Chrząsz i głuszec mogą zablokować Zawoję

Wiele wskazuje na to, że w gminie Zawoja zostanie poszerzona strefa ochronna Natura 2000. Samorządowcy protestują - pisze "Dziennik Polski".

Zdaniem samorządowców, poszerzenie strefy może spowodować paraliż inwestycyjny w gminie, a nawet zamykanie górskich szlaków turystycznych.

Reklama

Obecnie siecią Natura 2000 objętych jest ok. 400 ha terenów w gminie Zawoja. W ten sposób Unia Europejska chroni m.in. chrząszcza zwanego sichrawa karpacka i występującego w tym terenie głuszca.

Jednak zdaniem ekologów obecny obszar ochronny jest zbyt mały i powinien zostać powiększony - do 690 ha. Ostatnio generalny dyrektor ochrony środowiska poinformował władze Zawoi, że prace związane z poszerzeniem strefy są mocno zaawansowane.

Rada Gminy wydała już negatywną opinię. "Dotychczasowe ograniczenia, wynikające ze strefy Natura 2000, już doprowadziły do zmniejszenia możliwości rozwoju gminy. Uważamy, że po poszerzeniu strefy może dojść do likwidacji szlaków turystycznych, a tym samym ograniczenia ruchu turystycznego" - czytamy w uzasadnieniu stanowiska cytowanym przez "Dziennik Polski".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje