Opinie

 • Robert Walenciak

  Lincoln i Douglas. To były debaty!

  Poniedziałek, 28 czerwca (09:52)

  No to pierwszą "prawdziwą" debatę prezydencką mamy za sobą. Ona ważniejsza była dla Komorowskiego, który do niedzieli uchodził za gorszego mówcę niż Kaczyński, za polityka mniejszej wagi.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Mądrzejsi już nam wybrali

  Piątek, 25 czerwca (10:28)

  No, to chyba już wszystko jasne... Jeśli staatsministerin Cornelia Pieper uznała, że codzienne, nieustanne sztorcowanie Polski przez tamtejsze media i "autorytety" nie wystarcza, jeśli uznała za stosowne zarzucić pozory i jasno pouczyć nas w kwestii wyboru prezydenta, któż jeszcze może mieć wątpliwości? Pani minister-koordynator ds. kontaktów z Polską postawiła sprawę tak jasno, że jaśniej nie można: jeśli Kaczyński, to Polska zostanie odstawiona "na ubocze". Tylko jeśli wybierzemy...

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Afganistan: Wiarygodność Polski

  Czwartek, 24 czerwca (09:14)

  Oświadczenie Bronisława Komorowskiego o konieczności rychłego wycofania polskiego kontyngentu z Afganistanu, ogłoszone tuż po śmierci dwóch polskich żołnierzy, wystawia temu kandydatowi jak najgorsze świadectwo.

 • Konrad Piasecki

  Jak się kochają, czyli podbijanie serc lewicy

  Środa, 23 czerwca (10:49)

  Konserwatyści skazani na umizgi do lewicy czynią dość żałosne wrażenie. Kandydat, który dostał niespełna 14 procent głosów, a zachowuje się tak, jakby złapał Pana Boga za nogi, też raczej śmieszy niż budzi podziw. Krajobraz po I turze jest mocno zagadkowy, a co najgorsze - wiadomo, że główną rolę odegra w nim rzecz tak niepewna, jak wyborcza frekwencja.

 • Robert Walenciak

  Nowa lewica w I lidze

  Poniedziałek, 21 czerwca (09:53)

  W polityce bywa tak, że nawet jak się przegrywa, to się wygrywa. Grzegorz Napieralski już odpadł z wyścigu do prezydentury, ale przecież nikt nie ma wątpliwości, że osiągnął sukces, i że jego wynik zmienia mapę polskiej polityki.

 • Roman Graczyk

  Abp Paetz - wstyd i hipokryzja

  Piątek, 18 czerwca (23:52)

  Sprawa arcybiskupa Paetza wraca w takim samym stylu, w jakim wypłynęła na widok publiczny w roku 2002. Czyli w stylu, który do zgorszenia z powodu nadużyć metropolity dodaje zgorszenie z powodu kluczenia kościelnych instytucji wobec tego skandalu.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Głosuj. Zmień Polskę!

  Piątek, 18 czerwca (05:00)

  Ostatni przed wyborami felieton będzie czymś w rodzaju prywatnej odezwy. Nie zamierzam informować nikogo, na kogo będę głosować w pierwszej turze. Pozostanie to moją, jak zwykłem mawiać, gorzką tajemnicą. Ale jest coś, do czego namawiam. Do tego, żeby w pierwszej turze nie angażować się w mecz pomiędzy hegemonami polskiej sceny politycznej, ale głosować na tego kandydata, którego poglądy uważa się za najbliższe sobie i najbardziej warte wspierania.

 • Roman Graczyk

  Napieralski: prawdziwa alternatywa?

  Czwartek, 17 czerwca (05:00)

  Wygląda na to, że Grzegorz Napieralski będzie największą niespodzianką tych wyborów. Ostatnie sondaże, dające mu przeciętnie ok. 10-procentowe poparcie, plasują go na mocnym, trzecim miejscu, o kilka długości roweru - żeby użyć wyrażenia z kolarskich sprintów - przed pozostałymi drugoligowymi rywalami.

 • Konrad Piasecki

  Dolary przeciw orzechom na Kaczyńskiego

  Wtorek, 15 czerwca (13:25)

  Ta kampania jest, bez wątpienia, niezależnie od wyborczego wyniku, triumfem Jarosława Kaczyńskiego. Skazywany na początku - nawet przez własnych sztabowców - na rolę tego, który ma zrobić co najwyżej "przyzwoity wynik", prezes PiS jest bliski powtórzenia wyborczego sukcesu nieżyjącego brata. Przemyślna taktyka opowiadania o wielkiej zmianie i oburzania się na pytania o to, na czym ta zmiana polega, przyniosła imponujące efekty.

 • Robert Walenciak

  Po kulawej debacie w TVP

  Poniedziałek, 14 czerwca (10:10)

  Jak się w Polsce rozmawia o polityce? Ano tak: na tydzień przed wyborami, w największej stacji, mamy debatę czterech najsilniejszych kandydatów. Pierwszą! Wygląda to w ten sposób, że prowadzący dziennikarze zadają pytanie: jak wyglądać powinny strategiczne stosunki z Unią Europejską, Rosją i USA? I informują - na odpowiedź macie panowie minutę.

 • Roman Graczyk

  Znany początek i niepewny koniec wojny polsko-polskiej

  Piątek, 11 czerwca (16:43)

  Deklaracje o zamiarze zakończenia "wojny polsko-polskiej", wypowiedziane zresztą po obu stronach głównego frontu tej wojny, cieszą.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Czarną wołgą do katastrofy

  Piątek, 11 czerwca (05:00)

  Za czasów towarzysza Gierka grille nie były jeszcze w Polsce popularne i tylko dlatego nikt nie mówił wtedy o "wielkim grillowaniu" czy "Polsce grillującej". Pod innym względami jednak owa epoka bardzo przypominała - uczciwszy proporcje - naszą.

 • Roman Graczyk

  Palikot miarą rzeczy

  Czwartek, 10 czerwca (09:02)

  Po co Bronisławowi Komorowskiemu jest potrzebny Janusz Palikot? Pytany o Palikota w Londynie marszałek Sejmu odpowiedział wymijająco. Ale już wczoraj - oglądając wiec wyborczy Kaczyńskiego w Lublinie i anty-wiec Palikota - wszyscy mogli się przekonać, po co. Palikot jest Komorowskiemu w tej kampanii potrzebny po to, ażeby w końcu wyprowadzić z równowagi Kaczyńskiego. Wczoraj się nie udało. Ale zostało jeszcze 10 dni, trzeba próbować...

 • Konrad Piasecki

  Smoleńska mgła i ruski elektromagnes

  Wtorek, 8 czerwca (11:00)

  Ze smoleńskiej mgły wciąż nie wyłoniła się przekonująca i jednoznaczna odpowiedź na pytanie o przyczyny katastrofy. Skazani na mękę oczekiwań dziennikarze i eksperci rzucają się więc na każdy skrawek informacji, która przybliżyłaby nas do wyjaśnienia zdarzeń z 10 kwietnia. Rozpaczliwa pogoń za newsem prowadzi często i gęsto na manowce. I to manowce podlane sosem polityki.

 • Robert Walenciak

  Nasza wataha kontra ich wataha

  Poniedziałek, 7 czerwca (07:37)

  To nie jest tekst o PiS-ie, choć od PiS-u muszę zacząć. Otóż Jarosław Kaczyński ogłosił, że jego zamiarem jest silne państwo. Cel to chwalebny. Tylko że patrząc na działania Kaczyńskiego, jego partii, i jego ś.p. brata nie widzę, by o takie państwo zabiegali. Albo też mamy zupełnie inne jego wyobrażenie.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Fotomontaż z kandydatem

  Piątek, 4 czerwca (07:40)

  Można lubić Bronisława Komorowskiego, można go nawet - choć to trudniejsze - cenić jako polityka, ale nie wiem doprawdy, jak można nie dostrzegać generalnego fałszu, na którym budowana jest jego kampania.