Jak przywrócić równowagę w opiece nad dziećmi

To wprawdzie nie ta liga, co ceremonia rozdania Oskarów, ale niedawna uroczystość wręczenia nagród firmom przyjaznym pracującym matkom doskonale wpisuje się w toczącą się obecnie w Wielkiej Brytanii debatę na temat elastycznego czasu pracy dla rodziców.

W listopadzie na niczym nie wyróżniającej się gali w piwnicach jednego z londyńskich hoteli sędziowie wręczyli nagrody międzynarodowym korporacjom, m.in. Unilever i Royal Bank of Scotland, za ich wkład w tworzenie przyjaznych rodzinie miejsc pracy.

Reklama

Główna mówczyni opowiedziała, jak tego samego ranka na parkingu stała się świadkiem pośpiesznego przekazania dziadkom gorączkującej córki (ubranej w piżamę i owiniętej w kołderkę) jednej ze współpracowniczek, by matka mogła spokojnie wziąć udział w ważnym spotkaniu zarządu. Publiczność, dla której historia zabrzmiała nieprzyjemnie znajomo, odpowiedziała pełnym współczucia śmiechem.

Elastyczny czas pracy nie tylko dla mam

Fakt, że nagrody przyznawane są głównie za ułatwianie pracy matkom, to odzwierciedlenie dość zaściankowego podejścia, zwłaszcza gdy oczywistym jest, że dopóki także mężczyźni nie zaczną martwić się o równowagę między karierą i życiem rodzinnym, i domagać elastycznych godzin pracy, by móc pomagać w opiece nad dzieckiem, sprawa równouprawnienia w pracy nie posunie się zbytnio do przodu.

Jednak twórcy internetowej strony z ofertami pracy, która od kilku lat przyznaje te nagrody, mówią, że skupiają się bardziej na matkach niż rodzicach ogólnie, ponieważ tylko takie podejście oddaje rzeczywistość. Wśród kobiet potrzeba elastycznych godzin pracy, by zajmować się dziećmi, jest znacznie częstsza niż wśród mężczyzn.

W Royal Bank of Scotland, który otrzymał jedną z nagród, przynajmniej 22 proc. pracowników ma formalnie podpisany kontrakt uwzględniający elastyczne godziny pracy. 92 proc. z nich to kobiety.

Unilever, który został uznany za firmę najbardziej przyjazną rodzicom, posiada "mobilny program pracy" w biurach na całym świecie. Został on tak zaprojektowany, by umożliwić większą elastyczność wszystkim pracownikom, bez względu na płeć oraz to, czy mają dzieci. Firma zaznacza jednak, że szczególnie chętnie wspiera pracowników płci żeńskiej.

Jednak obecna równowaga płci w spółce pozostawia trochę do życzenia. Mimo że ponad 50 proc. pracowników z wyższym wykształceniem i 30 proc. dyrektorów niewykonawczych to kobiety, to na poziomie dyrektorów wykonawczych jest tylko jedna kobieta.

Obecne przepisy pogłębiają przepaść

Także rząd Wielkiej Brytanii stara się promować elastyczny czas pracy, jako coś, z czego mężczyźni powinni korzystać tak samo często jak kobiety. W zeszłym miesiącu zaproponowano nawet kilka rozwiązań, które pomogłyby ojcom wziąć więcej urlopu po urodzeniu dziecka. Część inicjatywy upadła jednak w obliczu postulatu cięcia kosztów.

Przemawiając niedawno wicepremier i lider Liberalnych Demokratów Nick Clegg, powiedział, że obecne przepisy, które uprawniają kobiety do rocznego urlopu macierzyńskiego, odzwierciedlają stare przekonanie, że "rodziny wciąż składają się z jednego żywiciela i jednej osoby zajmującej się domem: mama w kuchni, tata w biurze".

Ponieważ według obecnych przepisów to matkom łatwiej jest zostać w domu po urodzeniu dziecka matematyka budżetów rodzinnych zazwyczaj naginana bywa w kierunku trwałego utrzymania kobiety w roli opiekuna ogniska domowego. To z kolei skutkuje tym, że przepaść między wynagrodzeniem mężczyzn i kobiet (która w Wielkiej Brytanii - 42 lata od wprowadzenia zasady równych płac - wynosi 14,9 procent) jest trudna do zasypania.

"Kobieta idzie na roczny urlop macierzyński, jednak po tym czasie dalej oczekuje się, że to ona będzie głównie opiekować się dzieckiem, dlatego często decyduje się na pracę w niepełnym wymiarze godzin. W efekcie spada wysokość jej pensji, a także szanse na awans. Przepaść w wynagrodzeniu się powiększa" - mówił Clegg - "To smutne patrzeć, jak ojcowie nie mogą spędzać czasu ze swoimi dziećmi. To równie smutne patrzeć na kobiety, które z powodu rodziny, muszą rezygnować ze swoich ambicji".

Zmiany na lepsze

Nowy system pozwoli matkom i ojcom bardziej elastycznie dzielić się rocznym urlopem należnym po urodzeniu dziecka. Plany, by zwiększyć wymiar nieprzekazywalnego urlopu tacierzyńskiego, zostały jednak odłożone na półkę z powodu oszczędności.

Oprócz prawa zmienia się także sposób myślenia o problemie. Poważne zainteresowanie korzyściami płynącymi z elastycznego czasu pracy niespodziewanie wzbudziła tegoroczna olimpiada. Wiele londyńskich firm zachęcało wówczas swoich pracowników do pracy z domu, by uniknąć problemów w transporcie spowodowanych igrzyskami. Z nowych możliwości skorzystało wielu mężczyzn, którzy wcześniej nie mieli okazji pracować z domu. Przeprowadzone później badania dowodzą, że doświadczenie to sprawiło, iż pracodawcy bardziej pozytywnie myślą teraz o zatrudnionych pracujących w sposób niekonwencjonalny.

Kate Grussing, założycielka i dyrektor zarządzająca Sapphire Partners, firmy rekrutacyjnej dla kobiet na wysokich stanowiskach, przekonuje, że by sytuacja uległa poprawie, mężczyźni muszą zacząć bardziej zdecydowanie domagać się prawa do elastycznego czasu pracy. "Mężczyźni reprezentują połowę rodziców. Społeczeństwa, w których udział kobiet w sile roboczej jest największy to te, gdzie mężczyźni wywiązują się z tej roli".

Amelia Gentleman

The International Herald Tribune

Dowiedz się więcej na temat: czas pracy | Nie | elastyczny czas pracy | dzieci | rodzice

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje