Opinie

 • Konrad Piasecki

  Studium kompromitacji

  Wtorek, 5 lipca (08:52)

  "Biała księga" Macierewicza to studium fałszu, manipulacji, nadinterpretacji i żonglowania faktami. Prace komisji PiS od pierwszego dnia podporządkowane były politycznej potrzebie i od pierwszego dnia jej prac nie mogło być wątpliwości, kogo komisja obciąży odpowiedzialnością za smoleńską katastrofę.

 • Robert Walenciak

  Witaj Europo!

  Poniedziałek, 4 lipca (08:00)

  Z wielkim przytupem Donald Tusk rozpoczął polską prezydencję. Są przemówienia, koncerty, jakbyśmy do Unii dopiero co wstąpili. Wciąż słyszę, że Polska jest euroentuzjastą, że wnosi do Europy nasz optymizm i wigor, że tchnie w nią nowego ducha. W porządku, ale jakiego?

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prezydencja, czyli megawrzuta

  Piątek, 1 lipca (09:46)

  Wszystkim, którzy ulegli entuzjazmowi, jaki to sukces i radość i duma, a zwłaszcza tym, którzy ten entuzjazm usilnie krzewią, pozwolę sobie zadać jedno pytanie: czy w ogóle wiedzą, czemu Polska od dzisiaj "przewodzi"?

 • Roman Graczyk

  Rydzyk strukturalny

  Czwartek, 30 czerwca (09:24)

  Wysyłając oficjalną notę do Watykanu na temat brukselskiej wypowiedzi o. Rydzyka rząd polski ośmieszył się. Z kolei opozycja PiS-owska, wykazując pobłażliwość dla słów redemptorysty, udowodniła jeszcze raz, że akceptuje upolitycznienie Kościoła - o ile jej ono służy.

 • Grzegorz Jasiński

  Program obiektywizacji mediów

  Środa, 29 czerwca (14:43)

  Istnienie wolnych mediów jest podstawowym warunkiem demokracji. Co do tego wszyscy się zgadzają. Problem zaczyna się wtedy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad wpływem na demokrację już nie tylko faktu samego istnienia wolnych mediów, ale i ich konkretnej działalności.

 • Konrad Piasecki

  Mamy sondaż, mamy problem

  Wtorek, 28 czerwca (12:36)

  Mamy sondaż, w którym 70 proc. warszawiaków mówi, że nie życzy sobie budowy pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej i ... mamy problem. Bo taki pomnik - mam silne przekonanie - w ciągu kilku lat tak czy inaczej powstanie. A jeśli powstanie, to trzeba będzie powiedzieć mieszkańcom stolicy: wasz sprzeciw - to wasza sprawa.

 • Robert Walenciak

  Droga

  Poniedziałek, 27 czerwca (09:35)

  Spędziłem kilka pięknych dni w północno-wschodniej Polsce, między innymi płynąc kajakiem rzeką Rospudą. Płynąłem, czujnie rozglądając się na boki, z poprzeczką oczekiwań zawieszoną hen, hen, wysoko. Bo skoro pół Polski ekolodzy potrafili zatrzymać, by bronić doliny Rospudy, to człowiek był ciekaw, o jakież to cudo się bili.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Grecja - przestroga dla Polski

  Piątek, 24 czerwca (12:12)

  Z Grekami mamy znacznie więcej wspólnego niż sądzimy i niż skłonni jesteśmy przyznawać. Może byłoby przesadą powiedzieć, że jesteśmy narodem bliźniaczym - mam nadzieję, że tak źle z nami nie jest. Ale na pewno jesteśmy narodem w podobnej sytuacji, w podobny sposób zdeformowanym, na skutek podobnych historycznych okoliczności.

 • Roman Graczyk

  Partia władzy i psychiatria usługowa

  Czwartek, 23 czerwca (09:59)

  Na ogół nie jestem skory do łatwych uogólnień typu "polityka sięgnęła dna" albo (tym bardziej) "powrót PRL-u". Na ogół, gdy ludzie malkontencą w tym duchu, powtarzam do znudzenia, że żyjemy (mimo wszystko) w pluralistycznej demokracji itp. Na ogół tak jest, ale tym razem mam ochotę powiedzieć, że dwa wydarzenia ostatnich dni osłabiły moją wiarę w polską demokrację. Te dwa wydarzenia to konwencja PO z prezentacją paru nowych nabytków partii władzy oraz decyzja warszawskiego sądu o zbadaniu...

 • Grzegorz Jasiński

  Głusi "wpatrzeni"

  Środa, 22 czerwca (15:29)

  Tak zajęty, że nie słyszy, co się do niego mówi - to stwierdzenie można przestać już traktować jako przenośnię. Naukowcy z University College London potwierdzili właśnie, że silne skupienie na wykonywanym zadaniu rzeczywiście sprawia, że stajemy się głusi na otaczające nas, doskonale słyszalne w normalnych warunkach dźwięki. Mam wrażenie, że w intensywnie politycznej atmosferze współczesnej Polski ten efekt można u nas wyjątkowo łatwo zaobserwować.

 • Konrad Piasecki

  Mniej oliwy, więcej idei

  Wtorek, 21 czerwca (11:23)

  Żadnych idei. Żadnych wizji, za które warto byłoby umierać. Tylko pragmatyka rządzenia i techniki uwodzenia wyborców. Jeśli taki jest ideał polityki, to ja głośno mówię - nie podoba mi się to. Tęsknię za ideowymi sporami, fundamentalnymi debatami i wizjami bardziej odległymi niż najbliższe wybory.

 • Robert Walenciak

  Szkielet w szafie PiS-u

  Poniedziałek, 20 czerwca (09:22)

  Dwie godziny po tym jak Ryszard Kalisz ogłosił swój projekt raportu komisji śledczej badającej okoliczności śmierci Barbary Blidy proszono mnie o komentarz. "Czy Jarosław Kaczyński i Zbigniew Ziobro powinni stanąć przed Trybunałem Stanu?" - pytała mnie dziennikarka. Odpowiedziałem, że trudno mi wyrokować w skomplikowanej, prawniczej materii i że wpierw trzeba raport przeczytać, żeby na jego temat się wypowiadać.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wejście Kalisza. Na smyczy

  Piątek, 17 czerwca (09:06)

  Wreszcie jakieś dobre wiadomości - inflacja wzrosła do pięciu procent. "To to jest dobra wiadomość?" - spyta ktoś. Owszem, dla Ministra Finansów mianowicie. Większe ceny to większe podatki, większe podatki to większe wpływy do budżetu, większe wpływy do budżetu to nieco mniejszy deficyt. Na papierze, rzecz jasna, bo pieniądza więcej, ale mniej wartego, tyle że dla rządu ważny jest właśnie ten papier.

 • Roman Graczyk

  Trybunał ds. osądzania poprzedników

  Czwartek, 16 czerwca (09:41)

  Projekt raportu komisji ds. zbadania okoliczności śmierci Barbary Blidy, pióra Ryszarda Kalisza, stawia wniosek o postawienie Jarosława Kaczyńskiego i Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu. Wczoraj ta kwestia - Kaczyński i Ziobro zasługują, czy też nie, na Trybunał - była przedmiotem sporów i kłótni w mediach.

 • Grzegorz Jasiński

  Sondażom śmierć

  Środa, 15 czerwca (15:43)

  Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w świecie opanowanym przez sondaże. Nie ma dziedziny życia, w której nie można byłoby czegoś poddać badaniom sondażowym i na podstawie ich wyników zdecydować, co robić. Można czasem odnieść wrażenie, że mało kto zajmuje się jeszcze tym, co wypada lub należy, wszyscy szukają wskazówek w "reprezentatywnej grupie około 1000 osób".

 • Konrad Piasecki

  Platforma Jedności Narodu

  Wtorek, 14 czerwca (10:21)

  Od zwolenników absolutnego zakazu in vitro i moratorium na wykonywanie aborcji, aż po entuzjastów absolutnej wolności wyboru i w jednej, i w drugiej kwestii. Od krzewicieli idei dowalenia podatku najbogatszym, po sympatyków podatku liniowego. Rozrastając się na lewo i prawo, Platforma traci jakikolwiek zwornik programowy i ideowy. Jej członków łączy już chyba tylko jedno - niechęć do PiS-u i jego lidera.