O. Leon Knabit nagrodzony "Laurem Krakowa XXI w."

"Laur Krakowa XXI w." otrzymał w środę ojciec Leon Knabit, benedyktyn z Tyńca, autor książek i programów telewizyjnych. Nagroda ta przyznawana jest od 2001 r. przez kapitułę, w której są przedstawiciele nauki, kultury i biznesu.

O. Leon Knabit został nagrodzony za to, że łączy w pracy "zawodowej, ewangelizacyjnej i swoim zakonnym powołaniu cechy, które budują dobro osobiste i społeczne w nauce, sztuce i biznesie", i za to, że tak wiele dobra daje innym.

Reklama

Uroczystość odbyła się w Urzędzie Miasta Krakowa. Laureat otrzymał rzeźbę autorstwa Janusza Wątora, którą wręczył mu prezydent miasta Jacek Majchrowski. "Sądzę, że działalność o. Leona będzie nadal znakomicie służyła naszemu miastu" - powiedział prezydent Majchrowski.

Benedyktyn mówił, że bardzo cieszy się z przyznania lauru i prosi Boga, by nie zawiódł tych, którzy darzą go zaufaniem. "Pierwszy raz byłem w Krakowie w 1947 r. jako uczeń liceum z Siedlec. I to wtedy Kraków mnie zafascynował, zauroczył. Nie przypuszczałem, że to królewskie miasto będzie dla mnie tak łaskawe" - powiedział.

O. Leon Knabit urodził się w 1929 r. w Bielsku Podlaskim. Ukończył Wyższe Seminarium Duchowne w Siedlcach, w 1953 r. otrzymał święcenia kapłańskie, wstąpił do zakonu benedyktynów w Tyńcu, gdzie w 1963 r. złożył śluby wieczyste. Jest autorem książek, m.in. "O radości", "O odwadze", "Spotkania z wujkiem Karolem", "Sakramenty i co z tego?", "Bóg oszalał z miłości" i opowieści dla dzieci "Dlaczego żyrafa ma długą szyję?".

Do tej pory "Laur Krakowa XXI w." otrzymali m.in. prof. Tadeusz Chrzanowski, prof. Jerzy Wyrozumski, Jan Kanty Pawluśkiewicz, Jerzy Stuhr.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje