Opinie

 • Roman Graczyk

  Są JOW-y, ale jakoby ich nie było

  Czwartek, 18 sierpnia (08:27)

  Mamy w tych wyborach dwie różne ordynacje wyborcze: jedną do Sejmu, drugą do Senatu. To się zdarza w demokracjach. Ale dobrze byłoby uświadomić sobie, jakie to ma skutki. Bardzo wielu komentatorów twierdziło, kiedy uchwalano nową ordynację wyborczą do Senatu (a następnie kiedy Trybunał Konstytucyjny ją zatwierdził), że to może mieć wielki i dobroczynny wpływ na polską politykę. Chociaż jestem świadomym zwolennikiem Jednomandatowych Okręgów Wyborczych, dłużej niż niektórzy z owych entuzjastów...

 • Grzegorz Jasiński

  Nałogu sobie człowiek nie wybiera?

  Środa, 17 sierpnia (17:14)

  Nałóg nie jest wyłącznie skutkiem błędnego zachowania, bądź złego wyboru życiowego, ale dowodem przewlekłej choroby mózgu - orzekli niedawno eksperci Amerykańskiego Stowarzyszenia Medycyny Uzależnień (ASAM). W myśl nowej, sformułowanej przez nich definicji, uleganie uzależnieniom powinno być traktowane nie tyle jako działanie naganne, ale objaw problemów neurologicznych.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  "Młodzi w kapturach" - bis

  Środa, 17 sierpnia (09:02)

  Zwykle unikam dopisywania dalszych ciągów do swoich tekstów - tym razem postanowiłem zrobić inaczej. Skłaniają mnie do tego reakcje Szanownej Publiczności po moim tekście o rozruchach w Wielkiej Brytanii w ubiegłym tygodniu.

 • Robert Walenciak

  Czy Polakom potrzebna jest armia?

  Wtorek, 16 sierpnia (10:06)

  Śmiem twierdzić, że taka armia, jaką mamy, potrzebna za bardzo nie jest.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk, nasz chłopiec do bycia

  Piątek, 12 sierpnia (06:06)

  Na stację benzynową podjechał samochód. Nie jakiś zwyczajny, ale samochód - dyskoteka. Wóz jak wóz, ale kolumny głośnikowe w środku prima sort. Łup-łup-łup-łup, aż cała stacja zaczęła drżeć rytmicznie od dobywających się z głębi pojazdu dźwięków.

 • Roman Graczyk

  "Młodzi w kapturach", czyli poprawność polityczna latem 2011

  Czwartek, 11 sierpnia (09:30)

  Bandytyzm na ulicach Londynu, a potem Manchesteru, Liverpoolu, Birmingham i kilku pomniejszych miast, pokazał podstawowy problem, z jakim zmaga się dziś współczesna demokracja: problem języka poprawności politycznej.

 • Robert Walenciak

  Teorie o śmierci Leppera śmierdzą politycznym chciejstwem

  Poniedziałek, 8 sierpnia (10:05)

  Nie podobają mi się te wszystkie dywagacje na temat możliwych przyczyn śmierci Andrzeja Leppera. Po pierwsze, nie wiemy jeszcze jak było, wypadałoby więc poczekać na pierwsze ustalenia. Choćby parę dni. Po drugie, te wszystkie teorie na kilometr śmierdzą politycznym chciejstwem. Nerwową ochotą, by krzyknąć "łapaj złodzieja!"

 • Rafał Ziemkiewicz

  Breivik dla każdego i na wszystko

  Piątek, 5 sierpnia (10:35)

  Skończyłem właśnie lekturę obszernych fragmentów "Europejskiej Deklaracji Niepodległości" Andreasa Breivika (całość ma ponoć 1500 stron, ale wybór, do którego dotarłem, wydaje się reprezentatywny). Dla kogoś, kto kiepskiej fantastyki naczytał się już w życiu na tony, lektura wyjątkowo nudna. Nic właściwie, poza kompletnymi banałami, nie da się po niej napisać ani o wieszczonym przez autora zmierzchu Europy, ani o zbrodni, fanatyzmie etc. Jedyne refleksje, jakie przywodzi na myśl, dotyczą...

 • Roman Graczyk

  Minister Klich - niby-dymisja

  Czwartek, 4 sierpnia (09:19)

  Minister Bogdan Klich podał się do dymisji. Uczynił to w związku z ustaleniami raportu Millera, ale jakoby bez związku. Minister długo tłumaczył w miniony piątek na konferencji prasowej, że nie jest winny rozlicznym zaniedbaniom w wojsku, wskazanym przez raport Millera. Czyli sens jego dymisji jako wyrazu odpowiedzialności politycznej rozmył się. Była dymisja, ale jakoby jej nie było.

 • Konrad Piasecki

  Powstanie Warszawskie - "narodowa katastrofa"?

  Wtorek, 2 sierpnia (12:12)

  Można zżymać się na moment, można zastanawiać się, czy to akurat szef dyplomacji powinien mocno angażować się w takie dyskusje, ale nie ma sensu uznawać, że to, co powiedział Radosław Sikorski, jest "niedopuszczalne", czy świadczy o "mentalności PZPR-owskiej". Dyskusja o sensie Powstania Warszawskiego toczy się od lat, a najbardziej radykalne sądy na ten temat wypowiadają często sami jego uczestnicy.

 • Robert Walenciak

  Bezrefleksyjny patriotyzm

  Poniedziałek, 1 sierpnia (09:32)

  No to znów wpadliśmy w patriotyczny korkociąg, bo zaraz po raporcie komisji Millera wybuchła nowa awantura, tym razem - wiadomo, rocznica - o Powstanie Warszawskie. Więc mamy kolejne pouczenia i krzyki, kogo trzeba przepraszać, komu składać hołd, co jest patriotyczne, a co jest Targowicą, co jest szarganiem munduru i tak dalej.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Gra raportem

  Piątek, 29 lipca (12:55)

  "Na nic się zdały moje trudy; jestem tak mądry, jak i wprzódy!" - te słowa Goethego (w młodzieńczym przekładzie Szpota) pasują doskonale do odwlekanej miesiącami prezentacji raportu tzw. komisji Millera.

 • Roman Graczyk

  Po Breiviku. Imigracja tematem jeszcze bardziej tabu?

  Czwartek, 28 lipca (10:13)

  Bardziej szaleniec czy bardziej prawicowy ekstremista, Anders Behring Breivik zabił z zimną krwią kilkudziesięciu młodych Norwegów uważając, że mają oni zapłacić cenę swojego życia dla szerzenia jego dziwacznych i niezbornych idei. Dał sobie prawo dysponowania ich życiem. Niczym Bóg.

 • Robert Walenciak

  O szaleńcu-mordercy

  Poniedziałek, 25 lipca (10:01)

  Anders Breivik jest jak z podręcznika opisującego prawicowych ekstremistów. Biały, nie za dobrze wykształcony, samotnik, nieśmiały, za to we własnych oczach odgrywający rolę pana świata. Te jego notatki, które udostępniają światu media, to zapis chorego umysłu. Tysiąc pięćset stron memuarów, fotografie w różnych strojach, kreślenie nowej mapy świata i narcystyczne deklaracje. Że jest rycerzem templariuszem, obrońcą cywilizacji białego człowieka i tak dalej. "Będę nazywany największym...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Sławojki Tuska

  Piątek, 22 lipca (11:46)

  Telewizja Polska wreszcie znalazła pieniądze - przynajmniej na to, co naprawdę ważne. A do rzeczy naprawdę ważnych należy niewątpliwie dbałość o podtrzymanie polsko-rosyjskiego pojednania, którego nici zadzierzgnął nasz ukochany przywódca uściskiem z ukochanym przywódcą Rosji nad smoleńskimi trumnami i raportem Anodiny.

 • Roman Graczyk

  JOW-y w Senacie. TK mówi "tak"

  Czwartek, 21 lipca (09:19)

  Najważniejsza w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kodeksu wyborczego jest zgoda na jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. Najważniejsza, chociaż oczywista. Gdyby Trybunał orzekł w tej sprawie niekonstytucyjność kodeksu, byłaby to jakaś aberracja.