Nowa metoda leczenia raka jajnika

Szansa dla chorych na raka jajnika z przerzutami do otrzewnej. W warszawskim Centrum Onkologii stosowana jest nowatorska metoda leczenia łącząca zabieg operacyjny z chemioterapią i wykorzystaniem hipertermii czyli podwyższonej temperatury. W klinice Nowotworów Narządów Płciowych Kobiecych przeprowadzono do tej pory 9 takich zabiegów. Dziś operowana jest kolejna pacjentka.

Profesor Beata Śpiewankiewicz wyjaśnia, że podczas operacji podawany jest płyn, który podwyższa temperaturę w jamie otrzewnej do 42 stopni Celsjusza. Następnie chemioterapia mdziała bezpośrednio na komórki nowotworowe, niszcząc je. Zabieg trwa od 60 minut do półtorej godziny.

Reklama

Pani Ewa Lisiak z Konina 3 tygodnie temu miała wykonany zabieg z zastosowaniem metody HIPECK (czyt. hajpek). Pacjentka czuje się dobrze fizycznie i psychicznie. - Operacja dała mi dużo optymizmu, co jest niezbędne w walce z tą chorobą - podkreśliła Ewa Lisiak.

Nowa metoda leczenia nie zastępuje chemioterapii systemowej, ale jest uznanym sposobem leczenia przerzutów do otrzewnej. Na razie zabiegi nie są refundowane przez NFZ, bo nie wyceniono kosztów refundacji. Same jednorazowe dreny stosowane do przepływu leków kosztują ponad 7 i pół tysiąca złotych.

Co roku 3, 5 tysiąca kobiet dowiaduje się, że ma raka jajnika - większość w zaawansowanym stadium.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy