Opinie

 • Konrad Piasecki

  Rząd oblewa MAK-owski egzamin

  Środa, 19 stycznia (11:37)

  MAK-owski egzamin wypada fatalnie dla gabinetu Tuska. Rząd działa pod presją, bez żadnego planu i konsekwentnie wcielanego w życie pomysłu. Zachowuje się tak, jakby rosyjski raport był dla niego kompletnym zaskoczeniem.

 • Robert Walenciak

  Kompleksy - to są nasze słabe punkty

  Poniedziałek, 17 stycznia (08:12)

  To ja jeszcze dwa słowa o raporcie MAK. Ale mniej o nim samym, bardziej za to o komentarzach, które po jego publikacji mogliśmy przeczytać. O tej całej grze.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Polaczki na kolanach

  Piątek, 14 stycznia (09:28)

  Ostateczne i kategoryczne złożenie przez Rosjan wszelkiej winy za katastrofę smoleńską nikogo chyba nie zaskakuje. To było wiadome od momentu, gdy tzw. strona polska nie odważyła się nie występować z jakimikolwiek roszczeniami do umiędzynarodowienia śledztwa i realnego wglądu w nie.

 • Konrad Piasecki

  Kac po MAK-u

  Czwartek, 13 stycznia (13:03)

  Trudno nie czuć co najmniej przykrości - o ile nie upokorzenia - słuchając kąśliwych rosyjskich uwag o podpitym dowódcy wojsk lotniczych, presji, jakiej poddawana była załoga i wyłącznie polskiej winie za smoleńską katastrofę. Ale trudno też znaleźć jakiś inny - logiczny i dający się zrealizować - pomysł na to, w jaki inny sposób można było badać przyczyny tragedii 10 kwietnia, niż ten, na jaki się zdecydowano.

 • Roman Graczyk

  Salon w baraku

  Czwartek, 13 stycznia (09:26)

  Byłem na Ukrainie. Powód tego wyjazdu był całkiem prywatny i o tym nie mogę zbyt wiele powiedzieć. W każdym razie był to ślub córki przyjaciół. Młodzi ludzie (ona: Polka z Krakowa, on: Ukrainiec z Fastowa) poznali się w Fastowie w okolicznościach, które warte są opowiedzenia.

 • Robert Walenciak

  PiS w to wierzył. Platforma to samo...

  Poniedziałek, 10 stycznia (07:09)

  Prezydent Komorowski nie podpisał ustawy o tzw. racjonalizacji zatrudnienia. I skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego. To jedna z ważniejszych politycznych decyzji w ostatnim czasie.

 • Rafał Ziemkiewicz

  W katyńskiej mgle

  Piątek, 7 stycznia (11:02)

  Śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej nie jest potrzebne. Kto chce znać słuszne wyjaśnienie, ten i tak od pierwszej minuty wie, jaka była przyczyna katastrofy. Kto chciałby poznać jakieś inne, szkodzi rządowi, dla którego nie ma alternatywy oraz pojednaniu z Rosją, dla którego też nie ma alternatywy, więc trzeba mu zamknąć gębę, opluć, wykpić i zdyskredytować robiąc jako wariata, a nie dawać do ręki argumenty.

 • Roman Graczyk

  Rydzyk - "Wyborcza" - Pan Bóg

  Czwartek, 6 stycznia (09:27)

  List o. Ludwika Wiśniewskiego do nuncjusza papieskiego w Polsce (opublikowany przez "Gazetę Wyborczą" w grudniu) narobił sporo hałasu. Moim zdaniem jednak bardziej z powodu nagłaśniającego go medium, niż z racji świeżości krytyki, którą zawierał.

 • Robert Walenciak

  Rok wyborów i przewodnictwa w Unii

  Poniedziałek, 3 stycznia (07:25)

  O roku 2010 napisano już tysiące stron, więc - myślę - nie ma wielkiej potrzeby dopisywać kolejnej. Warto za to spojrzeć w przyszłość. Wbrew pozorom, przyszłość nie jest domeną wróżbitów. Owszem, są wydarzenia niespodziewane, ale świat współczesny tak jest skonstruowany, że rządzi się wcześniej ułożonym kalendarzem.

 • Roman Graczyk

  Jedyniesłuszny rząd Donalda Tuska

  Czwartek, 30 grudnia (09:26)

  Kończy się rok 2010. W polskiej polityce to był - moim zdaniem - rok straconej szansy na naprawę głównego mechanizmu rządzenia. Weszliśmy bowiem, prawdopodobnie na dłuższy czas, w fazę politycznej bezalternatywności.

 • Robert Walenciak

  Podróże złoszczą

  Poniedziałek, 27 grudnia (06:00)

  Podróże kształcą - mówi przysłowie. Może tak, może nie. W każdym razie, w Polsce podróże raczej złoszczą.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Radosna gęba stabilizacji

  Piątek, 24 grudnia (06:00)

  W czwartkowy poranek TVN24 postanowił zbliżyć się do obywateli i zająć ważkim przedświątecznym problemem podróży koleją.

 • Roman Graczyk

  Engelhardt - dymisja na pokaz

  Czwartek, 23 grudnia (09:02)

  Dymisja wiceministra infrastruktury Juliusza Engelhardta jest typową PR-owską zagrywką premiera. I jest - co gorsza - zagrywką uwikłaną w polityczne układy w Platformie.

 • Konrad Piasecki

  To może zacznijmy rozdawać pieniądze. Na ulicy

  Środa, 22 grudnia (09:01)

  Partie bezwstydnie biorą pieniądze z naszej kieszeni i jeszcze przekonują, że tylko w ten sposób są w stanie obronić się przed polityczną korupcją. A ja twierdzę, że łożenie na partie z budżetu, ani nie chroni nas przed łapówkarstwem polityków, ani nie jest jedynym sposobem na to, by mogły one uczciwie przeżyć. Tylko, że wtedy, musiałyby się trochę wziąć w garść i postarać...

 • Robert Walenciak

  Reflektory na scenę!

  Poniedziałek, 20 grudnia (07:04)

  Już nawet nie chcę dociekać czy premier Tusk ma dzisiaj zdecydować o personaliach w Ministerstwie Infrastruktury czy jutro, czy kiedykolwiek indziej. Bo i tak zadecyduje za późno. To jest poza rozumem - od 12 grudnia mamy niepojęte sceny na kolei, nikt nic tam nie wie, jesteśmy świadkami największej nieudolności w historii kolei żelaznych na ziemiach polskich, a premier i jego minister grają w tak zwane bambuko.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Od sukcesu do sukcesu

  Piątek, 17 grudnia (09:54)

  Miłościwie nam panujący raczył był nie tak dawno rozwiązać problem tzw. dopalaczy. Pamiętamy to jeszcze? Pewnego wieczora premier zadumał się, jak to źle, że nikczemni ludzie handlują niedozwolonymi używkami, wezwał na nocną naradę swoich ministrów i kazał im działać stanowczo, choćby i "na granicy prawa".