​Przełomowa decyzja w Chinach. Dotyczy kary śmierci

W ubiegłym miesiącu Sąd Najwyższy Chińskiej Republiki Ludowej uchylił wyrok śmierci wydany na kobietę, która brutalnie zabiła swojego męża i poćwiartowała jego ciało. Podjęto przełomową decyzję, by odesłać sprawę do ponownego rozpatrzenia. To kolejny znak, że Chiny powoli odchodzą od kary śmierci.

W Chinach rocznie skazuje się więcej ludzi na śmierć niż we wszystkich pozostałych krajach świata razem wziętych.

Wydawało się, że wyrok w sprawie 43-letniej Li Yan jest już przesądzony. W 2010 roku pobiła męża na śmierć, pocięła jego ciało na kawałki i ugotowała je. Policyjne zdjęcia i obdukcja lekarska były jednak dowodem na to, że Li była katowana przez męża - gasił na jej ciele papierosy, uderzał głową o ścianę, groził jej. Sąd Najwyższy słusznie stwierdził, że te okoliczności uzasadniały ponowne rozpatrzenie sprawy.

Zmiana podejścia

Reklama

Chiny zmieniają podejście do kary śmierci. Według Liu Renwen z Chińskiej Akademii Nauk Społecznych, w latach 2007-2011 liczba egzekucji spadła o połowę.

Wiele brutalnych przestępców jest teraz skazywanych na tak zwane zawieszone wyroki śmierci, które są zawsze później zmieniane na dożywocie. Taka powściągliwość zyskała szerokie poparcie społeczne.

Jak to się stało, że kraj rzekomo handlujący organami straconych więźniów zaczyna skłaniać się ku bardziej humanitarnym metodom, alternatywnym wobec kary śmierci?

Chiny od dawna zezwalały na karę śmierci. Wraz z szeregiem innych surowych kar, które obejmowały w różnych okresach, tatuowanie czy kastrację.

 Dynastia Han zapoczątkowała bardziej humanitarne podejście do wymiaru sprawiedliwości. Celem kary, twierdzili, było moralne zrehabilitowanie przestępców i przywrócenie harmonii społecznej, a  nie zemsta. Kluczowe było przekonanie, że karę śmierci należy stosować tylko wówczas, gdy zawodzą łagodniejsze środki.

Chociaż dochodziło do brutalnych egzekucji, to od wieków cesarze regularnie interweniowali,  wydając akty łaski. Niektórzy szli jeszcze dalej. W VIII wieku cesarz Xuanzong na krótko zniósł karę śmierci.

W późnych czasach cesarskich, chińskie praktyki były umiarkowane w porównaniu z tymi w Europie. Edykty cesarskie wydane za panowania dynastii Qing (1644-1911) sugerują, że Chiny nie stosowały publicznych egzekucji, które były wówczas tak częste we Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

"Krwawe kampanie"

Zmieniło się to drastycznie, gdy Mao Zedong doszedł do władzy w 1949 roku. Karę śmierci traktował jak narzędzie polityczne, wprowadził "krwawe kampanie" - podejrzani byli masowo zabijani.

W latach 1950-1953 kampanie były wykorzystywane do tłumienia kontrrewolucjonistów. Zginęło ponad 710 tysięcy przeciwników politycznych.

Zabójstwa tolerowane przez państwo powróciły w czasie Rewolucji Kulturalnej (1966-1976), a później podczas "mocnego uderzenia" w ramach kampanii inicjowanych przez Deng Xiaopinga.

Dziś egzekucje w Chinach częściej wywołują gniew niż go tłumią. Z badań przeprowadzonych w latach 2007-2008 w trzech prowincjach wynika, że 58 procent ludzi popiera karę śmierci - w porównaniu z prawie 60 procentami w Stanach Zjednoczonych.

69 procent osób uważa, że na śmierć są częściej skazywani biedni przestępcy niż zamożni. 60 procent sądziło natomiast, że niewinni ludzie mogą zostać niesłusznie skazani.

O takich przypadkach rozpisuje się chińska prasa. Na przykład, w prowincji Henan mężczyzna został skazany za morderstwo. W 2010 roku okazało się, że jego "ofiara" żyje.

Inne badania wskazują, że poparcie dla kary śmierci jest wyższe wśród chińskich elit politycznych, niż wśród ogółu społeczeństwa.

Oburzenie po niesłusznych wyrokach

Oburzenie po niesłusznych wyrokach podważa wiarygodność chińskiego sądownictwa. Dzieje się to w momencie, gdy państwo stara się stworzyć obraz nowoczesnego systemu prawnego.

Badania prowadzone przez kryminologów sugerują, że wpływ miała także krytyka międzynarodowa. W 1977 roku, zaledwie 16 krajów zniosło karę śmierci. Dzisiaj 140 krajów - ponad dwie trzecie państw świata -  zrezygnowało z wyroków śmierci.

Chińscy prawnicy i sędziowie są w pełni świadomi, że ich kraj "odstaje" od reszty. W 2006 roku grupa sędziów popierających reformy zaczęła oficjalnie opowiadać się za umiarem w karaniu. Reprezentowani przez Xiao Yang, który później został prezesem Sądu Najwyższego, promowali hasło "zabijaj mniej, zabijaj ostrożnie".

W wielu przypadkach zawieszono wyroki śmierci i zamieniono je na kary 25 lat więzienia.

Krok w dobrą stronę

Chińska policja nadal przeprowadza karne kampanie. Ale aresztowania dokonywane podczas takich operacji nie oznaczają wyroków śmierci. Nawet Chen Jun, oskarżony o brutalne zabójstwo kanadyjskiej modelki Diany O'Brien (pchnął ją nożem ponad 20 razy), otrzymał wyrok śmierci w zawieszeniu. Do tragedii doszło zaledwie miesiąc przed igrzyskami olimpijskimi w Pekinie.

Z informacji jakie uzyskałam od byłych oficerów śledczych, rodziny Chena i matki O'Brien, wynika, że w tej sprawie władze naciskały, by nie wykonywać wyroku śmierci. Ten proces ma pokazać, że państwo chce zmian.

Prawo w Chinach jest dalekie od doskonałości. Nawet jeśli prawdą jest, że liczba egzekucji zmniejszyła się o połowę, to w tym kraju nadal zabija się około 3 tysięcy osób rocznie - tak wynika z raportu Fundacji Dui Hua. W porównaniu z 39 osobami w Stanach Zjednoczonych w 2013 roku.

Ale nawet powolny spadek liczby egzekucji jest krokiem w dobrą stronę. Chińscy sędziowie i politycy powinni nadal słuchać opinii publicznej, która apeluje o zmiany w systemie sprawiedliwości. 

Mara Hvistendahl / The New York Times

Tłum. AK, śródtytuły pochodzą od INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje