Roman Graczyk

 • Opinie

  Konstytucja: Podstawa ładu prawnego

  Czwartek, 5 maja (12:07)

  Sprawa zmiany obowiązującej Konstytucji wraca jak bumerang w debacie publicznej. Celowo piszę ją z dużej litery, i to nie od czasu, kiedy rządzi PiS, tylko odkąd ta Konstytucja obowiązuje, żeby podkreślić ponad-partyjny respekt należny najwyższemu aktowi prawnemu w RP. Ta powtarzalność nie jest jednak – niestety – znamieniem zrozumienia wagi problemu przez polityków, którzy ten temat podejmują. Bo podejmują go niezmiennie tylko i wyłącznie instrumentalnie – z powodów politycznych, nie zaś...

 • Roman Graczyk

  ​PiS, anty-PiS i zdrowy rozsądek

  Czwartek, 28 kwietnia (12:35)

  Dożyliśmy ciekawych czasów. Mało kto naprawdę sądził, że Prawo i Sprawiedliwość po zdobyciu władzy posunie się tak daleko w jej betonowaniu, czyli niszczeniu gwarancji pluralizmu. Owszem, niektórzy (np. "Gazeta Wyborcza") wieszczyli, że PiS po zwycięstwie zbuduje tu system putinowski, ale mnie się wydaje, że nie mówili tego szczerze, raczej straszyli - jak zawsze - PiS-em jako formacją w istocie autorytarną.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Breivik, Hoess i inni

  Czwartek, 21 kwietnia (19:23)

  Anders Breivik oskarżył Norwegię o nieludzkie traktowanie w więzieniu. Breivik skarżył się na rozmaite - jego zdaniem, mające charakter represji - rygory uwięzienia. Sąd wydał wyrok i przyznał mu rację w niektórych z tych zarzutów.

 • Roman Graczyk

  Sprawa abpa Paetza: Zanik poczucia wstydu i uwikłanie

  Czwartek, 14 kwietnia (12:05)

  Nie pierwszy raz piszę o sprawie abpa Paetza, niestety. Gdyby po pamiętnym oświadczeniu Watykanu w Wielki Czwartek 2002 roku, kiedy nakazano metropolicie poznańskiemu - w skrócie mówiąc - usunąć się w cień, sprawy potoczyły się w kierunku, jaki nakazuje zdrowy rozsądek i poczucie przyzwoitości, nie byłoby tematu. Ale stało się inaczej i temat - niestety - jest.

 • Roman Graczyk

  ​Prawo i bezprawie: Odwracanie sensu słów

  Czwartek, 7 kwietnia (13:00)

  Wczoraj Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok z sprawie konstytucyjności niektórych przepisów kodeksu wyborczego, dzisiaj dwa kolejne wyroki: w sprawie zasad przywracania do służby funkcjonariuszy urzędów celnych oraz w sprawie zwrotu kosztów procesowych. Wydawałoby się, że Trybunał działa normalnie. Ale tak nie jest.

 • Roman Graczyk

  ​Trybunał: Prawo i polityka

  Czwartek, 31 marca (15:24)

  Deklarowanym celem spotkania liderów partii politycznych w gabinecie marszałka Sejmu było znalezienie kompromisu w sporze o Trybunał Konstytucyjny. Tuż po spotkaniu słyszymy z różnych stron konfliktu politycznego, że jest światełko w tunelu: aktorzy polityczni mówią, że chcą znaleźć kompromis. Co z tego wyjdzie naprawdę? Nie wiem. I bardzo łatwo się pomylić przewidując taki czy inny rezultat za - powiedzmy - kilka tygodni.

 • Roman Graczyk

  ​"Podróżnych w dom przyjąć"

  Czwartek, 24 marca (12:49)

  Pani premier Beata Szydło oświadczyła wczoraj, że w nowej sytuacji, mając na myśli sytuację po zamachach w Brukseli, Polska nie przyjmie żadnych imigrantów, mimo że wcześniej się do tego - jako państwo - zobowiązaliśmy. Uważam to stanowisko za - z dwóch powodów - skandaliczne.

 • Roman Graczyk

  Jerzy Zelnik - TW "Jaracz". Prawda i tylko prawda

  Czwartek, 17 marca (14:47)

  Debata publiczna w Polsce jest ciężko chora. Ta jednostka chorobowa nazywa się: upartyjniona stronniczość. Sprawia ona, że każda istotna politycznie kwestia wpada w młyny partyjniactwa, czy raczej dwóch partyjniactw: prorządowego i opozycyjnego, i wypada stamtąd zmielona, czyli zniekształcona nie do poznania - raz na modłę PiS-owską, raz na anty-PiSowską. Obie są mi głęboko obce, bo są produktem ideologicznej obróbki, manipulacji faktami, a nie efektem rzetelnego namysłu.

 • Roman Graczyk

  ​Z jakich soków czerpie PiS?

  Czwartek, 10 marca (14:14)

  Niektórzy komentatorzy opisując wojnę rządu z Trybunałem powiadają, że to wszystko zmierza do dyktatury Kaczyńskiego, a inni podają jako analogię historyczną rok 1947 (komuniści sfałszowali wtedy na masową skalę wyniki wyborów, w efekcie czego utrzymali władzę). Nie dziwię się temu, że reakcje są gwałtowne. Sam zresztą uważam zachowanie rządu za drastyczne złamanie zasad państwa prawa. Z pewnością grudniowa nowelizacja ustawy o TK jest niezgodna z Konstytucją i Trybunał nie mógł wczoraj orzec...

 • Roman Graczyk

  Wałęsa, czyli polski problem

  Czwartek, 3 marca (10:43)

  Pisałem kiedyś, gdy Komitety Obrony Demokracji stawiały dopiero pierwsze kroki, że mam z nimi kłopot. Bo niby hasła obrony Trybunału Konstytucyjnego i podobne - słuszne, ale całość jakoś nie była mi sympatyczna.

 • Roman Graczyk

  ​"Bolek" - tak, przywódca "Solidarności" - też tak

  Czwartek, 25 lutego (13:21)

  Sprawa TW "Bolka" pokazuje jakąś gigantyczną emocjonalną, nas - Polaków, niedojrzałość. Jak zawsze w takich razach wytworzyły się dwa obozy: obrońców i atakujących Lecha Wałęsę. Tak jak gdyby fakty z życia Wałęsy w cudowny sposób zredukowały się tylko do tych haniebnych (współpraca z SB) albo tylko do tych chwalebnych (przywództwo "Solidarności").

 • Fakty dnia

  Lech Wałęsa - człowiek z teczki

  Czwartek, 18 lutego (13:35)

  Przed trzema laty Sławomir Cenckiewicz wydał książkę pod podobnie brzmiącym tytułem („Wałęsa. Człowiek z teczki”, Zysk i S-ka, Poznań 2013). Nie miałem już wówczas najmniejszych wątpliwości, że tytuł jest trafiony. Nie miałem ich od czasu publikacji wcześniejszej książki Cenckiewicza, napisanej wraz z Piotrem Gontarczykiem („SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, IPN, Warszawa 2008). Jej lektura pokazywała czarno na białym – pomimo wybrakowania wielu ważnych dokumentów oraz...

 • Roman Graczyk

  Konstytucja - zasady i demokratyczny consensus

  Czwartek, 11 lutego (14:35)

  Dzisiaj Sejm zdecydował, że projekt nowelizacji Konstytucji, autorstwa posłów klubu Kukiz ’15, trafi do dalszych prac w komisji. Mam z tym problem. Bo wprawdzie projekt jest próbą znalezienia wyjścia z klinczu, ale z drugiej strony w jakiś sposób legalizuje pogwałcenie dotychczasowych reguł - Konstytucji właśnie.

 • Roman Graczyk

  ​Staniszkis już nie jest "sexy", Sierakowski (przez chwilę) - tak

  Czwartek, 4 lutego (14:21)

  Dzisiaj od rana prawicowy Facebook się grzeje. Co go tak porusza? Idol lewicy - Sławomir Sierakowski, który w porannej audycji Radia Tok FM powiedział parę sensownych zdań o Prawie i Sprawiedliwości. Nie, nie pomniejszam sensowności jego wypowiedzi, chodzi mi tylko o infantylny entuzjazm prawicowego Facebooka. Te wpisy zdają się mówić: patrzcie, nasze na wierzchu, nawet Sierakowski przyznaje nam rację!

 • Roman Graczyk

  Polska w Europie. Po co?

  Czwartek, 28 stycznia (14:54)

  Mimo że obecny spór o stan państwa prawa w Polsce wykopuje bardzo wielką fosę między rządem a opozycją, Polska nie przestaje - mam nadzieję – być jednym krajem. To znaczy, nie przestaje mieć strategicznych interesów wobec świata zewnętrznego. Czy ktoś lubi PiS, czy też – przeciwnie – Platformę, Nowoczesną i KOD-y, nie ma to znaczenia dla faktu, że takie interesy obiektywnie istnieją.

 • Opinie

  Zwycięstwo PiS-u i jego owoce

  Czwartek, 21 stycznia (13:48)

  Jesteśmy dwa dni po debacie w Parlamencie Europejskim z udziałem premier Beaty Szydło. Czytam w mediach sympatyzujących z rządem, że Beata Szydło wygrała tę debatę, że Platforma została zmiażdżona, że Guy Verhofstadt okazał się napastliwym pajacem - i tak dalej w tym duchu. Inaczej mówiąc, dla pewnej części polskiej opinii ta debata – i szerzej: ta sprawa – to rodzaj meczu Polski z Unią Europejską. My – oni. Kto – kogo? Odrzucam tę logikę.