Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tego nie da się ułożyć

  Piątek, 20 października (10:10)

  Nie przypominam sobie w dziejach III RP rządu, przeciwko któremu nie protestowaliby pracownicy służby zdrowia. Czasem są to anestezjolodzy, czasem pielęgniarki, czasem jeszcze inna grupa, w zależności od tego, kogo akurat odsłoni przykrótka kołderka, przeciągana przez kolejnych ministrów to tu, to tam. Ktokolwiek by protest prowadził, zawsze cieszył się on dużą sympatią społeczeństwa, bo wszyscy wiemy, że lekarze zarabiają za mało i powinni dostawać więcej. Chętnie przyznaje to zresztą także...

 • Roman Graczyk

  Nikt nam nie wmówi, że czarne jest czarne

  Czwartek, 19 października (15:35)

  Pan Prezes Jacek Kurski udzielił wywiadu dzisiejszej "Rzeczpospolitej". Powiedział w nim, że nie istnieje pełny obiektywizm mediów - należałoby z tego rozumieć, że nie ma co rozdzierać szat nad treścią programów informacyjnych i publicystycznych w TVP.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Lekarzu, ulecz się sam. Choć trochę...

  Środa, 18 października (18:18)

  Lekarze-rezydenci wpadli w pułapkę, można się tylko spierać, czy zastawili ją na siebie sami, czy ktoś ich wystawił. Najbardziej prawdopodobna wydaje mi się hipoteza, że idea samego protestu była szczera, ale została przez środowiska zbliżone do totalnej opozycji, w tym medyczne, przechwycona i nakręcona. Na szkodę samych młodych lekarzy. Plan rozpalenia ogólnokrajowego protestu w sprawie służby zdrowia nie jest teraz niczym innym, jak kolejną próbą wywrócenia tego rządu za wszelką cenę. Mam...

 • Janusz A. Majcherek

  ​Wjeżdża Leo

  Wtorek, 17 października (07:54)

  To może być przełomowe, a na pewno symboliczne wydarzenie: prywatny czeski przewoźnik Leo Express otrzymał zgodę na uruchomienie transgranicznego połączenia kolejowego Kraków-Praga (przez Katowice), które może ruszyć już w obecnym roku. Jeszcze niedawno wydawało się to niemożliwe, bowiem polscy urzędnicy uparcie domagali się wyliczeń, w jaki sposób i w jakim stopniu komercyjna, a zwłaszcza zagraniczna konkurencja na szlakach kolejowych może zaszkodzić pozycji PKP.

 • Robert Walenciak

  Dlaczego PiS flekuje lekarzy-rezydentów?

  Poniedziałek, 16 października (09:49)

  Co tu się stało? Dlaczego PiS nagle oszalał, i zdecydował się na flekowanie strajkujących lekarzy–rezydentów? Tak po chamsku, na odlew?

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​PiS w szczycie potęgi

  Piątek, 13 października (10:44)

  Sztuka życia, jak uczyli stoicy (a do dziś niczego mądrzejszego niż stoicyzm ludzkość nie wymyśliła) zasadza się na umiejętności oddzielenia rzeczy ważnych od rzeczy nieważnych. Na tych ważnych trzeba się skupić, nieważnymi nie zawracać sobie głowy. Analogicznie jest ze sztuką wojenną: znaleźć kluczowy punkt i na nim skupić jak najwięcej sił, na kierunkach drugorzędnych pozostawiając tylko niezbędne minimum.

 • Roman Graczyk

  Opowieści z Księżyca

  Czwartek, 12 października (15:53)

  Najnowszy news z TVP SA to zawieszenie Łukasza Warzechy w prowadzeniu programu „W tyle wizji”. Zupełnie mnie to nie dziwi, bowiem media rządowe (dawniej publiczne, a obecnie zwane dla niepoznaki narodowymi) wchodzą obecnie w wyższą fazę budowania jedności ideowo-moralnej narodu wokół partii i rządu, a w tej fazie nawet „swoi” okazują się nie dość „swoi”.

 • Grzegorz Jasiński

  Różaniec a sprawa polska

  Środa, 11 października (18:19)

  W bieżącej historii potępiania Polaków za wszystkie możliwe winy i przywary, samozwańcze intelektualne elity naszego kraju wspięły się na nowe wyżyny. Oto przyczyną, dla której spora grupa naszych rodaków zasłużyła sobie na ponadstandardową porcję zjadliwego hejtu, stała się modlitwa, a dokładnie różaniec odmawiany w minioną sobotę wzdłuż polskich granic. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy w najbardziej tolerancyjnej części naszego społeczeństwa publiczna modlitwa innych wywołuje odruch...

 • Janusz A. Majcherek

  Majcherek: Zdrowie jest najważniejsze...

  Wtorek, 10 października (14:00)

  ...ale nie aż tak, abyśmy chętnie godzili się płacić więcej na jego podtrzymanie i przywracanie.

 • Robert Walenciak

  PiS i PO szły ramię w ramię w sprawie reprywatyzacji

  Poniedziałek, 9 października (06:49)

  Patryk "Hatakumba" Jaki rzucił się z krzykiem na Adama Bodnara. "Zero listów w obronie wyrzucanych na bruk!" - wołał, dokrzykując, że Bodnar broni handlarzy roszczeń.

 • Opinie

  ​Nieznośna względność bytu

  Piątek, 6 października (10:58)

  Nic stałego, naprawdę nic stałego nie ma w polskim życiu politycznym. Przypomina ono skakanie po ringu bokserów - jak ten w lewo, to drugi w prawo, jak on tak, to ja odwrotnie, w jednej chwili zawodnicy są tu, w drugiej, po paru zwodach i mniej czy bardziej trafionych ciosach, zamieniają się miejscami. Najgłupsza jest w tym wszystkim publiczność, która w ferworze kibicowania jednemu albo drugiemu kolorowi majtek i koszulki wmawia sobie, że ich idol zawsze był właśnie tu, gdzie jest.

 • Grzegorz Jasiński

  Jeśli dyskryminować, to politycznie

  Czwartek, 5 października (17:12)

  Pokłóciłeś się z przyjaciółmi na dobre? Kolega ze szkoły już się do ciebie nie odzywa? Znajomi przestali was odwiedzać? Ktoś ci ostatnio nawymyślał, gdy powiedziałeś co naprawdę myślisz na - wydawałoby się - obojętny temat? Ty sam miałeś ochotę jakiemuś adwersarzowi „przyłożyć”? "Nie rozumiem, jak możesz tak myśleć" - słyszysz coraz częściej? Hmmm. A może przyznałeś się właśnie, że jesteś za PiS-em? Albo PO? Albo otwarcie popierasz feministki? Może ogłosiłeś, że jesteś przeciwko aborcji, albo...

 • Roman Graczyk

  ​Dżihad - indoktrynacja - dobre rady z Polski

  Czwartek, 5 października (17:10)

  5 tys. bojowników przybyłych z Europy walczyło w szczytowym momencie po stronie Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Z tych 5 tys. około 2 tys. to obywatele Francji. Dopokąd Państwo Islamskie trzymało się mocno, we Francji problemem były wyjazdy na Bliski i Środkowy Wschód - dyskutowano zwykle o konwersjach młodych ludzi z przedmieść, o zdziwieniu ich przyjaciół i rodziny, gdy nagle dowiadywali się, że ich Ahmed czy Mohamed, taki miły i uczynny dla wszystkich chłopiec, właśnie walczy o...

 • Janusz A. Majcherek

  Co kto lubi

  Wtorek, 3 października (08:00)

  ​Czy chcielibyśmy, aby Polacy liczniej i częściej uczęszczali do teatrów, muzeów, galerii sztuki, filharmonii, opery oraz innych przybytków kultury? Oczywiście! A żeby więcej i częściej pływali w basenach, ćwiczyli w salach gimnastycznych, uczęszczali na siłownie, kręgielnie i do klubów fitness, pracowali nad swoją kondycją fizyczną i zdrowotną? Jak najbardziej! Ale mogą to czynić jedynie po pracy, czyli wieczorami lub w weekendy. Nic dziwnego zatem, że to wówczas owe instytucje pracują...

 • Robert Walenciak

  Czasy na zwarcie

  Poniedziałek, 2 października (09:04)

  ​Decyzję rządu w Madrycie, by pałować ludzi, którzy chcieli głosować w referendum w Katalonii, oceniam jak najgorzej. To przecież dolewanie oliwy do ognia, prowokowanie awantury. Kłopoty z tego dla Madrytu będą większe niż zyski. Więc - dlaczego?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Tęczowe Hieny

  Piątek, 29 września (10:37)

  Czternastoletni uczeń popełnił samobójstwo. Straszna sprawa. Każdy, kto ma dzieci, rodzinę, albo przynajmniej odrobinę empatii i przyzwoitości, uszanowałby ból jego najbliższych. A każdy, kto ma odrobinę zdrowego rozsądku wiedziałby, że jeśli już czynić z tej śmierci temat dla mediów, to z największą delikatnością. Przede wszystkim, nie rozgłaszać niczego bez zapoznania się z faktami.