Lekcje po wulkanie

Linie lotnicze, mówiąc o zakłóceniach wywołanych zamieciami śnieżnymi, burzami czy awariami używają terminu "nieregularne operacje". Jednak to, co działo się z powodu erupcji wulkanu na Islandii, określano innym zwrotem: kompletny chaos. Tymczasem wulkan Eyjafjallajoekull wciąż wyrzuca w niebo chmurę pyłu i nic nie wskazuje na słabnięcie jego aktywności.

Między 15 a 21 kwietnia odwołano niebywałą ilość lotów - powyżej 100 tys. - co dotknęło miliony pasażerów i będzie kosztować linie lotnicze 1, 7 miliarda dolarów.

Reklama

Tak szeroko zakrojone zamykanie przestrzeni powietrznej jest rzadkie, jednak nawet zwykła burza może pokrzyżować plany podróży. Wyjście? Bądź gotowy, by polegać na swoim rozsądku - i portfelu - jeśli kiedykolwiek znajdziesz się w środku takiego kryzysu. Oto kilka lekcji wyciągniętych po okresie zakłóceń w ruchu lotniczym spowodowanych wybuchem wulkanu, szczególnie ważnych dla ludzi podróżujących za granicę.

Unieruchomiony w Europie? Linie lotnicze muszą pokryć koszty

Wielu podróżujących nie zdaje sobie sprawy z faktu, że unijne regulacje praw pasażerów dotyczą wszystkich linii latających z Europy i wszystkich pasażerów tychże lotów, niezależnie od narodowości oraz europejskich przewoźników latających do Europy. Pomimo tego, że przewoźnicy nie będą musieli płacić kar za loty odwołane z powodu pyłu wulkanicznego - ponieważ ten problem był poza ich kontrolą - prawo wymaga od nich pokrycia kosztów za noclegi, posiłki i kilka połączeń telefonicznych.

Taka przynajmniej jest litera prawa. Stowarzyszenie Międzynarodowego Transportu Lotniczego odwołuje się do Komisji Europejskiej, żeby odstąpiła od tej zasady w stosunku do ostatnich wydarzeń, z powodu kosztów, jakie spadłyby na linie lotnicze w wyniku katastrofy, której prawo nie przewidywało. Innymi słowy, sytuacja się rozwija, więc nie spodziewaj się czeku.

Jeśli jednak uważasz, że należy ci się zwrot kosztów, możesz skontaktować się z działem obsługi klienta twoich linii lotniczych albo zatrudnić firmę "EUclaim", która pobiera 27 proc. z uzyskanego przez ciebie odszkodowania w zamian za przygotowanie dokumentów.

Hendrik Noorderhaven, założyciel firmy, twierdzi, że linie lotnicze często odstraszają klientów prosząc o uzasadnienie żądania zwrotu kosztów. - Większość ludzi poddaje się po drugim, trzecim pytaniu. My nie -mówi Noorderhaven.

Zmiana rezerwacji i zwroty: Reguły przewoźników się różnią

Większość linii lotniczych zaoferowała pasażerom, których loty odwołano z powodu chmury wulkanicznego pyłu, pełny zwrot kosztów, jednak zasady rezerwacji kolejnego lotu były różne.

Theresa Arnold i jej szef mieli lecieć rejsem US Airways z Denver do Londynu przez Filadelfię 21 kwietnia. Powiedziano im, że nie mogą dostać zwrotu kosztów bez potrąceń, ponieważ lot nie został odwołany. Mimo że termin ich spotkania biznesowego został zmieniony, samolot ostatecznie wystartował o czasie. Jedyne, co mogli zrobić, to zmienić rezerwację na inny termin, w ciągu dwóch tygodni od pierwotnego. Większość przewoźników daje klientom większe możliwości. Delta na przykład zezwoliła swoim przewoźnikom na opóźnienie swoich podróży aż do 10 czerwca.

- Czułam się przymuszona do podjęcia tej decyzji - mówi Arnold, tłumacząc, że potrzebowała więcej czasu, żeby skontaktować się ze swoimi partnerami biznesowymi.

Lekcja? Niektóre linie lotnicze są bardziej hojne od innych.

Znajdź własną drogę ucieczki, choć to może kosztować

Za każdym razem, gdy mają miejsce tak rozliczne odwołania lotów, największym problemem pasażerów jest uzyskać pomoc od przewoźników, którzy tak drastycznie ograniczyli liczbę swoich pracowników, że czasami trzeba czekać na linii wiele godzin, zanim ktoś podniesie słuchawkę. Jeszcze trudniej jest tym, którzy utknęli na lotnisku w obcym kraju.

Bernard Schaer znalazł się na pokładzie samolotu linii American Airlines z Dallas do Frankfurtu 15 kwietnia, który został skierowany do Mediolanu z powodu zagrożenia pyłem wulkanicznym.

Opowiadał, że do obsługi kilkuset pasażerów oddelegowano tylko jednego agenta, ale linie ostatecznie zorganizowały autobus, którym przewieziono wszystkich do hotelu i zapłaciły za nocleg i posiłki swoich klientów.

Zamiast czekać i obserwować rozwój sytuacji, Schaer zdołał zarezerwować miejsce za 200 dolarów w pociągu do Frankfurtu na następny dzień. - Jest to wydatek, który może nie być zrefundowany- mówi Tim Smith, rzecznik American Airlines. Zazwyczaj linie lotnicze wymagają uzyskania zgody przed podjęciem przez pasażera podróży alternatywnym środkiem transportu.

Czasami jednak lepiej wziąć sprawy w swoje ręce niż czekać na pomoc przewoźnika. Samochody do wynajęcia i miejsca w pociągach szybko znikają, kiedy zamykają się lotniska, a ceny rosną z minuty na minutę, kiedy staje się widoczny zasięg problemu.

Nie wszyscy pracownicy linii lotniczych znają zasady

Według Joela Smilera, wolontariusza, który obsługuje linię telefoniczną dla pasażerów Flyersrights.org, jednym z największych problemów zgłaszanych przez dzwoniących była zmiana rezerwacji lotów, zwłaszcza gdy chcieli lecieć gdzie indziej, by ominąć Europę.

Kiedy Rory O'Rourke próbował zmienić kierunek lotu z Denver, by zamiast do Chorwacji polecieć na Hawaje, napotkał problem. O'Rourke mówi, że znalazł na stronie United Airlines informację o lotach za 700 dolarów, lecz kiedy zadzwonił, by zmienić swoje bilety, usłyszał, że cena wynosi 2 tysiące. Kiedy zbadał politykę firmy, która gwarantuje jednakowe ceny przez Internet i przez telefon, ostatecznie dodzwonił się do menedżera, który zmienił dla niego rezerwację.

- Miesza mi się w głowie, kiedy słyszę od jednej osoby, że czegoś nie można zrobić, a dwie minuty później rozmawiam z kimś innym, kto po prostu to robi - mówi O'Rourke.

Ważne, gdzie rezerwujesz bilet. Bardzo ważne

Kiedy coś idzie nie tak z twoją podróżą, często okazuje się, że sprawa wygląda inaczej, jeśli kupowałeś bilet od pośrednika, zamiast od przewoźnika. Opłaty za zmianę rezerwacji mogą być wyższe, a uzyskanie pomocy i zwrotu kosztów trudniejsze, ponieważ sprzedający bilety odsyłają pasażerów po pomoc do linii lotniczych, a te z powrotem do pośrednika. Ryzyko zwiększa się jeszcze w przypadku tanich biletów tak kusząco wyglądających w Internecie.

Martwiąc się czy jej zaplanowany na maj lot z Bostonu do Paryża może być zagrożony przez dalszą aktywność wulkanu, Amy Fraser-Riley dowiedziała się, że bilety na lot British Airways, które kupiła z mężem na stronie Airfare.com, nie mogą być zmienione ani zrefundowane.

- Zakładałam, że nawet kiedy rezerwujesz bilety przez pośrednika, wciąż masz umowę z przewoźnikiem - mówi Amy. - Niestety, myliłam się.

Z drugiej strony, jeśli pomaga ci agent turystyczny, możesz szybciej trafić do domu, zamiast tkwić na lotnisku przez kilka dni. Jack Ezon, prezes biura podróży Ovation Vacations z Nowego Jorku mówi, że firma umieściła unieruchomionych w Wielkiej Brytanii pasażerów na pokładzie liniowca Queen Mary 2 płynącego do Nowego Jorku, innym pomogła znaleźć bilety kolejowe czy autobusowe oraz występowała w sprawach o zwrot kosztów w imieniu tych, którzy nie mieli ku temu możliwości.

- Naszym zadanie jest znaleźć rozwiązanie - dobre czy złe, realistyczne czy nie - żeby pomóc naszym klientom - mówi Ezon. - Niektórzy panikują i mówią: "nie chcę tu być, nie wiem, co się dzieje, po prostu zabierzcie mnie do domu".

Susan Stellin/ New York Times News Service

Tłum. AM

Dowiedz się więcej na temat: 'Działo się' | Działo się | zwrot | PLL LOT | rourke | bilety | lekcje | linie lotnicze | linie

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje