Opinie

 • Robert Walenciak

  O szaleńcu-mordercy

  Poniedziałek, 25 lipca (10:01)

  Anders Breivik jest jak z podręcznika opisującego prawicowych ekstremistów. Biały, nie za dobrze wykształcony, samotnik, nieśmiały, za to we własnych oczach odgrywający rolę pana świata. Te jego notatki, które udostępniają światu media, to zapis chorego umysłu. Tysiąc pięćset stron memuarów, fotografie w różnych strojach, kreślenie nowej mapy świata i narcystyczne deklaracje. Że jest rycerzem templariuszem, obrońcą cywilizacji białego człowieka i tak dalej. "Będę nazywany największym...

 • Rafał Ziemkiewicz

  Sławojki Tuska

  Piątek, 22 lipca (11:46)

  Telewizja Polska wreszcie znalazła pieniądze - przynajmniej na to, co naprawdę ważne. A do rzeczy naprawdę ważnych należy niewątpliwie dbałość o podtrzymanie polsko-rosyjskiego pojednania, którego nici zadzierzgnął nasz ukochany przywódca uściskiem z ukochanym przywódcą Rosji nad smoleńskimi trumnami i raportem Anodiny.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  JOW-y w Senacie. TK mówi "tak"

  Czwartek, 21 lipca (09:19)

  Najważniejsza w orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie kodeksu wyborczego jest zgoda na jednomandatowe okręgi wyborcze do Senatu. Najważniejsza, chociaż oczywista. Gdyby Trybunał orzekł w tej sprawie niekonstytucyjność kodeksu, byłaby to jakaś aberracja.

 • Grzegorz Jasiński

  Przywilej wyboru

  Środa, 20 lipca (15:16)

  Życie nieustannie zmusza nas do podejmowania decyzji. Niektóre z nich są błahe, niektórych w ogóle nie zauważamy, inne mają znaczenie kluczowe. Część z nas tak bardzo lubi podejmować decyzje, że chciałaby o wszystkim decydować za innych, niektórzy odwrotnie, każdą, nawet niewinną decyzję, odsuwają w nieskończoność. Jak to więc z naszą "decyzyjnością" jest?

 • Robert Walenciak

  Pakt z diabłem

  Poniedziałek, 18 lipca (09:40)

  Tzw. afera podsłuchowa, czy też afera "News of the World", dużo mówi nam o współczesnej demokracji i miejscu, w którym się znaleźliśmy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  O wyższości PRL nad III RP

  Piątek, 15 lipca (12:22)

  Facet pyta lekarza: panie doktorze, moja żona dostała kompleksu niższości, co ja mam zrobić, żeby jej to nie przeszło? Ten stary kawał dokładnie oddaje stosunek, jaki mają do nas, Polaków, nasze tzw. elity.

 • Roman Graczyk

  Schadenfreude i kult pamięci

  Czwartek, 14 lipca (08:16)

  Informacja Kancelarii Prezydenta o audycie w sprawie trybu ułaskawienia A.S., partnera biznesowego Marcina Dubieneckiego, pokazała zarówno zaciekłość sporu politycznego, jak i archaiczność samej instytucji ułaskawienia.

 • Grzegorz Jasiński

  Związków ciąg dalszy

  Środa, 13 lipca (15:39)

  Zgodnie z zapowiedzią, wracam dziś do rozpoczętego przed tygodniem tematu związków. I od razu, na wstępie podkreślam, że nie twierdzę, że osoby żyjące w nieformalnych związkach nie tworzą rodzin. Nie twierdzę też, że nie wychowują dobrze swoich dzieci. Twierdzę tylko, że tradycyjne małżeństwo daje największe szanse na stworzenie silnej rodziny, dlatego należy je wspierać, w dobrze rozumianym społecznym interesie.

 • Robert Walenciak

  Wielki Nauczyciel

  Poniedziałek, 11 lipca (08:27)

  Oho, pojawiły się pogłoski, że w PiS-ie kręcą nosem na Jarosława Kaczyńskiego, że kopie pod nim dołki Ziobro. I że po spodziewanej klęsce PiS w wyborach, szóstej z rzędu, partyjni koledzy wyślą swego prezesa na polityczną emeryturę.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Blues niedorżniętego

  Piątek, 8 lipca (11:34)

  Maciej Łętowski, po przejściu na ciemną stronę mocy pełniący rolę delegata politycznego ministra Grada na "Rzeczpospolitą", zapowiedział nam pod nowym właścicielem "rzeź niewiniątek". Co do ewentualnych rzeźniczych planów pana Hajdarowicza nie wiem na razie nic pewnego, ale jeden z elementów tej zapowiedzi chciałbym sprostować od razu. Ja (będę mówił tylko za siebie) bynajmniej nie jestem żadnym niewiniątkiem. Jestem człowiekiem dorosłym, wiem, co robię, i wybieram to, co wybieram,...

 • Roman Graczyk

  Obywatele do głosu!

  Czwartek, 7 lipca (09:32)

  Ruch "Obywatele do Senatu", inicjatywa polityczna prezydentów kilku dużych miast, podoba mi się. Albo lepiej powiem: wstępnie podoba mi się. Może tym razem owoce będą lepsze, niż to było w przypadku powstałej 10 lat temu Platformy i w przypadku powstałej blisko 10 miesięcy temu PJN? Zastrzegam się w ten sposób, bo przed tą inicjatywą stoją na razie same niewiadome: będzie wiele sposobności, by się przekształcić - jak Platforma - w partię plastikową, albo - jak PJN - w partię niepoważną. Jak...

 • Grzegorz Jasiński

  Partnerstwo związków

  Środa, 6 lipca (14:00)

  Rosnąca temperatura polskiej dyskusji na temat tak zwanych związków partnerskich jest zapewne nieuniknionym elementem tworzenia nowoczesnego społeczeństwa. Takie dyskusje trwają od dawna w różnych miejscach świata i będąc obywatelami Unii Europejskiej prędzej czy później będziemy się musieli do tej sprawy odnieść.

 • Konrad Piasecki

  Studium kompromitacji

  Wtorek, 5 lipca (08:52)

  "Biała księga" Macierewicza to studium fałszu, manipulacji, nadinterpretacji i żonglowania faktami. Prace komisji PiS od pierwszego dnia podporządkowane były politycznej potrzebie i od pierwszego dnia jej prac nie mogło być wątpliwości, kogo komisja obciąży odpowiedzialnością za smoleńską katastrofę.

 • Robert Walenciak

  Witaj Europo!

  Poniedziałek, 4 lipca (08:00)

  Z wielkim przytupem Donald Tusk rozpoczął polską prezydencję. Są przemówienia, koncerty, jakbyśmy do Unii dopiero co wstąpili. Wciąż słyszę, że Polska jest euroentuzjastą, że wnosi do Europy nasz optymizm i wigor, że tchnie w nią nowego ducha. W porządku, ale jakiego?

 • Rafał Ziemkiewicz

  Prezydencja, czyli megawrzuta

  Piątek, 1 lipca (09:46)

  Wszystkim, którzy ulegli entuzjazmowi, jaki to sukces i radość i duma, a zwłaszcza tym, którzy ten entuzjazm usilnie krzewią, pozwolę sobie zadać jedno pytanie: czy w ogóle wiedzą, czemu Polska od dzisiaj "przewodzi"?

 • Roman Graczyk

  Rydzyk strukturalny

  Czwartek, 30 czerwca (09:24)

  Wysyłając oficjalną notę do Watykanu na temat brukselskiej wypowiedzi o. Rydzyka rząd polski ośmieszył się. Z kolei opozycja PiS-owska, wykazując pobłażliwość dla słów redemptorysty, udowodniła jeszcze raz, że akceptuje upolitycznienie Kościoła - o ile jej ono służy.