Nowe badania na temat choroby Alzheimera

Ćwiczenia fizyczne korzystnie wpływają na pracę mózgu osób narażonych na rozwój choroby Alzheimera - wynika z nowych badań amerykańskich naukowców.

Okazuje się, że nawet niewielka aktywność fizyczna może spowolnić występowanie objawów tej jednej z najstraszniejszych chorób.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Kliniki w Clevland w Stanach Zjednoczonych wzięło udział prawie 100 kobiet i mężczyzn, w wieku od 65 do 89 lat, u których w rodzinie były przypadki choroby Alzheimera. Wyniki zostały opublikowane w maju, w czasopiśmie "Frontiers in Aging Neuroscience".

Gen sprzyjający chorobie

Reklama

Choroba Alzheimera charakteryzuje się stopniową lub szybką utratą pamięci i zdolności poznawczych. Może ona dotknąć każdego. Ale naukowcy w ostatnich latach odkryli, że u ludzi, którzy mają konkretny wariant genu, nazywany "APOE epsilon4 allele" albo "E4", ryzyko rozwoju choroby jest znacznie większe.

Badania genetyczne przeprowadzone u ochotników wykazały, że około połowa osób posiadała gen "E4", chociaż nikt nie miał większych problemów z utratą pamięci. Naukowcy postanowili bardziej szczegółowo przyjrzeć się ich mózgom.

Od pewnego czasu eksperci podejrzewali, że choroba Alzheimera zaczyna zmieniać strukturę i funkcję mózgu kilka lat, lub nawet dekadę, wcześniej, zanim pojawią się pierwsze objawy.

Uważano, że choroba przyspiesza zanik hipokampa, części mózgu odpowiedzialnej za przetwarzanie pamięci.

Tomografia komputerowa mózgu osób, które chorują na Alzheimera pokazuje, że ich hipokamp jest znacznie bardziej skurczony, niż u zdrowych osób, w tym samym wieku.

Nie ma zbyt wielu badań dotyczących skurczu w mózgach osób narażonych na zachorowanie. Jednym z powodów jest to, że ostatnio leki dały duże nadzieje na spowolnienie lub zapobieganie Alzheimerowi. Więc naukowcy i pacjenci niechętnie skupiają się na potencjalnych przyczynach choroby.

Ciekawe wyniki badań

Z nowych badań wynika, że aktywność fizyczna może mieć wpływ na rozwój choroby.

Naukowcy z Kliniki w Cleveland odkryli, że osoby w podeszłym wieku, posiadające gen E4, które regularnie ćwiczą, mają znacznie większą aktywność mózgu, niż osoby z tym samym genem, które nie uprawiają sportu. To dowodzi, że mózgi osób ćwiczących funkcjonują lepiej.

Ale badania były bardziej skomplikowane. Podzielono ochotników na grupy. W jednej byli, ci którzy mają gen E4 i nie ćwiczą; w drugiej osoby z tym genem, które uprawiają sport; a w kolejnych dwóch osoby nie posiadające genu E4, które ćwiczą i takie, które nie podejmują aktywności fizycznej.

Naukowcy przeprowadzili tomografie komputerowe, zwracając szczególną uwagę na hipokamp. Osiemnaście miesięcy później powtórzono badanie.

W tym krótkim czasie, hipokamp osób z genem E4, które nie uprawiały sportu, znacznie się zmieniły - skurczył się średnio o 3 procent.

Mózgi osób z genem E4, które regularnie wykonywały ćwiczenia, prawie się nie zmieniły. Podobnie było u pacjentów, którzy nie posiadali genu odpowiedzialnego za rozwój choroby Alzheimera.

"Mózg osób aktywnych fizycznie, z wysokim ryzykiem Alzheimera, wyglądał jak mózg ludzi z znacznie niższym ryzykiem choroby" - powiedział Stephen M. Rao, profesor z Kliniki w Cleveland, który nadzorował badania. Wydaje się, że ćwiczenia fizyczne mogą być formą obrony przed chorobą.

Potrzeba więcej badań

Tymczasem w mózgach osób z wysokim ryzykiem zachorowania, nie uprawiających sportu, zauważalne były zaburzenia. "Stało się to w bardzo krótkim czasie" - przyznał prof. Rao, który opisał różnice w strukturze mózgów jako "dość znaczne".

"Związek między ćwiczeniami, a hipokampem nie jest do końca jasny" - dodaje profesor. "Choć wiadomo, że gen E4 wpływa na metabolizm mózgu, natomiast aktywność fizyczna może przeciwdziałać występowaniu niepożądanych efektów genu E4" - tłumaczy.

Potrzeba więcej badań, by lepiej zrozumieć wpływ ćwiczeń na ryzyko wystąpienia i rozwoju choroby Alzheimera.

"Ale już teraz - jak mówi Rao - warto przekonywać ludzi do ćwiczeń, bo mogą one pomóc zachować pamięć".

Wielu z nas nie posiada genu E4, ale każdy ma jakieś szanse na rozwój choroby Alzheimera. "Więc skoro aktywność fizyczna, w jakiś sposób, zmniejsza ryzyko, to dlaczego nie wstać i nie poruszać się trochę?" - pyta Stephen M. Rao.

Gretchen Reynolds / The New York Times

Tłum. AK, śródtytuły pochodzą od INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje