Ignorancja otoczenia zabije narcyzów

Narcyzi, ku wielkiemu zaskoczeniu wielu ekspertów, należą do wymierającego gatunku. Nie dlatego, że grozi im - w dosłownym tego słowa znaczeniu - wyginięcie. To coś o wiele gorszego. Wciąż będą istnieć, ale będą musieli stoczyć walkę z ignorancją.

Piąte wydanie "Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders" (zajmuje się klasyfikacją zaburzeń psychicznych - przyp. tlum), które ukaże się w 2013 r., wyeliminowało 5 z10 zaburzeń osobowości wymienionych w aktualnym wydaniu (DSM-IV - przyp. tłum). Narcystyczne zaburzenie osobowości jest najbardziej znanym spośród tych pięciu i jego nieobecność spowodowała ogromne zamieszanie wśród naukowców.

Reklama

Większość z nas intuicyjnie rozumie, czym jest narcyzm, ale formalna definicja jest bardziej precyzyjna niż słownikowe znaczenie tego terminu. Powszechnie obowiązujący portret narcyza pokazuje człowieka, który jest bardzo zapatrzony w siebie - rozmowa zwykle toczy się wokół jego osoby.

Ta charakterystyka rzeczywiście dotyczy ludzi z narcystycznym zaburzeniem osobowości, ale jest zbyt obszerna. Istnieje wiele osób, które są całkowicie skupione na sobie, a które nie kwalifikują się do zdiagnozowania u nich NPD (z ang. narcissistic personality disorder - przyp. tłum.).

Najważniejszym wyznacznikiem NPD jest szczególny rodzaj zapatrzenia w siebie obejmujący nastawienie wielkościowe, poważne przeszacowanie własnych możliwości i potencjału, którym często towarzyszą marzenia o sukcesach. (...)

Drugi wyznacznik NPD: Od chwili, gdy narcyz jest przekonany co do swojej wartości ( w większości dotyczy to mężczyzn), automatycznie oczekuje, że inni rozpoznają w nim nadzwyczajne umiejętności i będą mu o tym mówić. Jest to często związane z tzw. "odzwierciedlaniem". Nie wystarczy, że wie, że jest wspaniały. Inni muszą go o tym przekonać .

Na koniec narcyz, który pragnie akceptacji i podziwu innych, często nie ma pojęcia, jak te sprawy wyglądają z innej perspektywy. Narcyzi są bardzo wrażliwi na bycie niezauważanymi czy lekceważonymi, ale często nie dostrzegają tego, że tak samo traktują innych.

Większość z nas zgodziłaby się, że to łatwy do rozpoznania profil. Być może dlatego komisja postanowiła wyrzucić NPD (narcyzm - przyp. tłum.) z "jadącego autobusu". Wielu naukowców nie jest z tego zadowolonych. Nie są też zadowoleni w związku z wyeliminowaniem czterech pozostałych zaburzeń. I nie są na tyle nieśmiali, by tę kwestię przemilczeć.

Jeden z najostrzejszych krytyków komisji DSM-V - dr. John Gunderson - jest psychiatrą z Uniwersytetu Harvarda i "starym wygą" w tej dziedzinie. Prowadził grupę opracowującą kwestie związane z zaburzeniami osobowości do aktualnego wydania.

Zapytany o to, co sądzi o wykreśleniu narcystycznego zaburzenia osobowości, powiedział, że to pokazuje, jak "mało oświecona" jest komisja. - Mają za mało wyobraźni, by zdać sobie sprawę ze szkody, jaką wyrządzają - mówi. - Diagnoza jest ważna z punktu widzenia organizowania i planowania leczenia - dodaje. - To drakońska decyzja. Pierwsza w historii, jak sądzę. Połowa zaburzeń została wyeliminowana - mówi.

Obwinia także tak zwane wymiarowe podejście, które jest metodą diagnozowania zaburzeń osobowości. Polega ono na postawieniu ogólnej diagnozy zaburzeń osobowości dla danego pacjenta, a następnie wybraniu poszczególnych cech charakteru z długiej listy. Ma to umożliwić najdokładniejsze opisanie konkretnej osoby.

Pierwotne, stosowane przez ostatnie trzy dekady, podejście polegało na zdefiniowaniu syndromu narcyza przez zespół powiązanych cech charakteru - lekarz przyporządkowywał pacjenta do profilu.

Jonathan Shedler, psycholog z University of Colorado Medical School powiedział: "Lekarze są przyzwyczajeni do myślenia w kategoriach syndromów. Badacze myślą w kategoriach zmiennych - i w związku z tym mamy rozłam".

Nie jest przesadą mówienie o schizmie. (...) W relatywnie niewielkim świecie diagnozowania chorób psychicznych to jest z pewnością bitwa godna uwagi.

Charles Zanor/New York Times News Service

Tłum. Ewelina Karpińska-Morek

Dowiedz się więcej na temat: zabójstwo | Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje