Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Jeszcze w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

  Czwartek, 19 listopada (12:58)

  Sąsiadujący ze mną na tych stronach Konrad Piasecki pisze, że zasadniczo zgadza się z decyzją prezydenta Dudy o ułaskawieniu Marusza Kamińskiego, ale wysuwa pewne obiekcje. Ja też zasadniczo zgadzam się z decyzją prezydenta. I wysuwam inną obiekcję.

 • Tylko u nas

  Zamachy we Francji i porażka multikulturalizmu. "To jest wojna"

  Sobota, 14 listopada (14:01)

  - Nie możemy dalej udawać, że wystarczy przyjąć u siebie ludzi innej kultury, a oni automatycznie przyjmą nasze wartości. To tak nie działa. Niestety - komentuje dla czytelników Interii tragiczne wydarzenia w Paryżu publicysta Roman Graczyk.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  ​11 listopada 2015: Dzień dumy

  Czwartek, 12 listopada (13:26)

  Nie należałem do tych, którzy za prezydentury Bronisława Komorowskiego zgrzytali zębami (albo, nie daj Boże, gwizdali) podczas wystąpień głowy państwa. Zawsze uważałem, że takie momenty, jak święta narodowe czy spotkania przedstawicieli Państwa Polskiego z czołowymi politykami obcych państw, są okazją do zamanifestowania naszej jedności.

 • Roman Graczyk

  PiS próbuje strzelić sobie w stopę

  Czwartek, 5 listopada (13:10)

  Jeśli potwierdzą się dzisiejsze prasowe doniesienia o personalnej obsadzie rządu Beaty Szydło, to będzie oznaczać, że Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz porzuca po wyborach łagodny kurs, by powrócić do swojego kursu kanonicznego.

 • Roman Graczyk

  ​Rząd jednopartyjny, czyli zwycięstwo demokracji

  Czwartek, 29 października (07:01)

  Słyszę, czytam, że Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło bezprecedensowy wynik wyborczy, który daje mu samodzielne rządy. To nie całkiem prawda.

 • Roman Graczyk

  ​Kibolstwo, teatr i prawdziwy sens wyborów

  Czwartek, 22 października (15:16)

  Jesteśmy na ostatniej prostej tej kampanii wyborczej, a zatem oglądamy to, co partie mają do pokazania - w ich mniemaniu - najlepszego. A partie sądzą, że najlepsze jest to, co jest najskuteczniejsze. A ponieważ walka idzie o masową publiczność, partie pokazują jej to, co koresponduje z jej gustami.

 • Roman Graczyk

  ​PiS i inne demony

  Czwartek, 15 października (09:41)

  Bawi mnie niezmiernie licytowanie się komentatorów przychylnych Platformie na straszenie PiS-em. We wczorajszej "Gazecie Wyborczej" mamy przykład takiej licytacji w postaci artykułu Wojciecha Mazowieckiego ("Anty-PiS jest koniecznością", GW, 14 października 2015 r.). Jest to polemika z tekstem Jarosława Kurskiego sprzed tygodnia, w którym jego autor radził, by w przypadku, gdy PiS wygra wybory, ale nie będzie miał absolutnej większości (sam lub z koalicjantami), pozwolić mu stworzyć rząd...

 • Roman Graczyk

  ​Pojedynki na miny i wybór w ciemno

  Czwartek, 8 października (13:16)

  Wybory już za dwa tygodnie, więc wydawać by się mogło, że - kiedy jak kiedy, ale teraz już na pewno - będziemy świadkami sporu o wizje (liczba mnoga) Polski. Za to mamy nieustającą, a nawet nasilającą się walkę na złośliwości, wyrwane z kontekstu cytaty z wypowiedzi przeciwników politycznych i personalia jako straszaki.

 • Wybory parlamentarne 2015

  Kopernik była kobietą

  Czwartek, 1 października (13:54)

  ​Zjednoczona Lewica ma na dniach ogłosić, że jej jedyną liderką będzie Barbara Jaruga-Nowacka. A także i to, że Barbara Jaruga-Nowacka będzie jej kandydatką na premiera. Ja rozumiem, że polityka to po trochu teatr, ale żeby aż tak?

 • Roman Graczyk

  Zabawy chłopców i dziewczynek w piaskownicy

  Czwartek, 24 września (12:52)

  Gdy prezydent i premier pochodzą z przeciwnych obozów politycznych, musi między nimi trwać stan napięcia, na to nie ma rady. Ale to napięcie nie musi się wyrażać w sposób tak destrukcyjny, jak to się dzieje od kilku tygodni w naszym pięknym kraju.

 • Roman Graczyk

  ​Imigracja i moralny szantaż

  Czwartek, 17 września (06:30)

  Pisze Agnieszka Kublik we wczorajszej "Gazecie Wyborczej" o antyimigranckich hasłach, jakie pojawiły się w ostatni weekend na polskich stadionach i na ulicach polskich miast: "Je...ć islam maczetami", "Breivik, uratuj nas", "Zrobimy z wami, co Hitler z Żydami" itp.

 • Roman Graczyk

  Sześć nonsensów na temat imigracji

  Czwartek, 10 września (12:04)

  Polska dyskusja o imigracji jest – jak rzadko – najeżona myśleniem życzeniowym i nieznajomością problemu. Wynika to głównie stąd, że my tu w Polsce, żyliśmy przez pół wieku (za PRL-u) pod kloszem etnicznej i kulturowej jednorodności, a i potem (po 1989 r.) nie zdawaliśmy sobie sprawy, czym jest Zachód, do którego aspirowaliśmy.

 • Tylko u nas

  ​Pierwsze referendum de Gaulle’a

  Piątek, 4 września (00:00)

  57 lat temu, 4 września 1958 generał Charles de Gaulle wygłosił przemówienie do tysięcy Francuzów zgromadzonych na paryskim Placu Republiki, przedstawił im w głównych zarysach projekt nowej konstytucji i zachęcił do jej przyjęcia w nachodzącym referendum. Odbyło się ono 28 września i zakończyło miażdżącym zwycięstwem "tak" (ponad 80 proc. ważnie oddanych głosów, przy blisko 85-proc. frekwencji), po czym 4 października nową ustawę zasadniczą promulgowano.

 • Roman Graczyk

  ​Polityka jako bezideowość

  Czwartek, 3 września (13:02)

  Ludwik Dorn i Grzegorz Napieralski jako kandydaci Platformy Obywatelskiej w wyborach parlamentarnych to miara wyjałowienia polskiej polityki z wszelkiej ideowości. Owszem, taka rzecz nie zdarza się pierwszy raz, ale tym razem jest wyjątkowo spektakularna.

 • Roman Graczyk

  Polityka zagraniczna: poważna sprawa

  Czwartek, 27 sierpnia (11:21)

  Pisałem tu przed tygodniem, że Tallin jako pierwsza zagraniczna stolica odwiedzana przez nowego prezydenta to dobry pomysł. Potwierdzam - już po tej wizycie. Polska dała sygnał, że troszczy się o mniejszych i bardziej zagrożonych od siebie. W zamian może oczekiwać odpowiedniej ochrony dla siebie, bo wtedy jej prośby nie brzmią pusto.

 • Roman Graczyk

  ​Dobre i złe początki prezydentury

  Czwartek, 20 sierpnia (06:00)

  Prezydent Duda ogłosił plan swoich pierwszych wizyt zagranicznych oraz - faktycznie - zapowiedział rozszerzenie listy pytań referendalnych. Piszę ten tekst w środę wieczorem, a prezydencka decyzja ma zapaść w czwartek. Zaryzykuję pogląd, że prezydent już zdecydował. Zakładam tak, ponieważ we wtorkowych rozmowach z inicjatorami rozszerzenia referendum prezydent nie powiedział słowa krytyki pod ich adresem, a powinien. Dlatego twierdzę, że decyzja jest przesądzona. Jeśli się pomylę, wejdę pod...