Roman Graczyk

 • Fakty dnia

  Lech Wałęsa - człowiek z teczki

  Czwartek, 18 lutego (13:35)

  Przed trzema laty Sławomir Cenckiewicz wydał książkę pod podobnie brzmiącym tytułem („Wałęsa. Człowiek z teczki”, Zysk i S-ka, Poznań 2013). Nie miałem już wówczas najmniejszych wątpliwości, że tytuł jest trafiony. Nie miałem ich od czasu publikacji wcześniejszej książki Cenckiewicza, napisanej wraz z Piotrem Gontarczykiem („SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, IPN, Warszawa 2008). Jej lektura pokazywała czarno na białym – pomimo wybrakowania wielu ważnych dokumentów oraz...

 • Roman Graczyk

  Konstytucja - zasady i demokratyczny consensus

  Czwartek, 11 lutego (14:35)

  Dzisiaj Sejm zdecydował, że projekt nowelizacji Konstytucji, autorstwa posłów klubu Kukiz ’15, trafi do dalszych prac w komisji. Mam z tym problem. Bo wprawdzie projekt jest próbą znalezienia wyjścia z klinczu, ale z drugiej strony w jakiś sposób legalizuje pogwałcenie dotychczasowych reguł - Konstytucji właśnie.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  ​Staniszkis już nie jest "sexy", Sierakowski (przez chwilę) - tak

  Czwartek, 4 lutego (14:21)

  Dzisiaj od rana prawicowy Facebook się grzeje. Co go tak porusza? Idol lewicy - Sławomir Sierakowski, który w porannej audycji Radia Tok FM powiedział parę sensownych zdań o Prawie i Sprawiedliwości. Nie, nie pomniejszam sensowności jego wypowiedzi, chodzi mi tylko o infantylny entuzjazm prawicowego Facebooka. Te wpisy zdają się mówić: patrzcie, nasze na wierzchu, nawet Sierakowski przyznaje nam rację!

 • Roman Graczyk

  Polska w Europie. Po co?

  Czwartek, 28 stycznia (14:54)

  Mimo że obecny spór o stan państwa prawa w Polsce wykopuje bardzo wielką fosę między rządem a opozycją, Polska nie przestaje - mam nadzieję – być jednym krajem. To znaczy, nie przestaje mieć strategicznych interesów wobec świata zewnętrznego. Czy ktoś lubi PiS, czy też – przeciwnie – Platformę, Nowoczesną i KOD-y, nie ma to znaczenia dla faktu, że takie interesy obiektywnie istnieją.

 • Opinie

  Zwycięstwo PiS-u i jego owoce

  Czwartek, 21 stycznia (13:48)

  Jesteśmy dwa dni po debacie w Parlamencie Europejskim z udziałem premier Beaty Szydło. Czytam w mediach sympatyzujących z rządem, że Beata Szydło wygrała tę debatę, że Platforma została zmiażdżona, że Guy Verhofstadt okazał się napastliwym pajacem - i tak dalej w tym duchu. Inaczej mówiąc, dla pewnej części polskiej opinii ta debata – i szerzej: ta sprawa – to rodzaj meczu Polski z Unią Europejską. My – oni. Kto – kogo? Odrzucam tę logikę.

 • Roman Graczyk

  Czy Polska naprawdę jest w Unii?

  Czwartek, 14 stycznia (17:44)

  Kiedy usłyszałem wczoraj w czasie konferencji prasowej pani premier, po decyzji Komisji Europejskiej w sprawie Polski, pytanie dziennikarki Telewizji Republika, o mało nie spadłem z krzesła. Pytanie brzmiało mniej więcej tak (powtarzam z pamięci): Co zrobi polski rząd, jeśli się okaże, że komisarz Elżbieta Bieńkowska głosowała na posiedzeniu Komisji za wdrożeniem procedury sprawdzającej stan państwa prawa w Polsce?

 • Opinie

  Dokąd zmierza PiS? Wzniosłe marzenie w pospolitej formie

  Czwartek, 7 stycznia (18:31)

  Polityka rządzącej partii coraz częściej wzbudza irytację tych, którzy 25 października umożliwili Prawu i Sprawiedliwości objęcie władzy. W tym sensie partia Jarosława Kaczyńskiego igra z ogniem.

 • Roman Graczyk

  Destrukcja zamiast naprawy. Media publiczne wzięte

  Środa, 30 grudnia (22:43)

  To, że media publiczne w naszym pięknym kraju nie działają dobrze, wie przysłowiowe każde dziecko. Główny bufor pomiędzy mediami a większością parlamentarną, czyli Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji, zawodzi, ponieważ tylko w pewnym stopniu hamuje przenoszenie interesów partii rządzących (niekiedy także partii sprzymierzonych z rządzącymi w koalicjach medialnych) na publiczne radio i telewizję. Bufory pomniejsze, czyli rady nadzorcze rozgłośni Polskiego Radia - podobnie, chociaż tu mniejsze...

 • Roman Graczyk

  ​KOD-y: Pryncypia i towarzystwo

  Czwartek, 24 grudnia (13:54)

  Kilkoro moich znajomych z realu wybrało się w poprzednią sobotę na marsze Komitetów Obrony Demokracji, a potem, w minioną sobotę, na ich wiece w kilku polskich miastach. Nie zliczę znajomych z Facebooka, którzy zrobili tak samo. Ja zaś nie wybrałem się tam z nimi ani za pierwszym, ani za drugim razem. Mam z KOD-ami kłopot. Mój kłopot nie jest taki jak obiekcje ludu PiS-owskiego, który uważa je za ruch ludzi złej woli, ruch organizowany i opłacany przez jakieś ciemne siły przeciwne "dobrej...

 • Roman Graczyk

  ​Zachód wobec dżihadu. Czy musimy przegrać?

  Czwartek, 17 grudnia (11:35)

  Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek komanda, które dokonało zamachów w Paryżu i Saint Denis 13 listopada, wymknął się obławie policji belgijskiej w Molenbeek pod Brukselą w nocy z 15 na 16 listopada. Dopomógł mu w tym belgijski kodeks karny, który nie zezwala na przeszukiwanie mieszkań pomiędzy godziną 21 a 5 rano - chyba że chodzi o pożar albo o przypadek złapania podejrzanego na gorącym uczynku.

 • Opinie

  Leczenie grypy cholerą

  Czwartek, 10 grudnia (10:55)

  Nie głosowałem ani na Andrzeja Dudę w maju, ani na Prawo i Sprawiedliwość w październiku, więc nie mogę powiedzieć, że teraz pluję sobie w brodę. Ale znam wielu przyzwoitych ludzi, którzy głosowali. Ci - jeśli nie są zbyt zacietrzewieni - mają problem identyfikacji politycznej. Natomiast wszyscy mamy problem łamania reguł demokratycznej wspólnoty, chociaż dalece nie wszyscy to sobie uświadamiamy.

 • Roman Graczyk

  System łupów

  Czwartek, 3 grudnia (09:52)

  Napisałem tu przed tygodniem, że po uchwałach unieważniających wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego PiS się już nie zatrzyma. Dziś stwierdzam – bez żadnej satysfakcji – że się nie pomyliłem. Tamte uchwały nie były więc tylko demonstracją polityczną. Były tworzeniem faktów dokonanych, które budują przyczółki do dalszej ofensywy. I ta ofensywa wczoraj wieczorem poszła dalej.

 • Roman Graczyk

  ​PiS czyli nowo-stara doktryna suwerena

  Czwartek, 26 listopada (13:44)

  Nocne głosowania w Sejmie unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i zmieniające regulamin Izby pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość chce stworzyć fakty dokonane jeszcze przed zapowiadanymi na 3 i 9 grudnia wyrokami TK w sprawie obu nowelizacji (tej PO-wiackiej z czerwca i tej PiS-owskiej z listopada) ustawy o Trybunale. Mamy więc przyspieszenie, ale jest to ta sama logika, która rządziła już nowelizacją ustawy o TK, uchwalonej w zeszłym tygodniu w ekspresowym...

 • Roman Graczyk

  Jeszcze w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

  Czwartek, 19 listopada (12:58)

  Sąsiadujący ze mną na tych stronach Konrad Piasecki pisze, że zasadniczo zgadza się z decyzją prezydenta Dudy o ułaskawieniu Marusza Kamińskiego, ale wysuwa pewne obiekcje. Ja też zasadniczo zgadzam się z decyzją prezydenta. I wysuwam inną obiekcję.

 • Tylko u nas

  Zamachy we Francji i porażka multikulturalizmu. "To jest wojna"

  Sobota, 14 listopada (14:01)

  - Nie możemy dalej udawać, że wystarczy przyjąć u siebie ludzi innej kultury, a oni automatycznie przyjmą nasze wartości. To tak nie działa. Niestety - komentuje dla czytelników Interii tragiczne wydarzenia w Paryżu publicysta Roman Graczyk.

 • Roman Graczyk

  ​11 listopada 2015: Dzień dumy

  Czwartek, 12 listopada (13:26)

  Nie należałem do tych, którzy za prezydentury Bronisława Komorowskiego zgrzytali zębami (albo, nie daj Boże, gwizdali) podczas wystąpień głowy państwa. Zawsze uważałem, że takie momenty, jak święta narodowe czy spotkania przedstawicieli Państwa Polskiego z czołowymi politykami obcych państw, są okazją do zamanifestowania naszej jedności.