Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Burkini: To nie takie proste, Panie i Panowie

  Czwartek, 25 sierpnia (12:19)

  Jestem jeszcze we Francji. Francja ma kolejny problem z gatunku: słaba integracja przybyszów ze świata islamu. Zaczęło się od plaży w Cannes, gdzie tego lata pewna liczba kobiet muzułmańskich wprowadziła nowy strój, nazwany szybko burkini, co jest po trochu opisem (przez połączenie słów: burka i bikini), a po trochu żartem (burkini = muzułmańskie bikini).

 • Roman Graczyk

  ​Dawnej Francji żal

  Czwartek, 18 sierpnia (12:52)

  Jestem chwilowo we Francji. Po tych wszystkich dramatycznych wydarzeniach ostatniego półtora roku (od zamachu na "Charlie Hebdo" w styczniu 2015 do zabójstwa księdza w St Ētienne du Rouvray 26 lipca tego roku), kiedy mnie tu nie było, wreszcie jestem.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Niby-naprawa Trybunału i prawdziwe zagrożenia państwa prawa

  Czwartek, 11 sierpnia (11:03)

  Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok w sprawie ustawy o TK z 22 lipca. Na zdrowy rozum Trybunał nie mógł nie uznać, że nowa ustawa jest w kilku co najmniej punktach niekonstytucyjna. Inaczej przeczyłby sam sobie, ponieważ orzekając już w podobnych sprawach w grudniu i w marcu dał pewną wykładnię Konstytucji, a nowe przepisy wchodzą w ewidentną kolizję z tą wykładnią.

 • Roman Graczyk

  Pielgrzymi papiescy jako imigranci

  Czwartek, 4 sierpnia (11:24)

  Spotkałem się z opinią, że obecność kolorowego tłumu młodych ludzi na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie dowodzi tego, że wszelkie polskie obawy przed przyjmowaniem imigrantów to strachy na lachy. (Na marginesie: nie jestem zwolennikiem polityki obecnego rządu "zero imigrantów", zwracam tylko uwagę na błąd rozumowania przez takie odwołanie się do ŚDM). Powiada się: proszę, jaka miła ta wieloetniczna, wielorasowa i wielokulturowa młodzież, która przez kilka dni wypełniała tańcami i śpiewem...

 • Opinie

  Jeden terroryzm i dwie pułapki

  Czwartek, 28 lipca (11:22)

  Życie zmusza niekiedy do zmiany planów. Tydzień temu opublikowałem w tym miejscu tekst odnoszący się do zamachu w Nicei i wydawało się, że ta tematyka na jakiś czas przestanie być aktualna. Otóż nie. Minął tydzień i w tym czasie doszło do czterech zamachów w Niemczech i jednego we Francji. Nie jestem niemieckojęzyczny, mało wiem o zamachach niemieckich i w ogóle o sytuacji w Niemczech, za to śledzę to, co dzieje się we Francji. Naturalnie, istnieje wspólny mianownik w postaci islamistycznej...

 • Roman Graczyk

  Terroryzm islamski: Nie - dla Błaszczaka i nie - dla Biedronia

  Czwartek, 21 lipca (12:09)

  W piątek 15 lipca, nazajutrz po zamachu w Nicei, na konferencji prasowej w MSWiA zabrał głos nasz minister Mariusz Błaszczak. W jego ocenie reakcja na poprzednie zamachy była mizerna i stąd mamy następny zamach.

 • Roman Graczyk

  Czego broni NATO?

  Czwartek, 14 lipca (06:13)

  Nie jestem szczęśliwy z tego powodu, że prezydent Stanów Zjednoczonych, uczestnicząc w szczycie NATO w Warszawie, skrytykował stan praworządności w naszym kraju. Nie jestem szczęśliwy, bo prezydent Obama nie myli się, a Polska to jest mój kraj.

 • Roman Graczyk

  Reformy kosztem władzy

  Czwartek, 7 lipca (11:48)

  Wczoraj francuskie Zgromadzenie Narodowe uchwaliło ostatecznie (po kilku miesiącach sporu ze związkami zawodowymi i załogami pracowniczymi, po licznych strajkach i manifestacjach ulicznych) nowelizację prawa pracy. Wiele wskazuje na to, że ta ustawa będzie przysłowiowym gwoździem do trumny dla politycznych ambicji urzędującego prezydenta i obecnej większości parlamentarnej.

 • Roman Graczyk

  ​Brexit jak lunch wedle Adama Smitha

  Czwartek, 30 czerwca (11:27)

  Decyzja o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zapadła. I chociaż była zaskoczeniem, a nawet szokiem, to jednak pozostaje twardym faktem. Nic nie pomoże wskazywanie na drugie i trzecie dno decyzji, która została podjęta przy urnach referendalnych 23 czerwca.

 • Roman Graczyk

  ​Tabu kulturowe czy tabu smoleńskie?

  Czwartek, 23 czerwca (14:47)

  Teksty Ewy Siedleckiej czytam z uwagą i z pożytkiem - w tym sensie, że zwykle przedstawia w nich racjonalne wywody. Czasem się z nimi zgadzam, innym razem nie, ale zwykle te poglądy są dyskutowalne, bo założenia, na jakich się opierają, są racjonalne. Tym razem jest jednak inaczej.

 • Roman Graczyk

  ​"Niedyskryminacja" i nie-myślenie

  Czwartek, 16 czerwca (13:25)

  26 maja rzecznik Państwa Islamskiego, Mohamed Al-Adnani, ogłosił apel do muzułmanów na całym świecie: zachęcał w nim, aby podczas zbliżającego się ramadanu uderzali w niewiernych, gdzie to tylko możliwe, a szczególnie na Zachodzie. Nie trzeba było długo czekać, by usłyszeć konkretną odpowiedź: w amerykańskim Orlando w nocy z minionej soboty na niedzielę (11/12 czerwca) niejaki Omar Mateen zastrzelił pół setki ludzi w klubie homoseksualnym, zaś dwa dni później (13/14 czerwca) we francuskim...

 • Roman Graczyk

  Benzema: Kwestia uprawnień czy kwestia honorowa?

  Czwartek, 9 czerwca (12:49)

  Jutro rozpoczynają się piłkarskie mistrzostwa Europy. Ich gospodarz - Francja – z jednej strony pretenduje do zdobycia tytułu, z drugiej zaś jest rozdzierana sporami wokół piłki nożnej. Te spory wychodzą od spraw piłkarskich, ale w rzeczywistości dotyczą kwestii dalece ważniejszych: ducha ekipy, jej zwartości – gdy chodzi o reprezentację Francji, ale także tolerancji, rasizmu i tożsamości narodowej – gdy chodzi o Francję w ogóle.

 • Roman Graczyk

  ​Paraliż Trybunału obroną suwerenności?

  Czwartek, 2 czerwca (12:18)

  Komisja Europejska skierowała wczoraj do polskiego rządu krytyczną (choć niejawną) opinię na temat postępów w procesie przywracania praworządności w Polsce. Inaczej mówiąc: Komisja ocenia, że postępy są niewystarczające, ale - ze względów kurtuazyjnych - nie upublicznia swojego stanowiska. Komisja poczeka dwa tygodnie, a jeśli wtedy reakcja polskiego rządu będzie dla niej nadal niesatysfakcjonująca, wyda Polsce zalecenia - co i jak powinno zostać zrobione, żeby stan respektowania rządów prawa...

 • Roman Graczyk

  Heretyckie myśli Hugo-Badera

  Czwartek, 26 maja (10:44)

  Mój stosunek do "Gazety Wyborczej" jest złożony. Z tego m.in. powodu nie śledzę jej z zapartym tchem, nie biegnę rano co prędzej do kiosku, ani nawet nie sprawdzam priorytetowo w internecie na wyborcza.pl, co tam piszą. Jak zresztą wielu ludzi mojego pokolenia, dla których "Wyborcza" była ćwierć wieku temu niemal wyrocznią, straciłem tę wiarę, ten zapał, a nawet to zainteresowanie.

 • Roman Graczyk

  ​Andrzej Duda. Prezydent samodegradujący się

  Czwartek, 19 maja (08:00)

  Wczorajsza wypowiedź prezydenta Dudy, w czasie jego wizyty we Włoszech, na temat sporu o Trybunał Konstytucyjny nie jest specjalnym zaskoczeniem. Prezydent od początku tego sporu wypowiadał się - niestety - w tym duchu, a także działał w taki sposób - przyjmując, bądź nie, przysięgę od nowych sędziów wybranych do Trybunału, zależnie od tego, z czyjego byli oni politycznego nadania - PiS-u czy PO/PSL.

 • Opinie

  Manchester: Siły Jasności ratują islam przed stygmatyzacją

  Czwartek, 12 maja (09:30)

  Kilka dni temu w Manchesterze przeprowadzono ćwiczenia antyterrorystyczne. Ćwiczono reakcję na symulowany atak na centrum handlowe. Jak zawsze w takich razach ćwiczący podzielili się rolami: jedni atakowali (ci wcielili się w terrorystów), inni bronili klientów i próbowali zneutralizować terrorystów (ci po prostu ćwiczyli reakcje, które w takich wypadkach należą do repertuaru działań jednostek specjalnych). Jak zawsze w takich razach próbowano upozorować pewne gesty, pewne zachowania...