Kumoterska Gońba na Podhalu

Kumoterską Gońbę, czyli wyścigi zaprzęgów konnych na śniegu, zawody w skiringu i ski-skiringu oraz paradę gazdowską będzie można podziwiać w niedzielę w Białym Dunajcu.

Kumoterki to tradycyjne małe sanie góralskie używane od święta przez kumotra i kumoszkę. Sanie wykonane są z drewna, nierzadko zdobione pięknym ornamentem. W wyścigach zwykle powozi mężczyzna, a jego partnerka balastuje na zakrętach. Gazdowie i gaździny będą rywalizować w widowiskowych konkurencjach skiringu i ski-skiringu.

Reklama

- Skiring to bardzo trudna dyscyplina polegająca na jeździe na nartach za koniem, a ski- skiring to jazda na nartach za koniem z jeźdźcem - wyjaśnia Zofia Majerczyk-Owczarek z zakopiańskiego oddziału Związku Podhalan.

Zmaganiom towarzyszyć będzie parada, w której zaprezentują się Podhalanie w swoich odświętnych zaprzęgach. W Kumoterskiej Gońbie uczestniczą gazdowie z całego Podhala. Punktacja sumowana jest z wyścigu na wyścig, aż do wyłonienia zwycięzców po zakończeniu całego cyklu gonitw.

Zawody rozgrywane będą do końca lutego, co tydzień w innej miejscowości regionu. Kolejne imprezy zaplanowano w Szaflarach, Rabce-Zdroju, Poroninie, Ludźmierzu, Kościelisku, Zakopanem i Bukowinie Tatrzańskiej.

Głównym organizatorem i koordynatorem Kumoterskiej Gońby i Parady Gazdowskiej jest Związek Podhalan.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje