Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​Z jakich soków czerpie PiS?

  Czwartek, 10 marca (14:14)

  Niektórzy komentatorzy opisując wojnę rządu z Trybunałem powiadają, że to wszystko zmierza do dyktatury Kaczyńskiego, a inni podają jako analogię historyczną rok 1947 (komuniści sfałszowali wtedy na masową skalę wyniki wyborów, w efekcie czego utrzymali władzę). Nie dziwię się temu, że reakcje są gwałtowne. Sam zresztą uważam zachowanie rządu za drastyczne złamanie zasad państwa prawa. Z pewnością grudniowa nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z Konstytucją i Trybunał nie mógł wczoraj orzec...

 • Roman Graczyk

  Wałęsa, czyli polski problem

  Czwartek, 3 marca (10:43)

  Pisałem kiedyś, gdy Komitety Obrony Demokracji stawiały dopiero pierwsze kroki, że mam z nimi kłopot. Bo niby hasła obrony Trybunału Konstytucyjnego i podobne - słuszne, ale całość jakoś nie była mi sympatyczna.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  ​"Bolek" - tak, przywódca "Solidarności" - też tak

  Czwartek, 25 lutego (13:21)

  Sprawa TW "Bolka" pokazuje jakąś gigantyczną emocjonalną, nas - Polaków, niedojrzałość. Jak zawsze w takich razach wytworzyły się dwa obozy: obrońców i atakujących Lecha Wałęsę. Tak jak gdyby fakty z życia Wałęsy w cudowny sposób zredukowały się tylko do tych haniebnych (współpraca z SB) albo tylko do tych chwalebnych (przywództwo "Solidarności").

 • Fakty dnia

  Lech Wałęsa - człowiek z teczki

  Czwartek, 18 lutego (13:35)

  Przed trzema laty Sławomir Cenckiewicz wydał książkę pod podobnie brzmiącym tytułem („Wałęsa. Człowiek z teczki”, Zysk i S-ka, Poznań 2013). Nie miałem już wówczas najmniejszych wątpliwości, że tytuł jest trafiony. Nie miałem ich od czasu publikacji wcześniejszej książki Cenckiewicza, napisanej wraz z Piotrem Gontarczykiem („SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, IPN, Warszawa 2008). Jej lektura pokazywała czarno na białym – pomimo wybrakowania wielu ważnych dokumentów oraz...

 • Roman Graczyk

  Konstytucja - zasady i demokratyczny consensus

  Czwartek, 11 lutego (14:35)

  Dzisiaj Sejm zdecydował, że projekt nowelizacji Konstytucji, autorstwa posłów klubu Kukiz ’15, trafi do dalszych prac w komisji. Mam z tym problem. Bo wprawdzie projekt jest próbą znalezienia wyjścia z klinczu, ale z drugiej strony w jakiś sposób legalizuje pogwałcenie dotychczasowych reguł - Konstytucji właśnie.

 • Roman Graczyk

  ​Staniszkis już nie jest "sexy", Sierakowski (przez chwilę) - tak

  Czwartek, 4 lutego (14:21)

  Dzisiaj od rana prawicowy Facebook się grzeje. Co go tak porusza? Idol lewicy - Sławomir Sierakowski, który w porannej audycji Radia Tok FM powiedział parę sensownych zdań o Prawie i Sprawiedliwości. Nie, nie pomniejszam sensowności jego wypowiedzi, chodzi mi tylko o infantylny entuzjazm prawicowego Facebooka. Te wpisy zdają się mówić: patrzcie, nasze na wierzchu, nawet Sierakowski przyznaje nam rację!

 • Roman Graczyk

  Polska w Europie. Po co?

  Czwartek, 28 stycznia (14:54)

  Mimo że obecny spór o stan państwa prawa w Polsce wykopuje bardzo wielką fosę między rządem a opozycją, Polska nie przestaje - mam nadzieję – być jednym krajem. To znaczy, nie przestaje mieć strategicznych interesów wobec świata zewnętrznego. Czy ktoś lubi PiS, czy też – przeciwnie – Platformę, Nowoczesną i KOD-y, nie ma to znaczenia dla faktu, że takie interesy obiektywnie istnieją.

 • Opinie

  Zwycięstwo PiS-u i jego owoce

  Czwartek, 21 stycznia (13:48)

  Jesteśmy dwa dni po debacie w Parlamencie Europejskim z udziałem premier Beaty Szydło. Czytam w mediach sympatyzujących z rządem, że Beata Szydło wygrała tę debatę, że Platforma została zmiażdżona, że Guy Verhofstadt okazał się napastliwym pajacem - i tak dalej w tym duchu. Inaczej mówiąc, dla pewnej części polskiej opinii ta debata – i szerzej: ta sprawa – to rodzaj meczu Polski z Unią Europejską. My – oni. Kto – kogo? Odrzucam tę logikę.

 • Roman Graczyk

  Czy Polska naprawdę jest w Unii?

  Czwartek, 14 stycznia (17:44)

  Kiedy usłyszałem wczoraj w czasie konferencji prasowej pani premier, po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Polski, pytanie dziennikarki Telewizji Republika, o mało nie spadłem z krzesła. Pytanie brzmiało mniej więcej tak (powtarzam z pamięci): Co zrobi polski rząd, jeśli się okaże, że komisarz Elżbieta Bieńkowska głosowała na posiedzeniu Komisji za wdrożeniem procedury sprawdzającej stan państwa prawa w Polsce?

 • Opinie

  Dokąd zmierza PiS? Wzniosłe marzenie w pospolitej formie

  Czwartek, 7 stycznia (18:31)

  Polityka rządzącej partii coraz częściej wzbudza irytację tych, którzy 25 października umożliwili Prawu i Sprawiedliwości objęcie władzy. W tym sensie partia Jarosława Kaczyńskiego igra z ogniem.

 • Roman Graczyk

  Destrukcja zamiast naprawy. Media publiczne wzięte

  Środa, 30 grudnia (22:43)

  To, że media publiczne w naszym pięknym kraju nie działają dobrze, wie przysłowiowe każde dziecko. Główny bufor pomiędzy mediami a większością parlamentarną, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zawodzi, ponieważ tylko w pewnym stopniu hamuje przenoszenie interesów partii rządzących (niekiedy także partii sprzymierzonych z rządzącymi w koalicjach medialnych) na publiczne radio i telewizję. Bufory pomniejsze, czyli rady nadzorcze rozgłośni Polskiego Radia - podobnie, chociaż tu mniejsze...

 • Roman Graczyk

  ​KOD-y: Pryncypia i towarzystwo

  Czwartek, 24 grudnia (13:54)

  Kilkoro moich znajomych z realu wybrało się w poprzednią sobotę na marsze Komitetów Obrony Demokracji, a potem, w minioną sobotę, na ich wiece w kilku polskich miastach. Nie zliczę znajomych z Facebooka, którzy zrobili tak samo. Ja zaś nie wybrałem się tam z nimi ani za pierwszym, ani za drugim razem. Mam z KOD-ami kłopot. Mój kłopot nie jest taki jak obiekcje ludu PiS-owskiego, który uważa je za ruch ludzi złej woli, ruch organizowany i opłacany przez jakieś ciemne siły przeciwne "dobrej...

 • Roman Graczyk

  ​Zachód wobec dżihadu. Czy musimy przegrać?

  Czwartek, 17 grudnia (11:35)

  Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek komanda, które dokonało zamachów w Paryżu i Saint Denis 13 listopada, wymknął się obławie policji belgijskiej w Molenbeek pod Brukselą w nocy z 15 na 16 listopada. Dopomógł mu w tym belgijski kodeks karny, który nie zezwala na przeszukiwanie mieszkań pomiędzy godziną 21 a 5 rano - chyba że chodzi o pożar albo o przypadek złapania podejrzanego na gorącym uczynku.

 • Opinie

  Leczenie grypy cholerą

  Czwartek, 10 grudnia (10:55)

  Nie głosowałem ani na Andrzeja Dudę w maju, ani na Prawo i Sprawiedliwość w październiku, więc nie mogę powiedzieć, że teraz pluję sobie w brodę. Ale znam wielu przyzwoitych ludzi, którzy głosowali. Ci - jeśli nie są zbyt zacietrzewieni - mają problem identyfikacji politycznej. Natomiast wszyscy mamy problem łamania reguł demokratycznej wspólnoty, chociaż dalece nie wszyscy to sobie uświadamiamy.

 • Roman Graczyk

  System łupów

  Czwartek, 3 grudnia (09:52)

  Napisałem tu przed tygodniem, że po uchwałach unieważniających wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego PiS się już nie zatrzyma. Dziś stwierdzam – bez żadnej satysfakcji – że się nie pomyliłem. Tamte uchwały nie były więc tylko demonstracją polityczną. Były tworzeniem faktów dokonanych, które budują przyczółki do dalszej ofensywy. I ta ofensywa wczoraj wieczorem poszła dalej.

 • Roman Graczyk

  ​PiS czyli nowo-stara doktryna suwerena

  Czwartek, 26 listopada (13:44)

  Nocne głosowania w Sejmie unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i zmieniające regulamin Izby pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość chce stworzyć fakty dokonane jeszcze przed zapowiadanymi na 3 i 9 grudnia wyrokami TK w sprawie obu nowelizacji (tej PO-wiackiej z czerwca i tej PiS-owskiej z listopada) ustawy o Trybunale. Mamy więc przyspieszenie, ale jest to ta sama logika, która rządziła już nowelizacją ustawy o TK, uchwalonej w zeszłym tygodniu w ekspresowym...