19 czerwca 2017: Fakty dnia

Kolejny akt terroru w Wielkiej Brytanii, wybuch samochodu w Paryżu, tragiczny bilans pożarów w Portugalii i rozpoczęcie negocjacji w sprawie brexitu – prezentujemy przegląd najważniejszych wydarzeń mijającego dnia.Atak w Londynie

Reklama

W nocy z niedzieli na poniedziałek w północnym Londynie samochód wjechał w grupę pieszych w pobliżu meczetu. Policja podała, że jedna osoba nie żyje, a osiem zostało rannych.

Według relacji świadków w mediach społecznościowych, samochód wjechał w grupę wiernych wychodzących z lokalnego meczetu po wieczornej sunnickiej modlitwie (tarawih) odprawianej podczas miesiąca ramadanu.

Do zdarzenia doszło w pobliżu meczetu w dzielnicy Finsbury Park w północno-wschodnim Londynie. To miejsce jest uznawane za wielokulturowe - gdzie poza muzułmanami żyją też wyznawcy innych religii.

Więcej TUTAJ

Płoną lasy w Portugalii

"Pożar lasów, który od soboty pustoszy dystrykt Leirii w środkowej Portugalii, przedostał się do sąsiednich dystryktów, Castelo Branco i Coimbry" - podała w poniedziałek obrona cywilna Portugalii.

W sobotę i niedzielę pożar doprowadził do śmierci 62 osób. Walkę z żywiołem utrudniają wysokie temperatury i silny wiatr.

Obecnie w walce z żywiołem we wszystkich trzech dystryktach bierze udział ponad 1200 strażaków. Portugalczyków wspierają też strażacy z sąsiedniej Hiszpanii.

Więcej TUTAJ

Eksplozja samochodu w Paryżu

Samochód uderzył w poniedziałek w radiowóz żandarmerii na Polach Elizejskich w Paryżu - podały źródła policyjne. Nie ma żadnych poszkodowanych, ale policja otoczyła teren kordonem bezpieczeństwa.

Prewencyjnie zamknięto pobliską stację metra. Z najnowszych informacji wynika, że tuż po zdarzeniu, samochód eksplodował.

Kierowca był uzbrojony - podały źródła, na które powołuje się AFP.

Więcej TUTAJ

Rozmowy o brexicie

W Brukseli rozpoczęły się w poniedziałek negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Chcemy głębokich i wyjątkowych relacji z UE. Liczymy na konstruktywne rozmowy - oświadczył brytyjski minister ds. brexitu David Davis.

Z kolei główny negocjator strony unijnej Michel Barnier zapewnił, że celem rozmów jest w pierwszym rzędzie wyjaśnienie wątpliwości spowodowanych perspektywą brexitu. Wyraził nadzieję, że pierwszego dnia negocjacji zostanie opracowany plan rozmów. 

Więcej TUTAJ

Spotkanie premierów w Warszawie

"Przyszłość UE, brexit, rynek wewnętrzny, polityka obronna, Partnerstwo Wschodnie, relacje z Federacją Rosyjską oraz polityka migracyjna" - to według premier Beaty Szydło były główne tematy rozmów szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej i Beneluksu w Warszawie.

"Cały czas zachęcamy UE, pomimo bardzo różnych stanowisk, do stworzenia pewnej wspólnej koncepcji polityki migracyjnej"- podkreślił premier Węgier Viktor Orban.

Więcej TUTAJ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje