Opinie

 • Roman Graczyk

  Między ludem PiS-owskim a Rymkiewiczem, czyli w Polsce

  Czwartek, 21 kwietnia (09:03)

  Jeżdżę ostatnio po Polsce na tzw. spotkania autorskie - pouczające doświadczenie. Opowiem wam o nim, bo jest to doświadczenie odkrywania Polski, jakiej nie znałem. Owszem, znałem ją trochę z mediów. Teraz jednak widzę ją inaczej.

 • Grzegorz Jasiński

  Polityczna poprawność sprzątania

  Środa, 20 kwietnia (15:37)

  To nie będzie tekst o przedświątecznych porządkach. Choć w świetle tego, co odkryli ostatnio holenderscy naukowcy, zwyczaj gruntownych porządków przed uroczystościami rodzinnymi może mieć jeszcze większy sens, niż nam się to do tej pory wydawało. Okazuje się bowiem, że w bałaganie mamy większą skłonność do traktowania innych zgodnie z niekoniecznie pozytywnymi stereotypami. Porządek sprzyja więc porozumieniu.

 • Reklama

 • Konrad Piasecki

  Prezes otwiera puszkę Pandory

  Wtorek, 19 kwietnia (11:07)

  Pokrzykiwanie o narodowej zdradzie, zaprzaństwie, braku honoru i odmawianie rywalom patriotyzmu, stały się ostatnio codziennością polskiej polityki. Rzucanie najtęższych oskarżeń przychodzi PiS-owi z zadziwiającą łatwością. Działacze na wyprzódki sieką rządzących słowem grubym i mocnym, przekraczając coraz częściej granicę przyzwoitości.

 • Robert Walenciak

  Mamy koncepcję, tylko nie mamy siły

  Poniedziałek, 18 kwietnia (07:25)

  Sprawa smoleńskiej tablicy powraca jak bumerang z kilku powodów. Po pierwsze, dlatego że jest pokazowym dowodem na bezmyślność polskiej dyplomacji, a przynajmniej tej jej części, która zajmuje się sprawami wschodnimi. Po drugie, jest obrazkiem dobrze pokazującym nasze media, równie bezmyślne, i szukające sensacji. Bo co je interesowało? O co pytały? Ano, czy będzie skandal? Czy Komorowski odwoła wizytę? Czy będzie awantura? Oto rozumienie świata z poziomu garkuchty.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pełne gacie klasy panującej

  Piątek, 15 kwietnia (12:33)

  Uzależniłem się od starych dzienników telewizyjnych ze stanu wojennego, które oglądam codziennie na dożywającej swych dni TVP Historia. Najpierw, rano, przypomnienie DTV z analogicznego dnia 1984 roku, a potem TVN 24, Tok FM i inne współczesne szczekaczki.

 • Roman Graczyk

  Ten faszysta Sarkozy

  Czwartek, 14 kwietnia (07:05)

  Francja sama zapędziła się w kozi róg. Niewiele ponad tydzień temu, 5 kwietnia, odbyła się tam długo zapowiadana i długo oprotestowywana debata w rządzącej partii UMP na temat "laicité" (fr. świeckość). Ciekawe: rządząca Francją partia organizuje debatę na temat "laicité" i to stanowi ogromny problem. O co w ogóle chodzi? - zapyta ktoś prostodusznie.

 • Grzegorz Jasiński

  Globalna wpadka w biopaliwa

  Środa, 13 kwietnia (16:16)

  Europejskie przepisy dotyczące biopaliw zachęcają do nieetycznych praktyk i powinny zostać zmienione - alarmuje w opublikowanym dziś raporcie brytyjski Nuffield Council on Bioethics.

 • Konrad Piasecki

  Pomnik niezgody

  Wtorek, 12 kwietnia (10:33)

  Jeśli - to na pewno nie teraz. Pytanie - czy w ogóle. O ile jestem zwolennikiem postawienia pomnika ofiar katastrofy 10.04, to nie podobają mi się żądania pospiesznej budowy pomnika Lecha Kaczyńskiego. Zwłaszcza, gdy stawia je jego brat i polityczny protektor. Nawet niezwykła, tragiczna i nagła śmierć nie są wystarczającym cokołem, by stawiać na nim pomniki polityka czasów pokoju i demokracji.

 • Robert Walenciak

  Kto jest trzeźwy, a kto pogrążony w sennych marach

  Poniedziałek, 11 kwietnia (10:58)

  Zanim rozpoczęły się uroczystości smoleńskie Mariusz Błaszczak, ważny poseł PiS (o ile w tej partii ktoś poza Jarosławem Kaczyńskim może być ważny...) apelował w Sejmie, by Polacy w nastroju powagi, godnie i z szacunkiem uczcili rocznicę lotniczej katastrofy.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Zawód: Oburzony Kaczyńskim

  Piątek, 8 kwietnia (10:36)

  Trzy dni temu rano zapowałem sobie, jak zwykle przy śniadaniu, i trafiłem akurat na prowadzącą śniadaniowy program TVN panią Pieńkowską. Kiedy poprzednio zdarzyło mi się ją oglądać, pani Pieńkowska wygłaszała rozbiegówkę w takim duchu, że nadszedł marzec, a więc wiosna, a więc czas zadbać o naszą zniszczoną po zimie cerę, i witamy w naszym studiu dermatologa, panią jakąśtam.

 • Roman Graczyk

  Oczywistość przeciwko poprawności

  Czwartek, 7 kwietnia (09:15)

  Claude Guéant, minister spraw wewnętrznych Francji, wypowiedział przed paru tygodniami frazę, która zatrzęsła tym krajem. Zatrzęsła nim nie dlatego, że jest w jakikolwiek sposób skandaliczna. Stało się tak dlatego, że była oczywista. Bo oczywistość, w dobie panowania poprawności politycznej, ma pozory skandalu.

 • Tylko u nas

  Dotkliwa nieoznaczoność zmysłów

  Środa, 6 kwietnia (16:42)

  Kubki smakowe bezpośrednio na talerzu, pokrętne drogi naszego węchu czy dźwięki, które rzeczywiście przez chwilę brzmią nam w uszach to tylko kilka tematów najnowszych odkryć naukowych dotyczących naszych zmysłów. Choć ze zmysłów korzystamy od zawsze, wciąż nie wiemy o nich wszystkiego i być może to sprawia, że posługujemy się nimi wciąż niedoskonale.

 • Konrad Piasecki

  10 kwietnia

  Środa, 6 kwietnia (07:10)

  Dziś rocznicowo i zupełnie nie-felietonowo. Spisane w poniedziałek, tuż po tamtym, pamiętnym weekendzie, migawki z kilkudziesięciu godzin 10-11 kwietnia.

 • Robert Walenciak

  Partie zawłaszczyły umysły Polaków

  Poniedziałek, 4 kwietnia (10:46)

  Ubiegł mnie Konrad Piasecki, pisząc o wojnie na nazwy ulic, upamiętnienie, pomniki i tak dalej, którą prowadzi PiS, i dodając, że w tej wojnie bardziej niż o upamiętnienie ofiar smoleńskiej katastrofy, której rocznica nadchodzi, chodzi o polityczny cel. O legitymizację siebie i delegitymizację przeciwnika. O przekonanie innych, że nam się władza należy, z definicji, a naszym oponentom, z definicji, nie należy się wcale.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Państwo, Kaczyński, Tusk - kto tu jest chory?

  Piątek, 1 kwietnia (09:49)

  Prawo i Sprawiedliwość wydało książkę wypełnioną oczywistymi dla każdego nieuprzedzonego obserwatora spostrzeżeniami na temat stanu naszego państwa. W tej części, jaką jest diagnoza sytuacji - a tego dotyczy większość "Raportu" - trudno się tam z czymkolwiek nie zgodzić. Dlatego co rozsądniejsi krytycy głównej partii opozycyjnej, jak choćby publicystka "Gazety Wyborczej", skupili się na wytykaniu jej braku alternatywnego programu. Tu się oczywiście można spierać. Natomiast co do tego, że...

 • Roman Graczyk

  Konstytucja 1997 - lepsze wrogiem dobrego

  Czwartek, 31 marca (08:47)

  Minęła niedawno 90. rocznica uchwalenia Konstytucji Marcowej. Warto powiedzieć o niej parę słów w kontekście porównań obu dwudziestoleci - tego międzywojennego i tego, które zaczęło się w roku 1989.