Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  CBA jako NKWD

  Czwartek, 25 czerwca (08:57)

  Po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy powołującej do życia Centralne Biuro Antykorupcyjne w pewnej gazecie zapanowała głupkowata euforia. Napisano tam o tym wyroku, kwestionującym 4 (słownie: cztery) przepisy z całej ustawy, (wydanie z 24 czerwca) jako o wielkim zwycięstwie praw człowieka nad instytucją autorytarną, nad "państwem PiS" albo - jak kto woli - nad "IV RP".

 • Roman Graczyk

  Wajda o Wałęsie, czyli strach się bać

  Czwartek, 18 czerwca (09:28)

  Andrzej Wajda kręci film o Lechu Wałęsie. Wiadomo, jaką rolę odegrał Wajda w sporze o Wałęsę w ostatnich latach. Była to rola cenzora. Wajda stanął w rzędzie tych, którzy próbę napisania prawdy o agenturalnym uwikłaniu Wałęsy na początku lat 70. piętnowali jako "fałszowanie historii", którzy starali się nie dopuścić do opublikowania przez IPN książki Cenckiewicza i Gontarczyka.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Do Brukseli psim swędem

  Czwartek, 11 czerwca (10:59)

  Uważna analiza wyników wyborów do PE pokazuje dwie osobliwości tej elekcji. Najważniejsze polityczne wnioski (stabilizacja polskiej sceny politycznej, supremacja dwóch największych partii, odrzucenie ekstremów) po wielokroć zostały już w ostatnich dniach nazwane. Ale osobliwości, o których mówię, też są ważne.

 • Roman Graczyk

  4 czerwca - duma i wstyd

  Czwartek, 4 czerwca (08:08)

  4 czerwca 1989 r. stało się coś, czego kontrakt "Okrągłego Stołu" nie przewidywał. Rozmiary zwycięstwa solidarnościowej strony tego kontraktu były takie, że komuniści nie potrafili już politycznie skonsumować swojej nominalnej przewagi w kontraktowym Sejmie (65 proc. mandatów).

 • Roman Graczyk

  Straszenie faszyzmem

  Czwartek, 28 maja (09:14)

  Nie jestem fanem Telewizji Polskiej w jej obecnym wydaniu, ale jestem przeciwny manipulowaniu utrwalonymi znaczeniami słów.

 • Roman Graczyk

  Trybunał pogroził prezydentowi

  Czwartek, 21 maja (09:08)

  Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego na temat sporu rządu z prezydentem jest jasne. Spór dotyczył uprawnień Rady Ministrów i głowy państwa w zakresie udziału Polski w pracach Rady Europejskiej (organu skupiającego szefów państw i/lub rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej). Orzeczenie wyraźnie wskazuje, że wedle Konstytucji to rząd prowadzi politykę zagraniczną, zaś prezydent reprezentuje Polskę na zewnątrz jedynie w ramach tejże polityki.

 • Roman Graczyk

  Wałęsa - nasz Nikodem Dyzma

  Czwartek, 14 maja (07:51)

  Prasa informuje, że Lech Wałęsa znowu wybiera się na wyborczą konwencję europejskiej partii Libertas, tym razem do Madrytu. Pisze się też, że to nie koniec - czeka go jeszcze do końca kampanii kilka innych tego typu imprez Libertasu w innych krajach.

 • Roman Graczyk

  Ucieczka Tuska do Krakowa

  Czwartek, 7 maja (08:27)

  Dzisiaj rząd ma oficjalnie potwierdzić wczorajszą nieoficjalną informację o tym, że rocznicowe obchody 4 czerwca zostaną przeniesione z Gdańska do Krakowa.

 • Roman Graczyk

  Nasi kandydaci i europejski dyrektoriat

  Czwartek, 30 kwietnia (08:47)

  Jerzy Buzek, premier z ramienia AWS-u, na kontestacji której (czy lepiej, acz mniej elegancko, powiedzieć: na trupie której ) wyrosła swego czasu Platforma Obywatelska, jest dziś forsowany przez Platformę jako polski kandydat na przewodniczącego Parlamentu Europejskiego.

 • Roman Graczyk

  Luteranie pokazali klasę

  Czwartek, 23 kwietnia (09:31)

  Synod Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce postanowił skrócić kadencję biskupa Janusza Jaguckiego, uznając że ten był świadomym tajnym współpracownikiem SB. To coś nowego - zarówno jeśli chodzi o stosunek polskich luteran do badania uwikłań we współpracę z SB, jak też i w ogóle o stosunek do tych spraw polskich kościołów chrześcijańskich.

 • Roman Graczyk

  Partie, czyli koterie

  Czwartek, 16 kwietnia (10:29)

  Kazimierz Michał Ujazdowski, były wiceprezes Prawa i Sprawiedliwości, powiada, że "próg buntu w Prawie i Sprawiedliwości jest dziś bliższy niż kiedykolwiek".

 • Roman Graczyk

  Wybory jako klikalność

  Czwartek, 9 kwietnia (10:36)

  Jeszcze parę miesięcy temu wydawało się, że wśród kandydatów na deputowanych do Parlamentu Europejskiego dominować będą politycy-fachowcy. Że będą to ci politycy, którzy znają się na rzeczy: rozumieją dobrze instytucje Unii Europejskiej, mają często jakieś w tej mierze doświadczenie, słowem tacy, którzy nienajgorzej sobie w Brukseli czy w Strasburgu poradzą.

 • Roman Graczyk

  Sikorski przechodzi do plastiku

  Czwartek, 2 kwietnia (08:38)

  Radosław Sikorski, deklarując kilka dni temu, że Rosja mogłaby - pod pewnymi warunkami - stać się w przyszłości członkiem NATO, przekroczył granicę śmieszności.

 • Roman Graczyk

  Unia bez głowy

  Czwartek, 26 marca (07:53)

  Obalenie rządu w Pradze następuje w najgorszym możliwym momencie. Piszę "obalenie", a nie zmiana rządu, bo w tym też kryje się część czeskiego i europejskiego kłopotu.

 • Roman Graczyk

  Przyzwoitość poległa za Pawlaka

  Czwartek, 19 marca (09:38)

  Jeśli po publikowanych w ostatnich dniach tekstach Konrada Piaseckiego i Sławomira Sierakowskiego na temat "sprawy Pawlaka" zabieram na ten temat głos, to dlatego, że wydaje mi się, że temat nie został jeszcze wyczerpany. Można dopowiedzieć coś, czego Szanowni Koledzy nie napisali, bądź napisali nie dość dobitnie.

 • Roman Graczyk

  Pawlak prawdę ci powie

  Czwartek, 12 marca (10:23)

  Opisany przez "Dziennik" towarzysko-biznesowy układ stworzony przez Waldemara Pawlaka nie jest sprawą błahą. Nie tylko dla Pawlaka i jego partii - także dla rządu.