Awans za seks to już norma

Zjawisko pracy za seks kwitnie w całej Polsce. Zwłaszcza w dużych firmach. Jak wynika z badań warszawskiej Wyższej Szkoły Pedagogiki Resocjalizacyjnej, niemal w każdej korporacji zdarzają się przypadki szybkiego awansu czy podwyżki w nagrodę za nawiązanie relacji seksualnych z przełożonym.

Badania były zakrojone na wielką skalę - donosi "Dziennik". Naukowcy przepytali pracowników z 37 korporacji w dużych polskich miastach o to, czy w ich firmie wykorzystuje się kontakty seksualne do osiągania korzyści zawodowych. "Tak" - odpowiedziała jedna trzecia ankietowanych.

Reklama

Po głębszej analizie wywiadów okazało się, że w każdej firmie jest co najmniej jedna osoba, która zna w swoim otoczeniu przypadek awansu przez łóżko. Z ofertą seksualną w pracy osobiście spotkało się 12 proc. ankietowanych kobiet. Trzy czwarte propozycji pochodziło od przełożonych.

- Zjawisko seksu za pracę jest poważnym, choć bagatelizowanym problemem społecznym. Seks stał się narzędziem do uzyskania korzyści zawodowych. Ja nazywam to prostytucją sponsoringową - mówi autor badań prof. Mariusz Jędrzejko. Najwięcej takich przypadków jest w instytucjach finansowych, agencjach reklamowych i firmach związanych z mediami.

Seks za pracę ma wiele twarzy. Od molestowania, gdy przełożony wymusza na pracowniku kontakty seksualne, grożąc wyrzuceniem z pracy, po sponsoring zawodowy, gdy strony godzą się na taki układ w zamian za awans, premię czy intratne szkolenia.

O tym więcej w obszernej publikacji "Dziennika".

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje