Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Siebie samych nienawidzicie!

  Środa, 20 października (12:12)

  W giewu i innych prorządowych mediach mniej więcej tyle samo refleksji po wczorajszej zbrodni, co w endeckiej prasie po zamordowaniu Gabriela Narutowicza. Wystarczy sam dobór nazwisk: TVN 24 zaprosił do skomentowania sprawy Niesiołowskiego, gazeta m.in. Kuczyńskiego i niezawodnego specjalistę od mowy nienawiści (niestety, od dawna już nie jako jej badacza) Głowińskiego. Spór istnieje między stanowiskiem "wszystko to wina Kaczyńskiego", a nieco bardziej softowym "obie strony nie są bez winy,...

 • Konrad Piasecki

  In vitro - źle albo jeszcze gorzej

  Wtorek, 19 października (10:33)

  Nie uchwalajmy ustawy o in vitro. Żadnej. Radziliśmy sobie przez lata bez niej - radźmy sobie dalej. Nie miała Platforma kłopotu...

 • Reklama

 • Robert Walenciak

  Ten kraj jest nasz i wasz

  Poniedziałek, 18 października (09:19)

  Ruszyła nam kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi, mieliśmy weekend konwencji partyjnych, bomba poszła w górę. Te wszystkie konwencje organizowane są według dość banalnego scenariusza, ale warto je śledzić, by poznać stan ducha partii, ich rachuby.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Ciotka Balcerowicz

  Piątek, 15 października (11:16)

  Kto nie z Tuskiem, ten z PiS (niektórzy niby z SLD, ale SLD też jest przecież z Tuskiem). Co w takim razie zrobić z profesorem Leszkiem Balcerowiczem? Nic się nie da zrobić: też jest z PiS, choć swej niechęci do PiS i do śp. prezydenta Kaczyńskiego wielokrotnie dawał wyraz, często moim zdaniem przesadnie i niesprawiedliwie. Ale logika polskiej debaty publicznej jest mordercza.

 • Roman Graczyk

  Palikot: Tabloid polskiej polityki

  Czwartek, 14 października (07:27)

  Nadzieje, jakie wzbudził Ruch Poparcia Palikota, są typowe dla każdego nowego zjawiska na scenie politycznej. Nowe jest zawsze atrakcyjne, dlatego że jest nowe. Sceptycznie spoglądam jednak na tych, którzy (jak np. Robert Walenciak) dostrzegają w tym zjawisku nową, ożywczą jakość w polskiej debacie publicznej.

 • Konrad Piasecki

  Akcja-reakcja, czyli cała Polska walczy z dopalaczem

  Wtorek, 12 października (11:13)

  Rządzący coraz częściej i z coraz większym rozmiłowaniem działają w trybie akcyjno-reaktywnym. Akcja antydopalaczowa była niemal bliska ideału. Służby wszelkiej maści, pół rządu, marszałkowie i prezydent, ruszyli do boju z takim zapałem, z jakim nie zabrali się dotąd za żadną reformę czy realizację starannie nakreślonego planu

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk i dopalacze - triumf woli

  Piątek, 8 października (11:32)

  Jeszcze w sierpniu, ledwie dwa miesiące temu, rząd przygotował i wysłał do Sejmu nowelizację Ustawy o Przeciwdziałaniu Narkomanii, utrzymaną w duchu liberalizacji. Zlikwidowano w niej karalność posiadania niewielkiej ilości narkotyku na własny użytek (zresztą, "chcieli jak najlepiej, wyszło jak zwykle" - w przeciwieństwie do analogicznych przepisów zachodnich nie uściślono, co to jest "niewielka ilość na własny użytek", co otwiera ogromne pole do nadużyć). Wydawało się więc oczywiste, że...

 • Roman Graczyk

  Tusk - przeprowadzka - przedstawienie

  Czwartek, 7 października (09:11)

  Czy należy przeciwdziałać cwaniakom, którzy handlują dopalaczami pod pozorem handlu "przedmiotami kolekcjonerskimi"? Należy. Czy powinno się szybko uchwalić budżet, najważniejszą z ustaw nad którą pracują Sejm i Senat w tym roku? Z pewnością. Czy rząd powinien wywiązać się z dawno zapowiadanej obietnicy i przedstawić projekty ustaw o ochronie zdrowia oraz o finansach publicznych? Bez wątpienia. Ale jaki w związku z tym ma sens słynna "przeprowadzka" premiera z Alei Ujazdowskich na Wiejską?...

 • Konrad Piasecki

  Na baczność, w błocie..., czyli teoria smoleńskiego spisku

  Wtorek, 5 października (11:39)

  Budowanie na szczegółach i szczególikach wielkich teorii spiskowych, dotyczących katastrofy smoleńskiej, bywa i śmieszne, i straszne. Śmiech - przez łzy - pojawia się wtedy, kiedy błahe i nieznaczące, a często nieprawdziwe fakty urastają do rangi koronnych dowodów zamachu, przerażenie - gdy z politycznej atmosfery czasów przed-zamachowych tworzy się akt oskarżenia o putinowsko-tuskowe sprzysiężenie smoleńskie.

 • Robert Walenciak

  Ruch Palikota odblokowuje debatę

  Poniedziałek, 4 października (07:03)

  Czy Palikotowi się uda? Czy założy partię i to wystrzeli? Byłbym ostrożny w prognozach. Pewne jest za to, że zaszkodzi Platformie. No i, niezależnie od tego, czy wgryzie się w scenę polityczną, czy nie, mocno na niej namiesza. Choć pewnie nie tak, jak sobie wyobraża.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Życie w medialnym kicie

  Piątek, 1 października (10:44)

  Pytanie za stówę: kto jest w stanie powiedzieć, co tak strasznego powiedziała minister Radziszewska? Ale proszę mi nie mówić, że to była wypowiedź haniebna czy horrendalna, ani kto się nią oburzył, tylko konkretnie, własnymi słowami: co było w słowach pani minister takiego, by żądać jej dymisji?

 • Roman Graczyk

  Myślenie orientacją seksualną

  Czwartek, 30 września (09:19)

  Inaczej niż Konrad Piasecki, nie mam wątpliwości, że pani minister Radziszewska miała rację mówiąc "Gościowi Niedzielnemu", że katolicka szkoła może nie zatrudnić nauczyciela jawnie głoszącego swój homoseksualizm. Dla Piaseckiego w takiej sytuacji "nic nie jest jasne", dla mnie - owszem - sprawa jest dość prosta.

 • Konrad Piasecki

  Lesbijka w szkole katolickiej czyli o jedno zdanie za dużo

  Wtorek, 28 września (13:37)

  Nie ma dobrej odpowiedzi na pytanie o to czy katolicka szkoła może nie zatrudnić zdeklarowanej lesbijki. Na pewno jednak ostatnią osobą, która powinna dawać tu twardą, jednoznaczną wykładnię na "tak" jest pełnomocnik rządu ds. równego traktowania.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Kłamcy u władzy

  Piątek, 24 września (10:56)

  Pan minister Rostowski publicznie przyznał, że faktyczny deficyt tegorocznego budżetu to nie oficjalne 48 miliardów, ale około stu. I że przyszłoroczny to też mniej więcej dwa razy więcej niż on sam oficjalne podaje. Ale najlepsze jest, w jaki sposób to przyznał: ot, tak, mimochodem, stwierdzając, że "przecież wszyscy to wiedzą", że prawda jest inna, niż się oficjalnie podaje.

 • Roman Graczyk

  Marek P. i cztery smrody

  Czwartek, 23 września (09:28)

  Aresztowany w niedzielę pod zarzutami malwersacji finansowych Marek P. był w przeszłości funkcjonariuszem Służby Bezpieczeństwa, a jest obecnie pełnomocnikiem prawnym Kościoła w sprawach jego rewindykacji majątkowych. Był więc etatowym pracownikiem instytucji aktywnie zwalczającej Kościół przed 1989 rokiem, a teraz jest jego biznesowym partnerem.

 • Konrad Piasecki

  Koniec polsko-rosyjskiej przyjaźni?

  Środa, 22 września (11:25)

  Mit o polsko-rosyjskiej przyjaźni prokuratorsko-śledczej, zaczyna się mocno kruszyć. Zapewnienia o "pełnym zrozumieniu" i "współczującej postawie" zamieniły się w poczucie "zażenowania" i skargi na "brak empatii", a boję się, że po polskich decyzjach w sprawie Zakajewa, może być jeszcze gorzej.