Opinie

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Afera warszawska - kilka niewygodnych prawd

  Poniedziałek, 29 sierpnia (08:33)

  ​Reprywatyzacja warszawska, owe oddawanie działek, kamienic, różnym dziwnym podmiotom, w dziwnych okolicznościach, to przecież żadna nowość, to trwa od lat. Więc nasuwa się pytanie - dlaczego przez całe lata opinia publiczna tę sprawę lekceważyła? Dlaczego boli to teraz, a nie bolało wcześniej?

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Mówcie mi "Janusz"

  Piątek, 26 sierpnia (11:14)

  Dobiega końca doroczny sezon wakacyjnego hejtu na Polaków, w jaki tzw. elity opiniotwórcze i medialne zmieniły od pewnego czasu wakacyjne miesiące. Właściwie wszystko, co Polacy robią na wakacjach jest okropne. Klaszczą w samolocie po udanym lądowaniu, jedzą kanapki z jajem na twardo, osłaniają się na plaży parawanami, skąpią pieniędzy na wakacyjne atrakcje, jedzą w smażalniach i piją piwo, od którego mają "gastronomiczne ciąże". A, jeszcze noszą skarpety do sandałów.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  A właściwie, po co nam "druga Ziemia?"

  Czwartek, 25 sierpnia (16:32)

  Jest nieco większa od naszej planety, prawdopodobnie skalista, okrąża swoją gwiazdę w ciągu nieco ponad 11 dni i może mieć na powierzchni wodę - tyle wiemy o kandydatce na drugą Ziemię, której sensacyjne odkrycie wczoraj ogłoszono. Astronomowie mówią o niej z niekłamanym podnieceniem, krąży bowiem wokół najbliższej naszemu Układowi Słonecznemu gwiazdy Proxima Centauri, czyli... niemal tuż za rogiem. Nie ma wątpliwości, że bliżej Ziemi podobnego świata, być może nawet zdolnego do podtrzymania...

 • Roman Graczyk

  Burkini: To nie takie proste, Panie i Panowie

  Czwartek, 25 sierpnia (12:19)

  Jestem jeszcze we Francji. Francja ma kolejny problem z gatunku: słaba integracja przybyszów ze świata islamu. Zaczęło się od plaży w Cannes, gdzie tego lata pewna liczba kobiet muzułmańskich wprowadziła nowy strój, nazwany szybko burkini, co jest po trochu opisem (przez połączenie słów: burka i bikini), a po trochu żartem (burkini = muzułmańskie bikini).

 • Robert Walenciak

  Liczę, że państwo wreszcie zacznie się bronić

  Poniedziałek, 22 sierpnia (08:58)

  Prokurator generalny Zbigniew Ziobro nakazał wszczęcie śledztwa w sprawie śmierci Jolanty Brzeskiej, działaczki ruchu lokatorskiego. Jak najbardziej słusznie. Prokuratura jej śmierć zakwalifikowała jako samobójstwo. Tymczasem wszystkie fakty kwalifikują ją jako morderstwo.

 • Roman Graczyk

  ​Dawnej Francji żal

  Czwartek, 18 sierpnia (12:52)

  Jestem chwilowo we Francji. Po tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach ostatniego półtora roku (od zamachu na "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 do zabójstwa księdza w St Ētienne du Rouvray 26 lipca tego roku), kiedy mnie tu nie było, wreszcie jestem.

 • Robert Walenciak

  Kłopotliwy sąsiad z manią wielkości

  Wtorek, 16 sierpnia (06:55)

  Od jakiegoś czasu obrazki z Rosji to w przeważającej części ćwiczenia wojskowe, manewry, forsowanie rzeki przez oddziały desantowe czy wielobój czołgowy, czyli jakieś militarne zawody. Rozumiem, że taki dobór informacji to także efekt bieżącej polityki i tego wszystkiego, co w głowach naszych rządzących buzuje, ale przecież nie ma dymu bez ognia. Rosja kocha swoją armię, nawet bardziej niż my naszą, tylko pożytku z tej miłości ma niewiele.

 • Roman Graczyk

  Niby-naprawa Trybunału i prawdziwe zagrożenia państwa prawa

  Czwartek, 11 sierpnia (11:03)

  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK z 22 lipca. Na zdrowy rozum Trybunał nie mógł nie uznać, że nowa ustawa jest w kilku co najmniej punktach niekonstytucyjna. Inaczej przeczyłby sam sobie, ponieważ orzekając już w podobnych sprawach w grudniu i w marcu dał pewną wykładnię Konstytucji, a nowe przepisy wchodzą w ewidentną kolizję z tą wykładnią.

 • Robert Walenciak

  Mam nadzieję, że nie pójdziemy ruską drogą

  Poniedziałek, 8 sierpnia (07:20)

  Mamy olimpiadę, więc zacznijmy na sportowo. Od słów Aleksandra Popowa. To rosyjski członek MKOl, były pływak. Popow wypowiedział się na temat Sebastiana Coe, prezesa IAAF (Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych). Tej organizacji, która wyrzuciła rosyjskich lekkoatletów z olimpiady z powodu ich masowego koksowania.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Pułapka 1944

  Piątek, 5 sierpnia (08:41)

  W roku 1944, po konferencji i układzie w Teheranie, sprawa Polska była już przegrana definitywnie, a utrata suwerenności na rzecz ZSSR – przesądzona. Polska została uznana za część ceny, jaką Zachód godzi się zapłacić Stalinowi za pomoc w pokonaniu Niemiec. Oficjalnie ustaleń konferencji polskiemu rządowi nie przekazano aż do listopada, ale istnieją relacje dowodzące, że kanałami prywatnymi i wywiadowczymi rząd londyński szybko zyskał wiedzę o sytuacji.

 • Roman Graczyk

  Pielgrzymi papiescy jako imigranci

  Czwartek, 4 sierpnia (11:24)

  Spotkałem się z opinią, że obecność kolorowego tłumu młodych ludzi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie dowodzi tego, że wszelkie polskie obawy przed przyjmowaniem imigrantów to strachy na lachy. (Na marginesie: nie jestem zwolennikiem polityki obecnego rządu "zero imigrantów", zwracam tylko uwagę na błąd rozumowania przez takie odwołanie się do ŚDM). Powiada się: proszę, jaka miła ta wieloetniczna, wielorasowa i wielokulturowa młodzież, która przez kilka dni wypełniała tańcami i śpiewem...

 • Robert Walenciak

  Losy narodu zależą od jakości jego przywódców

  Poniedziałek, 1 sierpnia (09:44)

  ​Nie interesują mnie żałosne przepychanki związane ze świętowaniem (jak można świętować żałobę?!) kolejnej rocznicy Powstania Warszawskiego. Te wszystkie apele smoleńskie, opowieści, że była to największa bitwa II wojny światowej i tak dalej. To teatr. Każda władza - jak zauważył ostatni z żyjących "cichociemnych" Aleksander Tarnawski - musi mieć swoich bohaterów. Więc ta ma. Żołnierzy Wyklętych i powstańców warszawskich. I tę ideologię, że była to w czasie II wojny światowej najważniejsza...

 • Opinie

  Siła "multi-katoli"

  Niedziela, 31 lipca (14:28)

  Czytam na różnych łamach, którym nie jest wszystko jedno, wyrazy nadziei, że oto wizyta papieża i setek tysięcy pielgrzymów z całego świata zmieni polski "zapyziały" Kościół. Nie podzielam opinii o "zapyziałości", ale do nadziei na zmianę jestem skłonny się przyznać. Owszem, spotkanie Kościoła polskiego i powszechnego na naszej ziemi, owo wielkie "multi-katoli", będzie miało konsekwencje, nie takie jednak, jak owi zatroskani sobie imaginują, wręcz przeciwne. I całe szczęście.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Polska-bis i Powstanie-bis

  Piątek, 29 lipca (11:39)

  Elity III RP, jej salony, michnikowszczyznę - jakkolwiek to nazywać - cechuje mentalność totalniacka.

 • Opinie

  Jeden terroryzm i dwie pułapki

  Czwartek, 28 lipca (11:22)

  Życie zmusza niekiedy do zmiany planów. Tydzień temu opublikowałem w tym miejscu tekst odnoszący się do zamachu w Nicei i wydawało się, że ta tematyka na jakiś czas przestanie być aktualna. Otóż nie. Minął tydzień i w tym czasie doszło do czterech zamachów w Niemczech i jednego we Francji. Nie jestem niemieckojęzyczny, mało wiem o zamachach niemieckich i w ogóle o sytuacji w Niemczech, za to śledzę to, co dzieje się we Francji. Naturalnie, istnieje wspólny mianownik w postaci islamistycznej...

 • Opinie

  Nie przegapmy wizyty papieża

  Środa, 27 lipca (19:26)

  W Krakowie i okolicach można w tych dniach zobaczyć to, o czym w tych szalonych czasach zdołaliśmy już nieco zapomnieć, że religia potrafi łączyć ludzi. Inaczej, niż widzą to niechętni Kościołowi moralizatorzy, nie służy temu, by skłócać, ograniczać prawa i dyskryminować, służy temu, by łączyć, dawać nadzieję i skłaniać do zaufania.