Kolumbia: Milczenie wykorzystywanych kobiet

Milczenie kobiet na temat ataków seksualnych nie sprawi, że problem zniknie – pisze na łamach "The New York Times" kolumbijska dziennikarka María Antonia García De La Torre.

Palec na ustach - powszechny gest milczenia - był wszystkim, co jej gwałciciel musiał zrobić, aby upewnić się, że nie pójdzie na policję.

Reklama

W artykule opublikowanym 19 stycznia kolumbijska dziennikarka Claudia Morales opisała, jak została zgwałcona przez swojego byłego szefa. Odmówiła podania jego nazwiska, ale podejrzenia padły na Álvaro Uribe Veleza, byłego prezydenta Kolumbii i obecnego członka Senatu, który był jej przełożonym w 2003 i 2004 roku. Dziennikarze z "The New Yorker" i "Le Monde" znaleźli się później wśród tych, którzy przedstawiali spekulacje na temat Uribe. Były prezydent zaprzeczył oskarżeniom.

Historia Claudi Morales, a następnie uwaga, jaką poświęcano osobie Alvaro Uribe Veleza, podzieliła Kolumbię. Wielu wyrażało swoje poparcie w mediach pod hashtagiem #YoLeCreoAClaudia, co znaczy "Wierzę Claudi", inni z kolei bronili jej domniemanego napastnika za pomocą hashtagu #YoSoyUribe, co znaczy "Jestem Uribe".

Kiedy Morales broniła swojej decyzji, by nie ujawniać nazwiska napastnika, argumentowała, że milczenie jest jedyną opcją dla wielu kobiet w Kolumbii i w innych krajach Ameryki Łacińskiej, gdzie prawo jest nieskutecznym narzędziem, by poradzić sobie z przemocą i molestowaniem wobec kobiet. Oskarżani sprawcy często szukają zemsty na swoich ofiarach, które zgłaszają się na policję. Niektórzy nie wahają się nawet, by czekać przed sądem i ponownie zagrozić lub zaatakować swoje ofiary.

Właśnie dlatego dla wielu kobiet jedyną obroną jest cisza - "trzymaj gębę na kłódkę i módl się, żeby to się nigdy więcej nie wydarzyło". Tysiące kobiet ze stoickim spokojem, po cichu, znosi maltretowanie. Zgłaszanie gwałcicieli w krajach zdominowanych przez mężczyzn, takich jak Kolumbia, prowadzi do ostracyzmu albo i gorzej. Ameryka Łacińska zdaje się być lata świetlne od ruchu #MeToo, który ogarnął świat.

Milczenie na temat napaści seksualnych nie sprawi jednak, że problem zniknie. Każda kobieta, która siedzi cicho, daje władzę szefom, mężom, nieznajomym i innym mężczyznom, którzy atakują je i molestują w poczuciu bezkarności.

W samej tylko Kolumbii co godzinę dochodzi do co najmniej trzech przypadków wykorzystywania seksualnego. Tylko niewielki odsetek ofiar domaga się sprawiedliwości. Według jednego z badań, w latach 2010-2015, w czasie konfliktu zbrojnego w Kolumbii, tylko 20 procent z około 875 400 kobiet, które ucierpiały z powodu napaści na tle seksualnym, zgłosiło to na policję.

Kolumbia, podobnie jak wiele innych krajów, posiada prawa chroniące kobiety, ale zazwyczaj istnieją one tylko na papierze. Na przykład ustawa 1257 kolumbijskiego kodeksu karnego, przyjęta w 2008 roku, stanowi, że kara za "brutalny fizyczny napad" wynosi od 12 do 20 lat więzienia. Gwałciciele jednak bardzo rzadko trafiają do więzienia, więc trudno się dziwić, że kobiety nie chcą rozmawiać. Około 24 procent ofiar, które odmówiły zgłoszenia swoich napastników na policję, zrobiło to z obawy przed zemstą sprawcy.

W następstwie artykułu Claudi Morales wielu dziennikarzy podjęło debatę nad kwestią milczenia w obliczu gwałtu.

Paola Ochoa, komentatorka "El Tiempo", skrytykowała kolumbijskich liderów opinii za ich obojętność wobec zwiększającej się liczby przypadków wykorzystywania seksualnego i zabójstw kobiet, która wzrosła z 546 w 2016 roku do 565 w 2017 roku. W jednym z felietonów przywołała lokalne dziennikarskie "diwy" i otwarcie zapytała je, dlaczego milczą.

Tymczasem Antonio Caballero, jeden z czołowych opiniotwórczych pisarzy w Kolumbii, poświęcił dwie kolumny, aby zminimalizować oskarżenia o molestowanie, sprowadzając je do "płaczliwych skarg zrzędliwych kobiet". Jego opinie odzwierciedlają atmosferę seksistowskiej kultury, która daje przyzwolenie na molestowanie seksualne.

Kultura musi się zmienić. Aby tak się stało, debata publiczna musi skupiać się na osobach odpowiedzialnych za wymierzanie sprawiedliwości - sędziach, prokuratorach, funkcjonariuszach policji i politykach, których nieskuteczność i niezdolność do szybkiego uchwalania i egzekwowania przepisów nadal rani tysiące kobiet.

Nie jest przesadą twierdzenie, że w Kolumbii zgłoszenie sprawcy przemocy jest o wiele bardziej niebezpieczne, niż znęcanie się nad kobietą. Nie możemy pozwolić na więcej takich przypadków, jak na przykład sprawa Claudi Johany Rodríguez, która w marcu 2017 roku zgłosiła na policję swojego agresywnego partnera. Nie zastosowano zakazu zbliżania się, ponieważ "ojciec również ma prawo widzieć swojego syna". Miesiąc później mężczyzna ją zabił.

Z powodu strachu ofiar przed zgłaszaniem takich przestępstw, wykorzystywanie seksualnie kwitnie. Ma na to także wpływ brak koordynacji pomiędzy społecznymi, państwowymi, akademickimi i kulturalnymi podmiotami, które nie są w stanie powstrzymać nadużyć z powodu swojej własnej obojętności i (lub) niekompetencji. Milczenie stało się ostatnią i jedyną ucieczką, ponieważ przemoc wobec kobiet po prostu nie jest w Kolumbii postrzegana jako pilny problem.

Konsekwencje zgłaszania nadużyć są nieocenione. Rząd musi zrobić wszystko, aby zapewnić fizyczną i psychiczną nienaruszalność kobiet, które donoszą o napaściach na tle seksualnym.

Pierwszym krokiem może być zmniejszenie bezkarności. Państwo musi także pomóc nakierować i ochronić kobiety, które zgłaszają zbrodnie, oferując im tymczasową pomoc ekonomiczną, pewną formę zabezpieczenia w pracy i wsparcie w zapewnieniu opieki nad dziećmi. Państwo powinno również zagwarantować egzekwowanie zakazów zbliżania się, gdy istnieją dowody na przemoc fizyczną, seksualną albo psychiczną.

Bez tego rodzaju prawnej i społecznej struktury w Kolumbii ofiary będą skazane na łaskę swoich oprawców. Palce nie mogą dłużej układać się na ustach tak, by wyciszać sprawy. Muszą być wycelowane w oskarżycieli. Milczenie nie jest już żadnym rozwiązaniem.

María Antonia García De La Torre / © 2018 The New York Times

Tłum. JM

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje