Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  PiS: demokracja dla zwolenników "słusznej sprawy"

  Czwartek, 17 listopada (16:17)

  Spośród komentarzy na temat roku rządów PiS najbardziej spodobały mi się słowa Andrzeja Olechowskiego, który powiedział (cytuję z pamięci wypowiedź z wczorajszego programu "Fakty po Faktach" w TVN24): "Nasz kraj został w ciągu tego roku głęboko przeorany".

 • Roman Graczyk

  Zwycięstwo Trumpa, czyli na złość mamie odmrożę sobie uszy

  Czwartek, 10 listopada (12:13)

  Niemożliwe stało się faktem - Donald Trump będzie od 20 stycznia 2017 roku 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych. Wbrew temu co "warstwa oświecona" perswadowała "ludowi", ten drugi zagłosował tak, jak nie wypadało zagłosować. "Lud" amerykański pokazał amerykańskiej "warstwie oświeconej" gest Kozakiewicza. Tak jak to się wcześniej stało na Węgrzech czy w Polsce, w których to krajach wyborcy dali władzę partiom antyelitarnym; tak jak się to stało niedawno w Wielkiej Brytanii, która wybrała,...

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Mistrale w Egipcie - Mistrale w Rosji - odjazd

  Piątek, 4 listopada (09:31)

  Przedwczoraj francuski minister obrony odpowiadał w Zgromadzeniu Narodowym na pytania deputowanych. Deputowani pytali o zerwanie przez Polskę negocjacji w sprawie zakupu helikopterów Caracal i o wypowiedź polskiego ministra obrony, Antoniego Macierewicza, który stwierdził, że okręty desantowe Mistral, których sprzedaży Francja odmówiła Rosji po agresji na Ukrainę, zostały odsprzedane Rosji przez Egipt za cenę symbolicznego dolara.

 • Roman Graczyk

  ​Co po "Dżungli"?

  Czwartek, 27 października (14:19)

  Zdemontowano obozowisko imigrantów pod Calais, w pobliżu wjazdu do podmorskiego tunelu pod cieśniną La Manche łączącego kontynent z Wielką Brytanią. Ujmując rzecz w kategoriach struktur Unii Europejskiej (do której Wielka Brytania formalnie jeszcze należy, choć w referendum w czerwcu Brytyjczycy zdecydowali inaczej), mówimy więc o granicy między przestrzenią Schengen, a terytorium poza tą przestrzenią, ale atrakcyjnym dla przybyszów z Afryki i z Azji. To wszystko sprawia, że właśnie tam...

 • Opinie

  Rządzenie przez pręgierz

  Czwartek, 20 października (15:09)

  To, że podczas reprywatyzacji warszawskich nieruchomości (i nie tylko warszawskich) doszło oszustw, to jasne jak słońce. Czy jednak właściwą odpowiedzią na to jest wywrócenie do góry nogami wszystkich procedur i ustanowienie jakiejś superkomisji o nadzwyczaj szerokich kompetencjach? Wątpię. Ta sprawa pokazuje zresztą PiS-owską metodę rządzenia. No bo zobaczmy tylko...

 • Roman Graczyk

  ​Alain Juppe, widelec i wstawanie z kolan

  Czwartek, 13 października (13:03)

  Wczoraj w polskiej prasie pełno było komentarzy na temat wypowiedzi Alaina Juppé z ... 6 października o przyszłości Unii Europejskiej, a w tym kontekście o - nazwijmy to tak - warunkach udziału krajów "Nowej Europy" w budowaniu przyszłego kształtu UE. Ciekawe, prawda? Francuski polityk wypowiada myśl, która powinna nas interesować, w czwartek, a my milczymy na ten temat w piątek, w sobotę, w niedzielę, w poniedziałek i we wtorek, dopiero w połowie następnego tygodnia robimy z tego news.

 • Roman Graczyk

  PiS ratuje się z pułapki, czyli o różnicy między moralnością a prawem

  Czwartek, 6 października (13:45)

  Dziś przed południem Sejm odrzucił projekt ustawy zaostrzającej przepisy aborcyjne. Stało się więc to, o czym wróble ćwierkały już od momentu, kiedy dwa tygodnie temu kierownictwu rządzącej partii nie udało się zapanować nad własnym klubem parlamentarnym, w efekcie czego do komisji skierowano tylko jeden z konkurencyjnych projektów - ten restrykcyjny właśnie.

 • Roman Graczyk

  ​Aborcja a Polska w Europie

  Czwartek, 29 września (13:48)

  Zapadła decyzja: w Parlamencie Europejskim odbędzie się w przyszłym tygodniu debata na temat praw kobiet w Polsce, a to w kontekście projektu ustawy antyaborcyjnej. W ostatnich miesiącach kilkakrotnie pisałem tu o zajmowaniu się sprawami polskimi przez PE - zawsze broniłem prawa do tych debat. Teraz jestem przeciwnego zdania.

 • Opinie

  KOR, jedno państwo i dwie Polski

  Czwartek, 22 września (13:13)

  Prezydent Andrzej Duda organizuje obchody 40. rocznicy powstania Komitetu Obrony Robotników - to dobrze. Zaprasza na te obchody byłych opozycjonistów, i to z obu stron politycznej barykady dzielącej dziś Polskę - bardzo dobrze. Wielu z zaproszonych ze strony - mówiąc umownie - "Gazety Wyborczej", odmawia udziału - mam z tym problem.

 • Roman Graczyk

  Anty-PiS-owska rezolucja i anty-unijna histeria

  Czwartek, 15 września (11:55)

  Mamy nową rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie sytuacji w Polsce. Kto obserwuje prace instytucji unijnych, ten wie, że procedura wdrożona w sprawie łamania praworządności w Polsce nie należy do zwykłej polityki europejskiej.

 • Roman Graczyk

  Sędziowie: Kasta, która nas chroni

  Czwartek, 8 września (12:38)

  Wygląda na to, że po spacyfikowaniu Trybunału Konstytucyjnego, następne w kolejce jest sądownictwo jako takie.

 • Roman Graczyk

  ​Test Chevenementa

  Czwartek, 1 września (19:57)

  Wróciłem z Francji. Ale dopiero co, prawie przed chwilą. Przez ostatnie trzy tygodnie na tyle oddaliłem się od spraw polskich, że wolę ich jeszcze nie komentować. Za to sprawy francuskie, o których tu pisałem, mają swoje dalsze ciągi.

 • Roman Graczyk

  Burkini: To nie takie proste, Panie i Panowie

  Czwartek, 25 sierpnia (12:19)

  Jestem jeszcze we Francji. Francja ma kolejny problem z gatunku: słaba integracja przybyszów ze świata islamu. Zaczęło się od plaży w Cannes, gdzie tego lata pewna liczba kobiet muzułmańskich wprowadziła nowy strój, nazwany szybko burkini, co jest po trochu opisem (przez połączenie słów: burka i bikini), a po trochu żartem (burkini = muzułmańskie bikini).

 • Roman Graczyk

  ​Dawnej Francji żal

  Czwartek, 18 sierpnia (12:52)

  Jestem chwilowo we Francji. Po tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach ostatniego półtora roku (od zamachu na "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 do zabójstwa księdza w St Ētienne du Rouvray 26 lipca tego roku), kiedy mnie tu nie było, wreszcie jestem.

 • Roman Graczyk

  Niby-naprawa Trybunału i prawdziwe zagrożenia państwa prawa

  Czwartek, 11 sierpnia (11:03)

  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK z 22 lipca. Na zdrowy rozum Trybunał nie mógł nie uznać, że nowa ustawa jest w kilku co najmniej punktach niekonstytucyjna. Inaczej przeczyłby sam sobie, ponieważ orzekając już w podobnych sprawach w grudniu i w marcu dał pewną wykładnię Konstytucji, a nowe przepisy wchodzą w ewidentną kolizję z tą wykładnią.

 • Roman Graczyk

  Pielgrzymi papiescy jako imigranci

  Czwartek, 4 sierpnia (11:24)

  Spotkałem się z opinią, że obecność kolorowego tłumu młodych ludzi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie dowodzi tego, że wszelkie polskie obawy przed przyjmowaniem imigrantów to strachy na lachy. (Na marginesie: nie jestem zwolennikiem polityki obecnego rządu "zero imigrantów", zwracam tylko uwagę na błąd rozumowania przez takie odwołanie się do ŚDM). Powiada się: proszę, jaka miła ta wieloetniczna, wielorasowa i wielokulturowa młodzież, która przez kilka dni wypełniała tańcami i śpiewem...