Lekarze, synoptycy i PKP kontra siarczyste mrozy

Specjaliści radzą, by osoby cierpiące na schorzenia układu sercowo-naczyniowego nie przebywały na ostrym mrozie. A synoptycy ostrzegają, że dziś w nocy temperatura może spaść nawet do minus 32 stopni. Na szczęście już w poniedziałek zrobi się trochę cieplej.

Profesor Mariusz Łapiński z warszawskiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha podkreśla, że silne mrozy są szczególnie niebezpieczne dla osób po przebytym zawale i z nadciśnieniem tętniczym.

Reklama

Bardzo niska temperatura może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego i większe obciążenie pracy serca. Dlatego lekarze radzą, by podczas silnych mrozów osoby ciepiące na nadciśnienie czy chorobę wieńcową starały się nie wychodzić z domu.

PKP już szykuje kawę i herbatę

PKP Intercity ostrzega, że intensywny spadek temperatury zapowiadany na noc z czwartku na piątek może powodować pęknięcia szyn i wpłynąć na sprawność taboru kolejowego. Synoptycy prognozują, że z 2 na 3 lutego na obszarze południowej i wschodniej Polski temperatura może spaść nawet do minus 32 stopni.

Kolejowa spółka przypomina, że w pociągach PKP Intercity, w których nieplanowany postój będzie trwał dłużej niż 60 minut, pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnej kawy i herbaty. Ponadto, w dalekobieżnych pociągach nocnych, w sytuacji dłuższego postoju, obsługa zaoferuje pasażerom ciepłe koce.

Na największych dworcach kolejowych, w przypadku opóźnienia pociągu powyżej 30 minut, dla oczekujących pasażerów, PKP S.A. przygotowało możliwość skorzystania z bezpłatnej ciepłej kawy i herbaty. Kursowanie oraz punktualność pociągów można śledzić przez stronę infopasazer.intercity.pl.

Ostry spadek słupków na termometrach

Nad Polskę napływa mroźne kontynentalne powietrze. Najbliższa noc będzie bardzo mroźna. Jak podkreśla synoptyk z IMGW Małgorzata Tomczuk, nocą temperatura może spaść nawet do minus 32 stopni.

Na północnym wschodzie będzie minus 26 stopni, a do minus 19 stopni na zachodzie kraju. Cieplej będzie na Pomorzu Zachodnim - minus 16 stopni, a nad samym morzem minus 10. W dolinach karpackich temperatura spadnie do minus 32 stopni.

- Jutro nadal najniższa temperatura będzie na wschodzie - zaznacza Małgorzata Tomczuk. W dzień temperatura maksymalna wyniesie od minus 19 stopni na wschodzie kraju do minus 12 na zachodzie, nad samym morzem minus 5.

Weekend zimny, od poniedziałku cieplej

W piątek pogoda bez większych zmian, na wschodzie i nad morzem pojawią się słabe opady śniegu. Temperatura wyniesie minus 19, minus 16 stopni na wschodzie kraju, a na zachodzie minus 13, minus 10 stopni Celsjusza, natomiast na pomorzu zachodnim minus 7.

W sobotę i niedzielę w dalszym ciągu mroźne, na wschodzie kraju pojawią się opady śniegu. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, Mazurach i na Podlasiu - nocą termometry pokażą nawet minus 28 stopni.

Od poniedziałku cieplej. W przyszłym tygodniu na wschodzie w środę temperatura wyniesie minus 7 minus 8 stopni.

Prognoza pogody dla twojego miasta i regionu. Sprawdź!

Zobacz, jak wygląda sytuacja na polskich drogach. Kliknij!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje