Symboliczny gest. Shinzo Abe zapowiedział wizytę w Pearl Harbour

Premier Japonii Shinzo Abe odbędzie historyczną wizytę. Jako pierwszy w historii japoński przywódca odwiedzi Pearl Harbour i uczci ofiary japońskiego ataku sprzed 75 lat na amerykańską bazę wojskową.

Wizyta Shinzo Abe na Hawajach odbędzie się w dniach 26-27 grudnia 2016. Japoński premier spotka się wówczas z prezydentem USA Barackiem Obamą.

Jak podaje "The New York Times", wizyta Abe na Hawajach to odpowiedź na podróż Obamy do Hiroshimy, miejsca, gdzie w 1945 roku pod koniec wojny z Japonią wojska Stanów Zjednoczonych zrzuciły bomby atomowe. Obama był pierwszym przywódcą USA, który odwiedził to miejsce.

Reklama

"Nie możemy dopuścić do tego, by powtórzyć horror wojny" - powiedział premier Abe. "Chcę podkreślić, że z taką determinacją patrzymy w przyszłość. To jednocześnie wiadomość o wartości amerykańsko-japońskiego pojednania" - dodał.

7 grudnia 1941 roku japońskie lotnictwo zaatakowało amerykańskie okręty w bazie marynarki wojennej i lotnictwa Pearl Harbor na należącej do USA wyspie Oahu. Główny cel ataku, sparaliżowanie amerykańskiej Floty Pacyfiku, nie został osiągnięty, ale poniesione przez Amerykanów straty były znaczne.

Atak na Pearl Harbor spowodował przystąpienie USA do II wojny światowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje