Mróz nie odpuszcza - słupki lecą w dół

Prognozy na nadchodzące dni nie pozostawiają złudzeń. Nadal będzie bardzo mroźno. W nocy słupki na termometrach pokażą nawet minus 32 stopnie Celsjusza. Na szczęście - według prognoz synoptyków - od poniedziałku będzie trochę cieplej.

W nocy na północnym wschodzie kraju termometry pokażą minus 26 stopni, a na zachodzie - minus 19 stopni. Trochę cieplej będzie na Pomorzu Zachodnim - minus 16 stopni, a nad samym morzem minus 10. W dolinach karpackich temperatura spadnie za to nawet do minus 32 stopni.

Reklama

- W czwartek nadal najniższa temperatura będzie na wschodzie - zaznacza Małgorzata Tomczuk, synoptyk IMGW. W dzień temperatura maksymalna wyniesie od minus 19 stopni na wschodzie kraju do minus 12 na zachodzie, a nad samym morzem minus 5.

Weekend zimny, od poniedziałku cieplej

W piątek pogoda bez większych zmian, na wschodzie i nad morzem pojawią się słabe opady śniegu. Temperatura wyniesie minus 19, minus 16 stopni na wschodzie kraju, a na zachodzie minus 13, minus 10 stopni Celsjusza, natomiast na pomorzu zachodnim minus 7.

W sobotę i niedzielę w dalszym ciągu mroźnie, na wschodzie kraju pojawią się opady śniegu. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie, Mazurach i na Podlasiu - nocą termometry pokażą nawet minus 28 stopni. Od poniedziałku cieplej. W przyszłym tygodniu na wschodzie w środę temperatura wyniesie minus 7 minus 8 stopni.

Mróz może wam zaszkodzić

Profesor Mariusz Łapiński z warszawskiego Szpitala Klinicznego przy ulicy Banacha podkreśla, że silne mrozy są szczególnie niebezpieczne dla osób po przebytym zawale i z nadciśnieniem tętniczym. Bardzo niska temperatura może spowodować wzrost ciśnienia tętniczego i większe obciążenie pracy serca. Dlatego lekarze radzą, by podczas silnych mrozów osoby ciepiące na nadciśnienie czy chorobę wieńcową starały się nie wychodzić z domu.

PKP już szykuje kawę i herbatę

PKP Intercity ostrzega, że intensywny spadek temperatury zapowiadany na noc z czwartku na piątek może powodować pęknięcia szyn i wpłynąć na sprawność taboru kolejowego. Synoptycy prognozują, że z 2 na 3 lutego na obszarze południowej i wschodniej Polski temperatura może spaść nawet do minus 32 stopni.

Kolejowa spółka przypomina, że w pociągach PKP Intercity, w których nieplanowany postój będzie trwał dłużej niż 60 minut, pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnej kawy i herbaty. Ponadto, w dalekobieżnych pociągach nocnych, w sytuacji dłuższego postoju, obsługa zaoferuje pasażerom ciepłe koce.

Na największych dworcach kolejowych, w przypadku opóźnienia pociągu powyżej 30 minut, dla oczekujących pasażerów, PKP S.A. przygotowało możliwość skorzystania z bezpłatnej ciepłej kawy i herbaty. Kursowanie oraz punktualność pociągów można śledzić przez stronę infopasazer.intercity.pl.

Pomóżmy bezdomnym przetrwać zimę

W związku z silnymi mrozami minister spraw wewnętrznych apeluje o zwracanie szczególnej uwagi na osoby bezdomne i nietrzeźwe. Jacek Cichocki powiedział, że tylko minionej doby zamarzło kolejnych pięć osób, a 27 podtruło się tlenkiem węgla.

Szef MSW powiedział, że wszyscy w kraju powinni być wyczuleni na osoby, które próbują nocować na działkach, w altankach czy na nieogrzewanych klatkach schodowych. - Jak widzimy takie osoby, najlepiej dzwońmy od razu na policję - zaapelował minister Cichocki.

O pomoc osobom bezdomnym w dotarciu do noclegowni i powiadamianie służb o osobach, którym może grozić zamarznięcie, zaapelował też minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz. Z kolei strażacy przypominają, aby do ogrzewania domów czy pojedynczych pokoi używać tylko pieców z atestami. Zaklejanie czy zasłanianie ciągów wentylacyjnych może się skończyć zatruciem bezwonnym i niewidocznym czadem.

Kierowcy - to należy sprawdzić

Mazowiecki Urząd Wojewódzki przypomina, że w czasie ostrych mrozów należy pamiętać o szczególnych zasadach bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Wyruszając w podróż należy zapoznać się z prognozami meteorologicznymi na najbliższe godziny, upewnić się, że zbiornik z paliwem jest pełny, sprawdzić działanie układu hamulcowego, pojemność elektryczną akumulatora, ogrzewanie samochodu oraz poziom oleju - im niższy poziom, tym większe prawdopodobieństwo zamrożenia oraz zmienić olej napędowy z letniego na zimowy.

Siarczyste mrozy zbierają żniwo

Z danych policji wynika, że od listopada z powodu wychłodzenia zmarło 58 osób, z czego aż 20 od ostatniego piątku, kiedy to nad Polskę nadciągnęła fala mrozów.

Prognoza pogody dla twojego miasta i regionu. Sprawdź!

Zobacz, jak wygląda sytuacja na polskich drogach. Kliknij!

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje