Sarah Palin wraca jako celebrytka w skórze

Nie jestem pewna, kto czuł się gorzej - John czy Cindy McCain - kiedy w zeszły piątek na scenę w Tucson w Arizonie wkroczyła Sarah Palin, odziana w ponętną kurtkę z czarnej skóry, wyciągniętą z szafy prawdziwej dominy.

Palin wygłosiła następnie zagrzewające do boju przemówienie, podczas którego potrząsała grzywą i zalotnie mrugała do publiczności. Udało jej się ożywić tym "herbacianych" - członków Tea Party Movement - którzy przyszli na wiec, by zobaczyć właśnie ją, a nie byłego kandydata na prezydenta USA. To była słodka chwila dla Sarah. Ludzie ze sztabu McCaina - ci "staroświeccy" nieudacznicy, jak niewątpliwie nazywa ich w myślach - od dnia wyborczej porażki w 2008 roku konsekwentnie obrzucali ją błotem.

Sarah - "powiew świeżego powietrza"

Cindy McCain zachowywała lodowaty spokój, stojąc u boku męża w nienagannym, szykownym stroju. Czy kiedyś doczekamy się technologii, dzięki której telewidz będzie mógł usłyszeć zgrzytanie zębów?

Reklama

Cindy przedstawiła Sarah jako "powiew świeżego powietrza" - mimo iż w pamięci McCainów zapisała się ona raczej jako tornado, które zniweczyło nadzieje republikańskiego senatora na prezydenturę. Palin dokonała tego jako gwiazda swojego osobistego reality show, które może i zafascynowało opinię publiczną, ale na pewno odrzuciło wyborców.

Po zakończonej kampanii wykorzystała sławę zdobytą dzięki McCainowi, by zdobyć status La Pasionarii (Dolores Ibárruri Gómez, przewodnicząca Komunistycznej Partii Hiszpanii - przyp. tłum.) "jedynie słusznej i prawdziwej" frakcji Republikanów. Jej celem jest odebranie McCainowi miejsca, które zajmuje w Senacie, i przekazanie go jego buńczucznemu rywalowi, J. D. Hayworthowi.

Niewątpliwie myśl o tym, że po utracie mandatu jej mąż wróci do domu i będzie błąkał się bez celu po pokojach, jest dla Cindy McCain przykra. Na tyle przykra, że uznała, iż dla oddalenia tej perspektywy warto jest jeszcze raz znieść upokorzenie, z jakim wiąże się stanie na scenie obok męża i udawanie, że obecny idol agresywnych populistów to ten sam człowiek, co kierujący się zasadami wojenny bohater.

Ale dla samego Johna McCaina i dla ludzi, którzy podziwiają go od dawna, wiec w Tucson był z całą pewnością gwoździem do trumny jego moralnego upadku. McCain oparł swój polityczny wizerunek na sylwetce człowieka niezależnego - odważnego samotnika i indywidualisty. Rzucił wyzwanie zwolennikom Busha, gwałtownie protestując przeciwko torturowaniu więźniów Guantanamo i Abu Ghraib. Zaryzykował, opowiadając się za zwiększeniem liczebności amerykańskich wojsk w Iraku. Potępiał korupcyjny wpływ pieniądza na polityków.

Ostatnia nadzieja McCaina

Cokolwiek McCain myślał o Palin, gdy jego kampania legła w gruzach, a jego sztab uczynił z niej kozła ofiarnego, kulturalnie nie zdradził się ze swoimi poglądami. Przynajmniej to mu się opłaciło. Taka postawa pozwoliła mu wezwać Palin na pomoc, by wydobyła go z dołka, w który wpadł podczas walki z krzykliwym Hayworthem, byłym gospodarzem radiowego talk-show. Rywalem, który tak skutecznie przewodzi krytykom urzędującego senatora, że wyprzedził McCaina w sondażach.

Jednak wykorzystując Palin, by przypodobać się "herbacianym", McCain dowiódł, że jest gotów wyrzec się wszystkiego, co czyniło go wyjątkowym - byle tylko zachować miejsce w Senacie. To postawa, którą prezentował w wietnamskim więzieniu, zdeformowana w krzywym zwierciadle. Tam wytrzymał tortury fizyczne; dziś, poddany torturom politycznym, zdaje się być gotowym niemal na wszystko.

Źródeł tej przemiany charakteru należy prawdopodobnie szukać w 2004 roku, gdy senator z Arizony uległ politycznemu oportunizmowi i poparł George'a W. Busha - człowieka, który cztery lata wcześniej zezwolił na to, by jego zwolennicy zniszczyli McCaina, rozpętując przeciw niemu haniebną kampanię oszczerstw. (John McCain rywalizował w 2000 r. z George'em W. Bushem o republikańską nominację w wyborach prezydenckich - przyp. tłum.).

Jeśli chodzi o Palin, jej polityczne serce - o ile takowe posiada - opowiedziałoby się oczywiście za rywalem McCaina, który rzekomo popiera ją bezkrytycznie. Ale polityczna konsekwencja nie jest już dla Sarah Palin tak ważna, jak bycie gwiazdą. Jej pojawienie się na wiecu poparcia McCaina w Tucson było majstersztykiem. Powrót Palin pod skrzydła republikańskiej legendy wywołał medialny oddźwięk o wiele cenniejszy niż ten, który zyskałaby, popierając "tego drugiego".

Kiedy Palin przemawia na pełnych emocji spotkaniach z wyborcami, udaje, że zwraca się do "prawdziwych wyznawców" politycznego ruchu, który sama popiera. W rzeczywistości mówi tylko i wyłącznie do konsumentów.

Kupcie moją książkę. Oglądajcie mój show. Rozmawiajcie o mojej marce. Palin postawiła status celebrytki nad polityką - kto może ją za to zganić, zważywszy na piekło, przez jakie w dzisiejszych czasach przechodzą ci, którzy starają się służyć Ameryce z Waszyngtonu?

Jeśli McCain zwycięży w tym ostatnim wyścigu, będzie wiedział, że to jej zawdzięcza triumf. Nie jest wykluczone, że to właśnie Palin okaże się jego najtrwalszą polityczną spuścizną. Bezinteresowna służba publiczna stała się przecież, jak to mówią, przeżytkiem.

Tina Brown

"New York Times"

Tłum. Katarzyna Kasińska

-----

Tea Party Movement - oddolny ruch społeczny w USA, zrzeszający przeciwników polityki prowadzonej przez administrację Baracka Obamy. "Herbaciani" sprzeciwiają się temu, co nazywają "socjalizmem w Ameryce" - reformie służby zdrowia, rosnącym podatkom. Nazwa ruchu nawiązuje do wydarzenia z 1773 roku, znanego jako "herbatka bostońska".Amerykańscy koloniści z Bostonu zaprotestowali wówczas przeciw podatkom nakładanym na nich przez króla Wielkiej Brytanii, zatapiając statki z angielską herbatą.

INTERIA.PL

Dowiedz się więcej na temat: tucson | Nie | show | tłum | john | celebryci | wraca | cindy | Sarah Palin | sarah | Palin

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje