Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Brexit jak lunch wedle Adama Smitha

  Czwartek, 30 czerwca (11:27)

  Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapadła. I chociaż była zaskoczeniem, a nawet szokiem, to jednak pozostaje twardym faktem. Nic nie pomoże wskazywanie na drugie i trzecie dno decyzji, która została podjęta przy urnach referendalnych 23 czerwca.

 • Roman Graczyk

  ​Tabu kulturowe czy tabu smoleńskie?

  Czwartek, 23 czerwca (14:47)

  Teksty Ewy Siedleckiej czytam z uwagą i z pożytkiem - w tym sensie, że zwykle przedstawia w nich racjonalne wywody. Czasem się z nimi zgadzam, innym razem nie, ale zwykle te poglądy są dyskutowalne, bo założenia, na jakich się opierają, są racjonalne. Tym razem jest jednak inaczej.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  ​"Niedyskryminacja" i nie-myślenie

  Czwartek, 16 czerwca (13:25)

  26 maja rzecznik Państwa Islamskiego, Mohamed Al-Adnani, ogłosił apel do muzułmanów na całym świecie: zachęcał w nim, aby podczas zbliżającego się ramadanu uderzali w niewiernych, gdzie to tylko możliwe, a szczególnie na Zachodzie. Nie trzeba było długo czekać, by usłyszeć konkretną odpowiedź: w amerykańskim Orlando w nocy z minionej soboty na niedzielę (11/12 czerwca) niejaki Omar Mateen zastrzelił pół setki ludzi w klubie homoseksualnym, zaś dwa dni później (13/14 czerwca) we francuskim...

 • Roman Graczyk

  Benzema: Kwestia uprawnień czy kwestia honorowa?

  Czwartek, 9 czerwca (12:49)

  Jutro rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy. Ich gospodarz - Francja – z jednej strony pretenduje do zdobycia tytułu, z drugiej zaś jest rozdzierana sporami wokół piłki nożnej. Te spory wychodzą od spraw piłkarskich, ale w rzeczywistości dotyczą kwestii dalece ważniejszych: ducha ekipy, jej zwartości – gdy chodzi o reprezentację Francji, ale także tolerancji, rasizmu i tożsamości narodowej – gdy chodzi o Francję w ogóle.

 • Roman Graczyk

  ​Paraliż Trybunału obroną suwerenności?

  Czwartek, 2 czerwca (12:18)

  Komisja Europejska skierowała wczoraj do polskiego rządu krytyczną (choć niejawną) opinię na temat postępów w procesie przywracania praworządności w Polsce. Inaczej mówiąc: Komisja ocenia, że postępy są niewystarczające, ale - ze względów kurtuazyjnych - nie upublicznia swojego stanowiska. Komisja poczeka dwa tygodnie, a jeśli wtedy reakcja polskiego rządu będzie dla niej nadal niesatysfakcjonująca, wyda Polsce zalecenia - co i jak powinno zostać zrobione, żeby stan respektowania rządów prawa...

 • Roman Graczyk

  Heretyckie myśli Hugo-Badera

  Czwartek, 26 maja (10:44)

  Mój stosunek do "Gazety Wyborczej" jest złożony. Z tego m.in. powodu nie śledzę jej z zapartym tchem, nie biegnę rano co prędzej do kiosku, ani nawet nie sprawdzam priorytetowo w internecie na wyborcza.pl, co tam piszą. Jak zresztą wielu ludzi mojego pokolenia, dla których "Wyborcza" była ćwierć wieku temu niemal wyrocznią, straciłem tę wiarę, ten zapał, a nawet to zainteresowanie.

 • Roman Graczyk

  ​Andrzej Duda. Prezydent samodegradujący się

  Czwartek, 19 maja (08:00)

  Wczorajsza wypowiedź prezydenta Dudy, w czasie jego wizyty we Włoszech, na temat sporu o Trybunał Konstytucyjny nie jest specjalnym zaskoczeniem. Prezydent od początku tego sporu wypowiadał się - niestety - w tym duchu, a także działał w taki sposób - przyjmując, bądź nie, przysięgę od nowych sędziów wybranych do Trybunału, zależnie od tego, z czyjego byli oni politycznego nadania - PiS-u czy PO/PSL.

 • Opinie

  Manchester: Siły Jasności ratują islam przed stygmatyzacją

  Czwartek, 12 maja (09:30)

  Kilka dni temu w Manchesterze przeprowadzono ćwiczenia antyterrorystyczne. Ćwiczono reakcję na symulowany atak na centrum handlowe. Jak zawsze w takich razach ćwiczący podzielili się rolami: jedni atakowali (ci wcielili się w terrorystów), inni bronili klientów i próbowali zneutralizować terrorystów (ci po prostu ćwiczyli reakcje, które w takich wypadkach należą do repertuaru działań jednostek specjalnych). Jak zawsze w takich razach próbowano upozorować pewne gesty, pewne zachowania...

 • Opinie

  Konstytucja: Podstawa ładu prawnego

  Czwartek, 5 maja (12:07)

  Sprawa zmiany obowiązującej Konstytucji wraca jak bumerang w debacie publicznej. Celowo piszę ją z dużej litery, i to nie od czasu, kiedy rządzi PiS, tylko odkąd ta Konstytucja obowiązuje, żeby podkreślić ponad-partyjny respekt należny najwyższemu aktowi prawnemu w RP. Ta powtarzalność nie jest jednak – niestety – znamieniem zrozumienia wagi problemu przez polityków, którzy ten temat podejmują. Bo podejmują go niezmiennie tylko i wyłącznie instrumentalnie – z powodów politycznych, nie zaś...

 • Roman Graczyk

  ​PiS, anty-PiS i zdrowy rozsądek

  Czwartek, 28 kwietnia (12:35)

  Dożyliśmy ciekawych czasów. Mało kto naprawdę sądził, że Prawo i Sprawiedliwość po zdobyciu władzy posunie się tak daleko w jej betonowaniu, czyli niszczeniu gwarancji pluralizmu. Owszem, niektórzy (np. "Gazeta Wyborcza") wieszczyli, że PiS po zwycięstwie zbuduje tu system putinowski, ale mnie się wydaje, że nie mówili tego szczerze, raczej straszyli - jak zawsze - PiS-em jako formacją w istocie autorytarną.

 • Roman Graczyk

  Breivik, Hoess i inni

  Czwartek, 21 kwietnia (19:23)

  Anders Breivik oskarżył Norwegię o nieludzkie traktowanie w więzieniu. Breivik skarżył się na rozmaite - jego zdaniem, mające charakter represji - rygory uwięzienia. Sąd wydał wyrok i przyznał mu rację w niektórych z tych zarzutów.

 • Roman Graczyk

  Sprawa abpa Paetza: Zanik poczucia wstydu i uwikłanie

  Czwartek, 14 kwietnia (12:05)

  Nie pierwszy raz piszę o sprawie abpa Paetza, niestety. Gdyby po pamiętnym oświadczeniu Watykanu w Wielki Czwartek 2002 roku, kiedy nakazano metropolicie poznańskiemu - w skrócie mówiąc - usunąć się w cień, sprawy potoczyły się w kierunku, jaki nakazuje zdrowy rozsądek i poczucie przyzwoitości, nie byłoby tematu. Ale stało się inaczej i temat - niestety - jest.

 • Roman Graczyk

  ​Prawo i bezprawie: Odwracanie sensu słów

  Czwartek, 7 kwietnia (13:00)

  Wczoraj Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok z sprawie konstytucyjności niektórych przepisów kodeksu wyborczego, dzisiaj dwa kolejne wyroki: w sprawie zasad przywracania do służby funkcjonariuszy urzędów celnych oraz w sprawie zwrotu kosztów procesowych. Wydawałoby się, że Trybunał działa normalnie. Ale tak nie jest.

 • Roman Graczyk

  ​Trybunał: Prawo i polityka

  Czwartek, 31 marca (15:24)

  Deklarowanym celem spotkania liderów partii politycznych w gabinecie marszałka Sejmu było znalezienie kompromisu w sporze o Trybunał Konstytucyjny. Tuż po spotkaniu słyszymy z różnych stron konfliktu politycznego, że jest światełko w tunelu: aktorzy polityczni mówią, że chcą znaleźć kompromis. Co z tego wyjdzie naprawdę? Nie wiem. I bardzo łatwo się pomylić przewidując taki czy inny rezultat za - powiedzmy - kilka tygodni.

 • Roman Graczyk

  ​"Podróżnych w dom przyjąć"

  Czwartek, 24 marca (12:49)

  Pani premier Beata Szydło oświadczyła wczoraj, że w nowej sytuacji, mając na myśli sytuację po zamachach w Brukseli, Polska nie przyjmie żadnych imigrantów, mimo że wcześniej się do tego - jako państwo - zobowiązaliśmy. Uważam to stanowisko za - z dwóch powodów - skandaliczne.

 • Roman Graczyk

  Jerzy Zelnik - TW "Jaracz". Prawda i tylko prawda

  Czwartek, 17 marca (14:47)

  Debata publiczna w Polsce jest ciężko chora. Ta jednostka chorobowa nazywa się: upartyjniona stronniczość. Sprawia ona, że każda istotna politycznie kwestia wpada w młyny partyjniactwa, czy raczej dwóch partyjniactw: prorządowego i opozycyjnego, i wypada stamtąd zmielona, czyli zniekształcona nie do poznania - raz na modłę PiS-owską, raz na anty-PiSowską. Obie są mi głęboko obce, bo są produktem ideologicznej obróbki, manipulacji faktami, a nie efektem rzetelnego namysłu.