Opinie

 • Tylko u nas

  Rusz prążkowiem... lemingu

  Środa, 27 kwietnia (15:15)

  Chętnie słuchamy rad, czy wolimy uczyć się na własnych błędach? Opieramy nasze sądy na opiniach autorytetów, czy podążamy własnymi ścieżkami? Odpowiedzi na pytanie, jak żyć, szukamy u innych, czy sami decydujemy, co dla nas dobre? Naukowcy z Brown University w Rhode Island twierdzą, że odpowiedź na te pytania tkwi w naszych genach. Ich zdaniem, to one decydują, że niektórzy z nas ufają opinii innych nawet wbrew oczywistym faktom.

 • Konrad Piasecki

  Dla komuny - Norymberga

  Środa, 27 kwietnia (10:50)

  To hasło demonstracji z lat 80 krąży mi w głowie od wczoraj, gdy usłyszałem o wyroku uniewinniającym Czesława Kiszczaka. Wygląda na to, że generałów - autorów stanu wojennego, nie da się już skazać żadnym prawomocnym wyrokiem. Myślę więc sobie, że skoro przed laty nie zorganizowano im tej "Norymbergi", to może w ogóle odpuścić sobie ich sądzenie.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pisowcy do domu wpadną

  Piątek, 22 kwietnia (12:51)

  "Jarosław Kaczyński, premier IV RP na uchodźstwie" - napisała szyderczo jedna z gazet. Inne oznajmiają, że lider PiS zachowuje się jakby był dysydentem w PRL, a nie przywódcą legalnej, opozycyjnej partii w kraju wolnym i demokratycznym. Zamiast walczyć o wyborczą wygraną w ramach systemu, zwalcza system jako taki i w ogóle kwestionuje legalność państwa i jego władz.

 • Roman Graczyk

  Między ludem PiS-owskim a Rymkiewiczem, czyli w Polsce

  Czwartek, 21 kwietnia (09:03)

  Jeżdżę ostatnio po Polsce na tzw. spotkania autorskie - pouczające doświadczenie. Opowiem wam o nim, bo jest to doświadczenie odkrywania Polski, jakiej nie znałem. Owszem, znałem ją trochę z mediów. Teraz jednak widzę ją inaczej.

 • Grzegorz Jasiński

  Polityczna poprawność sprzątania

  Środa, 20 kwietnia (15:37)

  To nie będzie tekst o przedświątecznych porządkach. Choć w świetle tego, co odkryli ostatnio holenderscy naukowcy, zwyczaj gruntownych porządków przed uroczystościami rodzinnymi może mieć jeszcze większy sens, niż nam się to do tej pory wydawało. Okazuje się bowiem, że w bałaganie mamy większą skłonność do traktowania innych zgodnie z niekoniecznie pozytywnymi stereotypami. Porządek sprzyja więc porozumieniu.

 • Konrad Piasecki

  Prezes otwiera puszkę Pandory

  Wtorek, 19 kwietnia (11:07)

  Pokrzykiwanie o narodowej zdradzie, zaprzaństwie, braku honoru i odmawianie rywalom patriotyzmu, stały się ostatnio codziennością polskiej polityki. Rzucanie najtęższych oskarżeń przychodzi PiS-owi z zadziwiającą łatwością. Działacze na wyprzódki sieką rządzących słowem grubym i mocnym, przekraczając coraz częściej granicę przyzwoitości.

 • Robert Walenciak

  Mamy koncepcję, tylko nie mamy siły

  Poniedziałek, 18 kwietnia (07:25)

  Sprawa smoleńskiej tablicy powraca jak bumerang z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego że jest pokazowym dowodem na bezmyślność polskiej dyplomacji, a przynajmniej tej jej części, która zajmuje się sprawami wschodnimi. Po drugie, jest obrazkiem dobrze pokazującym nasze media, równie bezmyślne, i szukające sensacji. Bo co je interesowało? O co pytały? Ano, czy będzie skandal? Czy Komorowski odwoła wizytę? Czy będzie awantura? Oto rozumienie świata z poziomu garkuchty.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pełne gacie klasy panującej

  Piątek, 15 kwietnia (12:33)

  Uzależniłem się od starych dzienników telewizyjnych ze stanu wojennego, które oglądam codziennie na dożywającej swych dni TVP Historia. Najpierw, rano, przypomnienie DTV z analogicznego dnia 1984 roku, a potem TVN 24, Tok FM i inne współczesne szczekaczki.

 • Roman Graczyk

  Ten faszysta Sarkozy

  Czwartek, 14 kwietnia (07:05)

  Francja sama zapędziła się w kozi róg. Niewiele ponad tydzień temu, 5 kwietnia, odbyła się tam długo zapowiadana i długo oprotestowywana debata w rządzącej partii UMP na temat "laicité" (fr. świeckość). Ciekawe: rządząca Francją partia organizuje debatę na temat "laicité" i to stanowi ogromny problem. O co w ogóle chodzi? - zapyta ktoś prostodusznie.

 • Grzegorz Jasiński

  Globalna wpadka w biopaliwa

  Środa, 13 kwietnia (16:16)

  Europejskie przepisy dotyczące biopaliw zachęcają do nieetycznych praktyk i powinny zostać zmienione - alarmuje w opublikowanym dziś raporcie brytyjski Nuffield Council on Bioethics.

 • Konrad Piasecki

  Pomnik niezgody

  Wtorek, 12 kwietnia (10:33)

  Jeśli - to na pewno nie teraz. Pytanie - czy w ogóle. O ile jestem zwolennikiem postawienia pomnika ofiar katastrofy 10.04, to nie podobają mi się żądania pospiesznej budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Zwłaszcza, gdy stawia je jego brat i polityczny protektor. Nawet niezwykła, tragiczna i nagła śmierć nie są wystarczającym cokołem, by stawiać na nim pomniki polityka czasów pokoju i demokracji.

 • Robert Walenciak

  Kto jest trzeźwy, a kto pogrążony w sennych marach

  Poniedziałek, 11 kwietnia (10:58)

  Zanim rozpoczęły się uroczystości smoleńskie Mariusz Błaszczak, ważny poseł PiS (o ile w tej partii ktoś poza Jarosławem Kaczyńskim może być ważny...) apelował w Sejmie, by Polacy w nastroju powagi, godnie i z szacunkiem uczcili rocznicę lotniczej katastrofy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zawód: Oburzony Kaczyńskim

  Piątek, 8 kwietnia (10:36)

  Trzy dni temu rano zapowałem sobie, jak zwykle przy śniadaniu, i trafiłem akurat na prowadzącą śniadaniowy program TVN panią Pieńkowską. Kiedy poprzednio zdarzyło mi się ją oglądać, pani Pieńkowska wygłaszała rozbiegówkę w takim duchu, że nadszedł marzec, a więc wiosna, a więc czas zadbać o naszą zniszczoną po zimie cerę, i witamy w naszym studiu dermatologa, panią jakąśtam.

 • Roman Graczyk

  Oczywistość przeciwko poprawności

  Czwartek, 7 kwietnia (09:15)

  Claude Guéant, minister spraw wewnętrznych Francji, wypowiedział przed paru tygodniami frazę, która zatrzęsła tym krajem. Zatrzęsła nim nie dlatego, że jest w jakikolwiek sposób skandaliczna. Stało się tak dlatego, że była oczywista. Bo oczywistość, w dobie panowania poprawności politycznej, ma pozory skandalu.

 • Tylko u nas

  Dotkliwa nieoznaczoność zmysłów

  Środa, 6 kwietnia (16:42)

  Kubki smakowe bezpośrednio na talerzu, pokrętne drogi naszego węchu czy dźwięki, które rzeczywiście przez chwilę brzmią nam w uszach to tylko kilka tematów najnowszych odkryć naukowych dotyczących naszych zmysłów. Choć ze zmysłów korzystamy od zawsze, wciąż nie wiemy o nich wszystkiego i być może to sprawia, że posługujemy się nimi wciąż niedoskonale.

 • Konrad Piasecki

  10 kwietnia

  Środa, 6 kwietnia (07:10)

  Dziś rocznicowo i zupełnie nie-felietonowo. Spisane w poniedziałek, tuż po tamtym, pamiętnym weekendzie, migawki z kilkudziesięciu godzin 10-11 kwietnia.