Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Przyzwoitość poległa za Pawlaka

  Czwartek, 19 marca (09:38)

  Jeśli po publikowanych w ostatnich dniach tekstach Konrada Piaseckiego i Sławomira Sierakowskiego na temat "sprawy Pawlaka" zabieram na ten temat głos, to dlatego, że wydaje mi się, że temat nie został jeszcze wyczerpany. Można dopowiedzieć coś, czego Szanowni Koledzy nie napisali, bądź napisali nie dość dobitnie.

 • Roman Graczyk

  Pawlak prawdę ci powie

  Czwartek, 12 marca (10:23)

  Opisany przez "Dziennik" towarzysko-biznesowy układ stworzony przez Waldemara Pawlaka nie jest sprawą błahą. Nie tylko dla Pawlaka i jego partii - także dla rządu.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Tusk w Europie

  Czwartek, 5 marca (06:50)

  Dziwna dyskusja, jaka rozgorzała po powrocie premiera z niedzielnego, brukselskiego szczytu, dużo mówi o naszej polityce wewnętrznej. Dużo też mówi o postrzeganiu problemów europejskich przez polską opinię publiczną.

 • Roman Graczyk

  Kapłaństwo - sport ekstremalny

  Czwartek, 26 lutego (06:00)

  Tadeusz Bartoś, dzisiaj świecki filozof, a do niedawna ksiądz katolicki ze zgromadzenia ojców dominikanów, udzielił długiego wywiadu "Dziennikowi". Jego postać od dawna mnie intrygowała, jeszcze przed decyzją o porzuceniu kapłaństwa, dlatego z uwagą ten wywiad przeczytałem i wszystkim, którzy interesują się sprawami Kościoła, polecam ("Zima polskiego Kościoła", "Dziennik", 21-22 lutego 2009).

 • Roman Graczyk

  Polityczna detente a rewizja Konstytucji

  Czwartek, 19 lutego (10:10)

  Jan Rokita stał się ostatnio przedmiotem dowcipów, a czasem kpin, na okoliczność jego perypetii na pokładzie samolotu Lufthansy w Monachium - nie bez własnej winy, jak mi się wydaje. Ale Rokita jest człowiekiem przenikliwym. Taki był jako polityk i taki pozostaje jako komentator polityczny.

 • Roman Graczyk

  Andrzej Czuma: jeden z nas

  Czwartek, 12 lutego (10:04)

  Gdy patrzę na ministra Andrzeja Czumę, tłumaczącego się ze swoich finansowych problemów na emigracji w Stanach, raczej ogarnia mnie współczucie.

 • Roman Graczyk

  Benedykt w pułapce tradycji

  Czwartek, 5 lutego (09:56)

  Cofnięcie przez Benedykta XVI ekskomuniki nałożonej przez Jana Pawła II na Bractwo Kapłańskie św. Piusa X już na pierwszy rzut oka było kontrowersyjne.

 • Roman Graczyk

  Nasi ateiści świadczą o nas

  Środa, 4 lutego (09:44)

  Wygląda na to, że polscy ateiści mają, jako grupa, jedną wspólną cechę z polskimi katolikami: przeważają wśród nich tacy, którym "się nie chce", czyli inaczej mówiąc: ateiści-lenie, na podobieństwo katolików-leni. Taki w każdym razie wniosek można wysnuć z raportu opracowanego przez krakowskiego socjologa, Radosława Tyrałę.

 • Roman Graczyk

  Budowniczowie naszego dobrostanu

  Czwartek, 29 stycznia (10:07)

  Prasa poinformowała dziś o liście byłego oficera wywiadu PRL Edwarda Kotowskiego do "Rzeczpospolitej". Zachęcam wszystkich do uważnej lektury tego listu. Mamy oto kolejnego byłego ubeka, który twierdzi, że w PRL-u w gruncie rzeczy trudził się nad rozmontowaniem tegoż PRL-u.

 • Roman Graczyk

  Ćwiąkalski przymuszony do politycznej cnoty

  Czwartek, 22 stycznia (07:08)

  Przeczytałem wiele komentarzy po dymisji ministra Ćwiąkalskiego. Jedne z nich podobały mi się bardziej, inne mniej. Korzystam teraz z przywileju, jaki daje przypadek, że mój tekst w Interii ukazuje się akurat "dzień po", żeby wyklarować swój pogląd na tę sprawę.

 • Roman Graczyk

  Donosicielstwo jako norma

  Czwartek, 15 stycznia (09:49)

  Arcybiskup Sawa, obecny zwierzchnik Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, był przez wiele lat (1965 - 1987) tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Niemała część pozostałych hierarchów tego Kościoła - także.

 • Roman Graczyk

  Czy Unia przetrwa do roku 2010?

  Czwartek, 8 stycznia (10:38)

  Czeska prezydencja Unii Europejskiej zaczęła się w najgorszym możliwym momencie. Zbrojny konflikt Izraela z Hamasem w Strefie Gazy i niemal równoczesny spór gazowy między Rosją a Ukrainą - to dwa potężne wyzwania, być może nie na miarę możliwości przywódców tego małego kraju.

 • Roman Graczyk

  Co knuje Tusk?

  Czwartek, 1 stycznia (06:48)

  Szef gabinetu politycznego premiera, Sławomir Nowak, powiedział w ostatnich dniach minionego roku, że jeśli w 2010 roku Donald Tusk zostanie wybrany prezydentem, niekoniecznie zrezygnuje z członkostwa w Platformie Obywatelskiej. Nowak poszedł nawet dalej, sugerując, że w takim wypadku Tusk być może pozostałby też przewodniczącym swojej partii.

 • Roman Graczyk

  Chwalę Gowina

  Środa, 24 grudnia (12:33)

  Poseł Platformy Obywatelskiej, Jarosław Gowin, usiłuje dokonać rzeczy niemal niemożliwej: znaleźć, wśród bardzo rozbieżnych poglądów, polityczną zgodę dla uchwalenia ustawy bio-etycznej.

 • Roman Graczyk

  Kto chce Polski w słabej Europie?

  Czwartek, 18 grudnia (10:04)

  Podczas, słynnej już, konwersacji na Hradczanach przewodniczący grupy Zielonych w Parlamencie Europejskim miał powiedzieć do prezydenta Czech: "Pańskie stanowisko w sprawie Traktatu Lizbońskiego mnie nie interesuje. Będzie pan musiał go ratyfikować!"

 • Roman Graczyk

  Między polityką a waleniem pięścią w stół

  Czwartek, 11 grudnia (07:23)

  Rozpoczynające się dziś w Brukseli spotkanie szefów państw i rządów Unii Europejskiej to dla Polski twardy orzech do zgryzienia. Plan energetyczno-klimatyczny przygotowany przez Komisję (na podstawie wstępnych ustaleń państw członkowskich z marca 2007) przewiduje nader ambitne cele: redukcję zanieczyszczeń CO2 o 20 proc., wzrost udziału energii odnawialnych do 20 proc. całej produkcji energetycznej, a w końcu zmniejszenie zużycia energii o 20 proc. - wszystko to do roku 2020.