Roman Graczyk

 • Roman Graczyk

  Australia jeszcze się broni

  Czwartek, 13 sierpnia (00:01)

  Tony Abbott, premier Australii, ogłosił właśnie, że jego rząd podda pod głosowanie w referendum sprawę małżeństw homoseksualnych po najbliższych wyborach parlamentarnych, czyli za około 2 lata. Obecnie trwają prace legislacyjne i zapewne zostanie utrzymany dotychczasowy kształt instytucji małżeństwa, ale potem odbędzie się zapowiadane przez premiera referendum. To zmiana linii, bo do tej pory premier stał na stanowisku, że prawo małżeńskie należy do wyłącznej kompetencji parlamentu.

 • Roman Graczyk

  Moje życzenia dla nowego prezydenta

  Czwartek, 6 sierpnia (10:22)

  Dzisiaj inauguracja prezydentury Andrzeja Dudy. Chciałbym złożyć nowemu Prezydentowi RP życzenia, ponieważ jednak szanuję i Pana Prezydenta, i Rzeczpospolitą, nie będą to życzenia grzecznościowe li tylko.

 • Reklama

 • Roman Graczyk

  Uchodźcy: Piekło wybrukowane dobrymi chęciami

  Czwartek, 30 lipca (08:37)

  Problem imigracji, który staje właśnie przed nami, ma tę rzadką właściwość, że możemy nie popełnić błędów, które przed nami popełnili inni. Jeszcze możemy ich nie popełnić, póki mleko się nie rozlało, ale już nie mamy zbyt dużo czasu. A nie popełnimy ich tylko wtedy, jeśli spokojnie przeanalizujemy to, co się stało na Zachodzie w ciągu ostatnich 50 lat. A stało się tyle, że dyskurs lewicowo-postępowo-humanitarny sparaliżował krytyczne myślenie i doprowadził tam do katastrofy.

 • Roman Graczyk

  ​Pracowita jak Kopacz, czyli demokracja na manowcach

  Czwartek, 23 lipca (13:35)

  Czytam w gazetach, że - wedle sondaży - pani premier zaczyna odrabiać straty i że jest to efekt pracowitości jej i rządu w ostatnich tygodniach. Jeśli tak jest naprawdę, a nie ma powodu podejrzewać tu fałszerstwa czy badawczej niekompetencji, to znaczy, że można nami (wyborcami) manipulować jak dziećmi.

 • Roman Graczyk

  Siłowe oświecanie greckiego ludu

  Czwartek, 16 lipca (13:18)

  Parlament grecki przyjął dziś nad ranem ugodę z wierzycielami, która powstrzymuje kraj od bankructwa, ale narzuca mu drakońskie oszczędności. Ugodę bardzo podobną do tej, którą Grecy odrzucili w referendum tydzień wcześniej. Po co więc premier Tsipras wtedy wzywał greckich obywateli do odrzucenia planu, a tej nocy zachęcał greckich parlamentarzystów do przyjęcia planu bardzo podobnego? To pytanie wewnątrzgreckie.

 • Roman Graczyk

  ​Grecja jako przestroga

  Czwartek, 9 lipca (14:18)

  Dzisiaj ciągle nie wiemy czy w niedzielę Grecja będzie jeszcze w strefie euro. Dokładniej mówiąc, nie wiemy czy do niedzieli wierzyciele Grecji (reprezentowani przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Europejski Bank Centralny i Komisję Europejską) dogadają się z rządem greckim, czy też nie. Jeśli się dogadają, Grecja pozostanie w strefie euro, jeśli nie, będzie to faktycznie oznaczać jej wyjście ze strefy.

 • Roman Graczyk

  Graczyk: Zrobimy wam wszystkim dobrze

  Czwartek, 2 lipca (18:16)

  Kiedy patrzę na dziwny piruet premiera Grecji Alexisa Tsiprasa, w postaci rozpisania referendum tuż przed finałem negocjacji z wierzycielami, pierwsze, co przychodzi mi do głowy, to abdykacja. A zaraz potem przychodzi mi do głowy, że grecka zaraza zmierza do Polski.

 • Roman Graczyk

  Upartyjniony Trybunał

  Czwartek, 25 czerwca (10:43)

  Dzisiaj ma się odbyć w Sejmie ostateczne głosowanie nad ustawą o Trybunale Konstytucyjnym. Ostateczne, bo po uchwaleniu projektu (zgłosił go prezydent Komorowski) w Sejmie, swoje poprawki wniósł Senat, te zaś zostały we wtorek zaopiniowane przez połączone sejmowe komisje sprawiedliwości i ustawodawczą. Na podstawie wtorkowych głosowań w tej połączonej komisji wiemy, z dużym prawdopodobieństwem, jaka będzie ta ustawa. Będzie ona kolejnym etapem upartyjniania państwa.

 • Roman Graczyk

  Platforma strzela sobie w stopę

  Czwartek, 18 czerwca (14:14)

  Ten, kto podpowiedział prezydentowi Komorowskiemu woltę w sprawie JOW-ów, być może pogrążył go wyborczo, ale na pewno przyszył mu łatkę populisty. I z tą łatką Pan Prezydent odejdzie z urzędu. Gdyby Bronisław Komorowski ostatecznie wygrał, ocaliłby urząd kosztem cnoty, a tak: nie ma urzędu, nie ma też i cnoty.

 • Roman Graczyk

  Rekonstrukcja ratunkowa

  Czwartek, 11 czerwca (08:36)

  Ruch pani premier wydaje mi się być bardziej gestem desperata, niż pokerową zagrywką szefa, który panuje nad sytuacją.

 • Roman Graczyk

  ​Jazda po Dudzie

  Czwartek, 4 czerwca (18:16)

  Niby emocje opadają już po niespodziewanym zwycięstwie Andrzeja Dudy. Niby, bo w rzeczywistości na tych emocjach sprzed dwóch tygodni ciągle pichci się jakieś polityczne dania - bardziej lub mnie świeże. Przez co chcę, stawiając przysłowiową kropkę nad i, powiedzieć: bardziej lub mniej uczciwe.

 • Roman Graczyk

  Wygrali "native digital"

  Czwartek, 28 maja (10:20)

  Aleksander Kwaśniewski przywołał we wczorajszej "Gazecie Wyborczej" trafne rozróżnienie (ukute przez jakiegoś amerykańskiego autora). Wedle tego konceptu, nowoczesne społeczeństwo dzieli się na "native digital" i "immigrant digital". Generacja "native" to ci, którzy (głównie z racji wieku) czują się w nowych technologiach komunikacyjnych jak ryby w wodzie; generacja "immigrant" to ci, którzy wprawdzie z konieczności posługują się tymi technologiami, ale to nie jest ich naturalny świat.

 • Roman Graczyk

  Graczyk: JOW-y- fetysz i realna instytucja

  Czwartek, 21 maja (14:17)

  ​Dzięki temu, że Paweł Kukiz zyskał tak dobry (ponad 20 proc.) wynik w pierwszej turze, sprawa jednomandatowych okręgów wyborczych zawitała na pierwsze strony gazet (i na strony główne portali - co może ważniejsze). Podobnie jak Rafał Ziemkiewicz cieszę się z tego, że wydobyto tę sprawę z lamusa. Ale trochę inaczej widzę wady i zalety tego systemu wyborczego.

 • Roman Graczyk

  ​O wyborach pro domo sua i nie tylko

  Czwartek, 14 maja (12:20)

  Muszę się tu uderzyć w piersi. Spowiedź, nawet spowiedź powszechna (jeśli tylko szczera) nie jest zajęciem przyjemnym, ale jest zajęciem oczyszczającym. Wyszłoby naszej debacie publicznej na zdrowie, gdyby różni fałszywi prorocy potrafili odszczekać, gdy się pomylą. A ponieważ tym razem przychodzi ta próba na mnie - odszczekuję.

 • Roman Graczyk

  Kampania prezydencka: Czego nam nie mówią kandydaci

  Czwartek, 7 maja (13:21)

  W wyborach prezydenckich w Polsce tkwi pewien paradoks. Ludzie bardziej się nimi interesują, niż wyborami parlamentarnymi, chociaż to w tych drugich decyduje się, kto będzie rządził. W naszym systemie politycznym prezydent nie rządzi. Naturalnie żaden kandydat tego wprost nie powie, bo inaczej nie miałyby żadnego sensu góry obietnic – przynajmniej składane w takiej formie, jak to widzimy.

 • Roman Graczyk

  Nijaka kampania, jeden ciekawy rezultat

  Czwartek, 30 kwietnia (13:43)

  Ta kampania wyborcza nie wzbudza powszechnych emocji. Trochę wpisuje się to w trend, moim zdaniem wstydliwy, małego zainteresowania polityką w Polsce, odkąd udział w wyborach przestał być formą przymusu. Jak za komuny uważano, że "trzeba iść" (chociaż nie było to do końca prawdą), to ludzi szli, a jak ten przymus (trochę wyimaginowany u schyłku PRL-u) ustał, to udział w wyborach przestał być powszechny.