Opinie

 • Konrad Piasecki

  Legenda o złym Bronisławie, dobrym Donaldzie i jeszcze lepszym tandemie

  Wtorek, 1 czerwca (07:16)

  PiS doszedł do wniosku, że o ile z samym Komorowskim to jeszcze może jakoś by i sobie poradził, to parze Tusk-Komorowski rady nie da. I na potrzeby kampanii wyborczej wymyślił legendę (zwaną nowocześnie narracją) o idealnym tandemie Tusk-Kaczyński, który poprowadziłby Polskę do sukcesu.

 • Robert Walenciak

  Wyborcze kuszenie Belką

  Poniedziałek, 31 maja (10:21)

  Kampanię wyborczą mamy nudną, przewidywalną do bólu. Ale to się może szybko zmienić. Dlaczego? Otóż, dwaj główni faworyci okopali się na swoich pozycjach, policzyli swoje twarde elektoraty, wiadomo, że tu już niewiele ugrają. Muszą więc wybrać się, w poszukiwaniu kolejnych wyborców, na mniej im znane terytoria. I to może być ciekawe.

 • Reklama

 • Rafał Ziemkiewicz

  Inteligencja "wytnij-wklej"

  Piątek, 28 maja (07:21)

  Wypowiedź Władysława Bartoszewskiego o "hodowcy zwierząt futerkowych" (swoją drogą - u kogo on, u licha, widział koty hodowane na futerko?) jest powszechnie znana. Mniej osób zna zapewne jej follow-up, jakim był późniejszy o dzień czy dwa wywiad "strasznego dziadunia" dla "Faktu".

 • Roman Graczyk

  Paragraf na Urbana

  Czwartek, 27 maja (08:42)

  Zarząd Polskiego Radia odwołał szefa "Trójki" Jacka Sobalę. W ogóle nie współczuję panu Sobali, myślę że zapracował na swój los. Zarazem jednak wkurzały mnie od dawna niesprawiedliwe ataki na niego. I wkurzają mnie dziś niektóre komentarze po jego odwołaniu.

 • Konrad Piasecki

  Hojny jak Donald Tusk

  Środa, 26 maja (13:38)

  Słuchając premiera, który hojną ręką rozdaje powodzianom po 6, 20 czy 100 tysięcy złotych, mam mieszane uczucia. Rozumiem ludzką tragedię i dramatyczną sytuację tysięcy osób, których domy stoją w tej chwili w wodzie. Nie jestem aż takim liberałem, by kompletnie zanegować i zignorować ideę społecznej solidarności, ale też myślę sobie czy takie powszechne rozdawnictwo, często bez sprawdzenia, czy te pieniądze dotrą do tych, którzy ich najbardziej potrzebują, ma jakikolwiek - poza politycznym -...

 • Robert Walenciak

  Powodziowa mentalność po polsku

  Poniedziałek, 24 maja (09:40)

  Ze wszystkich sposobów walki z powodzią najbardziej zaimponował mi ten zaprezentowany przez kardynała Dziwisza. Kardynał wystawił na wieży Srebrnych Dzwonów relikwie św. Stanisława, żeby chroniły Kraków.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tajemnica was zdradza

  Piątek, 21 maja (09:29)

  Zdążyłem już przeczytać triumfalistyczne komentarze - domyślają się Państwo, z jakich pochodzące kręgów - że moskiewska konferencja prasowa położyła kres wszelkim wątpliwościom, wszystko wyjaśniła i skompromitowała "teorie spiskowe", że, wręcz, wszyscy, którzy zgłaszali wątpliwości, powinni się schować, posypać głowy popiołem i więcej się nie odzywać, że wina załogi i ewentualnie jej bezpośrednich przełożonych jest już właściwie udowodniona.

 • Roman Graczyk

  Sąsiad to potęga

  Czwartek, 20 maja (08:58)

  Mamy powódź. Mamy ją w kilku województwach Polski południowej. Ja w mojej wsi pod Krakowem też ją mam. W tej chwili woda podchodzi na kilka metrów pod dom mojego sąsiada, na kilkadziesiąt - pod nasz.

 • Konrad Piasecki

  Ciężka artyleria Komorowskiego

  Środa, 19 maja (09:31)

  Mina premiera mówiła wszystko. Lekkie zażenowanie, duże zdziwienie i chyba odrobina niesmaku. Uroczysty start kampanii Bronisława Komorowskiego, okraszony wypowiedziami o hodowcach zwierząt futerkowych i wojnie domowej pasowały do nastroju i tonu jaki Platforma obiecywała na tę kampanię, jak pięść do nosa.

 • Robert Walenciak

  Wszystko musi się zmienić, żeby...

  Poniedziałek, 17 maja (12:12)

  Polska jest krajem ludzi emocjonalnych. Nam emocje zastępują wszystko. Są one, zresztą, różnego rodzaju - może to być patriotyczny trans, w czym celuje PiS, albo też - tzw. święte oburzenie, co stało się ostatnio specjalnością PO i jej sympatyków.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Unia Demokratyczna: reaktywacja!

  Poniedziałek, 17 maja (06:53)

  Każdemu zdarza się czasem palnąć coś głupiego. Osoby publiczne mają ku temu więcej szans od innych. Ale talent, jaki w dziedzinie gaf, wpadek, nietaktów i braku wyczucia wykazuje Bronisław Komorowski, jest po prostu niewiarygodny. Do wyborów jeszcze miesiąc z drobnym hakiem, ale już dziś można powiedzieć, że Platformersów chyba porąbało, żeby wystawiać do wyborów człowieka, przy którym przysłowiowy słoń w składzie porcelany może uchodzić za wzór wyrobienia.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Daleko za Murzynami

  Piątek, 14 maja (06:33)

  Kiedy Polak jest bardzo wkurzony na Polskę - obojętnie z jakiego powodu - to mówi: "sto lat za Murzynami!". Powiedzonko jak powiedzonko, trąci oczywiście rasizmem i z tego powodu miło się kojarzy z tzw. polityczną niepoprawnością. Ale jeśli słowo "Murzyni" rozumieć szeroko, to w jednym, rzeczywiście, jest to diagnoza bardzo trafna. Pod jednym względem jesteśmy, my, Polacy, rzeczywiście daleko za Murzynami, nie wiem, czy aż sto lat, ale na pewno daleko.

 • Roman Graczyk

  Spokojnie, to tylko wybory

  Czwartek, 13 maja (09:28)

  Wybory prezydenckie odbywają się w dwóch turach, jednak duża część wyborców zachowuje się tak, jak gdyby tura była tylko jedna. To zjawisko znane było już w poprzednich wyborach, teraz - po katastrofie smoleńskiej - jeszcze się pogłębiło.

 • Konrad Piasecki

  Wojna z cieniem

  Wtorek, 11 maja (12:36)

  W starciu z dzisiejszym Jarosławem Kaczyńskim Platforma i jej kandydat nie mają wielkich szans. Prezes PiS po 10 kwietnia otoczony jest - jak pancerzem - immunitetem żałoby. Dlatego PO będzie walczyć z jego cieniem i sięgać po obrazy, słowa i pamięć o Kaczyńskim sprzed katastrofy smoleńskiej.

 • Robert Walenciak

  Polski kłopot z Rosją

  Poniedziałek, 10 maja (11:20)

  Polska ma z Rosją kłopot. Sama ten kłopot sprokurowała. Uwierzyła we własną propagandę o Rosji, w te wszystkie sztampowe klisze. Że wraca imperium, że KGB, że mafia, i co tam jeszcze.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Władimir Putin naszym przyjacielem jest!

  Piątek, 7 maja (07:12)

  Jutro minie 28 dni - dokładnie cztery tygodnie. I wciąż nie wiemy nawet, o której godzinie to się stało. O 8.39? A może o 8.54? Ustalono, jak się wydawało, już ostatecznie, że o 8.41. Ale zaraz potem okazało się, że na aktach zgonów ofiar katastrofy i na protokołach sekcji zwłok, stoi godzina śmierci - 8.50.