Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Straszenie faszyzmem

  Czwartek, 28 maja (09:14)

  Nie jestem fanem Telewizji Polskiej w jej obecnym wydaniu, ale jestem przeciwny manipulowaniu utrwalonymi znaczeniami słów.

 • Roman Graczyk

  Trybunał pogroził prezydentowi

  Czwartek, 21 maja (09:08)

  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat sporu rządu z prezydentem jest jasne. Spór dotyczył uprawnień Rady Ministrów i głowy państwa w zakresie udziału Polski w pracach Rady Europejskiej (organu skupiającego szefów państw i/lub rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej). Orzeczenie wyraźnie wskazuje, że wedle Konstytucji to rząd prowadzi politykę zagraniczną, zaś prezydent reprezentuje Polskę na zewnątrz jedynie w ramach tejże polityki.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Wałęsa - nasz Nikodem Dyzma

  Czwartek, 14 maja (07:51)

  Prasa informuje, że Lech Wałęsa znowu wybiera się na wyborczą konwencję europejskiej partii Libertas, tym razem do Madrytu. Pisze się też, że to nie koniec - czeka go jeszcze do końca kampanii kilka innych tego typu imprez Libertasu w innych krajach.

 • Roman Graczyk

  Ucieczka Tuska do Krakowa

  Czwartek, 7 maja (08:27)

  Dzisiaj rząd ma oficjalnie potwierdzić wczorajszą nieoficjalną informację o tym, że rocznicowe obchody 4 czerwca zostaną przeniesione z Gdańska do Krakowa.

 • Roman Graczyk

  Nasi kandydaci i europejski dyrektoriat

  Czwartek, 30 kwietnia (08:47)

  Jerzy Buzek, premier z ramienia AWS-u, na kontestacji której (czy lepiej, acz mniej elegancko, powiedzieć: na trupie której ) wyrosła swego czasu Platforma Obywatelska, jest dziś forsowany przez Platformę jako polski kandydat na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 • Roman Graczyk

  Luteranie pokazali klasę

  Czwartek, 23 kwietnia (09:31)

  Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce postanowił skrócić kadencję biskupa Janusza Jaguckiego, uznając że ten był świadomym tajnym współpracownikiem SB. To coś nowego - zarówno jeśli chodzi o stosunek polskich luteran do badania uwikłań we współpracę z SB, jak też i w ogóle o stosunek do tych spraw polskich kościołów chrześcijańskich.

 • Roman Graczyk

  Partie, czyli koterie

  Czwartek, 16 kwietnia (10:29)

  Kazimierz Michał Ujazdowski, były wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, powiada, że "próg buntu w Prawie i Sprawiedliwości jest dziś bliższy niż kiedykolwiek".

 • Roman Graczyk

  Wybory jako klikalność

  Czwartek, 9 kwietnia (10:36)

  Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że wśród kandydatów na deputowanych do Parlamentu Europejskiego dominować będą politycy-fachowcy. Że będą to ci politycy, którzy znają się na rzeczy: rozumieją dobrze instytucje Unii Europejskiej, mają często jakieś w tej mierze doświadczenie, słowem tacy, którzy nienajgorzej sobie w Brukseli czy w Strasburgu poradzą.

 • Roman Graczyk

  Sikorski przechodzi do plastiku

  Czwartek, 2 kwietnia (08:38)

  Radosław Sikorski, deklarując kilka dni temu, że Rosja mogłaby - pod pewnymi warunkami - stać się w przyszłości członkiem NATO, przekroczył granicę śmieszności.

 • Roman Graczyk

  Unia bez głowy

  Czwartek, 26 marca (07:53)

  Obalenie rządu w Pradze następuje w najgorszym możliwym momencie. Piszę "obalenie", a nie zmiana rządu, bo w tym też kryje się część czeskiego i europejskiego kłopotu.

 • Roman Graczyk

  Przyzwoitość poległa za Pawlaka

  Czwartek, 19 marca (09:38)

  Jeśli po publikowanych w ostatnich dniach tekstach Konrada Piaseckiego i Sławomira Sierakowskiego na temat "sprawy Pawlaka" zabieram na ten temat głos, to dlatego, że wydaje mi się, że temat nie został jeszcze wyczerpany. Można dopowiedzieć coś, czego Szanowni Koledzy nie napisali, bądź napisali nie dość dobitnie.

 • Roman Graczyk

  Pawlak prawdę ci powie

  Czwartek, 12 marca (10:23)

  Opisany przez "Dziennik" towarzysko-biznesowy układ stworzony przez Waldemara Pawlaka nie jest sprawą błahą. Nie tylko dla Pawlaka i jego partii - także dla rządu.

 • Roman Graczyk

  Tusk w Europie

  Czwartek, 5 marca (06:50)

  Dziwna dyskusja, jaka rozgorzała po powrocie premiera z niedzielnego, brukselskiego szczytu, dużo mówi o naszej polityce wewnętrznej. Dużo też mówi o postrzeganiu problemów europejskich przez polską opinię publiczną.

 • Roman Graczyk

  Kapłaństwo - sport ekstremalny

  Czwartek, 26 lutego (06:00)

  Tadeusz Bartoś, dzisiaj świecki filozof, a do niedawna ksiądz katolicki ze zgromadzenia ojców dominikanów, udzielił długiego wywiadu "Dziennikowi". Jego postać od dawna mnie intrygowała, jeszcze przed decyzją o porzuceniu kapłaństwa, dlatego z uwagą ten wywiad przeczytałem i wszystkim, którzy interesują się sprawami Kościoła, polecam ("Zima polskiego Kościoła", "Dziennik", 21-22 lutego 2009).

 • Roman Graczyk

  Polityczna detente a rewizja Konstytucji

  Czwartek, 19 lutego (10:10)

  Jan Rokita stał się ostatnio przedmiotem dowcipów, a czasem kpin, na okoliczność jego perypetii na pokładzie samolotu Lufthansy w Monachium - nie bez własnej winy, jak mi się wydaje. Ale Rokita jest człowiekiem przenikliwym. Taki był jako polityk i taki pozostaje jako komentator polityczny.

 • Roman Graczyk

  Andrzej Czuma: jeden z nas

  Czwartek, 12 lutego (10:04)

  Gdy patrzę na ministra Andrzeja Czumę, tłumaczącego się ze swoich finansowych problemów na emigracji w Stanach, raczej ogarnia mnie współczucie.