Katastrofy kolejowe w Europie obnażają luki w systemie

Po tragicznym wypadku kolejowym latem tego roku w północnej Hiszpanii, w którym zginęło 79 osób, śledczy, rodziny i pasażerowie domagają się wyjaśnień, dlaczego linie kolejowe powierzyły bezpieczeństwo pociągu jednemu maszyniście, który publicznie chwalił się przekroczeniem prędkości i na sekundy przed wykolejeniem się pociągu rozmawiał przez telefon.

Katastrofa pod Santiago de Compostela zwróciła uwagę na uchybienia w zarządzaniu hiszpańską siecią kolejową. Ale to tylko jeden z ostatniej serii śmiertelnych wypadków z udziałem pociągów pasażerskich i towarowych - w Hiszpanii, Francji, Belgii i Szwajcarii - które wzbudziły niepokój i wywołały pytania na temat europejskiej sieci kolejowej.

W ciągu ostatnich 12 lat Unia Europejska wymusiła przekształcenie krajowych systemów kolejowych i dostosowanie ich o wymogów jednolitego rynku jako kluczowego elementu gospodarczej i politycznej integracji kontynentu. Ale awarie wykazały wiele tych samych uchybień w nadzorze, które utrudniały inne wysiłki na rzecz spójności, w tym unii walutowej i wspólnej polityki bezpieczeństwa żywności.

Reklama

Od przyszłego roku Unia Europejska planuje wydać 23 albo 30 miliardów dolarów w 28 krajach na transport - w większości na modernizację kolei, by zintegrować niektóre z 20 przecinających się krajowych sieci kolejowych. Jednak podczas gdy kraje członkowskie starały się wdrożyć zaawansowany, ujednolicony system, monopole państwowe ustąpiły prywatnym, konkurującym operatorom kolejowym.

Paradoksy systemowe

W wyniku tego powstała mieszanka starego i nowego systemu. Szybkie pociągi XXI wieku często poruszają się po XIX-wiecznych szynach, stworzonych dla wolniejszych pociągów i mniejszego ruchu.

Najbardziej zaawansowane, automatyczne systemy hamowania są często nieobecne w kluczowych momentach, a odpowiedzialność za bezpieczeństwo spada na maszynistów, którzy zostają sami w kabinie ze względu na cięcia budżetowe, w wyniku których zmniejszany jest personel pociągu.

Każdy z ostatnich wypadków w Europie wydarzył się w innych okolicznościach, czynniki były różne. Jednak, według związków zawodowych z różnych krajów, wypadki nie ujawniły wiele błędów związanych z obecnością jednego maszynisty, tylko z coraz bardziej niepewnym systemem.

"To jest system, który przechodzi całkowitą transformację, jest w okresie zmiany starego systemu na nowy" - twierdzi Sabine Trier, zastępca sekretarza generalnego Europejskiej Federacji Pracowników Transportu, który reprezentuje 2,5 miliona użytkowników. "Seria wypadków w tak krótkim okresie czasu, w krajach, które zazwyczaj posiadają zaawansowane, systemy budzi wiele pytań" - dodaje.

"W ciągu dziesięciu lat od stworzenia jednolitego, konkurencyjnego rynku, widzieliśmy, że stare przedsiębiorstwa państwowe starają się być bardziej produktywne. Zauważyliśmy, że od dłuższego czasu następuje redukcja personelu w celu zwiększenia wydajności" - tłumaczy Trier.

Urzędnicy kolejowi i niektórzy eksperci przekonują, że technologia i personel na miejscu są wystarczające, wskazując na wyniki bezpieczeństwa, z których wynika, że liczba śmiertelnych wypadków znacząco zmniejszyła się od 1980 roku. Dla nich seria ostatnich wypadków, jest "godnym ubolewania przypadkiem".

Większe bezpieczeństwo?

"Bezpieczeństwo pociągów w Europie jest coraz lepsze" - twierdzi Jens Engelmann, szef pionu ds. Europejskiej Agencji Kolejowej, który monitoruje i wyznacza standardy bezpieczeństwa pociągów. "Systemy, które są na miejscu, pracują dobrze. W tej chwili możemy powiedzieć, że nie ma żadnego związku między wypadkami" - przekonuje.

Inni są mniej stanowczy, rośnie też publiczny nacisk, aby zainstalować najnowszą technologię automatycznego hamowania. Wzywają do odwrócenia niektórych redukcji zatrudnienia i skarżą się na długi czas pracy, który może prowadzić do błędu ludzkiego. "Kiedyś był dróżnik i maszynista - mówi Giorgio Tuti, prezes szwajcarskiego transportu związków SEV. - Teraz jest tylko maszynista pociągu i nikt go nie wspiera. To była ewolucja, która rozpoczęła się w 1990 roku, kiedy wyeliminowano pracowników toru".

I dodaje: "To jest zbyt duże ryzyko, aby obciążać wszystkim maszynistę. Wypadki się zdarzają. Tak jak w Hiszpanii - masz szybki pociąg, ale nadal używasz starego systemu".

Wiele krajowych linii polega na przestarzałych systemach, które pamiętają czasy, gdy był mniejszy ruch - tak było w przypadku pędzącego pociągu w północnej Hiszpanii.

Ujawnione dokumenty

Dokumenty z badania katastrofy, opublikowane w zeszłym tygodniu przez hiszpańską gazetę "El País" wskazują, że alarm włączył się dwa razy przed wykolejeniem, ale pociąg był wyposażony w słaby system automatycznego hamowania, który może tylko częściowo wytracić prędkość pociągu. Dlatego kluczową rolę ma odgrywać technologia sygnalizacji Unii Europejskiej, która ma być realizowana przez Europejski System Kontroli Pociągów.

Koncepcja tego systemu jest prosta: informacja jest przesyłana elektronicznie z toru do pociągu - do komputera pokładowego, który oblicza maksymalną, dopuszczalną prędkość, i który może spowolnić pociąg automatycznie.

Tego zaawansowanego systemu hamowania nie było w miejscu zakrętu, na którym wykoleił się pociąg w Hiszpanii. Bo nowy system nie może być zainstalowany na konwencjonalnej części toru -  ujawnił wysoki urzędnik kolejowy prawodawcom z Madrytu.

Hiszpański sędzia Luis Alàez bada obecnie, dlaczego tory i pociąg nie zostały wyposażone w najnowszą technologię. Maszynista Francisco José Garzón Amo usłyszał już zarzut nieumyślnego spowodowania śmierci. Przyznał, że jechał z prędkością 179 kilometrów na godzinę w miejscu, gdzie obowiązywało ograniczenie do 80 km/h.

Przedstawiciele rządu w Hiszpanii ogłosili przegląd bezpieczeństwa, w tym zakaz używania telefonów komórkowych przez kierowców, i dyskutują nad propozycją stworzenia systemu kamer wideo. Zmiany są również rozważane w innych sferach, choć zdaniem związków zawodowych i grup konsumentów, są wprowadzane zbyt wolno.

Usterka techniczna była przyczyną katastrofy pociągu pasażerskiego, do jakiej doszło 12 lipca na południowych przedmieściach Paryża.

Politycy obiecują

Prezydent François Hollande obiecał więcej środków na utrzymanie pociągów regionalnych, ale w zeszłym tygodniu francuskie związki kolejowe narzekały publicznie na kontynuowanie redukcji zatrudnienia, zwiększenie ruchu i pogorszenie linii kolejowych.

Po katastrofie pociągu towarowego przewożącego toksyczne chemikalia, który wykoleił się w maju w Belgii, lokalna prasa doniosła, że maszynista dwukrotnie przekroczył dozwoloną prędkość, która wynosiła 40 km/h.

Tamtejsze związki także zażądały wprowadzenia najnowszej technologii automatycznego hamowania.

29 lipca w zachodniej Szwajcarii zderzyły się dwa pociągi pasażerskie. Zginął maszynista.

Szwajcarskie linie korzystają z systemu, którego historia sięga 1933 roku, i który zatrzymuje pociąg dopiero po uruchomieniu czerwonego światła. Szwajcarska firma kolejowa rozważa teraz przyspieszenie instalacji systemu automatycznego hamowania.

Obecnie w planach jest odpowiednie wyposażenie linii do 2035 r. Koszt tego przedsięwzięcia szacuje się na 2 miliardy. To niewystarczająco szybko dla szwajcarskich maszynistów, którzy coraz głośniej protestują po śmierci kolegi. Szwajcarskie związki kolejowe naciskają, by w pociągu był zawsze ktoś do pomocy lub pracownik na stacji, który może wydawać ostrzeżenia.

"To było kłamstwo"

María Teresa Gómez-Limón przeżyła katastrofę pod Santiago de Compostela. Gdy świadek wypadku wydobył ją z wraku przez rozbite okno, powiedziała, że jest bardzo zła na polityków i menedżerów kolejowych, którzy chcieli linii kolejowych dużych prędkości, ale nie udało im się zainstalować zaawansowanego system automatycznego hamowania.

"Kupiłam bilet na pociąg ze wszystkimi gwarancjami dotyczącymi bezpieczeństwa pociągów dużych prędkości i to było kłamstwo, czuję się zdradzona" - powiedziała pani Gómez-Limón, która wezwała do dymisji wysokich urzędników kolejowych. "Jak można powierzyć bezpieczeństwo 200 pasażerów tylko jednemu maszyniście? Podczas lotu w samolocie pilot ma asystenta i automatyczną technologię"  - dodała.

Doreen Carvajal

The New York Times

Tłum. AK, śródtytuły pochodzą od INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: katastrofy | kolej | Europa | Santiago de Compostela | katastrofa kolejowa | wypadek

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy