Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Panie Palikot, dość milczenia!

  Środa, 5 maja (06:25)

  Uwaga, uwaga, zagadka - kto to napisał: "Demokracja to dyskusja i kompromis. PO to rozumie i zachowuje się umiarkowanie i powściągliwie"? Nie zgadną Państwo - to Stefan Niesiołowski, skromnie zresztą podpisujący się tylko jako "poseł PO".

 • Konrad Piasecki

  Poszukiwania kozła ofiarnego

  Wtorek, 4 maja (11:21)

  Jak trzecia Rzeczpospolita - trzecią Rzeczpospolitą, na pokład rządowych samolotów wpuszczano ochoczo całe tabuny VIP-ów. Premier latający z prezydentem, prezydent z marszałkiem Sejmu, do tego generalicja i szefowie najważniejszych resortów, były codziennością biało-czerwonych Tupolewów. Dlatego szukanie winnych tego, że 10 kwietnia o świcie, w jednym samolocie znalazło się tyle istotnych osób, pachnie mi poszukiwaniem kozła ofiarnego.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Stare jak nowe

  Piątek, 30 kwietnia (06:37)

  Przypadkiem obejrzałem w telewizji film o Stanisławie Swianiewiczu - człowieku niezwykłym i wartym pamięci nie tylko jako "ocalony z Katynia" (na zlecenie władz ZSSR, które postanowiły wykorzystać jego wiedzę, został wyłączony z transportu jadącego na miejsce egzekucji na stacji kolejowej Gniazdowo, gdzie widział jeszcze, jak jego kolegów wywożono w nieznane autobusem z zasmarowanymi wapnem szybami).

 • Roman Graczyk

  Wybory: Pojedynek wagi ciężkiej, niestety

  Czwartek, 29 kwietnia (09:20)

  Powiada się, że Jarosław Kaczyński nie mógł nie wystartować w wyborach rozpisanych po tragicznej śmierci swojego brata. Większość argumentów używanych dla uzasadnienia tego twierdzenia nie przekonuje mnie, ale jeden, owszem, jest bardzo poważny.

 • Konrad Piasecki

  Tajemnice smoleńskiego lasku

  Wtorek, 27 kwietnia (10:48)

  To nie jest "zwykła" katastrofa. I to nie jest "zwykłe" śledztwo. Tragedia w której ginie prezydent, całe dowództwo armii i kilkadziesiąt kluczowych dla państwa osób wymaga - również w sferze informowania o tym, co się wydarzyło i co się dzieje - ponadstandardowego podejścia. A nie zwykłych dla prokuratorów formułek o tym że "dobro śledztwa wymaga utrzymywania jego ustaleń w tajemnicy".

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pisowskie lizusy są (prawie) wszędzie

  Piątek, 23 kwietnia (10:21)

  Śp. prezes Sławomir Skrzypek odnosi pośmiertne zwycięstwo. Zamach platformerskiego rządu na niezależność NBP (pisałem o tym szerzej kilka tygodni temu) spotkał się z bardzo surową odprawą Europejskiego Banku Centralnego. Na łamaniu prawa i elementarnych zasad bankowości przez nominowańców PO w Radzie Polityki Pieniężnej nie zostawili też suchej nitki niezależni eksperci, między innymi z PricewaterhouseCoopers.

 • Roman Graczyk

  "Czwarta RP" - idea wyklęta

  Czwartek, 22 kwietnia (08:13)

  Najważniejszym pytaniem, które dziś wisi nad Polską, jest to, czy Jarosław Kaczyński zdecyduje się wystartować w wyborach prezydenckich, by walczyć o schedę po swoim, tragicznie zmarłym, bracie. Z okolic Prawa i Sprawiedliwości słychać, że partia podejmie tę decyzję szybko, może nawet dzisiaj (w czwartek, 22 kwietnia). Niezależnie od tego, jaka ona będzie, warto o tym rozmawiać.

 • Konrad Piasecki

  Rachunki krzywd nad trumnami

  Środa, 21 kwietnia (09:36)

  Widzę i nie mogę uwierzyć. Słyszę i nie mogę pojąć. Kłótnie o miejsce pochówku, pikiety, demonstracje i listy otwarte z jednej strony. Z drugiej oskarżenia o "zaszczuwanie" i wskazywanie wszystkim krytykom prezydenta miejsca w kącie, w którym powinni posypywać sobie głowy popiołem. Tragedia wyzwala w Polakach nie tylko te najpiękniejsze cechy...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pokaż swoje autorytety

  Poniedziałek, 19 kwietnia (10:00)

  Antoni Słonimski odnotował w felietonie warszawską przekupkę, która obserwując pogrzeb Stefana Żeromskiego wycedziła: "biednego by tak nie chowali". Przez kilkadziesiąt lat ta anonimowa babina służyła za symbol bezinteresownej, głupiej zawiści, nie szanującej nawet majestatu śmierci. Dzisiaj możemy już tej pani podziękować. Od teraz, kiedy kto potrzebować będzie takiego symbolu, powie "Wajda".

 • Roman Graczyk

  Śmierć prezydenta - poczucie utraty

  Piątek, 16 kwietnia (12:57)

  Kiedy umiera prezydent, to tak, jakby odchodził ojciec narodu. Prezydent we współczesnej demokracji jest odpowiednikiem dawnego monarchy. To dlatego każdy Polak, niezależnie od sympatii politycznych, może mówić dziś: umarł nasz prezydent.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prezydent, który nie miał luk w pamięci

  Środa, 14 kwietnia (12:38)

  Na później zostawmy dyskusje, czy Lech Kaczyński był najlepszym prezydentem III RP. Poza dyskusją jest, że był pierwszym, który sprawował ten urząd w sposób godny. Nie musiał kręcić ani niszczyć archiwalnych dokumentów, by ukryć cokolwiek ze swej przeszłości, nie cwaniaczył i nie chwiał się na nogach.

 • Rafał Ziemkiewicz

  O nową, globalną kulturę

  Piątek, 9 kwietnia (07:58)

  Przyglądałem się niedawno, jak fajnie wydaje się eurofundusze na "dialog kultur". Miejsce super, miły hotel, dobra kuchnia, bardzo fajni ludzie, a i program merytoryczny imponujący. Oczywiście, jak to zwykle bywa, kiedy rozniosło się o moim przyjeździe, u organizatorów natychmiast zjawili się życzliwi (pewnie czystym przypadkiem współpracownicy wiadomej gazety) z donosem, że zaproszono faszystę i zdrowa część miejscowej Polonii kategorycznie żąda, aby zaproszenie to anulować.

 • Roman Graczyk

  Tusk - Putin - Wałęsa

  Czwartek, 8 kwietnia (09:41)

  Wczorajsze uroczystości w Katyniu znaczą ważny etap we współczesnych stosunkach Polski z Rosją. Trzeba docenić premiera Putina, który sam wystąpił z inicjatywą swojej obecności na uroczystości nad katyńskimi grobami. To ma wymiar symbolu: premier Rosji oddaje hołd polskim oficerom pomordowanym na rozkaz Stalina w 1940 roku. Niezależnie od tego, że my - Polacy chcielibyśmy czegoś więcej.

 • Konrad Piasecki

  Hańba czy wojna?

  Środa, 7 kwietnia (11:14)

  Osoby dramatu: Lech Kaczyński ramię w ramię z Wojciechem Jaruzelskim Miejsce: Prezydencki samolot i trybuna honorowa w Moskwie Czas akcji: 9 maja, święto zwycięstwa Armii Czerwonej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej Gatunek literacki: o dziwo, wcale nie political fiction...

 • Konrad Piasecki

  Jak oni leją...., czyli felieton lano-poniedziałkowy

  Poniedziałek, 5 kwietnia (07:32)

  Błądziłby i srodze myliłby się ten, kto sądziłby, że wodę w polityce leje się zawsze lekko, łatwo i przyjemnie. Są owszem tacy, którym lanie przychodzi bez trudu i sprawiają wrażenie jakby lali od kołyski, leją hożo, barwnie a i coś przy tym potrafią powiedzieć, ale są i tacy, którzy lania wody uczą się z trudem, leją bez wdzięku i z wysiłkiem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk napada na bank (centralny)

  Piątek, 2 kwietnia (09:22)

  Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Leppera? Pewnie tak. A czy ktoś jeszcze pamięta, jak ówże Lepper chciał się dobrać do rezerw walutowych NBP, żeby je przepuścić na podniesienie rozmaitych zasiłków i kupienie sobie głosów wyborców? Czym to wtedy było? Czymś strasznym i horrendalnym. Nieodpowiedzialny populista, nie mający zielonego pojęcia o ekonomii, podnosi rękę na niezależność Banku Centralnego, która jest przecież podstawą... i tak dalej.