NFZ przegrał w sądzie z pacjentką chorą na raka

Janina Orczyk, która była chora na raka nerki, pozwała Narodowy Fundusz Zdrowia za odmowę leczenia. Krakowski sąd zdecydował, że NFZ powinien zapłacić jej 25 tysięcy złotych zadośćuczynienia. Kobieta zmarła podczas procesu, pieniądze otrzyma jej córka.

Pacjentka po operacji usunięcia nerki w 2009 roku była leczona interferonem. Terapia okazała się nieskuteczna. Mimo to kobieta nie była leczona, ponieważ NFZ nie zgodził się na zmianę na inny lek. W trakcie procesu, toczącego się od 2010 roku, chora zmarła.

Sąd zdecydował dziś, że fundusz zbyt długo zwlekał z rozpatrzeniem wniosków kobiety i przyznał jej córce zadośćuczynienie. - Pacjenci wymagający chemioterapii niestandardowej powinni być traktowani priorytetowo - mówiła w trakcie uzasadniania wyroku sędzia Izabella Dyka.

Dwa dni po rozpoczęciu procesu do Narodowego Funduszu Zdrowia wpłynął czwarty wniosek kobiety o przyznanie nowego specyfiku. W tym samym dniu został pozytywnie rozpatrzony. Poprzednie wnioski NFZ - po miesiącu oczekiwania - odrzucał.

- Osoba, która znajdowała się w śmiertelnym stadium choroby musiała skupiać się na tym, żeby administracyjnie załatwić sobie leczenie, co do którego skuteczności, czy zasadności medycznej nie było wątpliwości - podkreślała w rozmowie z IAR radca prawny Karolina Kolary, reprezentująca przed sądem rodzinę chorej.

- Fundusz ma zasadę nie komentowania wyroków sądu - powiedziała Janina Jarzębińska, radca prawny Narodowego Funduszu Zdrowia.

Oprócz 25 tysięcy złotych na rzecz córki zmarłej pacjentki, NFZ musi zapłacić ustawowe odsetki naliczane od 2010 roku. Janina Orczyk za odmowę leczenia od narodowego ubezpieczyciela i ministerstwa zdrowia domagała się 150 tysięcy złotych odszkodowania i 18 tysięcy złotych renty, za które miała zamiar kupować sobie leki.

Wyrok jest nieprawomocny. Obie strony nie podjęły jeszcze decyzji czy będą składały apelację.

Paweł Pawlica/tk

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje