Opinie

 • Roman Graczyk

  Palikot: Rozsądek i eksces ( z naciskiem na eksces)

  Czwartek, 20 października (09:42)

  Janusz Palikot stał się centralnym tematem naszych debat politycznych i na to - chwilowo - nie ma rady. O ile w okresie kampanii wyborczej nagminne zapraszanie go do mediów było nieuzasadnione rzeczywistą (ówczesną) rangą tego polityka i sztucznie go awansowało do "pierwszej ligi", o tyle teraz - gdy to się już dokonało - debatowanie o nim jest nieuniknione. A poniekąd nawet konieczne.

 • Konrad Piasecki

  Antykrzyżowe krucjaty

  Wtorek, 18 października (11:02)

  Polską specyfiką jest, że większość inicjatyw zmierzających do neutralizacji religijnej państwa szybko przeradza się w kabaret albo żenadę. Gdy obnoszący się przyjaźnią z Urbanem i pułkownikiem Piotrowskim posłowie chcą zdejmować krzyż podarowany Sejmowi przez matkę księdza Popiełuszki, rośnie we mnie niesmak. Choć zarazem nie uważam, by temat obecności krzyża w instytucjach publicznych był sprawą niewartą dyskusji.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  "Oburzeni": nawiedzeni, przebierańcy i prawdziwe problemy

  Wtorek, 18 października (07:38)

  Ruch "oburzonych", który wiosną zaczął się w Madrycie, potem przez Tel Aviv dotarł do Nowego Jorku, w sobotę zorganizował demonstracje w 82 krajach na świecie i - uwaga! - dotarł do Polski. Jak sens ma ten ruch?

 • Robert Walenciak

  Boje Palikota z PiS-em, czyli czego Tusk boi się najbardziej

  Poniedziałek, 17 października (09:55)

  Te opowieści, że Janusz Palikot będzie w przyszłości prezydentem, uważam za mocno przesadzone. Nic jeszcze nie wiadomo, różnie może mu się ułożyć. Ale jednego nie można mu odmówić - ma talent do skupiania uwagi, do wywoływania politycznych sporów. Dorównuje w tym Kaczyńskiemu. Oni dwaj w tych zawodach są bezkonkurencyjni. Dlatego w ciemno możemy zakładać, że w kolejnym sezonie politycznym dominować będą boje Palikota z Kaczyńskim.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Ludzie jak ludzie

  Piątek, 14 października (06:57)

  Zastanawiam się po tych wyborach czy już się zestarzałem, czy jeszcze nie. Wychodzi mi, że jestem gdzieś pośrodku. Bo cechą starości jest namolne "a nie mówiłem?", cechą młodości zaś naiwne zdziwienie. A ja się w kontekście tego głosowania muszę przyznać i do jednego, i do drugiego.

 • Roman Graczyk

  Krzyż - Palikot - obciach

  Czwartek, 13 października (09:53)

  Kiedy przed czternastu laty w Sejmie zawieszano krzyż - z zaskoczenia, pod osłoną nocy - czułem zażenowanie i dawałem temu publicznie wyraz. Uważałem wtedy - i do dzisiaj nie zmieniłem zdania - że Sejm, a więc organ władzy publicznej, reprezentujący zatem ogół obywateli polskich, ludzi różnych przekonań światopoglądowych, nie jest odpowiednim miejscem dla tego znaku wiary.

 • Grzegorz Jasiński

  W pogoni za optymizmem

  Środa, 12 października (15:52)

  Prawda bywa brutalna. I niemiła. Nawet jeśli nie mówimy o niej wprost, bo jesteśmy na to zbyt delikatni. Nie zmienia to jednak faktu, że nowa fryzura koleżanki jest fatalna, dziecko znajomego wyjątkowo mało urodziwe, a... ostatni wpis na tym blogu nie miał większego sensu.

 • Konrad Piasecki

  "Babcia ze Stasi"

  Wtorek, 11 października (10:47)

  Po czterech latach, mało olśniewających rządów, Platforma odniosła wymęczone, ale bezdyskusyjne zwycięstwo. Wiele atramentu przelano już szukając źródeł jej popularności. Moim zdaniem zawdzięcza je tyleż umiejętnemu stosowaniu politycznego marketingu, medialno-osobowościowym cechom Donalda Tuska, co marnej przedwyborczej kondycji głównego ugrupowania opozycji.

 • Robert Walenciak

  Sukces lewicy

  Poniedziałek, 10 października (09:58)

  Trudno analizować wyniki wyborów na podstawie sondaży (nawet wiarygodnych), ale przecież można postawić kilka generalnych tez.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wybory w domu wariatów

  Piątek, 7 października (12:33)

  Co będzie po wyborach? Następne wybory. A po nich? Kolejne. Niby oczywiste, ale wielu zachowuje się tak, jakby miał być koniec świata, a proszę mi wierzyć - jeśli nawet będzie, to akurat nie z powodu wyborczego zwycięstwa PiS albo PO.

 • Grzegorz Jasiński

  Wygrana jest wszystkim

  Czwartek, 6 października (10:47)

  Chcemy wygrywać. Lubimy wygrywać. Wygrana ma dla nas bardzo dużą wartość. Jak dużą, przekonują wyniki badań psychologów z Uniwersytetu Yale. Okazuje się, że nawet prosta gra o niewielką stawkę angażuje niemal cały nasz mózg, znacznie więcej jego rejonów, niż do tej pory przypuszczano. Co więcej, na podstawie analizy aktywności tych różnych rejonów mózgu można odkryć, czy dana osoba wygrywa właśnie, czy przegrywa.

 • Roman Graczyk

  Dwie kampanie - lata świetlne różnicy

  Czwartek, 6 października (07:48)

  We Francji toczą się prawybory w Partii Socjalistycznej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi - w Polsce mamy końcówkę wyborów parlamentarnych. Obserwowanie tych dwóch procesów musi napawać Polaka głębokim wstydem z powodu jakości naszej polityki.

 • Konrad Piasecki

  Bez-barwy kampanii

  Poniedziałek, 3 października (12:36)

  Jeśli nic nadzwyczajnego nie wydarzy się w ostatnich dniach przed wyborami, tegoroczna kampania przejdzie do historii jako najbardziej bezbarwna i nijaka. Mam wrażenie, że tylko dwie kwestie stały w niej pod znakiem zapytania - czy PiS-owi uda się utrzymać stan emocjonalnego uśpienia i czy którakolwiek z nowalijek zdoła się przebić w okolice pięcioprocentowego progu. Dziś wydaje się, że na oba te pytania trzeba będzie odpowiedzieć twierdząco.

 • Robert Walenciak

  Czy naród posłucha Kuby?

  Poniedziałek, 3 października (10:08)

  Jedną z głównych wiadomości minionego weekendu była ta, że Kuba Wojewódzki wezwał młodych do kolejnej mobilizacji i do nie głosowania na PiS. Bo rządy PiS, jak napisał, to czas, "gdy w kraju rządziły odwet, podsłuch, inwigilacja, partyjniackie cwaniactwo, dyktafony, tandetne moralnie sojusze". A "nienawiść, ta polska obok zawiści specjalność, sięgała najwyższych tonów". Tak straszył.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Nergal, wykrywacz idiotów

  Piątek, 30 września (11:20)

  W nowym talent-szoł TVP wystąpi, jako członek jury, niejaki "Hymler", lider skinheadzkiej formacji "Eksterminacja 44". Prezes TVP oznajmił w odpowiedzi na protesty, że nie widzi problemu - sceniczny image "naziola", który zwykł muzyk przybierać na estradzie, telewizji publicznej nie interesuje i nie dotyczy. W zawartym z TVP kontrakcie lider "Eksterminacji 44" zobowiązał się nie wykorzystywać udziału w programie do promocji idei nazistowskich bądź rasistowskich, nie robić na ekranie "hajtla"...

 • Roman Graczyk

  Wolność niegłosowania

  Czwartek, 29 września (09:25)

  Zawsze, od 1989 r., brałem udział w wyborach, ale nierzadko miałem kłopot z wyborem. Bywało, że oddawałem głos nieważny: tak było w wyborach prezydenckich w roku 1995 (Wałęsa - Kwaśniewski), podobnie w wyborach prezydenckich w ubiegłym roku (Kaczyński-Komorowski). Nie przypominam sobie jednak, bym miał kiedyś podobny problem w wyborach parlamentarnych. A tym razem go mam.