Powietrzne randki

Czy ptaki łączą się w pary z osobnikami innego gatunku? Na to pytanie w rozmowie z "New York Times" odpowiada Irby J. Lovette, dyrektor Programu Biologii Ewolucyjnej Laboratorium Ornitologicznego Uniwersytetu Cornella.

"Wiele ptaków od czasu do czasu łączy się w pary z osobnikami innych gatunków wydając na świat mieszane potomstwo" - stwierdza Lovette.

Reklama

W rzeczywistości - jak mówi Lovette - w przypadku około 10 proc. z 10 tys. gatunków ptaków żyjących na świecie stwierdzono taki przypadek przynajmniej raz - na wolności bądź w niewoli.

Dobrym przykładem może być sytuacja występująca na wschodzie Stanów Zjednoczonych. Żyjące tam brązówki na tyle często krzyżują się z występującymi liczniej krzyżówkami, że czyste gatunkowo brązówki stały się tam rzadkością.

Tendencja do krzyżowania się ptaków częściej zachodzi między blisko powiązanymi ze sobą gatunkami, ale nie jest to regułą - zauważa Lovette. Czasem krzyżować się ze sobą mogą ptaki z gatunków odległych od siebie nawet o miliony lat ewolucji.

 "Niektóre gatunki ptaków są szczególnie podatne na mieszanie się ze sobą"- mówi Lovette. I dodaje: "Doświadczeni obserwatorzy ptaków wiedzą, żeby zwracać uwagę na przypadkowo skrzyżowaną mewę czy kaczkę, która prezentuje osobliwą mieszankę kolorów i zachowań odziedziczonych po rodzicach. Często jednak mieszańce umierają młodo, a nawet jeśli uda im się dożyć wieku dojrzałego mogą być bezpłodne lub mieć problemy z przyciąganiem partnerów".

"Jeśli spojrzymy na to z perspektywy teorii ewolucji, to w sytuacji, w której potomek mieszanej pary nie jest w stanie przekazać dalej genów, nie możemy uznać międzygatunkowego połączenia się w parę za sukces" - podkreśla Lovette. 

Lovette tłumaczy: " W rzeczy samej, urzekająca różnorodność świata ptaków, która objawia się różnymi kolorami, piórami, ptasią muzyką czy zwyczajami godowymi, ma tak wielkie znaczenie, ponieważ właśnie te różnice pomagają samicom uniknąć przypadkowej prokreacji z osobnikiem męskim innego gatunku".

C. Claiborne Ray, tłum. JB

Dowiedz się więcej na temat: nauka | zwierzęta | Ptaki

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy