Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  ​KOD-y: Pryncypia i towarzystwo

  Czwartek, 24 grudnia (13:54)

  Kilkoro moich znajomych z realu wybrało się w poprzednią sobotę na marsze Komitetów Obrony Demokracji, a potem, w minioną sobotę, na ich wiece w kilku polskich miastach. Nie zliczę znajomych z Facebooka, którzy zrobili tak samo. Ja zaś nie wybrałem się tam z nimi ani za pierwszym, ani za drugim razem. Mam z KOD-ami kłopot. Mój kłopot nie jest taki jak obiekcje ludu PiS-owskiego, który uważa je za ruch ludzi złej woli, ruch organizowany i opłacany przez jakieś ciemne siły przeciwne "dobrej...

 • Roman Graczyk

  ​Zachód wobec dżihadu. Czy musimy przegrać?

  Czwartek, 17 grudnia (11:35)

  Salah Abdeslam, ostatni żyjący członek komanda, które dokonało zamachów w Paryżu i Saint Denis 13 listopada, wymknął się obławie policji belgijskiej w Molenbeek pod Brukselą w nocy z 15 na 16 listopada. Dopomógł mu w tym belgijski kodeks karny, który nie zezwala na przeszukiwanie mieszkań pomiędzy godziną 21 a 5 rano - chyba że chodzi o pożar albo o przypadek złapania podejrzanego na gorącym uczynku.

 • Reklama

 • Opinie

  Leczenie grypy cholerą

  Czwartek, 10 grudnia (10:55)

  Nie głosowałem ani na Andrzeja Dudę w maju, ani na Prawo i Sprawiedliwość w październiku, więc nie mogę powiedzieć, że teraz pluję sobie w brodę. Ale znam wielu przyzwoitych ludzi, którzy głosowali. Ci - jeśli nie są zbyt zacietrzewieni - mają problem identyfikacji politycznej. Natomiast wszyscy mamy problem łamania reguł demokratycznej wspólnoty, chociaż dalece nie wszyscy to sobie uświadamiamy.

 • Roman Graczyk

  System łupów

  Czwartek, 3 grudnia (09:52)

  Napisałem tu przed tygodniem, że po uchwałach unieważniających wybór pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego PiS się już nie zatrzyma. Dziś stwierdzam – bez żadnej satysfakcji – że się nie pomyliłem. Tamte uchwały nie były więc tylko demonstracją polityczną. Były tworzeniem faktów dokonanych, które budują przyczółki do dalszej ofensywy. I ta ofensywa wczoraj wieczorem poszła dalej.

 • Roman Graczyk

  ​PiS czyli nowo-stara doktryna suwerena

  Czwartek, 26 listopada (13:44)

  Nocne głosowania w Sejmie unieważniające wybór pięciu nowych sędziów Trybunału Konstytucyjnego i zmieniające regulamin Izby pokazują, że Prawo i Sprawiedliwość chce stworzyć fakty dokonane jeszcze przed zapowiadanymi na 3 i 9 grudnia wyrokami TK w sprawie obu nowelizacji (tej PO-wiackiej z czerwca i tej PiS-owskiej z listopada) ustawy o Trybunale. Mamy więc przyspieszenie, ale jest to ta sama logika, która rządziła już nowelizacją ustawy o TK, uchwalonej w zeszłym tygodniu w ekspresowym...

 • Roman Graczyk

  Jeszcze w sprawie ułaskawienia Mariusza Kamińskiego

  Czwartek, 19 listopada (12:58)

  Sąsiadujący ze mną na tych stronach Konrad Piasecki pisze, że zasadniczo zgadza się z decyzją prezydenta Dudy o ułaskawieniu Marusza Kamińskiego, ale wysuwa pewne obiekcje. Ja też zasadniczo zgadzam się z decyzją prezydenta. I wysuwam inną obiekcję.

 • Tylko u nas

  Zamachy we Francji i porażka multikulturalizmu. "To jest wojna"

  Sobota, 14 listopada (14:01)

  - Nie możemy dalej udawać, że wystarczy przyjąć u siebie ludzi innej kultury, a oni automatycznie przyjmą nasze wartości. To tak nie działa. Niestety - komentuje dla czytelników Interii tragiczne wydarzenia w Paryżu publicysta Roman Graczyk.

 • Roman Graczyk

  ​11 listopada 2015: Dzień dumy

  Czwartek, 12 listopada (13:26)

  Nie należałem do tych, którzy za prezydentury Bronisława Komorowskiego zgrzytali zębami (albo, nie daj Boże, gwizdali) podczas wystąpień głowy państwa. Zawsze uważałem, że takie momenty, jak święta narodowe czy spotkania przedstawicieli Państwa Polskiego z czołowymi politykami obcych państw, są okazją do zamanifestowania naszej jedności.

 • Roman Graczyk

  PiS próbuje strzelić sobie w stopę

  Czwartek, 5 listopada (13:10)

  Jeśli potwierdzą się dzisiejsze prasowe doniesienia o personalnej obsadzie rządu Beaty Szydło, to będzie oznaczać, że Prawo i Sprawiedliwość kolejny raz porzuca po wyborach łagodny kurs, by powrócić do swojego kursu kanonicznego.

 • Roman Graczyk

  ​Rząd jednopartyjny, czyli zwycięstwo demokracji

  Czwartek, 29 października (07:01)

  Słyszę, czytam, że Prawo i Sprawiedliwość osiągnęło bezprecedensowy wynik wyborczy, który daje mu samodzielne rządy. To nie całkiem prawda.

 • Roman Graczyk

  ​Kibolstwo, teatr i prawdziwy sens wyborów

  Czwartek, 22 października (15:16)

  Jesteśmy na ostatniej prostej tej kampanii wyborczej, a zatem oglądamy to, co partie mają do pokazania - w ich mniemaniu - najlepszego. A partie sądzą, że najlepsze jest to, co jest najskuteczniejsze. A ponieważ walka idzie o masową publiczność, partie pokazują jej to, co koresponduje z jej gustami.

 • Roman Graczyk

  ​PiS i inne demony

  Czwartek, 15 października (09:41)

  Bawi mnie niezmiernie licytowanie się komentatorów przychylnych Platformie na straszenie PiS-em. We wczorajszej "Gazecie Wyborczej" mamy przykład takiej licytacji w postaci artykułu Wojciecha Mazowieckiego ("Anty-PiS jest koniecznością", GW, 14 października 2015 r.). Jest to polemika z tekstem Jarosława Kurskiego sprzed tygodnia, w którym jego autor radził, by w przypadku, gdy PiS wygra wybory, ale nie będzie miał absolutnej większości (sam lub z koalicjantami), pozwolić mu stworzyć rząd...

 • Roman Graczyk

  ​Pojedynki na miny i wybór w ciemno

  Czwartek, 8 października (13:16)

  Wybory już za dwa tygodnie, więc wydawać by się mogło, że - kiedy jak kiedy, ale teraz już na pewno - będziemy świadkami sporu o wizje (liczba mnoga) Polski. Za to mamy nieustającą, a nawet nasilającą się walkę na złośliwości, wyrwane z kontekstu cytaty z wypowiedzi przeciwników politycznych i personalia jako straszaki.

 • Wybory parlamentarne 2015

  Kopernik była kobietą

  Czwartek, 1 października (13:54)

  ​Zjednoczona Lewica ma na dniach ogłosić, że jej jedyną liderką będzie Barbara Jaruga-Nowacka. A także i to, że Barbara Jaruga-Nowacka będzie jej kandydatką na premiera. Ja rozumiem, że polityka to po trochu teatr, ale żeby aż tak?

 • Roman Graczyk

  Zabawy chłopców i dziewczynek w piaskownicy

  Czwartek, 24 września (12:52)

  Gdy prezydent i premier pochodzą z przeciwnych obozów politycznych, musi między nimi trwać stan napięcia, na to nie ma rady. Ale to napięcie nie musi się wyrażać w sposób tak destrukcyjny, jak to się dzieje od kilku tygodni w naszym pięknym kraju.

 • Roman Graczyk

  ​Imigracja i moralny szantaż

  Czwartek, 17 września (06:30)

  Pisze Agnieszka Kublik we wczorajszej "Gazecie Wyborczej" o antyimigranckich hasłach, jakie pojawiły się w ostatni weekend na polskich stadionach i na ulicach polskich miast: "Je...ć islam maczetami", "Breivik, uratuj nas", "Zrobimy z wami, co Hitler z Żydami" itp.