Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Obrońcom arcybiskupa do sztambucha

  Czwartek, 31 grudnia (07:24)

  Nie wiem, czy arcybiskup Henryk Muszyński był rzeczywiście tajnym współpracownikiem SB - jak na to wskazują zapisy ewidencyjne poczynione przez bezpiekę w latach 1984 - 1989. Mam na ten temat wiedzę czysto gazetową, czyli nader wątłą. Ponieważ jednak badam od kilu lat podobne sprawy z krakowskiego katolickiego podwórka, uderza mnie dezynwoltura większości obrońców arcybiskupa. Bywa, że użyte przez nich argumenty nie pomagają nowemu Prymasowi Polski.

 • Roman Graczyk

  Wigilia i oszalałe feministki

  Czwartek, 24 grudnia (10:24)

  Dziś Wigilia. Ludzie szykują się na coś nadzwyczajnego. Powiecie, że jest dużo hipokryzji w łamaniu się opłatkiem z tymi, z którymi na co dzień nie potrafi się żyć? Bywa i tak. Powiecie, że media spłaszczają nasze przeżywanie tych świąt do wypchanych żołądków i wypchanych worków z prezentami? Jest coś na rzeczy. A jednak jest też coś takiego w tych świętach, a w Polsce bardziej niż gdzie indziej, co czyni ich atmosferę niepowtarzalną. I dzieje się tak pomimo wskazanych tu defektów.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Piesiewicz i "Super Express"

  Czwartek, 17 grudnia (09:14)

  Krzysztof Piesiewicz jest dla mnie kimś ważnym. I właśnie dlatego, że jest dla mnie ważny, nie potrafię powiedzieć, że nie ma problemu Piesiewicza, a jest tylko problem "Super Expressu" - pisma, które opublikowało szokujące zdjęcia senatora.

 • Roman Graczyk

  Strasburski wyrok, polski problem

  Czwartek, 10 grudnia (07:30)

  Wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie Lautsi vs. Włochy nie dotyczy sytuacji w Polsce. Śmiem jednak twierdzić, że jeśli odbił się u nas takim echem, to dlatego, że wielu Polaków postrzega sytuację w Polsce pod tym względem jako rażąco niesprawiedliwą. Ci widzą wyrok Trybunału jako swoisty komentarz europejskiego sądownictwa do tej sytuacji.

 • Fakty dnia

  Trybunał - religia - kłopot

  Czwartek, 3 grudnia (06:48)

  Mam kłopot z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie wliczania ocen z religii do średniej. Mam też kłopot z pisaniem o tym, bo moje dziennikarskie doświadczenie uczy, że głosząc takie - jak poniżej - oceny, zyskuję nieoczekiwanych wrogów i zgoła niechcianych sojuszników. Ale próbować trzeba, jak mawiał pewien klasyk...

 • Roman Graczyk

  Człowiek z ulicy rozprawia o konstytucji

  Czwartek, 26 listopada (07:32)

  Donald Tusk zaproponował ambitny plan zmian konstytucyjnych, mających umożliwić rządowi rządzenie. Jakkolwiek dziwacznie brzmi to zdanie, jest ono do bólu prawdziwe, bo obecnie doszliśmy (nie bez udziału obowiązujących rozwiązań konstytucyjnych) do stanu, w którym prezydent może skutecznie blokować wszystkie ważne pomysły rządu. I prezydent Kaczyński częściowo z tego korzysta.

 • Roman Graczyk

  Wałęsa-Kaczyński: pieniactwo i porywczość

  Środa, 25 listopada (08:35)

  Wczoraj sąd odroczył proces, jaki były prezydent wytoczył prezydentowi obecnemu o ochronę dóbr osobistych (za nazwanie Wałęsy przez Kaczyńskiego agentem "Bolkiem"). Pełnomocnik Lecha Kaczyńskiego wnioskował o uznanie przez sąd, że urzędujący prezydent może odpowiadać jedynie przed Trybunałem Stanu.

 • Roman Graczyk

  Unia jest narzędziem

  Czwartek, 19 listopada (09:01)

  Dziś zbiera się w Brukseli szczyt przywódców Unii Europejskiej mający dokonać obsady dwóch ważnych stanowisk, stworzonych przez traktat lizboński: przewodniczącego Rady Europejskiej i wysokiego przedstawiciela UE do spraw polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.

 • Roman Graczyk

  11 Listopada: Fasada i tyły

  Czwartek, 12 listopada (09:55)

  Swego czasu Roman Giertych wygrał proces ze stacją TVN, która poinformowała - niezgodnie z prawdą - że Giertych nie wywiesił na swoim domu biało-czerwonej flagi z okazji Święta 3 Maja. Rozumiem go w pełni. Gdybym się znalazł w podobnej sytuacji, też bym poszedł do sądu. I też bym wygrał, bo flagę na takie okazje wywieszam.

 • Roman Graczyk

  Silna Europa? Zapomnijcie!

  Czwartek, 5 listopada (09:10)

  Czeski prezydent, Vaclav Klaus, ma zwyczaj mówić o Unii Europejskiej jako o współczesnym odpowiedniku Związku Radzieckiego. To, że ostatecznie Klaus podpisał traktat lizboński, coś rozwiązuje. Zarazem jednak takie poglądy głowy państwa jednego z członków Unii coś mówią nie tylko o tym polityku i o państwie, na którego czele stoi. One coś mówią także o stanie ducha całej Unii.

 • Roman Graczyk

  Artykuł 49,3

  Czwartek, 29 października (09:26)

  Premier przedstawił ambitny plan ustawy ograniczającej hazard. Nie wchodzę w merytoryczną jej ocenę, zresztą na razie znamy tylko jej założenia. Powiadam, że plan jest ambitny z dwóch powodów. Po pierwsze, rząd chce radykalnie ograniczyć hazard. Po drugie, rząd chce, aby ustawa została uchwalona w ekspresowym tempie i w oryginalnym kształcie. Skupię się na tym drugim.

 • Roman Graczyk

  Roman Polański: koniec ucieczki?

  Czwartek, 22 października (08:37)

  Adwokat Romana Polańskiego, zatrzymanego w Szwajcarii, oświadczył wczoraj, że jego klient rozważa dobrowolne poddanie się ekstradycji.

 • Roman Graczyk

  Władza premiera - rządy prawa

  Środa, 14 października (07:31)

  Premier odwołał szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Mariusza Kamińskiego. W ten sposób Donald Tusk dwukrotnie złamał prawo, albo co najmniej poruszał się na granicy prawa.

 • Roman Graczyk

  Maskowanie strachu przed CBA

  Czwartek, 8 października (07:53)

  Odwołanie Mariusza Kamińskiego w takich okolicznościach będzie premierowi zapamiętane.

 • Roman Graczyk

  Cimoszewicz - człowiek z cukru

  Czwartek, 1 października (13:05)

  Włodzimierz Cimoszewicz nie został wybrany na stanowisko sekretarza generalnego Rady Europy. Nie jest to wielkim zaskoczeniem, bo jego szanse na to stanowisko w rzeczywistości, wbrew temu, o czym zapewniał nas polski rząd, nie były duże.

 • Roman Graczyk

  Polański jako ofiara prześladowań

  Środa, 30 września (09:13)

  "Widzieć go w ten sposób rzuconego na żer, z powodu zdarzenia sprzed lat, które nie ma naprawdę znaczenia, widzieć go osamotnionego, uwięzionego, podczas gdy udawał się na uroczystość, na której zamierzano złożyć mu hołd, a więc w ten sposób złapanego w pułapkę, to naprawdę nie do zniesienia" - powiedział francuski minister kultury Frederic Mitterrand o aresztowaniu Romana Polańskiego.