Burzowo w Tatrach

Jak zwykle u progu lata w Tatrach nastał okres burz. Nawałnice zdarzają się niemal codziennie. Nawet w słoneczne dni popołudniami chmurzy się i grzmi, a burze i towarzyszące im opady deszczu bywają intensywne. Idąc w Tatry trzeba to wziąć pod uwagę i zachować ostrożność.

Warunki są zmienne. Należy być przygotowanym na szybkie zmiany pogody i temperatury. Nawet w słoneczne dni trzeba zabierać do plecaka ciepłe i przeciwdeszczowe ubranie oraz pamiętać o dobrze impregnowanych butach z protektorem, chroniącym kostkę. Podczas burz należy zachować szczególną ostrożność, najlepiej jeszcze przed pierwszymi wyładowaniami zejść z grani lub szczytów i oddalić się od cieków wodnych.

Reklama

W czwartek w południe termometry na Kasprowym Wierchu wskazywały 11 stopni ciepła, zachmurzenie było prawie całkowite, ale nie padało. Wiał słaby wiatr, a widoczność była ograniczona do 20 km, podczas gdy w sprzyjających warunkach może ona przekraczać 50 km.

Na Kasprowym Wierchu, podobnie jak partiach szczytowych i podszczytowych w całych Tatrach, leżą jeszcze płaty śniegu. Takie ławice starego śniegu są szczególnie niebezpieczne. Co roku w Tatrach dochodzi do poważnych wypadków turystów, którzy po wejściu na śnieżny płat pośliznęli się i spadli na położone niżej skały lub piargi.

Planując wycieczkę na Kasprowy Wierch trzeba pamiętać, że kolej linowa na szczyt jest przebudowywana i nie kursuje do grudnia. Ze względu na prowadzone na szczycie prace zamknięta jest także górna stacja kolejki oraz dojście na Kasprowy Wierch od strony Suchej Przełęczy.

Przez cały sezon letni, a więc do końca listopada, na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego obowiązuje zakaz poruszania się po szlakach turystycznych od zmierzchu do świtu.

Szlaki powyżej schronisk w Tatrach Słowackich zostaną otwarte dla turystów już w piątek. Jak co roku były one zamknięte od początku zimy.

W czwartek w południe termometry w Zakopanem wskazywały 21,5 stopnia ciepła, było pogodnie, ale na popołudnie synoptycy zapowiadali burze.

Według synoptyków IMiGW, w piątek w regionie będzie na ogół pogodnie, ale po południu zachmurzenie wzrośnie aż do wystąpienia lokalnych burz. Zrobi się upalnie, termometry na Podhalu wskażą 25- 26, a w Tatrach - 14 stopni ciepła.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje