​Żałoba: Jak mądrze ją przeżyć i jak ją zrozumieć?

Żałoba to nie problem, który należy rozwiązać, to proces, który należy przejść i nie ważne, jaką formę on przybierze lub ile zajmie czasu - czytamy na łamach "The New York Times".

Chociaż wielu z nas jest w stanie mówić szczerze o śmierci, nadal musimy się wiele nauczyć na temat rozsądnego postępowania w jej następstwie: smutku i żałobie, które są naturalną reakcją na utratę bliskiej osoby.

Stosunkowo niewielu z nas wie, co powiedzieć lub zrobić, aby naprawdę pomóc krewnemu, przyjacielowi lub znajomemu, którzy są w żałobie. Tak naprawdę mało osób, które przeżyły tak wielki ból i żałobę, wie, jak pomóc samym sobie.

Reklama

Dwie nowe książki autorstwa psychoterapeutów, którzy ciężko pracowali nad strachem i smutkiem, są pełne opowieści i wskazówek, które mogą pomóc zarówno żałobnikom, jak i osobom,  które się z nimi stykają. Pokazują jak uniknąć wielu typowych pułapek i nieporozumień związanych z żałobą. Obie książki starają się skorygować fałszywe założenia o tym, w jaki sposób i na jak długo można doświadczać smutku.

Jedna z książek “It’s OK That You’re Not OK," ("To w porządku, że nie jest z tobą dobrze" - red.) autorstwa Megan Devine z Portland w stanie Oregon, ma charakterystyczny podtytuł "Jak radzić sobie z żalem i stratą w kulturze, która ich nie rozumie". Książka ta powstała w wyniku tragicznej utraty jej ukochanego partnera, który utonął w wieku 39 lat, podczas gdy para była na wakacjach.

Drugą książką, szczególnie dobrze naświetlającą relacje o tym, jak ludzie radzą sobie z różnego rodzaju stratami, jest "Grief Works: Stories of Life, Death and Surviving"("Praca nad żałobą: historie o życiu, śmierci i przetrwaniu") autorstwa Julii Samuel, która pracuje z rodzinami pogrążonymi w żałobie zarówno w prywatnej praktyce, jak i państwowej służbie zdrowia podczas swojej pracy w szpitalu Św. Marii w Paddington.

Obie książki niosą ze sobą jedno przesłanie, jak ujęła to Samuel, że: "Nie ma dobrego ani złego w smutku; musimy zaakceptować każdą formę, którą on przyjmuje, zarówno w nas samych, jak i w innych. Uznając w ten sposób stratę za uniwersalne doświadczenie". Devine ma nadzieję, że "jeśli zaczniemy rozumieć prawdziwą naturę smutku, możemy stworzyć bardziej pomocną, kochającą i wspierającą kulturę."

Autorki podkreślają, że smutek nie jest problemem do rozwiązania. Jest to raczej proces, który należy pielęgnować i przeżywać w jakiejkolwiek formie i tak długo, jak tylko trzeba.

"Proces ten nie może być przyspieszony przez przyjaciół i rodzinę", jednak zrozumienie ich potrzeby w ulżeniu żałobnikowi, także pomaga - pisze Samuel. "Dojście do siebie i przystosowanie się na nowo do świata może zająć znacznie więcej czasu niż uważa większość ludzi. Musimy zaakceptować każdą formę, którą przybierze żałoba, zarówno w nas samych, jak i w innych. "

Wszyscy możemy czerpać korzyści z uczenia się, jak reagować na smutek w sposób, który nie przedłuża, nie nasila ale i nie usuwa bólu. Podobnie ci, którzy próbują pomóc w zrozumieniu tego smutku, nie mogą wpasować się w z góry ustalone ramy czasowe lub formę wypowiedzi. Zbyt często ludzie, którzy doświadczają straty, czują się poniżani, ponieważ ich żałoba trwa dłużej niż ludzie uważają, że powinna lub dlatego, że pozostają zamknięci w sobie i wydają się wcale nie lamentować.

Wyobrażam sobie na przykład, że niektórzy dorośli myśleli, że moja stoicka reakcja na przedwczesną śmierć mojej matki, gdy miałam 16 lat, była "nienaturalna". Prawdę mówiąc, po opiece nad nią przez rok, gdy cierpiała z powodu nieodwracalnego raka, jej śmierć była ulgą . Minął rok, zanim zrzuciłam zbroję i otwarcie opłakałam tę nieodżałowaną stratę. 60 lat później wciąż cenię najważniejsze dziedzictwo, jakie mi sobie zostawiła: żyć każdego dnia tak, jakby był moim ostatnim, ale z myślą o przyszłości, na wypadek gdyby jednak tak nie było.

Podobnie odczułam ulgę, gdy cierpienie mojego męża zakończyło się sześć tygodni po tym, jak rozpoznano u niego nieuleczalnego raka. Chociaż strasznie za nim tęskniłam, wydawało mi się, że kontynuuję swoje życie, jakby niewiele się zmieniło. Niewiele osób z najbliższej rodziny wiedziało, że oddaję w ten sposób spełniam jego ostatnie życzenie, aby nadal żyć pełnią życia i po prostu być obecną dla siebie,  naszych dzieci i wnuków.

Tak, jak wszyscy kochamy innych na swój własny, niepowtarzalny sposób, tak samo opłakujemy ich stratę w sposób, który nie mieści się w jednej formie, a nawet w kilku różnych formach. W zeszłym miesiącu James G. Robinson, dyrektor ds. Globalnej analizy w "The New York Times", opisał 37-dniową wycieczkę terapeutyczną trwającą 3750 mil (ponad 6 tysięcy kilometrów), którą odbył wraz z rodziną po śmierci 5-letniego syna, zbierając pamiątkowe przedmioty po drodze i dając każdemu członkowi rodziny szansę wyrażenia złości i smutku z powodu przedwczesnej straty.

Devine utrzymuje, że większość wsparcia w żałobie oferowanego przez profesjonalistów i innych ekspertów cechuje niewłaściwe podejście, zachęcające żałobników do pokonania bólu. Oczywiste jest to, że rodzina i przyjaciele chcą, abyś poczuł się lepiej, jednak "ból, który nie może być wypowiedziany lub wyrażony, zwraca się do wnętrza samego siebie i stwarza więcej problemów" - uważa autorka. "Nieznany i niesłyszany ból nie znika. Aby przetrwać smutek, pozwól, aby ból istniał, nie próbując go ukryć ani spieszyć się z jego pokonaniem".

Pogrążona w żałobie matka powiedziała w rozmowie z Samuel: "Nigdy się z tym nie godzisz, po prostu sprawiasz, że staje się to częścią twojego życia, posuwając się naprzód".

Devine zgadza się, że zachęty do "wzięcia się w garść" są jedną z największych przyczyn pogłębiania się smutku, żalu i żałoby. Zamiast próbować "wyleczyć" ból, celem powinno być zminimalizowanie cierpienia, które, jak powiedziała autorka, "przychodzi, gdy czujemy brak wsparcia lub gdy usłyszymy, że coś jest nie tak z tym, co czujemy".

Specjalistka wyjaśnia, że człowiek odczuwający ból, nie może zostać "naprawiony" i najlepszym sposobem na poradzenie sobie z żalem dla takiej osoby jest towarzystwo, a nie zachęty czy krytyka. Devine zachęca tych, którzy chcą być pomocni, aby "dawali świadectwo" i oferowali przyjaźń bez pytań lub nieproszonych porad i udzielanie pomocy wtedy, kiedy ona potrzebna. Ważne jest także słuchanie - bez względu na to, jak często żałobnicy będą chcieli opowiadać swoją historię.

Tym, którzy cierpią, sugeruje znalezienie niedestrukcyjnego sposobu na wyrażenie tego. "Jeśli nie możesz opowiedzieć swojej historii innemu człowiekowi, znajdź inną drogę: przeczytaj czasopismo, maluj, zamień swój smutek w powieść graficzną z bardzo mroczną fabułą. Lub wyjdź do lasu i powiedz to.. drzewom. Ogromną ulgą jest móc opowiedzieć swoją historię bez tego kogoś, kto próbuje to na siłę naprawić".

Davine sugeruje także prowadzenie dziennika, który rejestruje sytuacje, które albo nasilają, albo łagodzą cierpienie. "Czy są chwile, kiedy czujesz się bardziej stabilny, bardziej ugruntowany, bardziej zdolny do oddychania? Czy cokolwiek - osoba, miejsce, aktywność - dodaje do twojego "rachunku" energii? I odwrotnie, czy istnieją działania lub środowiska, które absolutnie pogarszają sytuację?" - pyta.

Kiedy tylko jest to możliwe - aby zmniejszyć cierpienie - wybierz angażowanie się w rzeczy, które ci pomagają i unikaj tych, które tego nie robią.

Jane E. Brody/The New York Times

Tłum.: KK

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje