Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Polska zagubiona

  Czwartek, 15 marca (19:41)

  Polska jest średniej wielkości krajem, niezbyt bogatym, zdewastowanym latami gospodarki niedoboru i zdewastowanym komunistyczną indoktrynacją, czego ślady nie zostały jeszcze w pełni zasklepione. Jest także krajem o niekorzystnym położeniu geopolitycznym.

 • Opinie

  Broń mnie, Boże, przed moimi przyjaciółmi

  Czwartek, 8 marca (18:03)

  Ks. Michał Czajkowski odebrał kilka dni temu w Krakowie Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za rok 2017. Nagroda ta, ustanowiona przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, jest przyznawana za wybitne zasługi w krzewieniu dialogu chrześcijańsko-judaistycznego i polsko-żydowskiego. Ważna nagroda, ważny patron i ważny laureat, którego wszelako uhonorowanie wzbudziło kontrowersje.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Ustawa degradacyjna: Degradacja myślenia

  Czwartek, 1 marca (14:27)

  Rząd przyjął dziś projekt ustawy, na mocy której będzie można odebrać oficerskie stopnie wojskowe tym, którzy służyli w Ludowym Wojsku Polskim. Z mocy ustawy zostaną one odebrane członkom Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, ciała które zarządzało stanem wojennym w Polsce po 13 grudnia 1981.

 • Roman Graczyk

  ​Polsko-żydowski węzeł i jego strażnicy

  Czwartek, 22 lutego (16:59)

  Konflikt w relacjach polsko-żydowskich narasta, konflikt w relacjach polsko-izraelskich i polsko-amerykańskich utrzymuje się na wysokim poziomie. Inicjatorzy nowelizacji ustawy o IPN-ie, od której ta awantura się zaczęła, podobno chcieli dobrze. Chętnie wierzę. Ale z tych dobrych intencji narodził się kłopot, jakiego w stosunkach międzynarodowych wolna Polska jeszcze nie doświadczała.

 • Roman Graczyk

  Frasyniuk: Gwoździe w kajzerkach

  Czwartek, 15 lutego (14:12)

  Wczorajsze doprowadzenie Władysława Frasyniuka do prokuratury pokazuje – naraz – dwa zjawiska. Ze strony władzy mieliśmy do czynienia z demonstracją siły. Ze strony opozycji mieliśmy do czynienia z histerią.

 • Roman Graczyk

  Jak wyjść z klinczu?

  Czwartek, 8 lutego (11:41)

  Podpisanie przez prezydenta Dudę nowelizacji ustawy o IPN i zarazem skierowanie jej – w trybie następczym - do Trybunału Konstytucyjnego daje jakieś szanse na wyjście z klinczu. Słyszę pryncypialne krytyki decyzji Pana Prezydenta i nie zgadzam się z nimi. W tej sprawie nie wystarczy bowiem ocena Trybunału jako sądu zależnego od rządu. Podzielam tę opinię, ale w tej sprawie to nie ma znaczenia pod warunkiem, że rząd będzie szukał wyjścia z tej, nie do pozazdroszczenia, sytuacji. Nie wystarczy...

 • Roman Graczyk

  ​Pragmatyka i pryncypia

  Czwartek, 1 lutego (19:31)

  Po co nam to było? Po uchwaleniu dzisiejszej nocy przez Senat nowelizacji ustawy o IPN Polska znalazła się w sytuacji, z której nie ma dobrego wyjścia.

 • Roman Graczyk

  Zagadywanie problemu i straszenie na wyrost

  Czwartek, 25 stycznia (19:10)

  Dzisiejsze sejmowe wystąpienie ministra spraw wewnętrznych na temat ekstremistycznych organizacji propagujących totalitaryzm było testem. W świetle tego wystąpienia wiemy więcej o tym, jak rząd ocenia swoją dotychczasową politykę wobec organizacji typu Duma i Nowoczesność. Wiemy też więcej o tym, jak rząd widzi porównawczo tego typu zagrożenia w Polsce i w Zachodniej Europie.

 • Roman Graczyk

  Niemcy: Nasza kotwica

  Czwartek, 18 stycznia (16:33)

  Dobrze, że nowy minister spraw zagranicznych złożył, szybko po rozpoczęciu urzędowania, oficjalną wizytę w Berlinie, i dobrze, że w sprawie reparacji nie naśladował swojego poprzednika. Minister Jacek Czaputowicz podkreślał w czasie tej wizyty rolę Niemiec jako bardzo ważnego partnera Polski, a kwestię reparacji przemieścił z planu relacji międzyrządowych polsko-niemieckich na płaszczyznę wewnętrznej debaty w Polsce (z postulatem, by zajął się nią zespół ekspertów z obu stron). Minister ma...

 • Roman Graczyk

  ​Graczyk: Rząd o lepszej aparycji

  Czwartek, 11 stycznia (12:25)

  Rząd po rekonstrukcji wygląda - z pewnością - lepiej niż przed rekonstrukcją. Nie ma w nim ministrów, którzy byli najbardziej znienawidzeni przez opozycję i zarazem najbardziej kłopotliwi dla własnego obozu politycznego: Antoniego Macierewicza, Witolda Waszczykowskiego, Jana Szyszki. Rząd jest młodszy, bardziej technokratyczny i bardziej centrowy.

 • Roman Graczyk

  Art. 7: Większość, reputacja i powody nadstawiania karku

  Czwartek, 4 stycznia (19:39)

  Podobno nie ma szans na to, żeby Rada Unii Europejskiej uchwaliła sankcje przeciwko Polsce. Przekonuje o tym wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański po niedawnej deklaracji premiera Węgier Victora Orbana w trakcie wizyty premiera Mateusza Morawieckiego w Budapeszcie. Być może pan minister ma rację. Ale czy to kończy problem?

 • Opinie

  ​Ohyda molestowania - domniemanie niewinności

  Czwartek, 28 grudnia (09:02)

  Odkąd w październiku tego - kończącego się popojutrze - roku w Hollywood wybuchła afera wokół osoby producenta Harveya Weinsteina, obserwujemy równolegle dwa zjawiska: jedno ozdrowieńcze, drugie niszczące dla życia publicznego.

 • Roman Graczyk

  Bruksela upomina się o podstawowe prawa Polaków

  Czwartek, 21 grudnia (08:16)

  Uruchomienie art. 7 to nie jest dobra wiadomość dla Polski – ale z zupełnie innych powodów, niż twierdzą stronnicy rządu w sporze z Komisją Europejską. To zwyczajnie nieprawda, że Bruksela tępi Polskę za jej dążenie do niezależności, za jej szlachetne wyłamywanie się z szeregu działających na modłę "la pensée unique". Zgrzebna prawda jest zaś taka, że Bruksela reaguje na łamanie zasad cywilizowanego państwa. One obowiązują wszędzie w kręgu zachodniej cywilizacji – równie dobrze w Australii, w...

 • Roman Graczyk

  Kara za niesłuszne poglądy

  Czwartek, 14 grudnia (11:12)

  Kara nałożona przez Krajową Radę Telewizji i Radiofonii na TVN24 wyznacza moment, o którym po latach, być może, powiemy, że był przełomowy. Jest on bowiem przekroczeniem pewnej granicy. Kara finansowa dla TVN24 za sposób relacjonowania przez nią wydarzeń w Sejmie i pod Sejmem między 16 a 18 grudnia 2016 r. jest nową jakością w dziejach wolnej Polski.

 • Roman Graczyk

  ​Pomiędzy nowym rządem a nowym vetem?

  Poniedziałek, 11 grudnia (08:55)

  Prezydent Andrzej Duda przyjął w piątek wieczorem dymisję rządu Beaty Szydło i desygnował Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera. W ten sposób rekonstrukcja rządu powróciła na tory instytucjonalne wymagane przez Konstytucję. Zresztą, wydaje mi się wątpliwe, by kiedykolwiek wcześniej była na torach pozakonstytucyjnych.

 • Opinie

  Orędzie prezydenta: słowa - kontekst - czyny

  Czwartek, 7 grudnia (11:25)

  Wybór 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego, jako okazji do wygłoszenia przez Prezydenta RP orędzia przed Zgromadzeniem Narodowym, nie dziwi. Postać Piłsudskiego, jednego z ojców naszej niepodległości, na to zasługuje. Mam jednak do tego przemówienia Pana Prezydenta stosunek ambiwalentny. Częściowo co do treści, a częściowo co do aury otaczającej słowa Andrzeja Dudy.