Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Euro wielu prędkości

  Piątek, 2 grudnia (11:19)

  Barbara Tuchman napisała kiedyś książkę o, jak to nazwała, "szaleństwie władzy". Na różnych historycznych przykładach analizowała tam(zresztą nie tylko tam, był to w ogóle częsty temat jej prac) mechanizm, sprawiający, że władza, która zrobi coś głupiego, i gdy już skutki błędu ujawnią się z całą mocą, zamiast wycofać się, brnie w głupotę coraz głębiej, coraz bardziej zajadle przy tym upierając się, że więcej tej samej głupoty jest jedynym zbawieniem.

 • Roman Graczyk

  Porozmawiajmy o Polsce w Unii

  Czwartek, 1 grudnia (07:25)

  Berlińskie przemówienie ministra Sikorskiego nie zasługuje ani na Trybunał Stanu, ani na wniosek o wotum nieufności. Nie zasługuje nawet na totalne odrzucenie i potępienie, z jakim się spotkało ze strony PiS-u i Solidarnej Polski.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  Klimat dla klimatu niekorzystny

  Środa, 30 listopada (17:32)

  Szczyt klimatyczny w Durbanie nie zapowiada się szczególnie obiecująco. Nawet najwięksi optymiści nie łudzą się, że zapadną na nim decyzje, które znacząco przedłużą obowiązywanie ustaleń protokołu z Kioto. Nawet jeśli do tego dojdzie i tak coraz wyraźniej widać, że dotychczasowe pomysły na obniżkę emisji gazów cieplarnianych okazują się chybione.

 • Konrad Piasecki

  Niestety. Musimy pracować dłużej

  Wtorek, 29 listopada (09:51)

  Za długo żyjemy, za krótko pracujemy i za mało wpłacamy do ZUS. Kobiety pracujące przez 35 lat i cieszące się potem przez dwadzieścia kilka lat wysoką, a przynajmniej przyzwoitą emeryturą, to luksus, na który coraz ciężej sobie pozwolić. I choć 80 proc. Polaków protestuje przeciwko pomysłowi podwyższenia wieku emerytalnego, to wydaje się, że nie mamy wyjścia - musimy pracować dłużej po to, by więcej oddać państwu w składkach, a mniej wziąć w emeryturach.

 • Robert Walenciak

  Dwóch specjalistów od czystych rąk

  Poniedziałek, 28 listopada (07:09)

  Słuchałem dyskusji o PZPN, o tych ujawnionych podsłuchach. Dyskusji polityków. Dwóch z nich, Jacek Kurski i Janusz Palikot wiodło w niej prym.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Wołanie z szamba

  Piątek, 25 listopada (06:22)

  Poseł Robert Biedroń, wbrew twierdzeniom jego medialnych obrońców, jest postacią śmiechu wartą. Bez względu na to, czy mówi o rzeczach znajdujących się poniżej, czy powyżej pasa. Osobiście uważam nawet, że śmieszniejszy jest w tym drugim wypadku.

 • Roman Graczyk

  Kłopotowski jako faszysta

  Czwartek, 24 listopada (06:37)

  Felieton Krzysztofa Kłopotowskiego na temat spalenia wozu TVN-u w czasie rozruchów towarzyszących obchodom 11 Listopada (Zobacz!) wywołał falę komentarzy: mądrych głupich i manipulacyjnych. Tu będzie mowa o tych ostatnich.

 • Grzegorz Jasiński

  Błogosławiona ignorancja

  Środa, 23 listopada (18:46)

  Im mniej wiemy na temat ważnych spraw, na przykład dotyczących gospodarki, tym bardziej staramy się... unikać informacji, które ich dotyczą. Jeśli sprawa jest naprawdę ważna i pilna, staramy się nawet jeszcze bardziej.

 • Konrad Piasecki

  Expose Tuska. Trudno klaskać, jeszcze trudniej krytykować

  Wtorek, 22 listopada (12:02)

  Ciężko nie narzekać, ale i ciężko nie przyznawać w dużej mierze racji. Trudno bezrefleksyjnie chwalić, ale jeszcze trudniej zganić - zwłaszcza gdy wcześniej żądało się od rządu reform. Expose premiera wprawiło polityków, analityków i wszelkiej maści komentatorów w konsternację. I - co charakterystyczne - dotąd nikt, łącznie z opozycją, nie potępił za nie Tuska w czambuł.

 • Robert Walenciak

  Tusk obiecuje i straszy

  Poniedziałek, 21 listopada (09:55)

  Cztery lata temu Donald Tusk mówił długo i obiecywał cuda. Teraz mówił krótko i straszył. Ludzie jednak się zmieniają, prawda? Ale w tym przypadku równie ważne jest to, że zmieniły się okoliczności, że kryzys puka do bram. Jaki będzie? Jak lekkie przeziębienie, czy jak zapalenie płuc? Właśnie tego nikt nie wie, i dlatego wszelkie prognozy polityczne są jak wróżenie z fusów.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Agresja kastratów

  Piątek, 18 listopada (07:40)

  Kto właściwie zaprosił tych Niemców? - pyta cała Polska. A to żadna zagadka. Osobą, która sygnowała rozklejane na berlińskim Krojcbergu i rozpowszechniane w sieci plakaty z prośbą o bratnią pomoc towarzyszy niemieckich, był niejaki Jacek Purski ze stowarzyszenia "Nigdy Więcej".

 • Roman Graczyk

  Rząd jako zabawka Tuska

  Czwartek, 17 listopada (09:29)

  Sposób tworzenia rządu wprawia mnie w osłupienie. A to słyszymy, że premier desperacko poszukuje 5 kobiet do rządu; a to, że przymierza jedną z kandydatek aż do trzech potencjalnych stanowisk w rządzie; a to znowu, że ministrem ma zostać pewien polityk po to, żeby okiełznać jego polityczną samodzielność.

 • Konrad Piasecki

  Wściekłość

  Wtorek, 15 listopada (09:01)

  Wścieka mnie policja, która nie jest w stanie spacyfikować kilkuset szukających zadymy bandytów, wściekają władze miasta, które co roku wydają zezwolenie na organizację, tuż obok siebie, dwóch jawnie wrogich manifestacji, wścieka to, że po dniu niepodległości zostaje kac i przykre wspomnienia, ale najbardziej wścieka mnie szukanie źdźbła w oku państwa, gdy belkę ma się we własnym.

 • Robert Walenciak

  Zbezcześcili nam święto

  Poniedziałek, 14 listopada (10:03)

  11 listopada mógłbym krzyczeć "wyszło na moje!", i przypominać, co pisałem o pomysłach marszu niepodległości i antymarszu, ale to żadna satysfakcja.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Biesy polskie

  Piątek, 11 listopada (12:37)

  "Nierzadko spotykamy się ze zdaniem, że nowoczesny Polak powinien jak najmniej być Polakiem. Jedni powiadają, że w dzisiejszym wieku praktycznym trzeba myśleć o sobie, nie o Polsce, u innych zaś Polska ustępuje miejsca ludzkości. Tej książki nie piszę ani dla jednych, ani dla drugich". Tak zaczyna się jedno z najważniejszych dzieł w dziejach polskiej literatury politycznej: "Myśli Nowoczesnego Polaka" Romana Dmowskiego. Gdyby Dmowski pisał dziś, może tylko zamiast "ludzkość" użyłby słowa...

 • Roman Graczyk

  Awantura o posła Biedronia

  Czwartek, 10 listopada (08:58)

  W dniu inauguracji Sejmu namnożyło się nam rozmaitych sytuacji konfliktowych: a to wokół kandydatury Ewy Kopacz, a to wokół kandydatury Wandy Nowickiej... Niby są to personalia tylko, a więc sprawy rozstrzygane głównie wedle kryterium "lubię - nie lubię". Niby tak, ale nie tylko tak. Bo często za owym "lubię - nie lubię" kryją się głębsze uzasadnienia. Dowodzi tego awantura o posła Biedronia.