Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  O nową, globalną kulturę

  Piątek, 9 kwietnia (07:58)

  Przyglądałem się niedawno, jak fajnie wydaje się eurofundusze na "dialog kultur". Miejsce super, miły hotel, dobra kuchnia, bardzo fajni ludzie, a i program merytoryczny imponujący. Oczywiście, jak to zwykle bywa, kiedy rozniosło się o moim przyjeździe, u organizatorów natychmiast zjawili się życzliwi (pewnie czystym przypadkiem współpracownicy wiadomej gazety) z donosem, że zaproszono faszystę i zdrowa część miejscowej Polonii kategorycznie żąda, aby zaproszenie to anulować.

 • Roman Graczyk

  Tusk - Putin - Wałęsa

  Czwartek, 8 kwietnia (09:41)

  Wczorajsze uroczystości w Katyniu znaczą ważny etap we współczesnych stosunkach Polski z Rosją. Trzeba docenić premiera Putina, który sam wystąpił z inicjatywą swojej obecności na uroczystości nad katyńskimi grobami. To ma wymiar symbolu: premier Rosji oddaje hołd polskim oficerom pomordowanym na rozkaz Stalina w 1940 roku. Niezależnie od tego, że my - Polacy chcielibyśmy czegoś więcej.

 • Reklama

 • Konrad Piasecki

  Hańba czy wojna?

  Środa, 7 kwietnia (11:14)

  Osoby dramatu: Lech Kaczyński ramię w ramię z Wojciechem Jaruzelskim Miejsce: Prezydencki samolot i trybuna honorowa w Moskwie Czas akcji: 9 maja, święto zwycięstwa Armii Czerwonej w Wielkiej Wojnie Ojczyźnianej Gatunek literacki: o dziwo, wcale nie political fiction...

 • Konrad Piasecki

  Jak oni leją...., czyli felieton lano-poniedziałkowy

  Poniedziałek, 5 kwietnia (07:32)

  Błądziłby i srodze myliłby się ten, kto sądziłby, że wodę w polityce leje się zawsze lekko, łatwo i przyjemnie. Są owszem tacy, którym lanie przychodzi bez trudu i sprawiają wrażenie jakby lali od kołyski, leją hożo, barwnie a i coś przy tym potrafią powiedzieć, ale są i tacy, którzy lania wody uczą się z trudem, leją bez wdzięku i z wysiłkiem.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tusk napada na bank (centralny)

  Piątek, 2 kwietnia (09:22)

  Czy ktoś jeszcze pamięta Andrzeja Leppera? Pewnie tak. A czy ktoś jeszcze pamięta, jak ówże Lepper chciał się dobrać do rezerw walutowych NBP, żeby je przepuścić na podniesienie rozmaitych zasiłków i kupienie sobie głosów wyborców? Czym to wtedy było? Czymś strasznym i horrendalnym. Nieodpowiedzialny populista, nie mający zielonego pojęcia o ekonomii, podnosi rękę na niezależność Banku Centralnego, która jest przecież podstawą... i tak dalej.

 • Roman Graczyk

  Generał z prezydentem do Moskwy?

  Czwartek, 1 kwietnia (09:51)

  Zaproszenie generała Jaruzelskiego do Moskwy na obchody 65. rocznicy pokonania hitlerowskich Niemiec stanowi - nie ukrywajmy - problem. Ale klasę polityka poznaje się po tym, jak rozwiązuje problemy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Byczo jest!

  Piątek, 26 marca (10:13)

  Redaktor Wysocka-Sznepf trafiła w sedno, jak rzadko się dziennikarzom zdarza. Wyjaśniając "Gazecie Wyborczej" przyczyny dyskomfortu, jaki odczuwała prowadząc do niedawna telewizyjne "Wiadomości", uchyliła się od suflowanych przez wywiadobiorczynię argumentów partyjnych. Powiedziała natomiast o problemie szerszym: "Wiadomości" są dziś zbyt ponure. Przedstawiają wciąż rozmaite trapiące Polskę nieszczęścia, a zupełnie nie pokazują rzeczy pozytywnych, jakby nic dobrego się w Polsce nie działo,...

 • Roman Graczyk

  Prawybory w partii władzy

  Czwartek, 25 marca (09:30)

  Na dzień przed zakończeniem prawyborów w Platformie Obywatelskiej w głosowaniu wzięło udział 50 proc. jej członków. O ile nie nastąpi jakieś gwałtowne przyspieszenie, ten wynik będzie wiele mówił o jakości naszej demokracji i o samej Platformie.

 • Konrad Piasecki

  IPN okładany kłonicą

  Środa, 24 marca (07:28)

  IPN nie jest instytucją tak idealną, jak chcą tego jego piewcy, ale na pewno nie zasługuje na tak bezmyślne okładanie kłonicą, jakie fundują mu jego wrogowie...

 • Roman Graczyk

  Kapuściński - Domosławski - Kurtyka

  Czwartek, 18 marca (09:51)

  Artur Domosławski, autor najgłośniejszej i rzeczywiście bardzo ważnej książki ostatnich miesięcy, wdał się w polemikę z prezesem IPN, Januszem Kurtyką, na temat agenturalnych uwikłań jej bohatera.

 • Konrad Piasecki

  Karuzela Tuska

  Środa, 17 marca (08:42)

  Donald Tusk czuć się musi dziś jak zarządca karuzeli. Karuzeli o nazwie PRAWYBORY. Wsadził na nią swoich podwładnych i dalejże kręci nimi tak, jak dyktuje mu fantazja.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Manifa z Anetą K.

  Piątek, 12 marca (06:43)

  Prastary, z taaaką brodą dowcip: panienka robi zakupy w "Peweksie", ładuje pełen koszyk różnych luksusów i płaci w kasie dwudziestodolarówką. Kasjerka ogląda banknot i orzeka: proszę pani, te pieniądze są fałszywe. Na co panienka łapie się za głowę i krzyczy: o mój Boże, zostałam zgwałcona!

 • Roman Graczyk

  Partyjna dyscyplina a żywioł demokracji

  Czwartek, 11 marca (09:36)

  Prawybory w Platformie trochę zaczynają żyć własnym życiem. Pomyślane - tak mi się wydaje - jako operacja w pełni kontrolowana, zaczynają ujawniać prawdziwe pasje, rzeczywistą rywalizację, a nawet skrywaną dotąd niechęć pomiędzy dwoma pretendentami do partyjnej nominacji na kandydata PO w wyborach prezydenckich.

 • Konrad Piasecki

  PiS w stylu belle epoque

  Wtorek, 9 marca (11:35)

  W wojnie z Platformą PiS jest przeraźliwie bezradny. Archaiczny, coraz bardziej nierozumiejący nowoczesności styl prowadzenia przez Jarosława Kaczńskiego walki z Tuskiem przypomina mi pola bitew z początków I wojny światowej. Tam w imię tradycji francuscy piechurzy szli do boju w czerwonych spodniach i czapkach, a austriaccy oficerowie - przepasani żółtymi szarfami. Ginęli, bo wciąż łudzili się, że to będzie wojna w stylu belle epoque.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Sekciarze kontra gangsterzy

  Piątek, 5 marca (09:28)

  Polska scena polityczna to od kilku lat kuriozum na skalę światową. Dałoby się wskazać sporo krajów, w których tak jak u nas układ partyjny nie ma nic wspólnego z tradycyjnym podziałem na prawicę i lewicę, w których cała walka polityczna sprowadzona jest do irracjonalnych emocji i nijak się ma do ekonomicznej i politycznej rzeczywistości kraju.

 • Roman Graczyk

  Sikorski? Też dziękuję!

  Czwartek, 4 marca (08:52)

  Radosław Sikorski rozpoczął swój udział w partyjnych prawyborach od obrażania prezydenta Kaczyńskiego. Urzędujący - bądź co bądź - minister spraw zagranicznych powiedział na spotkaniu w Bydgoszczy w minioną niedzielę o parę zdań za dużo o urzędującym - bądź co bądź - prezydencie.