Kiedy dziecko jest zbyt chore, by iść do szkoły

Jeżeli twoje dziecko chodzi do żłobka lub przedszkola, jest praktycznie pewne, że niedługo złapie jakąś chorobę. Dziecko przebywające większą część dnia z grupą innych dzieci bardzo szybko łapie wszystkie choroby, z którymi borykają się ich koledzy i koleżanki.

Jeżeli zatem twoje dziecko nie czuje się najlepiej i masz uzasadnione podejrzenia, że coś jest nie tak z jego zdrowiem, zatrzymaj Malucha w domu. To znacznie zmniejszy szanse na rozprzestrzenienie się wirusów. Nawet, jeśli nie ma obaw, że twoje dziecko zarazi pozostałych, lepiej poczekać, aż całkiem wydobrzeje i nabierze sił w domu.

Reklama

Poniżej znajdziesz listę podstawowych chorób, które powinny zatrzymać twoją pociechę w domu.

Gorączka - dziecko, które ma podwyższoną temperaturę staje się drażliwe, ospałe, apatyczne, płaczliwe. Często odmawia przyjmowania mleka czy jedzenia. Może mieć również zapchany nosek i ciężko oddychać. Wszystko to jest dowodem na to, że dziecko powinno pozostać w domu pod troskliwą opieką. Dopiero, gdy gorączka minie, można Malucha wyprawić do żłobka, czy przedszkola.

Grypa, zapalenie oskrzeli - koniecznie należy pozostawić dziecko w domu. Zwykle przy tych chorobach dziecko ma gorączkę, bierze antybiotyki, co powoduje, że jest osłabione. Jeśli do tego ma kaszel, dziecko powinno zostać w domu co najmniej przez 5 dni od chwili podania pierwszego antybiotyku.

Zwykłe lekkie przeziębienie nie jest wystarczającym powodem, aby zostawiać dziecko w domu. Biegunka i wymioty - dziecko może mieć tzw. grypę żołądkową. Wówczas należy pozostawić dziecko w domu przez co najmniej dwa dni od momentu, gdy biegunka lub wymioty się skończą. Grypa żołądkowa osłabia silnego dorosłego człowieka, a co dopiero Malucha. Jeżeli w stolcu dziecka znajduje się krew lub śluz, dziecko także powinno zostać spojówek domu, może to bowiem być oznaką alergii lub infekcji.

Zapalenie spojówek (pink eye) - dziecko może wrócić do żłobka czy przedszkola dzień po podaniu antybiotyku. Podobnie postępujemy w przypadku bakteryjnej infekcji gardła. Nie zawsze niedyspozycja dziecka wymaga podania antybiotyków, ważne, aby skonsultować się ze sprawdzonym pediatrą, który poradzi nam, jak postępować w danym przypadku.

Liszajec - jeżeli twojemu dziecko przytrafiła się choroba skóry np. wspomniany już liszajec, dziecko może opuścić dom po dwóch dniach od podania lekarstwa lub w momencie, gdy objawy choroby miną. Jeżeli twoje dziecko ma świerzb lub grzybicę skóry, może kontaktować się z innymi dziećmi, dopiero wtedy, gdy będzie całkiem zdrowe.

Inne popularne choroby, z jakimi może zetknąć się twoje dziecko:

Ospa wietrzna - dziecko powinno zostać w domu do czasu, gdy znikną krostki na jego ciele, trzeba także uważać, aby dziecko się nie drapało, bo na jego ciele mogą pozostać ślady.

Szkarlatyna czy różyczka - leczona antybiotykami, powrót do innych dzieci możliwy po minimum 5 dniach od podania leków. Jeżeli twoje dziecko ma rumień, ale nie czuje się źle i nie ma gorączki, warunkowo może iść do żłobka lub przedszkola, o ile zgodzi się na to personel pracujący w żłobku.

Pamiętaj! Każdy przypadek jest inny i wymaga wizyty u lekarza. Jedno dziecko będzie dochodzić do zdrowia dłużej, inne krócej. Terminy podawane powyżej to terminy orientacyjne. Warto także pamiętać o właściwej higienie swojego dziecka, ważne, aby często myło ręce wodą i mydłem, aby w miarę możliwości nie stykało się z chorymi dziećmi, dziećmi jego posiłki były obfite w witaminy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy