Brytyjski klub "dżentelmenów"

Moralność wreszcie zaziera w oczy bezkarnym brytyjskim elitom - czytamy na łamach "The New York Times".

Po wydarzeniach związanych z oskarżeniami o molestowanie wobec Harvey’a Weinsteina, wszystkie instytucje publiczne w Wielkiej Brytanii z namaszczeniem ogłosiły, że dobro kobiet leży im na sercu i przywiązują ogromną wagę do tego, jak kobiety są postrzegane, słyszane, traktowane i opłacane.

Reklama

A jednak jakiś czas temu 360 bogatych i wpływowych mężczyzn w Wielkiej Brytanii było gotowych zapłacić 2000 funtów od osoby (ponad 9 tysięcy złotych), aby wziąć udział w  zbiórce pieniędzy zorganizowanej przez President Charitable Trust, podczas której nieobecne były ich partnerki i rówieśniczki,  a jedynymi kobietami na sali były te w minispódniczkach - traktowane niemal jak niewolnice seksualne, których obowiązkiem było służyć i łechtać ego mężczyzn.

Molestowanie, do którego doszło później na tym wydarzeniu nie było "potrzebne" do tego, aby już na tym etapie uznać całą sytuację uznać za mocno podejrzaną. Zaproszenie obiecywało radośnie, że będzie to "najbardziej niepoprawne politycznie wydarzenie roku. Połowa stołów była zarezerwowana przez mężczyzn z branży nieruchomości; inni na liście gości byli finansistami, restauratorami, czy celebrytami.

Zbiórka funduszy na szpital dziecięcy była tylko tak zwanym listkiem figowym. Impreza była za to okazją do nawiązywania kontaktów i gloryfikacją męskiej dominacji i siły seksualnej, wykluczającą tym samym kobiety, które mogłyby to zakwestionować lub stać się jakimkolwiek wyzwaniem. Ich rola została w związku z tym zredukowana wyłącznie do funkcji dekoracyjnej.

Szczegóły bankietu opisane przez "The Financial Times", ujawniły, że ani organizatorzy, ani goście nie zrozumieli i nie zauważyli, o co chodziło w tym wydarzeniu. Wieczór rozpoczął się od parady kelnerek, które wchodziły na scenę dwójkami.  Na każdym stole znajdowały się specjalne broszury z prośbą skierowaną do mężczyzn,  aby nie nękali kobiet. To dość zaskakujący apel jak na to, że wszyscy znajdowali się na rzekomo cywilizowanym wydarzeniu.

Kobiety, kelnerki, otrzymały czarne sukieneczki sięgające zaledwie ud. Kazano im także przynieść czarne "seksowne buty". Były zobowiązane do noszenia czarnej bielizny, z wyraźną sugestią, że "zostanie to zauważone". Ostrzegano ich, że mężczyźni będą "denerwujący", ale muszą to "wytrzymać". Telefony komórkowe zostały im odebrane i zamknięte, a one same zostały zmuszone do podpisania pięciostronicowych umów o zachowaniu poufności.

Szybko odkryły dlaczego. Bezlitosne obmacywanie ​i pogardliwe nastawienie, które kobiety musiały znosić przez następne sześć godzin, pozostawiło wiele z nich w opłakanym stanie. Każda, która próbowała uciec do toalety, żeby uzyskać choć chwilę wytchnienia, była odsyłana na salę przez męski personel.

Do dyskredytowania kobiet i zachowywania się wobec nich lekceważąco, zachęcano ze sceny, gdzie gospodarz, telewizyjny komentator sportowy, prowadził licytację, zaczynając od 10 000 funtów na operację piersi, "w celu podrasowania swojej żony." Na scenę przyprowadzono kobietę, która została zaprezentowana tak, jakby była co najmniej koniem wyścigowym lub nagradzanym w wystawach psem, aby gospodarz mógł wskazać, gdzie zostanie wykonana praca zespołu chirurgii plastycznej.

Kiedy wszystko, co działo się za kulisami tej imprezy wyszło na jaw, całe wydarzenie dosłownie eksplodowało wprost w twarze organizatorów. Klub został zamknięty; minister z rządu został upomniany przez premier Theresę May za udział w tym "przedsięwzięciu"; znani goście unikają komentowania sprawy, wygodnie twierdząc, że wyszli wcześniej, albo że nic nie widzieli, nie słyszeli i nic nie robili.

Dlaczego ci mężczyźni uznali, że to, co robili jest w porządku? I dlaczego myśleli, że mogą uciec od odpowiedzialności?

Odpowiedź jest oczywista: ponieważ wcześniej zawsze tak było i jeśli chodzi o tę kohortę brytyjskiego społeczeństwa, nic tak naprawdę się nie zmieniło. Gdyby nie "The Financial Times", który wysłał kobietę reportera na to tajne wydarzenie, prawdopodobnie uszło by im to na sucho po raz kolejny. Ta uroczysta kolacja odbywała się cyklicznie na przestrzeni 33 lat. W 2004 roku gościł na niej lewicowy burmistrz Londynu Ken Livingstone, który słynął ze swojego ogromnego zaangażowania na rzecz równości, co jednocześnie nie przeszkadzało mu brać udziału w czymś, co jest kompletnym jej zaprzeczeniem.  

Osiem lat temu gazeta "The Independent" donosiła o kolacji jako o "ekscytującej" rozrywce, nazywając ją "wydarzeniem rasistowskim" i cytując uczestnika, mówiącego: "Chłopcy dosłownie kleili się do dziewcząt". Wiele mężczyzn, którzy są przedsiębiorcami, może czuć się zmuszanych do wypowiadania się na temat równości kobiet i mężczyzn, ale prywatnie - chronieni i zachęcani przez swoich przyjaciół - założyli, że mogą dalej napawać władzą i zachowywać się jak zwierzęta.

To się już skończyło. Furia, która nastąpiła po ujawnieniu tych rewelacji i potępienie ze strony premier Theresy May, grupy najbardziej wpływowych lobbystów w Wielkiej Brytanii i kobiet, które zajmują wysokie stanowiska w branży finansowej, pokazała, jak ryzykowne są teraz takie zachowania dla osób i firm. Kobiety mają już dość - i nagle mają też wsparcie opinii publicznej.

Jednak to wydarzenie boleśnie obnażyło fakt, że ​​moralność publiczna nie jest synonimem prywatnego przekonania. A to drugie prędko się nie zmieni.  Mężczyźni, którzy szukają takich atrakcji, jak podczas tego bankietu, i ci którzy wściekle lub wręcz z urazą piszą w internecie, że to to był przecież "męski wieczór" i "czemu te baby się tak czepiają" - nie wrócą do swoich domów lub biur i nie będą nagle traktować kobiet, jak równych sobie. Lubią swoją dominację i nie będą chcieli tak łatwo z niej zrezygnować.

Debata w sprawie Klubu Prezydenta to tylko jeden kamień milowy na długiej, niebezpiecznej i często skrytej walki kobiet, aby wreszcie zaakceptowano to, że my także jesteśmy ludźmi.

(Jenni Russell, dziennikarka, jest felietonistką The Times of London.)

Jenni Russell/The New York Times

Tłum.: KK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL