​Znajomość języków wpływa na zdolności muzyczne

Muzyka i język są ściśle ze sobą związane. Niektórzy mogą nawet powiedzieć, że jedno jest formą drugiego.

Wiadomo na przykład, że muzyczny "fundament" może zwiększyć zdolność uczenia się drugiego języka. Niedawno naukowcy udowodnili, że ten mechanizm może również działać w drugą stronę.

Reklama

Ludzie posługujący się językami, w których używa się konkretnych tonów, by odpowiednio zaakcentować sylabę, a tym samym przekazać właściwe znaczenie, wydają się mieć lepsze ucho do nauki muzyki - wynika z badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie "PLoS ONE".

Najnowsze odkrycia uwypuklają "zazębianie się" muzyki i języka w mózgu, a także sugerują, że języki tonalne, w których modulacja głosu ma bardzo duże znaczenie, mogą wpływać na rozwój zdolności muzycznych.

Naukowcy z Baycrest Health Sciences’ Rotman Research Institute zaprosili do badań grupę muzyków, jak również dwie grupy ludzi, którzy nie mieli nic wspólnego z muzyką. Te dwie grupy składaly się z osób posługujących się językiem angielskim i kantońskim.

Zrozumienie kantońskiego wymaga bowiem opanowania sześciu różnych dźwięków, które mogą wpływać na znaczenie słów.

Kiedy naukowcy dali badanym zestaw skomplikowanych testów muzycznych i poznawczych, okazało się, że osoby mówiące po kantońsku i muzycy radzili sobie bardzo dobrze. Ogólnie rzecz biorąc, te dwie grupy zdobyły o około 20 procent więcej punktów niż anglojęzyczne osoby nie mające nic wspólnego z muzyką.

Jeden z autorów badań, Gavin M. Bidelman, profesor na Uniwersytecie w Memphis, stwierdził, że wyniki najprawdopodobniej odnoszą się również do innych języków tonalnych, ale oczywiście nie do wszystkich.

Poprzednie badania nie wykazały większych zdolności muzycznych u osób mówiących mandaryńskim, ale być może wynikało to z faktu, że dźwięki w tym języku są bardziej finezyjne.

W kantońskim, podobnie  jak w językach takich jak tajski czy zulu, wymowa słów ma raczej płaski, schodkowy schemat, który bardziej przypomina muzykę.

“Właściwie można traktować część języków tonalnych jako językową wersję muzyki" - dodał.

Anahad O'connor/New York Times News Service

Tłum. EKM

Dowiedz się więcej na temat: The New York Times | muzyka | język obcy | kantoński | zulu | tajski

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje