"Homotwistowe" klimaty

Homo Twist, zespół Macieja Maleńczuka, łączący rock alternatywny z naturalistyczną poezją, wystąpi na scenie warszawskiego Hard Rock Cafe.

Maciej Maleńczuk po długich latach grania na ulicy i krótkiej przygodzie w drugiej połowie lat 80. z Pudelsami postanowił założyć własny zespół muzyczny. Tak powstał Homo Twist.

Reklama

Wszystkie kompozycje i teksty były autorstwa Macieja Maleńczuka, duża ich część pochodziła jeszcze z czasów, kiedy grał na ulicy. Teksty wyśpiewywane do tej pory tylko przy gitarze akustycznej zyskały rockową oprawę. Pełniejsze brzmienie w połączeniu z charakterystycznym wokalem wytworzyło niesamowity klimat i sprawiło,że debiutancka płyta Cały ten seks stał się pierwszym artystycznym sukcesem Maleńczuka na szeroką skale.

Drugą płyta zatytułowano po prostu... "Homo Twist", jakby Maleńczuk chciał powiedzieć, że poprzednia płyta to połączenie ulicznego grania i elektrycznych instrumentów, a to co chciał przekazać zakładając zespół znajduje się właśnie na drugiej płycie zespołu. I tak też jest w istocie.

"Homo Twist" to mocna, ciężka płyta zarówno w warstwie muzycznej jak i tekstowej. Tym razem prócz własnych tekstów, Maleńczuk wykorzystał też twórczość Kamana i Emily Dickinson. Na płycie gościnnie zagrali min. Wojtek Waglewski, Rafał Kwaśniewski, Pudel. Płyta, wydana w 1996 roku została uznana, za jedną z najlepszych płyt rockowych wydanych w latach 90. w Polsce.

W rok później kolejna zmiana w zespole i kolejna płyta. Dradhuntera zastąpił Olaf Deriglasoff. Wraz z nim pojawiło się nieco punkowe brzmienie. Ludzie twierdzący, że po płycie "Homo Twist" już nic lepszego nagrać nie można mile się rozczarowali. Wydana w 1997 roku płyta "Moniti Revan" była równie dobra. Kompozycje stały się krótsze, bardziej dosadne i zwarte. Utwory z płyty tętnią psychodelicznie, przesycone mrocznym "homotwistowym" klimatem.

Mimo, iż to już trzecia płyta zespołu nie ma mowy o żadnej wtórności. Prócz większego konkretu w muzyce pojawiły się zmiany w warstwie tekstowej. Duża cześć utworów jest śpiewana w nieistniejącym, wymyślonym przez Maleńczuka języku. Maciej splata ze sobą słowa, nadając im wielopoziomowe znaczenie. Wychodzi poza ograniczenia jakie nakłada tekst. Płytę promowały dwa single - "Irma Tine Var" i "Twist Again" - do drugiego nakręcono teledysk.

W 2000 roku odbywa się pożegnalna trasa zespołu na której rejestrowany jest materiał na płytę live. Po zakończeniu koncertów zespół zostaje rozwiązany. Dwupłytowy album, noszący tytuł Live after death ukazuje się dopiero w 2002 roku i pokazuje, że Homo Twist to nie zespół studyjny ale przede wszystkim niesamowity, energetyczny koncertowy band, który na żywo znakomicie prezentuje pełnie swoich możliwości.

W 2004 roku Maleńczuk zapowiada reaktywację Homo Twist. Po raz pierwszy w historii to nie trio. W tym składzie nagrana zostaje płyta Demonologic, która ukazuje się 31 październiku 2005 roku. W 2008 roku ukazała się najnowsza płyta zespołu Matematyk.

Skład Zespołu:

Maciej Maleńczuk - wokal,gitara

Olaf Deriglasoff - bas

Tomasz Dominik - perkusja

Piotr "Lala" Lewicki - elektronika

29 października 2008 (środa), godz. 21.30. Hard Rock Cafe, ul. Złota 59, Warszawa. Bilety: 25/30 zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje