof Mucha, Servodata Elektronik, Lublin

14.30 - 16.00 - warsztaty: alfabet hebrajski, nauka pisania - sala kinowa w muzeum - Aleksander Stawnicki, Uniwersytet Jagielloński

14.30 - "Żydzi w Głogowie" - Jerzy Serafin, Uniwersytet Wrocławski

14.50 - pieśni żydowskie - Izabela Baron

15.00 - "Rodzina Levysohnów" - dr hab. Zbigniew Bujkiewicz, Archiwum Państwowe w Zielonej Górze

15.30 - "Gmina żydowska w Żarach po II wojnie światowej" - Alicja Skowrońska, przewodnicząca gminy żydowskiej w Żarach

21.00 - wystawa pod tytułem "Memento" - cmentarz żydowski w Zielonej Górze, ul. Wrocławska 60, róg Chmielnej - Anna Myszkiewicz-Nabel, Małgorzata Nabel, Igor Myszkiewicz

sobota, 13.10.2007

10.00 - "Emanuel Lasker z Barlinka - mistrz świata w szachach" - dr Mieczysław Wojecki, Uniwersytet Zielonogórski

10.20 - "Cmentarz żydowski we Frankfurcie nad Odrą/Słubicach" - Eckard Reiss, Historischer Verein zu Frankfurt/O.

11.00 - 11.10 - pieśni żydowskie - Izabela Baron

11.10 - "Gmina żydowska we Frankfurcie nad Odrą dzisiaj" - Władimir Lewicki, przewodniczący gminy żydowskiej we Frankfurcie nad Odrą

11.50 - "Kultura i historia Żydów z perspektywy młodzieży" - omówienie ankiety przeprowadzonej w zielonogórskich szkołach w maju 2007r. - Jörg Schart, Uniwersytet w Lipsku

12.40 - przerwa, poczęstunek

13.00 - odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej Wilhelmowi i Ulrichowi Levysohnom, wydawcom pierwszej zielonogórskiej gazety "Grunberger Wochenblat" - Plac Pocztowy

13.30 - "Żydzi na Ziemi Lubuskiej" - Wanda Kochowska, Zielona Góra

13.50 - "Młodzież w ratowaniu zabytków na przykładzie cmentarzy żydowskich w Skwierzynie i Bledzewie" - Tomasz Watros, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Skwierzynie

14.00 - 15.00 - warsztaty: alfabet hebrajski, nauka pisania - sala kinowa w muzeum - Aleksander Stawnicki, Uniwersytet Jagielloński

14.10 - 14.20 - pieśni żydowskie - Izabela Baron

14.20 - "Żydzi w zachodniej Wielkopolsce" - Łukasz Kępski, Uniwersytet w Toruniu

15.00 - kuchnia żydowska - teoria i praktyka - restauracja Winnica, Plac Pocztowy - Irena Kirmiel, Lubuska Fundacja Judaica *

niedziela, 14.10.2007

10.00 - "Żydzi w Gorzowie" - Robert Piotrowski, Gorzów Wielkopolski

10.20 - "Cmentarz żydowski w Zielonej Górze" - Aleksander Stawnicki, Uniwersytet Jagielloński

10.50 - multimedialna prezentacja powstającego w Warszawie Muzeum Historii Żydów Polskich - Jakub Łysiak, Uniwersytet Warszawski

11.10 - "Projekt Shtetl" - Albert Stankowski, Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

11.30 - przerwa, poczęstunek

12.00 - "Żydowskie losy" - Maria Kowalska, Zielona Góra

13.00 - koncert muzyki żydowskiej - kwartet smyczkowy "Intermezzo"

14.00 - tańce żydowskie - Uniwersytet III Wieku z Gorzowa Wielkopolskiego - deptak przed Hotelem Śródmiejskim, róg Kupieckiej i Żeromskiego

15.30 - "Śladami Żydów po Zielonej Górze" - spacer po mieście, zbiórka uczestników przy wejściu do Muzeum Ziemi Lubuskiej - Andrzej Kirmiel, Lubuska Fundacja Judaica

18.00 - wystawa pod tytułem "Memento" - cmentarz żydowski w Zielonej Górze, ul. Wrocławska 60, róg Chmielnej - Anna Myszkiewicz-Nabel, Małgorzata Nabel, Igor Myszkiewicz

Współorganizatorzy imprezy:

Muzeum Ziemi Lubuskiej

Radio Zachód

Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Żarach

Zespół Szkół Ekologicznych w Zielonej Górze

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje