Kraków: Płatny parking także w soboty?

Czwartek, 19 stycznia 2012 (12:23)

Płatne parkowanie za postój w centrum Krakowa także w soboty? Takie rozwiązanie sugeruje coraz więcej mieszkańców Śródmieścia. Zwracają uwagę na to, że w weekendy coraz trudniej im zaparkować przed własnym domem.

Zdjęcie

fot. Łukasz Sakiewicz /Reporter
fot. Łukasz Sakiewicz
/Reporter
Przedstawiciele władz miasta przyznają, że rozszerzanie strefy jest konsekwencją wniosków krakowian. Jeżeli będą one coraz mocniejsze, to może dojść do zmian - pod warunkiem, że zgodzą się na to radni. Miasto nie zamierza natomiast obniżyć opłat za abonamenty dla mieszkańców strefy, w której płaci się cztery razy więcej niż w Warszawie.

Im więcej samochodów, tym wyższa opłata

- Skoro miasto Kraków jest takie biedne, to niech zacznie zarabiać na turystach i pobierać opłaty również za parkowanie w weekendy - proponuje mieszkająca w centrum Dorota Lupa. Podkreśla, że w Warszawie mieszkańcy płatnych stref parkowania płacą rocznie 30 złotych, nawet jeśli mają 10 samochodów zarejestrowanych pod jednym adresem, a w Tarnowie miesięczny koszt od każdego samochodu to 1 zł.

Zobacz również:

  • W wielu miejscach w ścisłym centrum Krakowa można zostawić samochód, nic za to nie płacąc i nie łamiąc przepisów. Jak się bowiem okazuje, w strefie płatnego parkowania brakuje odpowiednich znaków. Miasto traci na tym nawet kilka tysięcy zł miesięcznie, a zbulwersowani tą sytuacją są mieszkańcy, którzy regularnie opłacają swoje abonamenty. więcej

Reklama

Przypomnijmy, że od ubiegłego roku w Krakowie mieszkańcy strefy spod jednego adresu za pierwszy i drugi samochód płacą po 10 zł na miesiąc, za trzeci 100 zł, a za każdy następny 250 zł - to kwota także dla osób spoza strefy.

- Moja rodzina płaci miesięcznie 120 zł, ponieważ mamy trzy samochody. Jeden należy do naszego dorosłego i pracującego syna, drugi ja użytkuję wspólnie z młodszym synem, a trzeci należy do męża - mówi Dorota Lupa.

- Jesteśmy rodziną wielopokoleniową, która mieszka pod jednym dachem, bo w polskich warunkach łatwiej kupić dorosłemu dziecku samochód niż mieszkanie. Wynika z tego, że rocznie zostawiamy w kasie miasta 1440 zł. Pytanie - za co? Tylko za prawo parkowania w strefie, bez gwarancji wolnego miejsca? - dodaje.

Problem z parkowaniem w soboty

- W piątek po godzinie 20. w strefie zaczynają parkować obce samochody z numerami rejestracyjnym z Krakowa, ale też duża liczba aut z innych miast. Stoją tam one najczęściej do niedzieli wieczorem albo do poniedziałku - dodaje Lupa.

- Mówi się, że strefa ma chronić centrum przed nadmiarem samochodów. To w soboty nie musi chronić? Od mieszkańców mamy sygnały, że w weekendy mają coraz większe problemy ze znalezieniem miejsc parkingowych, szczególnie w rejonie Galerii Krakowskiej - przyznaje Bogusław Krzeczkowski, przewodniczący Rady Dzielnicy I Stare Miasto.

- Strefa parkowania jest wprowadzana albo rozszerzana w przypadku deficytu miejsc postojowych. Jeżeli będzie wiele sygnałów, że jest problem z parkowaniem w soboty, to można zastanowić się, aby powrócić do pobierania opłat w tym dniu. W przypadku cen za parkowanie, to każde miasto kształtuje taryfę opłat. W Krakowie w porównaniu np. do Warszawy trudniej zaparkować. Dlatego ceny za postój są wyższe - mówi Wiesław Starowicz, doradca prezydenta Krakowa ds. gospodarki miejskiej.

Chcieli dobrze

- Zniesienie strefy w sobotę było gestem w stronę mieszkańców i turystów, którzy przyjeżdżają wtedy do centrum aby uczestniczyć w licznych imprezach kulturalnych, albo na zakupy. Trzeba też pamiętać o kupcach i przedsiębiorcach z tego terenu - mówi Wojciech Wojtowicz, przewodniczący Komisji Infrastruktury Rady Miasta Krakowa.

- Jest ogólna teza, że atrakcyjność miejsca nie zależy od możliwości dojazdu do niego samochodem. Na Rynek Główny czy ulicę Grodzką nie można wjeżdżać, a ruch pieszy jest tam bardzo duży każdego dnia - przekonuje Wiesław Starowicz przekonuje.

Piotr Tymczak

piotr.tymczak@dziennik.krakow.pl

Czytaj więcej w "Dzienniku Polskim":

Składają wnioski, chcą rozwijać działalność

Mogliby wysiadać przed samą szkołą

Miasto zaściankiem?

POLECANE zwiń