Zamachy w Brukseli mogły ostatecznie przekonać Brytyjczyków do pożegnania się z Unią Europejską

Nie powinno być zaskoczeniem, że po atakach w Paryżu i Brukseli, Brexit - kiedyś nie do pomyślenia - staje się bardziej realny niż kiedykolwiek wcześniej - pisze szkocki publicysta Alex Massie na łamach "The New York Times".

Nawet pośród tragedii polityka nie ustaje. Kiedy na początku tego tygodnia belgijskie władze wciąż liczyły ciała ofiar ataków, część Europy natychmiast odwróciła się od horroru zamachów - przecież stają się rutyną - by skupić się na tym, na jakie inne sprawy mogą wpłynąć niedawne zdarzenia.

Reklama

Czy po ostatnim akcie terroru staje się bardziej prawdopodobne, że Brytyjczycy zagłosują za wyjściem z Unii Europejskiej, co przyniosłoby ogromne szkody dla długoterminowej opłacalności europejskiego projektu?

Prowizoryczne relacje

Niemal wszelkie aspekty brytyjskiej polityki są dziś postrzegane przez pryzmat czerwcowego referendum w sprawie dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii we Wspólnocie Europejskiej. Przyszłość Davida Camerona jako premiera, a także kawał jego historycznej spuścizny zależą od wyniku głosowania. Ale to - prawdę mówiąc - mniej istotne w obliczu referendalnego pytania, które może pomóc w znalezieniu odpowiedzi w dwóch dużo szerszych kwestiach: Jakim krajem jest Wielka Brytania i jaka jest jej rola w świecie?

Stosunki Wielkiej Brytanii z Europą zawsze były umowne i prowizoryczne; prawie żaden brytyjski polityk nie mówi o wartości "europejskiego projektu". Brytyjski entuzjazm dla UE jest niemal całkowicie ograniczony do niedokończonego w końcu projektu utworzenia wspólnego rynku. Niechęć do europejskich regulacji i unijnego prawa pogłębia się i grozi całkowitym zdeptaniem, co eurosceptycy lubią nazywać pradawną brytyjską wolnością.

Zagrania eurosceptyków

Niektórzy eurosceptycy, chcący wykorzystać każde zdarzenie, by zmaksymalizować szanse Wielkiej Brytanii na opuszczenie UE, szybko dostrzegli możliwości związane z rzezią w Brukseli.

Członek Parlamentu Europejskiego Mike Hookem z Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (z ang. U.K. Independence Party; UKIP), wydał oświadczenie, w którym twierdzi, że "ten przerażający akt terroryzmu pokazuje, jak otwarty ruch w strefie Schengen i słaba kontrola na granicach są zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa".

Wielka Brytania nie jest częścią strefy Schengen - obszaru, na który składa się 26 europejskich krajów, gdzie kontrole graniczne są zniesione - ale przekaz był jasny: kiedy jesteśmy w Unii, to samo może zdarzyć się u nas. Nieistotne, że ostatni poważy atak w Wielkiej Brytanii - miał miejsce 7 lica 2005 roku, zginęło w nim 52 Londyńczyków - był zaplanowany i przeprowadzony przez urodzonych w Wielkiej Brytanii islamistów.

"Jestem w centrum UE i nie czuję się bezpiecznie"

Niuans jest pierwszą ofiarą polityki. Przyzwoitość - zbyt często - bywa drugą. Hookem rozwinął swój punkt widzenia, pisząc na Twitterze: "Cameron mówi, że jesteśmy bezpieczniejsi w UE. Cóż, jestem w centrum Europy [w Brukseli] i nie czuję się bardzo bezpiecznie".

Nigel Farage, lider UKIP, przyznał, że mądrzej jest poczekać "kilka godzin" zanim się wyrazi tego typu spostrzeżenia, jednak w jego opinii Hookem "nie mylił się". Inny eurosceptyczny polityk przyznał mu rację.

Według Michaela Howarda, poprzednika Camerona jako lidera torystów [brytyjskiej Partii Konserwatywnej], "Unia Europejska w swojej obecnej formie jest wadliwym i upadającym projektem, który czyni wielu mieszkańców uboższymi niż powinni albo potrzebują być, a nie udaje jej się zapewnić ludziom bezpieczeństwa". George Eustice, eurosceptyczny minister w rządzie Camerona ostrzegał, że otwarte granice w ramach strefy Schengen pozwalają "terrorystom na swobodne przemieszczanie się".

Tylko wyjście z UE - przekonują eurosceptycy - pozwoli Wielkiej Brytanii na odzyskanie kontroli na granicach i ochronę swoich mieszkańców.

Głos zwolenników pozostania we Wspólnocie

A co mówią ci, którzy chcą, by Wielka Brytania pozostała w Unii? Jeszcze zanim w Brukseli wybuchły bomby, minister spraw wewnętrznych Theresa May ostrzegała: "Na froncie bezpieczeństwa istnieją powody, byśmy pozostali członkami Unii Europejskiej".

Wyjście z UE nie zakończy współpracy transgranicznej policji i komórek antyterrorystycznych - powiedziała - ale znacznie tę współpracę skomplikuje. "Poziom zagrożenia w Wielkiej Brytanii jest wysoki, co oznacza, że atak terrorystyczny jest wysoce prawdopodobny. Wiemy, że od listopada 2014 siedem komórek terrorystycznych w Zjednoczonym Królestwie zostało rozbitych. Istotne jest, że pracujemy z innymi, by upewnić się, że jesteśmy zdolni do odpowiedzi".

Ze swojej strony Cameron zasugerował, że łączenie zamachów w Brukseli z kampanią referendalną było "nieodpowiednie".

Zestaw okoliczności pogarszających

Trudno sobie wyobrazić gorszy zestaw okoliczności dla obozu, który popiera pozostanie w UE, niż kolejny atak w Europie i nagłówki mediów donoszące o europejskich liderach, którzy nie są w stanie poradzić sobie z zagrożeniem ze strony tzw. Państwa Islamskiego. To tylko dokładka do rosnącego poczucia, że już teraz coś się w Europie psuje.

Duszący wpływ Europejskiego Banku Centralnego, reagującego na trudną sytuację ekonomiczną, będzie bardziej odczuwalny na południu Europy, ale skutki nałożonego na Grecję i Hiszpanię finansowego kaftanu bezpieczeństwa poczują też inne kraje. To doprowadzi - po lewej - do zmniejszonego entuzjazmu wobec Europy, a po prawej do rozczarowania, które teraz może zostać połączone z wieloletnimi podejrzeniami wobec Brukseli.

Co gorsza, kryzys migracyjny, na który Europa wciąż musi znaleźć jakieś sensowne rozwiązanie, stanowi tło dla nieszczęsnego dla Camerona referendum. Połączenie wahającego się wzrostu ekonomicznego z imigracją, wydającą się być poza kontrolą - zarówno spoza Unii jak i z państw członkowskich, do tego strach przed terrorem... i mamy warunki dla ożywienia populistów.

Być, czy nie być w Unii?

Brytyjscy eurosceptycy twierdzą, że nie nawołują do wycofania się ze świata. Podkreślają wolnościowe zalety wystąpienia Wielkiej Brytanii z UE, przewidując, że brytyjskie przedsiębiorstwa będą mogły bez ograniczeń negocjować swoje oferty na całym świecie. Nie uważają się za izolacjonistów, a raczej za internacjonalistów.

Natomiast Cameron i jego koledzy zaangażowani w kampanię "pozostania", obawiają się, że wystąpienie z szeregów Unii Europejskiej zmniejszyłoby brytyjskie wpływy na świecie. W swojej istocie debata stanowi konflikt między dwiema różnymi koncepcjami suwerenności i globalnej nowoczesności, w której żyjemy.

Cameron przekonuje, że członkostwo w UE daje Wielkiej Brytanii najlepszą pozycję w dwóch światach: w klubie, gdzie podejmowane są decyzje, które mają znaczenie, ale jednocześnie nie trzeba brać na siebie najbardziej "uciążliwych" zobowiązań (jak Schengen). Pozostaje to niepewnym balansowaniem, jednakże może stać się dużo trudniejsze, gdy przyjdzie zmierzyć się z tragedią.

Nie powinno być zaskoczeniem, że po atakach w Paryżu i Brukseli, Brexit - kiedyś nie do pomyślenia - staje się bardziej realny niż kiedykolwiek wcześniej.

Z Edynburga (Szkocja) dla "The New York Times" Alex Massie

Śródtytuły pochodzą od redakcji Interia Fakty

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje