Opinie

 • Rafał Ziemkiewicz

  Teatr, cyrk i małpy Mieszkowskiego

  Piątek, 23 września (10:12)

  Sprawa Teatru Polskiego we Wrocławiu to wyjątkowa hucpa. Najtęższy prawniczy łeb nie znajdzie w niej żadnego naruszenia obowiązujących zasad. Dyrektorowi teatru skończył się kontrakt i nie ubiegał się o jego przedłużenie, właściciel teatru, czyli zarząd województwa, ogłosił konkurs, zgłosiło się dwóch kandydatów, wygrał ten, który miał większe kwalifikacje. I nagle część zespołu aktorskiego zrobiła zadymę, że to oni powinni sobie wybrać nowego dyrektora, a nie województwo. Jakim prawem? A takim.

 • Opinie

  KOR, jedno państwo i dwie Polski

  Czwartek, 22 września (13:13)

  Prezydent Andrzej Duda organizuje obchody 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników - to dobrze. Zaprasza na te obchody byłych opozycjonistów, i to z obu stron politycznej barykady dzielącej dziś Polskę - bardzo dobrze. Wielu z zaproszonych ze strony - mówiąc umownie - "Gazety Wyborczej", odmawia udziału - mam z tym problem.

 • Reklama

 • Grzegorz Jasiński

  ​"Odważnie, dacie radę"

  Środa, 21 września (18:29)

  Całus Pani Prezydentowej przesłany na nowojorskiej ulicy gronu niezbyt uprzejmych przedstawicieli amerykańskiej Polonii wydaje mi się istotnym sygnałem. Oznacza po pierwsze, że Agata Duda straciła cierpliwość, po drugie, że mimo to skutecznie pilnowała, by zachować się z klasą. Co do klasy obecnej Pierwszej Damy nigdy nie miałem wątpliwości, co do pewnego zniecierpliwienia wyczuwam, że zwiastuje ono kolejny etap w najnowszej historii naszych polsko-polskich stosunków. Niekoniecznie lepszy....

 • Robert Walenciak

  Prezes PiS wydał wyrok na Jackiewicza już wcześniej

  Poniedziałek, 19 września (07:12)

  Dawid Jackiewicz, minister skarbu, leci. Do spółek Skarbu Państwa wchodzi Centralne Biuro Antykorupcyjne i chce sprawdzać wszystkie umowy. 66 spółek, wszystkie największe, ma być skrupulatnie sprawdzonych. Szok? No nie, już wcześniej prezes Kaczyński wydał na Jackiewicza wyrok. Degradując go w partyjnej strukturze, no i mówiąc, że w spółkach Skarbu Państwa działa jakaś sieć, że są jacyś hochsztaplerzy, którzy powołują się na PiS itd.

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​PiS krwawi

  Piątek, 16 września (10:18)

  Gdybym był wyborcą PiS, to podczas konferencji, na której stowarzyszenie "Miasto Jest Nasze" prezentowało "mapę" warszawskiej mafii reprywatyzacyjnej, chyba by mnie szlag trafił. A w każdym razie kląłbym, na czym świat stoi.

 • Roman Graczyk

  Anty-PiS-owska rezolucja i anty-unijna histeria

  Czwartek, 15 września (11:55)

  Mamy nową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce. Kto obserwuje prace instytucji unijnych, ten wie, że procedura wdrożona w sprawie łamania praworządności w Polsce nie należy do zwykłej polityki europejskiej.

 • Robert Walenciak

  Pytania o Smoleńsk, które są pomijane

  Poniedziałek, 12 września (07:46)

  ​O "Smoleńsku" tzw. patriotyczna prawica woła, że to był najbardziej wyczekiwany film roku. Nie sądzę, by tak było, by był to główny temat dyskusji ostatnich lat podczas niedzielnych obiadów.

 • Rafał Ziemkiewicz

  Druga młodość Marychy

  Piątek, 9 września (10:22)

  Co by państwo powiedzieli na takie coś - "karta narkomana"? Podpisując ją, zyskujesz prawo do legalnego zakupu na własny użytek narkotyków na zamkniętym, ale wolnym rynku. Ale jednocześnie zrzekasz się prawa do finansowanej ze środków publicznych opieki medycznej i społecznej. Oczywiście opcja taka dotyczyłaby tylko pełnoletnich, za udostępnianie substancji psychoaktywnych dzieciom powinny być wymierzane surowe kary; najlepiej polegające na amputacji istotnych części ciała. Oczywiście karać...

 • Roman Graczyk

  Sędziowie: Kasta, która nas chroni

  Czwartek, 8 września (12:38)

  Wygląda na to, że po spacyfikowaniu Trybunału Konstytucyjnego, następne w kolejce jest sądownictwo jako takie.

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Wśród sędziów są czarne owce. Trzeba je wyłapać

  Poniedziałek, 5 września (13:28)

  Z tego powodu, że sędziowie nie uklękli przed PiS-em, władza ich straszy i napuściła na nich hejterów.

 • Opinie

  Pisowski szabas

  Piątek, 2 września (10:06)

  Każda władzunia ma swojego bziczka – że tak sparafrazuję słynne zdanie Irzykowskiego o "epoczkach literackich". Bziczkiem władzuni poprzedniej było – i pozostaje, choć teraz już tylko na poziomie samorządowym - "in vitro".

 • Roman Graczyk

  ​Test Chevenementa

  Czwartek, 1 września (19:57)

  Wróciłem z Francji. Ale dopiero co, prawie przed chwilą. Przez ostatnie trzy tygodnie na tyle oddaliłem się od spraw polskich, że wolę ich jeszcze nie komentować. Za to sprawy francuskie, o których tu pisałem, mają swoje dalsze ciągi.

 • Robert Walenciak

  Walenciak: Afera warszawska - kilka niewygodnych prawd

  Poniedziałek, 29 sierpnia (08:33)

  ​Reprywatyzacja warszawska, owe oddawanie działek, kamienic, różnym dziwnym podmiotom, w dziwnych okolicznościach, to przecież żadna nowość, to trwa od lat. Więc nasuwa się pytanie - dlaczego przez całe lata opinia publiczna tę sprawę lekceważyła? Dlaczego boli to teraz, a nie bolało wcześniej?

 • Rafał Ziemkiewicz

  ​Mówcie mi "Janusz"

  Piątek, 26 sierpnia (11:14)

  Dobiega końca doroczny sezon wakacyjnego hejtu na Polaków, w jaki tzw. elity opiniotwórcze i medialne zmieniły od pewnego czasu wakacyjne miesiące. Właściwie wszystko, co Polacy robią na wakacjach jest okropne. Klaszczą w samolocie po udanym lądowaniu, jedzą kanapki z jajem na twardo, osłaniają się na plaży parawanami, skąpią pieniędzy na wakacyjne atrakcje, jedzą w smażalniach i piją piwo, od którego mają "gastronomiczne ciąże". A, jeszcze noszą skarpety do sandałów.

 • Grzegorz Jasiński

  A właściwie, po co nam "druga Ziemia?"

  Czwartek, 25 sierpnia (16:32)

  Jest nieco większa od naszej planety, prawdopodobnie skalista, okrąża swoją gwiazdę w ciągu nieco ponad 11 dni i może mieć na powierzchni wodę - tyle wiemy o kandydatce na drugą Ziemię, której sensacyjne odkrycie wczoraj ogłoszono. Astronomowie mówią o niej z niekłamanym podnieceniem, krąży bowiem wokół najbliższej naszemu Układowi Słonecznemu gwiazdy Proxima Centauri, czyli... niemal tuż za rogiem. Nie ma wątpliwości, że bliżej Ziemi podobnego świata, być może nawet zdolnego do podtrzymania...

 • Roman Graczyk

  Burkini: To nie takie proste, Panie i Panowie

  Czwartek, 25 sierpnia (12:19)

  Jestem jeszcze we Francji. Francja ma kolejny problem z gatunku: słaba integracja przybyszów ze świata islamu. Zaczęło się od plaży w Cannes, gdzie tego lata pewna liczba kobiet muzułmańskich wprowadziła nowy strój, nazwany szybko burkini, co jest po trochu opisem (przez połączenie słów: burka i bikini), a po trochu żartem (burkini = muzułmańskie bikini).