Gdzie bije źródło odwagi?

W ciągu swojej dwudziestoletniej kariery strażaka i ratownika medycznego w Colorado Springs 43-letni dziś Bruce Monson "zaliczył" kilka bliskich spotkań ze śmiercią - jak wtedy, gdy spadł na niego płonący dach budynku, albo w dniu, w którym o mało nie udusił się toksycznymi oparami.

Nieoczekiwanie jednak o wiele bardziej - bardziej nawet, niż jakiekolwiek niebezpieczeństwa zagrażające jemu samemu - przerażają go sytuacje, które nazywa "tragicznymi telefonami w sprawie dzieciaków". Taki właśnie był telefon od matki, która zostawiła swojego półtorarocznego synka w kołysce stojącej tuż pod oknem wyposażonym w żaluzje ze sznurem starego typu.

Reklama

- Dzieciak chwycił sznur w rączkę i okręcił go sobie dookoła szyi. Po jakimś czasie matka weszła do pokoju i zobaczyła wiszące dziecko - wspomina Monson. - Dzwoni po pomoc, ja jestem pierwszy u drzwi, a ona, w panice, wpycha mi dzieciaka w ramiona i krzyczy: "Proszę, ratuj go, ratuj!".

Matka na bujanym fotelu

Ciałko dziecka było już sine, ale Monson i jego koledzy stawili czoła matczynej rozpaczy z profesjonalnym opanowaniem i koncentracją - i zrobili wszystko, co mogli.

- Walczyliśmy o niego przez ponad godzinę - opowiada ratownik. - Człowieka ogarnia wtedy taki dziwny spokój. Jesteś tak pochłonięty tym, co robisz, że właściwie zapominasz o rzeczywistości.

Wysiłki ekipy okazały się jednak daremne. Później, w szpitalu, spokój ustąpił miejsca uczuciu strasznego smutku. Podczas gdy Monson wypełniał raport z przebiegu akcji ratowniczej, matka chłopca siedziała na krześle bujanym w specjalnym pokoju, w którym mogła pożegnać się z synkiem, kołysząc go w ramionach. Jeden po drugim do szpitala przybywali członkowie rodziny, wybuchając płaczem na ten widok.

Obraz młodej matki na bujanym krześle wraca do Monsona za każdym razem, kiedy odbiera kolejny "tragiczny telefon w sprawie dzieciaka". To on pobudza go do nieustannego wysiłku, nie pozwala się poddawać, popadać w bylejakość lub cynizm; każe mu po prostu wykonywać swoją pracę - a wykonując ją, Bruce uratował więcej ludzkich istnień, niż ich stracił.

Skąd bierze się u człowieka odwaga?

Tylko jeden raz Monson pozwolił, by ogarnął go strach w związku z tamtym wspomnieniem. Było to wówczas, gdy jego własna żona, z pękniętą ciążą pozamaciczną, trafiła na stół operacyjny w tym samym szpitalu - a towarzysząca mu ich córeczka nieświadomie wdrapała się na to samo bujane krzesło... - Wiedziałem, że było to całkowicie irracjonalne zachowanie - mówi Monson - ale mimo to kazałem jej zejść z tego krzesła.

Odwaga jest cechą, której sami pragniemy dla siebie w obfitości, i którą bezwarunkowo podziwiamy u innych. A jednak - mimo iż od wieków zajmuje ona centralne miejsce wśród standardów, za pomocą których osądzamy wielkość człowieka - naukowcy dopiero niedawno zaczęli systematycznie studiować naturę odwagi, podejmując próby odpowiedzi na pytania, czym jest i czym nie jest, skąd się bierze, w jaki sposób przejawia się w reakcjach ciała i mózgu, z jakimi jeszcze istotami żywymi ją dzielimy - i dlaczego tak bardzo ją kochamy.

Opublikowany niedawno w magazynie "Current Biology" raport przedstawia przypadek kobiety, którą rzadkie wrodzone zaburzenie neurologiczne uczyniło całkowicie i skandalicznie wręcz nieustraszoną. W świetle tego odkrycia rodzi się pytanie, czy lepiej jest świadomie pokonywać własne lęki, czy też nigdy ich nie odczuwać i nie wiedzieć, czym są.

Także stosunkowo niedawno grupa neurobiologów przeprowadziła badanie, w ramach którego skanowaniu poddano mózgi osób starających się zapanować nad swoim strachem przed wężami. Badanie miało na celu zidentyfikowanie tych obszarów mózgu, które mogą odgrywać kluczową rolę w naszym "codziennym" bohaterstwie.

W Holandii naukowcy badają odwagę u dzieci, chcąc dowiedzieć się, na jakim etapie życia po raz pierwszy pojawia się pragnienie wykazania się tą cechą - i co mają na myśli najmłodsi, kiedy nazywają siebie "odważnymi".

Odwaga, mądrość, sprawiedliwość i umiarkowanie

Historia badań nad odwagą jest długa i chwalebna. Już Platon zaliczył ją do czterech kardynalnych, czyli głównych cnót człowieka, obok mądrości, sprawiedliwości i umiarkowania.

"Jako cnota główna, odwaga pomaga zdefiniować jednostkę doskonałą, i nie jest bynajmniej cechą, która jest jedynie opcjonalna" - pisze George Kateb, filozof i politolog, emerytowany profesor Uniwersytetu Princeton. "Jednym z najbardziej hańbiących przytyków jest nazwanie kogoś tchórzem."

Mimo to zdefiniowanie odwagi często okazywało się zadaniem równie najeżonym trudnościami, co odróżnienie mędrców od głupców. Dla Platona i wielu innych autorytetów odwaga jest przede wszystkim sztuką walki, cechą, która najszybciej ujawnia się na polu bitwy. Przywołajmy tutaj archetyp dzielnego żołnierza, wystawiającego się na grad kul, by uratować rannego towarzysza.

Ale, mówi George Kateb, jeśli odwaga znajduje swój najpełniejszy wyraz w ogniu wojny, to paradoksalnie staje się cechą niemoralną - ponieważ uszlachetnia działania wojenne i rzeź, utwierdzając w nas przekonanie, że tylko w walce istoty ludzkie (a w tej sytuacji są to zazwyczaj mężczyźni) mogą odkryć głębię swojej szlachetności.

Odwaga i jej kulturowa definicja

Z kolei powieściopisarka Marilynne Robinson zauważa, że odwaga "zależy od definicji kulturowej" i "jest rzadko wyrażana, za wyjątkiem sytuacji, w których przyzwolenie dla niej jest dostateczne". Tam, gdzie gloryfikuje się męczeństwo w imię religii, będą mnożyć się męczennicy; tam, gdzie protesty społeczne czy polityczne są postrzegane jako chwalebna walka cywilna, będziemy obserwować wysyp czerwonych na twarzy mówców, przemawiających z zaimprowizowanych ambon na każdej ulicy.

W pionierskich badaniach przeprowadzanych w latach 70. i później, Stanley J. Rachman z University of British Columbia i kilku innych naukowców poddali dogłębnej analizie reakcje fizjologiczne i zachowanie skoczków spadochronowych przygotowujących się do oddania pierwszego w swoim życiu skoku. W trakcie tych badań wyodrębnione zostały trzy podstawowe grupy. Do pierwszej zaliczono skoczków obdarzonych nadprzyrodzoną wręcz odwagą, u których niemal nie zaobserwowano przyspieszonego bicia serca, pocenia się dłoni, skoków ciśnienia i innych reakcji "walki lub ucieczki" związanych ze zwykłym strachem - ci skakali bez jakiegokolwiek wahania. Drugą grupę stanowili "załamujący ręce", których silna reakcja na odczuwany strach w krytycznym momencie powstrzymywała przed oddaniem skoku. Trzecią wreszcie - skoczkowie, których reakcje fizjologiczne były takie, jak u "załamujących ręce", ale którzy zachowywali się tak, jak "nieustraszeni" spadochroniarze z pierwszej grupy.

To właśnie tę ostatnią grupę Rachman uznał za odważną, definiując tym samym odwagę jako "behawioralne podejście do sytuacji pomimo doświadczenia strachu". W świetle tej pojemnej definicji odwaga staje się cechą demokratyczną i zdemilitaryzowaną, i można ją przypisać każdemu "strachajłu", które znajdzie w sobie dość siły, by wygłosić przemówienie przed dużym audytorium, albo osobie czującej wstręt do matematyki, która samodzielnie rozwiąże równanie.

Gdy serce wali jak szalone

Peter Muris i jego koledzy z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie, po przeprowadzeniu wywiadu, który objął ok. 320 dzieci w wieku od 8 do 13 lat, odkryli, że najmłodsi również utożsamiają odwagę z pokonaniem własnych lęków. Ponad 70 proc. młodych respondentów stwierdziło, że w swoim życiu dokonało przynajmniej jednego odważnego czynu - wśród odpowiedzi znalazły się takie akty odwagi, jak uratowanie braciszka, który wpadł do basenu; pospieszenie z pomocą kotu, który nie potrafił sam zejść z drzewa; nocny powrót do domu rowerem przez las i... kradzież pieniędzy z portfela mamy - no cóż, nie ma wątpliwości, że w takich sytuacjach serce wali nam jak szalone.

Joel Berger, biolog z University of Montana, rozróżnia pomiędzy zwierzętami, u których "śmiałe" zachowania wynikają z braku doświadczenia (przykładem mogą być niektóre gatunki ptaków, które - nie mając wcześniej styczności z ludźmi - bez obawy siadają na brzegu naszej filiżanki, by się napić), i tymi, które są świadome niebezpieczeństwa, a mimo to są zdolne do przezwyciężenia swojego strachu.

Odwaga. Pojęcie stworzone przez ludzi?

Berger przywołuje jako przykład sytuację, w której on i jego koledzy obezwładnili młodego bizona, przygotowując się do pobrania próbek jego krwi. Kiedy po krótkiej nieobecności wrócili do zwierzęcia, zobaczyli, że jednolatka pilnuje niespokrewniony z nim dorosły samiec, broniąc naukowcom dostępu do "obiektu badań". - Ten bizon wiedział, że możemy go zaatakować; nie było też mowy o żadnym pokrewieństwie genetycznym z młodym osobnikiem - wspomina Berger. - Być może odwaga jest pojęciem stworzonym przez ludzi, ale ja nazwałbym zachowanie tego zwierzęcia odważnym, a nawet heroicznym postępkiem.

Wróćmy do badania reakcji mózgowych osób panicznie bojących się węży, które przeprowadził izraelski neurobiolog Yadin Dudai i jego zespół z Instytutu Nauki Weizmanna w Rehovot. Uczestnicy badania musieli znieść obecność żywego, wielkiego węża zbożowego - chociaż nieszkodliwego, to jednak niewątpliwie węża... Leżący pod skanerem ochotnicy mogli zdecydować, by zbliżono do nich pudełko z gadem, albo poprosić o jego odsunięcie. U tych, którzy stłumili w sobie poczucie grozy i nacisnęli guzik "przysunąć węża" - czytamy w czerwcowym numerze magazynu "Neuron" - zaobserwowano wzrost aktywności w obszarze mózgu znanym jako sgACC - podkolankowej części przedniego zakrętu obręczy.

Strukturze tej, zlokalizowanej w przedniej części mózgowia, przypisuje się związek ze stanami depresyjnymi i, co ciekawe, zachowaniami altruistycznymi. Uważa się również, że bierze ona udział w swoistych "negocjacjach" pomiędzy emocjami i poznawaniem, a także pomiędzy działaniem na zasadzie impulsu i kalkulacją. (...)

Utrapienie tchórza

Dla tych z nas, którzy są prawdziwymi tchórzami, nieustanna konieczność przezwyciężania własnego strachu może okazać się męcząca. Dlaczego by nie uciszyć głosu kłopotliwej części naszego mózgu i na dobre okiełznać jego reakcje lękowe? Wspomniany przypadek SM, 44-letniej kobiety, u której rzadkie uwarunkowania genetyczne doprowadziły do selektywnego zniszczenia jądra migdałowatego, dowodzi jednak, że życie bez strachu ma swoje ujemne aspekty.

W artykule opublikowanym na łamach "Current Biology" neuropsycholog Justin Feinstein z University of Iowa i jego koledzy donoszą, że pani SM - która poza tym jest "normalna" - nie sposób jest niczym wystraszyć. SM twierdzi, że boi się węży i pająków - i może istotnie tak było, ale w okresie poprzedzającym wystąpienie u niej choroby, która zresztą pojawiła się już w dzieciństwie. Kiedy naukowcy zabrali ją do sklepu z egzotycznymi zwierzętami, ze zdumieniem zobaczyli, że kobieta nie tylko nie unika węży i pająków, ale wręcz domaga się, by ich dotykać!

Pani SM została również zawieziona do jednego z tak zwanych "pałaców strachu". W miejscach powszechnie uznawanych za przerażające śmiała się głośno i z wyraźną radością sama straszyła... pracowników poprzebieranych za potwory. Następnie naukowcy pokazali jej urywki słynnych horrorów, takich jak "Milczenie owiec" czy "Halloween" - ale także wtedy nie zauważyli u niej najmniejszych oznak przerażenia.

Totalny brak strachu może wydawać się pożądaną cechą, gdy przebywa się w bezpiecznym zaciszu własnych czterech ścian. Okazuje się jednak, że pani SM stara się samodzielnie ubarwić grozą swoje życie. Nocami samotnie przechadza się po dzielnicach owianych złą sławą, zagaduje podejrzanie wyglądających nieznajomych. W efekcie już wiele razy grożono jej śmiercią.

"Mamy tutaj do czynienia z osobą, która nieustannie naraża się na niebezpieczeństwo" - stwierdził dr Feinstein. "Gdyby nagle pojawił się jeszcze milion takich pań, świat pogrążyłby się w chaosie".

W takim świecie odbieralibyśmy jeden tragiczny telefon za drugim, a monotonny ruch bujanych krzeseł nie ustawałby ani na chwilę.

Natalie Angier

"New York Times"

Tłum. Katarzyna Kasińska

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje